• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Turystyka i miasto. Dyskusja w Krytyce Politycznej

Turystyka i miasto. Czy "Booking .com Island" to jedyny możliwy scenariusz? Zapraszamy na dyskusję z udziałem: architekta Marka Barańskiego, socjolożki Doroty Rancew-Sikory oraz antropolożki Hannah Wadle.

maj 15-16

środa - czwartek

Gdańsk,
Wstęp wolny
Koncepcja oraz moderacja dyskusji: Agata Bachórz (socjolożka)
28.10.2019 r., godz. 18:00
Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście
ul. Nowe Ogrody 35 II piętro, 80-802 Gdańsk

Podczas debaty przyjrzymy się powiązaniom między rozwojem miast a dynamicznym w dzisiejszych czasach rozwojem turystyki. Poszukamy odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób turystyka zmienia dzisiaj miasta na świecie i w Polsce (w tym - Gdańsk).

Zastanowimy się nad tym, czy włodarze słusznie cieszą się z napływu turystów: na ile jest on impulsem do korzystnych przekształceń środowiska miejskiego, a na ile - staje się ciężarem i utrapieniem dla mieszkańców? Zapytamy, jak turystyka wpływa na atmosferę i jakość życia w mieście. W rozmowie przyjrzymy się kwestiom związanym z kształtowaniem przestrzeni miejskiej, wykorzystywaniem dziedzictwa kulturowego jako atrakcji turystycznych oraz narracjom na temat tego, jak powinno wyglądać "miasto turystyczne". Będą nas również interesowały możliwości tworzenia turystycznego obywatelstwa miejskiego oraz wyobrażenia turystów i mieszkańców o sobie nawzajem. Porozmawiamy o relacjach między mieszkańcami i turystami jako gospodarzami i gośćmi: jakie problemy niesie przemieszanie modelu tradycyjnej gościnności z zasadami panującymi na rynku usług turystycznych? Wspólnie też spróbujemy odpowiedzieć na pytanie o możliwości praktykowania zrównoważonej i etycznej turystyki miejskiej.

Biogramy

dr inż. arch. Marek Barański
Pracuje na Wydziale Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, jest Prodziekanem ds. Kierunku Architektura Przestrzeni Kulturowych. Architekt i archeolog oddany wzmacnianiu tożsamości lokalnej oraz ochronie i popularyzacji dziedzictwa kulturowego; inicjator lub uczestnik projektów lokalnych i międzynarodowych o charakterze rewitalizacyjnym lub badawczym. Pracował na Bliskim Wschodzie - m.in. na stanowiskach UNESCO: Al Zubarah w Katarze oraz Çatalhöyük i Göbekli Tepe w Turcji - odsłaniając, dokumentując i rekonstruując zabytki dawnej architektury tak, aby stawały się one na nowo ważną częścią życia społeczno-kulturowego danego regionu. Jest też zaangażowany w prace inwentaryzacyjne, dokumentujące dziedzictwo śródmiejskich, choć zapomnianych, obszarów miast historycznych. Realizuje i promuje działania na rzecz rewaloryzacji i adaptacji historycznych budynków i zespołów architektonicznych Dolnego Miasta, Oruni i Wisłoujścia w Gdańsku.

dr hab. Dorota Rancew-Sikora
Pracuje w Zakładzie Socjologii Życia Codziennego w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego. Interesuje się badaniem relacji i interakcji społecznych: ostatnio koncentruje się zwłaszcza na wykorzystaniu wiedzy socjologicznej do analizowania szeroko rozumianych relacji gościnnych. Jest autorką książek poświęconych badaniu rozmów codziennych, społecznych znaczeń przyrody oraz tradycji w nowoczesnych kontekstach. Pracowała także w obszarze problematyki podróży i turystyki, eksplorując choćby wieloznaczny koncept unikalności takich miejsc jak Islandia, Morze Bałtyckie, Warmia i Gdańsk.

dr Hannah Wadle
Pracuje w Zakładzie Studiów Europejskich i Krytyki Kulturowej w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest też dyrektorką Festiwalu STN:ORT oraz założycielką firmy produkcji kulturowo-twórczej FairerTales. Jako antropolożka, działaczka kultury i twórczyni interesuje się m.in. tworzeniem miejsc i wspólnych przestrzeni przez mniej lub bardziej mobilne społeczności. W ostatnio zredagowanej (wraz z Biancą Hoenig) książce wprowadza pojęcie "turystycznego miejsca tęsknoty" jako klucza do nowego spojrzenia na złożone geografie emocjonalne w Centralnej i Wschodniej Europy. Od wielu lat prowadzi badania na północnych Mazurach wokół tematów transformacji ustrojowej, turystyki i zmiany systemów wartości. Urodzona w Niemczech, mieszkała we Francji i północnej Anglii, a obecnie - w Polsce.

dr Agata Bachórz
Pracuje w Zakładzie Antropologii Społecznej w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego. Prowadziła badania na temat polskich turystów podróżujących do Rosji: ich wyobrażeń, przekonań i doświadczeń związanych ze Wschodem oraz modelu turystyki niszowej i sposobów opowiadania o niej. Ostatnio jej zainteresowania badawcze ewoluują w kierunku innych tematów z obszaru stylu życia, czasu wolnego i kultury codzienności (obecnie zajmuje się przede wszystkim społecznymi aspekty jedzenia).

Organizatorem wydarzenia jest Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA, a partnerem Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście.

Dyskusja jest wydarzeniem towarzyszącym rezydencji kuratorskiej "Współczesna turystyka w krytycznym ujęciu" Benedikte Holen w CSW Łaźnia (więcej informacji: https://www.laznia.pl/rezydencje/rezydencja-kuratorska-benedikte-holen-98/).

W ramach rezydencji odbędzie się także projekcja filmu "Turysta" (reż. Ruben Östlund) - dn. 16.10.2019 r. w KinoPorcie (CSW ŁAŹNIA 2, ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk). Wstęp do filmu oraz dyskusję po projekcji poprowadzi dr Sebastian Jakub Konefał (więcej informacji: https://www.laznia.pl/kinoport/cykl/wydarzenie-specjalne-406/).
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Opinie

Sprawdź się

Wybierz poziom

Która roślina posiada podziemną łodygę?

 

Najczęściej czytane