Wiadomości

stat

Tydzień Zawodowca w Gdańsku. Szkoły otwierają się dla młodzieży

Dla zainteresowanych swoją przyszłą karierą technika "branżówki" przygotowują dni otwarte i spotkania z doradcami.
Dla zainteresowanych swoją przyszłą karierą technika "branżówki" przygotowują dni otwarte i spotkania z doradcami. fot. 123rf.com/auremar

Eksperci rynku pracy już od dłuższego czasu przekonują, że najcenniejsze staje się "doświadczenie", a nie tylko zdobyty "dyplom". Cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze, elektrycy, murarze, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kierowcy autobusów, kucharze, pielęgniarki i położne - to tylko kilka zawodów, które według Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy nie będą miały w tym roku problemów ze znalezieniem pracy. O zainteresowanie kolejny rok walczą zawodówki, które przekonują, że osoby z wykształceniem zawodowym są poszukiwane przez pracodawców z Pomorza najczęściej.Czy gdybyś miał(a) wybrać teraz szkołę to zdecydował(a)byś się na naukę w szkole zawodowej?

tak, uważam, że to taka sama szkoła jak inne 30%
tak, ale jeśli był(a)bym pewny(a) tego, jaki zawód chcę w życiu wykonywać 34%
tylko jeśli nie byłoby mnie stać na studia 5%
nie, uważam, że w szkołach zawodowych kształcą się osoby, które nie dostały się do żadnej innej szkoły 31%
zakończona Łącznie głosów: 402
W tym roku w Trójmieście, ale też w wielu innych regionach na Pomorzu największe szanse na znalezienie pracy będą mieli pracownicy służb mundurowych. To jeden z najbardziej deficytowych zawodów. W prognozie na rok 2018 osób do pracy brakowało tylko w 4 powiatach, a w prognozie na rok 2019 tych powiatów jest aż 12. Poza tym na Pomorzu według Obserwatorium Rynku Pracy wysokie zapotrzebowanie i niedobór pracowników pozostaje w 55 zawodach. To głównie zawody budowlane, związane z transportem i spedycją, gastronomią i zakwaterowaniem, opieką zdrowotną i pomocą społeczną.

Zawody, których szczególnie brakuje głównie w Trójmieście to pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych, asystenci w edukacji, a także grupy związane z informatyką i elektroniką. Przez pracodawców wciąż poszukiwani są analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, niestety w regionie brakuje osób z kwalifikacjami, bez odpowiednich szkoleń i wykształcenia technicznego.

Z kolei na liście zawodów nadwyżkowych, czyli takich, na które jest niewielkie zapotrzebowanie na pracowników, według badania na 2019 rok znalazły się zaledwie 3 zawody. To ekonomiści, pedagodzy oraz pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej. Również wśród zawodów nadwyżkowych można wskazać zawody charakterystyczne dla Trójmiasta. Filolodzy i tłumacze w nadwyżce znaleźli się tylko w Gdyni i w Sopocie, a wynika ona z braku zapotrzebowania rynku na te zawody. Podobna sytuacja dotyczy psychologów i psychoterapeutów (zbyt wielu absolwentów, na których nie ma zapotrzebowania na rynku pracy), choć aż w ośmiu innych powiatach województwa pomorskiego znaleźli się w deficycie.

W tej sytuacji do łask wracają zawodówki. Wszystko dlatego, że młodzi ludzie nie chcą martwić się o pracę, a o taką podobno nietrudno ich absolwentom. I coraz częściej stają przed wyborem: ogólniak, zawodówka czy technikum? Dla zainteresowanych swoją przyszłą karierą technika i "branżówki" przygotowują dni otwarte i spotkania z doradcami.

Eksperci rynku pracy już od dłuższego czasu przekonują, że najcenniejsze staje się "doświadczenie", a nie tylko zdobyty "dyplom".
Eksperci rynku pracy już od dłuższego czasu przekonują, że najcenniejsze staje się "doświadczenie", a nie tylko zdobyty "dyplom". fot. 123rf.com/Lisa Young

Tydzień ZawodowcaPrzed rekrutacjami, które już niedługo ruszą w Gdańsku rozpoczął się właśnie "Tydzień Zawodowca", który potrwa do 9 marca. W tym czasie planowane są m.in. dni otwarte gdańskich szkół, spotkania z doradcami zawodowymi czy dni techniki. Uczniowie klas ósmych i gimnazjów mogą zapoznać się z atrakcyjną ofertą gdańskich szkół branżowych i poznać plany na kolejny rok szkolny.

