stat
Impreza już się odbyła

Tyflobus - z dźwiękiem i dotykiem przez świat

  • poniedziałek - wtorek, 18 - 19 lipca 2011
  • Gdańsk Sopot Gdynia
  • wstęp wolny

Fundacja Szansa dla Niewidomych już po raz drugi organizuje ogólnopolską akcję Tyflobus. Akcja odbędzie się także w Trójmieście.

Spotkanie wymiany ofert

paź 23

środa, godz. 10:00

Gdynia,
Wstęp wolny
bilety 29 zł
W tym roku głównym celem akcji "Tyflobus - z dźwiękiem i dotykiem przez świat!" jest:
- udowodnienie, że dźwiękiem i dotykiem można zrekompensować brak widzenia,
- wzrost świadomości i wiedzy na temat problemów i potrzeb osób niewidomych i niedowidzących,
- przybliżenie społeczeństwu możliwości, jakie dają nowoczesne rozwiązania udźwiękawiające oraz ubrajlawiające otoczenie,
- zainteresowanie przedmiotowym tematem zwłaszcza, że skala zjawiska jest niezwykle duża - w Polsce żyje ponad 1 500 000 ludzi z orzeczeniem o niepełnosprawności wynikającym z wady wzroku
- w zdecydowanej większości to osoby zdane na samych siebie; brak widzenia to jedna z trzech najważniejszych przyczyn niepełnosprawności w naszym kraju!

Kampania rozpocznie się pod koniec maja 2011 roku i potrwa około 2 miesięcy. Głównym sponsorem jest firma Altix. Szansa dla Niewidomych przygotowała specjalny Tyflobus, który jest samochodem typu camper. Tyflobus zawita do wielu polskich miast. Fundacja planuje, że będzie to około 40-50 miejscowości. Przystanki Tyflobusu zaplanowane są w dużych i mniejszych miastach, na rynkach, przy instytucjach i uczelniach.

W ubiegłym roku celem akcji było pokazanie rozwiązań informatycznych i technicznych umożliwiających niewidomym i niedowidzącym samodzielność oraz aktywność zawodową i społeczną. W tym roku hasłem naszej akcji jest "Z dźwiękiem i dotykiem przez świat"!

Akcja w danym mieście rozpocznie się od prezentacji, podczas której każdy będzie mógł zapoznać się z narzędziami, dzięki którym niewidomi i niedowidzący mogą być samodzielni w życiu. Przedstawione zostanie udźwiękowienie, mapy i plany wypukłe, dzięki którym niewidomi mogą samodzielnie poruszać się po otoczeniu. Będzie można zasięgnąć porady u tyflospecjalistów - specjalistów ds. rehabilitacji.
Podczas akcji odbędą się tyflospektakle, dzięki którym każdy dowie się, jak niewiele potrzeba, aby niewidomy mógł być samodzielny, aby mógł być równoprawnym obywatelem. Pokażemy co zrobić, aby przestrzeń publiczna była całkowicie przyjazna dla tej grupy osób niepełnosprawnych. Udowodnimy, że dźwiękiem i dotykiem można zrekompensować brak widzenia.
Zapraszamy wszystkich, którzy nie mają kontaktu z osobami z dysfunkcją wzroku, a chcieliby zobaczyć, jak one żyją, jakich pomocy potrzebują i jak ważne jest zaangażowanie społeczeństwa w te kwestie.
Zapraszamy również osoby niewidome i niedowidzące, które same najlepiej przecież wiedzą, czego Im potrzeba do pełnej samodzielności!

Gdańsk, 18 lipca
- godz. 9-11, plac pomiędzy ul. Klonową a Grunwaldzką (niedaleko restauracji Cristal)
- godz. 12-15, ul. Targ Węglowy, obok drzewka milenijnego

Sopot 19 lipca
Akcję w Sopocie objął patronatem prezydent miasta.
- godz. 9-11, ul. Bohaterów Monte Cassino, obok Kościoła Św. Jerzego

Gdynia 19 lipca
- godz. 13-16, al. Jana Pawła II 1, obok Oceanarium Gdyńskiego

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Informacje

Reklama

Sprawdź się

Wybierz poziom

Które zwierzęta oddychają tlenem rozpuszczonym w wodzie?