UG oddaje Uniwersyteckie LO fundacji. Szkoła zmieni miejsce? Rodzice: oszukano nas

Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące jest wyjątkowym miejscem na edukacyjnej mapie Trójmiasta, bo licealiści uczą się tu w budynkach kampusu uniwersyteckiego.
Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące jest wyjątkowym miejscem na edukacyjnej mapie Trójmiasta, bo licealiści uczą się tu w budynkach kampusu uniwersyteckiego. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące, które dwa lata temu otworzył Uniwersytet Gdański przy pomocy Urzędu Miasta Gdańska oraz kuratorium oświaty, ma nowego "zarządcę". Uczelnia przekazała prowadzenie placówki Fundacji Pozytywne Inicjatywy, władze UG zapowiadają też, że szkoła będzie musiała zmienić lokalizację. Jak przekonują rodzice licealistów, to ogromne zmiany, których nikt z nimi nie konsultował. - Wybraliśmy to liceum, bo było uniwersyteckie, teraz tak naprawdę ta młodzież nie wie, jaką szkołę skończy - podkreślają.Czy szkoły średnie działające na terenach kampusów uczelni wyższych i współpracujące z nimi to dobre rozwiązanie?

tak, to świetne rozwiązanie 37%
możliwe, ale tylko dla osób, które wiedzą już, że chcą kontynuować naukę na tej uczelni 22%
to złe rozwiązanie 30%
nie mam zdania na ten temat 11%
zakończona Łącznie głosów: 1414
Pod koniec lipca trzy największe uczelnie w Trójmieście - UG, PG i GUMed, władze Gdańska i Fundacja Pozytywne Inicjatywy podpisały deklarację patronacką nad Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym im. Pawła Adamowicza. Sygnatariusze umowy zapewniali, że chcą wspólnie wspierać rozwój szkoły i uczestniczyć w jej przedsięwzięciach dydaktycznych i projektach społecznych.

Jednak po dwóch miesiącach i rozpoczęciu nowego roku szkolnego władze Uniwersytetu Gdańskiego w liście do uczniów, nauczycieli i rodziców ULO poinformowały, że uczelnia przekazuje dalsze prowadzenie szkoły pod Zarząd Fundacji Pozytywne Inicjatywy. Prorektor UG przekonuje, że zmiany mają przyczynić się do dalszego rozwoju placówki.

- W tym celu została podpisana w lipcu 2021 r. specjalna Deklaracja Patronacka, w której Miasto Gdańsk oraz dwie uczelnie partnerskie Politechnika Gdańska i Gdański Uniwersytet Medyczny przystąpiły do bliskiej współpracy nad wspieraniem rozwoju Szkoły, a swoim doświadczeniem organizacyjnym dzieli się Fundacja Pozytywne Inicjatywy, która w bliskim sąsiedztwie UG prowadzi kilka placówek oświatowych. Powołana Rada Programowa skupiająca przedstawicieli tych instytucji wypracowuje ciekawe rozwiązania, które przyczynią się do powstania nowych profili kształcenia i możliwości wykorzystania specjalistycznej infrastruktury, którą posiadają pozostałe uczelnie. Jestem pewien, że to najlepsza z możliwych dróg rozwoju ULO - pisze prorektor UG prof. Arnold Kłonczyński.

Uniwersyteckie liceum już nie na kampusie?Siedziba Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego mieści się na Wydziale Nauk Społecznych UG i tam odbywa się większość zajęć. Zajęcia laboratoryjne - biologia, fizyka, chemia, informatyka - odbywają się na poszczególnych wydziałach uczelni.

Z listu prorektora wynika jednak, że uczelnia nie będzie mogła być już siedzibą dla szkoły średniej.

- Cały czas pamiętamy również o konieczności stworzenia odpowiednich warunków lokalowych. Obecne przestrzenie są wystarczające na dzisiaj, ale gdy za rok przyjdą kolejne roczniki, tak już nie będzie. Jest to sprawa przyszłości, ale już teraz trzeba o nią zadbać, gdyż część budynków uczelni jest z powodu programów unijnych finansujących ich budowę wyłączona z użytkowania innego niż dydaktyka uniwersytecka. Stworzyliśmy szereg narzędzi wzmacniających rozwój ULO, np. pracownicy badawczo-dydaktyczni mogą część swoich obowiązków dydaktycznych realizować w ULO. Jednak środki, które uczelnia otrzymuje na swoje utrzymanie, uniemożliwiają ze względu na prawne ograniczenia finansowanie Liceum, w tym właściwe jego wyposażenie i rozwój bazy dydaktycznej oraz poszerzanie oferty kształcenia itd. - wyjaśnia.

Fundacja, która poprowadzi szkołę, przyznaje, że już rozpoczęła starania o nową lokalizację "z myślą o kolejnych rocznikach".

- Dopiero po jej uzyskaniu i przygotowaniu do celów dydaktycznych będzie można wskazać adres nowej siedziby. Wówczas, z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, będziemy o tym informować społeczność szkoły. Dziś szkoła pozostaje w kampusie UG i planujemy, by uczniowie aktualnie uczęszczający do ULO kontynuowali swoją naukę w dotychczasowej lokalizacji - komentuje dr Piotr Szeląg, wiceprezes Fundacji Pozytywne Inicjatywy.
Jak wyjaśnia, ULO od początku było szkołą niesamorządową publiczną i to się nie zmieniło, dlatego jest finansowana z subwencji oświatowej.

Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące będzie pierwszą szkołą średnią zarządzaną przez Pozytywne Inicjatywy w Trójmieście. Dotychczas fundacja zarządzała żłobkami i przedszkolami.

- Byliśmy przekonani, że takiego miejsca na gdańskiej mapie edukacji niezmiernie potrzeba. Z tego przekonania wynikła nasza późniejsza pozytywna decyzja dotycząca kwestii podjęcia się roli organu prowadzącego, jaką zaproponowały nam władze Uniwersytetu Gdańskiego - poinformował w liście do społeczności ULO Zarząd Fundacji Pozytywne Inicjatywy.

"Chcieliśmy liceum uniwersyteckiego, nie wiemy, jaką szkołę skończymy"Z decyzji uczelni i zmiany organu prowadzącego niezadowoleni są jednak rodzice, którzy przekonują, że to właśnie fakt, że liceum prowadzone było przez uniwersytet, a zajęcia odbywały się na kampusie, skłonił ich dzieci do wyboru właśnie tej placówki.

- Moje dziecko wiązało z tą szkołą plany na przyszłość, pracę, karierę, a teraz okazuje się, że skończy liceum zarządzane przez fundację, która tak naprawdę prowadzi żłobki i przedszkola. Gdybyśmy wiedzieli, że taka sytuacja będzie miała miejsce, na pewno byśmy nie wybrali tej szkoły. To już nie wygląda na prestiżowe liceum - mówi nam jeden z rodziców.
Rodzice podkreślają, że wprowadzane zmiany tak naprawdę nie były z nimi konsultowane, a o wszystkim dowiadują się po fakcie.

- Po podpisaniu deklaracji dotyczącej patronatu z lipca mówiono nam, że chodzi o wzmocnienie możliwości szkoły, że dla uczniów to udostępni wolontariaty czy nowe projekty społeczne, ale jak się okazuje, uczelnia się nas pozbywa. Nikt nie mówił o przekazywaniu liceum nowemu organowi prowadzącemu - dodaje jeden z rodziców.
- Rekrutacja do tej szkoły wcale nie była taka prosta, tu chodzą dzieci, które miały bardzo dobre wyniki z egzaminów i tak naprawdę mogły wybrać każdą inną szkołę. Moje dziecko wybrało tę, bo miała być prestiżowa i dawać możliwości na przyszłość. Wielu uczniów z klas biologiczno-chemicznych przyszło tu, bo liczyło na zajęcia w laboratoriach. Teraz ta młodzież tak naprawdę nie wie, jaką szkołę skończy. Trudno myśleć o przeniesieniu ucznia z II czy III klasy do innej szkoły. Te dzieci po okresie pandemii są dodatkowo zestresowane, a teraz jeszcze uczniowie, którzy mają w przyszłym roku maturę, tym bardziej mają dodatkowy stres - przyznaje mama jednego z uczniów.
Rodzice podkreślają, że nie rozumieją, dlaczego dotychczas prowadzone zajęcia mogły odbywać się na kampusie, a teraz uczelnia twierdzi, że są ku temu "prawne ograniczenia".

- Chociażby budynek WNS został wybudowany ponad 10 lat temu, więc nie mają tu nic do rzeczy przepisy o specjalnym przeznaczeniu budynku, który powstał ze środków UE. Uczelnia po prostu chce pozbyć się liceum ze swojego kampusu - podkreślają.

Opinie (312) 5 zablokowanych

 • (7)

  Pan prof. Arnold Kłonczyński swojego czasu był nauczycielem historii w I L.O. w Gdyni przy ul. Folwarcznej, gdzie klasy biol-chem były również "uniwersyteckie" ponieważ współpracowały z UG.
  Serdeczne pozdrowienia dla profesora Arnolda od starej gwardii :)
  To były lata 90 tzw. normalne czasy :)

  • 62 14

  • tzw. normalne czasy (2)

   Czyli czasy kiedy nikt nie przypierdzielał się o palenie plastikiem w piecu i mycie samochodu nad jeziorem...

   • 33 23

   • i kiedy w polsce było gorzej niż dziś na ukrainie :-). bieda, łapówki, stare tanie auta aj piękne lata 90..

    • 29 8

   • Nie było tyle plastiku

    Nie było go prawie w ogóle. Były normalne sklepy, gdzie towar zawijało się w papier, a każdy przychodził do sklepu ze swoją torbą. Coś czuję, że autor tej wypowiedzi nie żył w tamtych czasach.
    Samochodow też było o wiele wiele mniej.
    Tak, to były normalne czasy.
    Teraz wchodzisz do sklepu/marketu jak do wielkiego śmietnika. Każdy batonik czy cukierek, plasterek sera w osobnym opakowaniu.
    Samochodow tyle, że drogi i osiedla zmieniają się w parkingi, przez które nie da się przejść. To są normalne czasy?

    • 1 0

  • Mierny nauczyciel (3)

   Na spotkaniu klasy nie pokazał...
   Jak go widzą, tak go piszą... śmieją się z niego na UG. Poważania to on nie ma...nigdy nie miał...
   Zachować się na spotkaniu nie umiał...
   Błędów językowych cała masa...wstyd....

   • 6 4

   • Widać, że na spotkaniu słuchał(a)Pan/Pani wyłącznie tego, jak prof. mówi, a nie co mówi. Klasyczny przykład przykładania większej wagi do formy niż do treści! Wstyd! Nie było to spotkanie krasomówcze czy językoznawców a dot. spraw organizacji liceum, którego UG nie musiało przecież zakładać i borykać się z takimi problemami. Skoro przywołuje Pan/ Pani środowisko społeczne UG - rozumieć należy? ze jest Pan/Pani jego częścią. To wstyd dla tego środowiska, że są wśród niego osoby tak płasko i nisko funkcjonujące i tak jednowymiarowo postrzegające rzeczywistość. Wstyd! Jest to żenujàce!

    • 1 1

   • Z okazji Święta Edukacji Narodowej panu prof. Klonczynskiemu - jako wybitnemu nauczycielowi historii w gdyńskich i sopockich liceach, który przygotował do studiów setki abiturientów także na najlepszych uczelniach zagranicznych oraz przygotował do napisania prac licencjackich, magisterskich i doktorskich wielu już absolwentów UG - składam najserdeczniejsze życzenia, siły i zdrowia, determinacji i pomyślności w dalszym działaniu aby te księgi trafiały pod strzechy, Jako nauczyciel był Pan świetny , zarówno w formie jak i treści . Pozdrawiam

    • 5 1

   • Prof. Kłonczyński to cudowny nauczyciel!

    Miałam szczęście, że uczył mnie w liceum i przez semestr na studiach. Nie znosił nierobów i cwaniaków.

    • 2 1

 • (4)

  Ta Fundacja prowadzi najlepsze technikum w Pomorskim wg Perspektyw to obiektywny Ranking. Tego tu nie napisali.

  • 33 38

  • (1)

   Oraz Pozytywną Szkołę Podstawową na Azaliowej gdzie uczęszcza ok. 2000 dzieci...

   • 18 5

   • i liceum "mundurowe" w Pucku, kształcące milicyjne głomby

    • 4 0

  • nie o to chodzi (1)

   Nie o to chodzi kto kiedy przejmie ULO, ale dlaczego ? My chcemy ULO, a nie jakieś liceum. TO prawda, że gdy ULO wyrobiło sobie już markę, uczęszczają do niego najlepsi uczniowie z Trójmiasta, to teraz ktoś to przejmuje. Nie wróżę nic dobrego. Połowa uczniów zrezygnuje , pójdą do v, ii, i, iii lo, nie zastanawiając się co dalej w tym bałaganie będzie, a nowy nabór będzie na przeciętnym poziomie, bo to nie będzie już ULO i nie to miejsce, nie te laboratoria, wykłady ... Są takie dzieciaki, które tego potrzebują i niestety teraz im to zabrano. Nie ma drugiego takiego liceum, bo nie ma takiego drugiego miejsca. Jednym słowem mówiąc to było przez kogoś zaplanowane, ale nie tędy droga. Szkoda i już. Było minęło .... bajka skończona. v, ii, i, iii lo ......

   • 5 5

   • Najlepsi uczniowie Trójmiasta, błagam...... Śmiech na sali, nie jest ich więcej niż w innych tzw. "dobrych" liceach....

    • 7 0

 • Gdańsk to jednak wałki i niejasne interesy (9)

  Sycylia w pełnej krasie

  • 108 32

  • (1)

   Kolega chyba nowy w trójmieście xD

   • 25 6

   • wręcz przeciwnie

    ale zawsze się człowiek łudzi ...

    • 20 6

  • (6)

   Po pierwsze Sycylię to masz na Nowogrodzkiej bossa tej mafi na Żoliborzu. Po drugie ta fundacja i znajdująca się tam szkoła jest jedną z najlepszych w Polsce!

   • 14 40

   • Weź tabletki, bo już późno.. (5)

    • 16 14

    • (3)

     Prawda boli? Ma boleć! PiS to mafia.

     • 15 20

     • Ano prawda boli. Dlatego tak bronisz Sycylii. (2)

      • 16 9

      • (1)

       Nie mam nic wspólnego z interesami z handlarzem bronią,zatrudnianiem rodzin w spółkach Skarbu Państwa ,sponsorowaniem bojówek .

       • 10 5

       • Jakie bojowki?

        H. Komando czy wielogwiazdkowcy.

        • 0 0

    • A na Ministerstwo Sportu nigdy nie jest za późno." Kukizowanie" ma się dobrze.

     • 9 5

 • Podobna sytuacja jak z byłym Akademickim Liceum Ogólnokształcącym nr 1 w Gdyni, (8)

  a obecnie hotelem i spa. Też dzieciaki liczyły na ścisłą współpracę z uczelniami wyższymi, a podczas nauki sprzedano cały budynek przenosząc uczniów do innej placówki.

  • 62 4

  • (7)

   to był budynek ZNP, liceum przecież nadal istnieje i całkiem fajnie funkcjonuje

   • 10 5

   • nie chodzi o poziom nauczania a o wałek na nieruchomości (5)

    • 19 5

    • (4)

     Ale tu żadnego wałka na nieruchomościach nie będzie, bo obecnie liceum gnieździ się w budynku jednego z wydziałów UG. Zastanawiam się zatem, skąd w pierwszym poście słowa "podobna sytuacja", skoro wcale podobna nie jest.

     • 11 0

     • (1)

      Budynek mieści się w skrzydle politologii. Wreszcie nie będzie tam problemu z salami.

      • 2 2

      • Od początku uważałem, że to zły pomysł, żeby liceum było na terenie kampusu.

       • 8 2

     • podobna ponieważ w obu przypadkach miasto miało udział, w obu przypadkach na dzień dobry (1)

      dostali dobra lokalizację, z terenem i zapleczem, podobna ponieważ w obu przypadkach musieli się wynieść z dobrego miajesca na wskazane przez miasto a pozostawione lokalizację zajęły osoby,które miały tamswoje plany

      • 2 0

      • Tylko, że w tym przypadku dobra lokalizacja oznacza z grubsza tyle, że zabrano ileś sal, wcześniej przeznaczonych na potrzeby WNS UG, czyli tak naprawdę zrobiono to kosztem studentów tego wydziału. Chyba nie jest dziwne, że wydział ma plany wobec swoich własnych pomieszczeń?

       • 1 1

   • Nie żartuj, nawet

    • 0 0

 • (8)

  "wiązało z tą szkołą plany na przyszłość, pracę, karierę"

  ostro.

  to tylko liceum. na pewno za dwadzieścia lat pracodawca będzie spradzać czy było dostatecznie prestiżowe.

  A wiara w to, że wykładowcy akademiccy będą jakoś lepsi od nieakademickich w _nauczaniu_ matematyki to chyba trochę na wyrost.

  • 187 13

  • tylko,że to nie o to chodzi...młody cżłowiek, o ile ma troche oleju w głowie, kieruje się planami i marzeniami (3)

   a wybiera szkołę dobrą, blisko domu i wiedzą o tym, że pracodawca nie pyta o liceum albo o maturę...ale podstawy chcą mieć dobre. Tylko tyle i bez żadnego drugiego dna.

   • 23 4

   • (1)

    Ale zrozum, ze szkola srednia nie bedzie miala zadnego wplywu na kariere jesli masz zamiar skonczyc studia.

    • 13 3

    • Może mieć wpływ na to czy się na nie dostanie. Ewentualnie czy się na nich utrzyma.

     • 7 6

   • Jak można powiedzieć o szkole średniej, że jest dobra, skoro jeszcze ani jedna matura nie została w niej zdana? W życiu bym do takiego tworu dziecka nie posłała, bo potem wychodzą właśnie takie hocki-klocki....

    • 5 0

  • To może mieć znaczenie dla olimpijczyków

   Pewnie osoby idące do LO i mające sporą część programu przerobione na własną rękę skorzystałyby trochę z wykładowców z uniwersytetu ale dla zwykłych, nawet dobrych uczniów dobry dydaktyk będzie lepszy niż naukowiec z UG.

   • 27 1

  • Gdyby to był Uniwersytet Jagielloński, (1)

   im.Adama Mickiewicza w Poznaniu, ale ta była Wyższa Szkoła Pedagogiczna ze skromnym poziomem nauczania... Szkoda czasu i atłasu.

   • 6 0

   • żadna z polskich szkół, czy to wyższych, czy też niższych nie liczy się w Europie. Żadna!

    • 3 2

  • Ale tam uczą nie tylko wykładowcy akademiccy, są też zwykli nauczyciele z innych gdańskich liceów, więc z tym prestiżem to bez przesady

   • 4 0

 • Pozytywne inicjatywy (2)

  • 64 4

  • Omena

   Dlaczego oddaje się nauczanie spółkom, które obok prowadzą fundację???!!!!
   Tak jak na Azaliowej - czy trzeba nabijać i dawać kasę ludxim którzy dobrze tego nie prowadzą? Czy miast samo nie może prowadzić szkół??

   • 29 3

  • i wszystko jasne.....

   • 6 0

 • MiS (2)

  W GD od 1990 roku wszystko dokładnie jest zaplanowane, a szkolnictwo to najlepszy parasol na wałki nieruchomościami. Lepszy niż spółki komunalne. Tego tematu to nawet Poseł Płażyński nie rusza.

  • 52 6

  • bo nie ma pewnie jak ruszyć, za dużo tam siedzi polityków..oni kochają wałki robione za kasę mieszkańców

   • 14 4

  • Nie rusza bo parking należy do UG.

   • 7 2

 • Jak słyszę "fundacja"... (5)

  To od razu mam skojarzenia na wałki, przekręty i kombinacje...
  Czy ktoś jeszcze tak ma?

  • 135 9

  • Ja mam skojarzenie z Rydzykiem .

   • 10 8

  • O tak,

   • 4 1

  • Ja również tak kojarzę,

   fundację mieli kwaśniewscy chyba, złoty melon to chyba też, z tzw prawej strony tez się znajdą. Każdy kradnie jak może

   • 7 6

  • I pracujący latami gratis wolontariusze

   Niewolnictwo w majestacie prawa

   • 5 0

  • Tym naprawdę powinien się ktoś zainteresować. Ta fundacja ma jakiś monopol w mieście na tzw jednostki upublicznione

   • 11 0

 • Jaki patron taka szkola (1)

  • 73 25

  • Szkołę powinni przenieść na Wały Adamowicza, tam gdzie tramwaje zahaczają lusterkami o słupy.

   • 17 2

 • (6)

  Śmieszni są Ci rodzice! To jest normalne LO, tyle tylko, że mieszczące się na terenie UG i dlatego w nazwie uniwersyteckie! Mgr. po tym Liceum nie dają!

  • 111 13

  • Czy ktoś tak twierdził.

   • 6 1

  • oj ktoś zazdrości..... :) nigdy nic nie wiadomo :)

   • 2 3

  • (3)

   Tu akurat nie masz racji. Nie mam jeszcze dzieci w tym LO, ale śledzę jego rozwój od początku. CO to znaczy "normalne" ? To jest po prostu na wyższym poziomie. DO jednym LO łatwiej się dostać do innych trudniej. To nic dziwnego, tak jest na świecie. Dlaczego dzieciaki, które opanowały więcej niż podstawę programową mają być w klasie z tymi, którzy nie opanowali. Jedni i drudzy będą się lepiej czuli wśród swoich. Nie każdy by się dobrze czuł na Harwardzie. Proste ? Dlatego likwidowanie takiego ULO nie jest dla dobra dzieci, to po prostu interes.

   • 1 3

   • (1)

    Tak trudno się tam dostać, że córka znajomych (w pierwszym roku naboru), która nie dostała się do żadnego innego liceum w Gdańsku, jakimś trafem znalazła się w ULO.... Hahahaha

    • 3 0

    • to był drugi nabór madra głowo w pierwszym ULO nie brało jeszcze udziału...hahaha

     • 0 3

   • W zeszłym roku średni limit punktowy dał szóste miejsce w Gdańsku

    Szału nie ma.

    • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Nowe Trendy w Turystyce
Nowe Trendy w Turystyce
konferencja
paź 29-30
piątek - sobota
Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności
Miasto mieszkańców i/czy turystów
Miasto mieszkańców i/czy turystów
debata
paź 27
środa, g. 18:00
Gdańsk, Instytut Kultury Miejskiej
IDEA Squash
IDEA Squash
warsztaty, spotkanie
lis 4
czwartek, g. 18:00 - 20:00
Gdańsk, Instytut Kultury Miejskiej

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie ptaki cenione przez staropolskich kucharzy żyją w okolicy Trójmiasta?