- Co roku wiosną zapraszamy młodych ludzi do zapoznania się ofertą gdańskich szkół branżowych. Nasze placówki są nowoczesne, mają pracownie wyposażone w profesjonalny sprzęt. W ramach środków unijnych i własnych gminy inwestujemy miliony, by uczniowie dostali praktyczną naukę zawodu w standardzie XXI wieku i w warunkach zmieniającego się rynku pracy. We wszystkich funkcjonują klasy współpracujące z pracodawcami. Dzięki tej współpracy młodzi gdańszczanie już na tym etapie edukacji mają szansę odbywać praktyki zawodowe i poznać swoich przyszłych pracodawców. W dzisiejszym świecie posiadanie w ręku konkretnego zawodu jest gwarancją łatwiejszego wejścia na rynek pracy - mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. edukacji i usług społecznych.
Gdański Tydzień Zawodowca to oferta nie tylko dla uczniów z Gdańska, ale także gmin ościennych. 9 marca odbędą się dni otwarte wszystkich szkół zawodowych w godzinach 10:00-13:00.

Szczegółowy program na dni 4-9 marca 2019 roku:

Przed dylematem - zawodówka czy ogólniak - stają teraz młodzi ludzie, którzy są na samym początku swojej ścieżki zawodowej.
Przed dylematem - zawodówka czy ogólniak - stają teraz młodzi ludzie, którzy są na samym początku swojej ścieżki zawodowej. fot. Maciej Kosycarz/KFP

Nowe klasy zawodowe od wrześniaWarto podkreślić, że od roku szkolnego 2019/2020, gdańskie szkoły zawodowe planują uruchomić nowe klasy zawodowe. Są to:
  • Kelner - Branżowa Szkoła I stopnia - Zespół Szkół Gastronomiczno- Hotelarskich
  • Pracownik obsługi hotelowej - Branżowa Szkoła I stopnia - Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich
  • Technik rachunkowości - Technikum - Szkoły Ekonomiczno Handlowe
  • Technik obuwnik - Technikum - Zespół Szkół Kreowania Wizerunku
  • Obuwnik - Branżowa Szkoła I stopnia - Zespół Szkół Kreowania Wizerunku
  • Technik programista - Technikum - Zespół Szkól Łączności, Zespół Szkół Energetycznych.

Na Pomorzu według Obserwatorium Rynku Pracy wysokie zapotrzebowanie i niedobór pracowników pozostaje w 55 zawodach.
Na Pomorzu według Obserwatorium Rynku Pracy wysokie zapotrzebowanie i niedobór pracowników pozostaje w 55 zawodach. fot. 123rf.com/Dmytro Zinkevych

Gdyńska Giełda SzkółW Gdyni jak co roku dla wszystkich, którzy chcą zapoznać się z ofertami poszczególnych placówek, przygotowywana jest coroczna Gdyńska Giełda Szkół. W jej ramach można będzie zapoznać się ze specjalnie przygotowanymi informatorami dla ósmoklasistów i gimnazjalistów. Tegoroczna edycja giełdy odbędzie się 1 kwietnia 2019 roku w hali Gdynia Arena. Dodatkowo bezpłatnej porady związanej z planowaniem kariery udzielają poradnie psychologiczno-pedagogiczne.

- Oferta gdyńskich szkół jest wszechstronna i różnorodna, a co najważniejsze - dostosowana do oczekiwań młodzieży oraz potrzeb stale zmieniającego się i wymagającego rynku pracy. Każda gdyńska szkoła średnia posiada inne profile klas, do których obowiązywać będą różne progi punktowe - informuje Gdynia Edukacyjna.

Opinie (116) 3 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Organizmy jednokomórkowe to: