• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

UG w elitarnym gronie 17 międzynarodowych konsorcjów

Wioleta Stolarska
29 czerwca 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
W ramach otrzymanego grantu i innych pozyskanych środków możliwe będzie powoływanie wspólnych kierunków studiów, wymiana kadry akademickiej i studentów, wspólne projekty badawcze, a w przyszłości także wspólny dyplom wszystkich sześciu uczelni. W ramach otrzymanego grantu i innych pozyskanych środków możliwe będzie powoływanie wspólnych kierunków studiów, wymiana kadry akademickiej i studentów, wspólne projekty badawcze, a w przyszłości także wspólny dyplom wszystkich sześciu uczelni.

Uniwersytet Gdański znalazł się w gronie 17 konsorcjów uniwersytetów europejskich wybranych w konkursie Komisji Europejskiej "European Universities". W sumie w projekcie bierze udział pięć polskich uniwersytetów. Łączny budżet programu to 85 mln euro, a każde konsorcjum otrzyma do 5 mln euro w ciągu najbliższych 3 lat. Grant jest przeznaczony na rozwój współpracy m.in. w dziedzinie kształcenia, badań i wymiany akademickiej.



Uniwersytet Gdański tworzy konsorcjum Europejskiego Uniwersytetu Nadmorskiego (European University of the Seas - SEA-EU) wraz z partnerami: Uniwersytetem w Kadyksie (Hiszpania), Uniwersytetem w Splicie (Chorwacja), Uniwersytetem Zachodniej Bretanii (Francja), Uniwersytetem Christiana-Albrechta w Kilonii (Niemcy) i Uniwersytetem Maltańskim (Malta).

- Wybór Uniwersytetu Gdańskiego przez Komisję Europejską do elitarnego grona pierwszych Uniwersytetów Europejskich jest ogromnym wyróżnieniem. Uczelnia w ramach otrzymanych środków wdrażać będzie zupełnie nowy model kształcenia i wymiany akademickiej z uniwersytetami partnerskimi - podkreśla prof. dr hab. Piotr Stepnowski, prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Gdańskiego.

Współpraca miedzy uczelniami



W ramach otrzymanego grantu i innych pozyskanych środków możliwe będzie powoływanie wspólnych kierunków studiów, wymiana kadry akademickiej i studentów, wspólne projekty badawcze, a w przyszłości także wspólny dyplom wszystkich sześciu uczelni.

Uniwersytety Europejskie mają stać się międzyuniwersyteckimi kampusami, wokół których studenci, doktoranci, pracownicy i naukowcy będą mogli płynnie się poruszać między uczelniami. Mają połączyć one swoją wiedzę fachową, platformy i zasoby w celu opracowania wspólnych programów nauczania lub modułów obejmujących różne dyscypliny. Te programy nauczania mają być elastyczne i umożliwiać studentom personalizację ich kształcenia, wybierając, co, gdzie i kiedy mają studiować i uzyskać stopień naukowy na poziomie europejskim.

Uniwersytety Europejskie mają się przyczynić również do zrównoważonego rozwoju gospodarczego regionów, w których się znajdują, ponieważ ich studenci mają ściśle współpracować z przedsiębiorstwami, władzami miejskimi, naukowcami.

- Sektor morski ma strategiczne znaczenie dla gospodarek sześciu regionów nadmorskich, z których pochodzą nasi partnerzy. Stanowi on jeden z głównych celów edukacji i badań naukowych prowadzonych przez uczelnie tworzące konsorcjum SEA-EU. W uniwersytetach SEA-EU, a więc m.in. na Uniwersytecie Gdańskim, kształcimy studentów na wielu kierunkach studiów związanych z dyscyplinami morskimi, wiele grup badawczych pracuje nad tematyką związaną z morzem, a społeczność biznesowa dynamicznie rozwija się w sektorze produkcji i usług dedykowanych gospodarce morskiej - tłumaczy prof. dr hab. Krzysztof Bielawski, prorektor ds. Rozwoju i Współpracy z Gospodarką Uniwersytetu Gdańskiego.
Uczelnie zaangażowane w SEA-EU zobowiązały się do wspólnej realizacji tego projektu, we współpracy z partnerami stowarzyszonymi (w przypadku Uniwersytetu Gdańskiego są nimi: Instytut Oceanologii PAN w Sopocie, Instytut Morski w Gdańsku i Stowarzyszenie Erasmus Student Network UG), kluczowymi publicznymi agencjami badawczymi, administracją krajową i regionalną oraz firmami zaangażowanymi w badania i działalność gospodarczą związaną z morzami i oceanem, sąsiadującymi z naszymi terytoriami.

W przygotowanie projektu ze strony Uniwersytetu Gdańskiego zaangażowany był zespół w składzie: prof. dr hab. Piotr Stepnowski, prof. dr hab. Krzysztof Bielawski, mgr Ewa Weronis, mgr Kamila Chomicz-Sokołowska i mgr Marlena Rutkowska-Myzyk.

Uniwersytety Europejskie mają się przyczynić również do zrównoważonego rozwoju gospodarczego regionów, w których się znajdują. Uniwersytety Europejskie mają się przyczynić również do zrównoważonego rozwoju gospodarczego regionów, w których się znajdują.

KE buduje sojusze między uczelniami



"European Universities" to międzynarodowy program Komisji Europejskiej, który zachęca do budowania sojuszy europejskich uczelni. Uniwersytety Europejskie będą ponadnarodowymi sojuszami instytucji szkolnictwa wyższego z całej UE ze wspólną długoterminową strategią. W rezultacie uczelnie mają przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności europejskiego szkolnictwa wyższego, mobilności studentów i pracowników, najwyższej jakości kształcenia i prowadzenia badań naukowych oraz integracyjności.

W gronie pięciu polskich zwycięskich uniwersytetów tworzących międzynarodową sieć uniwersytetów europejskich znalazły się, oprócz Uniwersytetu Gdańskiego: Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie oraz Uniwersytet Warszawski.

Miejsca

Opinie (38) 1 zablokowana

  • Aż tak słabo idzie działalność naukowa ? I co będzie produkować to ... konsorcjum ?

    G...no w błyszczącym papierku ? Bo studenci kupią wszystko?

    • 7 1

  • Niestety UG staje się powoli tłem dla innych Trójmiejskich Uczelni (1)

    Można w zasadzie zaryzykować twierdzenie, że tak naprawdę głównym celem UG jest obniżanie bezrobocia wśród ludzi do 26 roku życia, poprzez jak najszerszy nabór chętnych. UG niestety nie jest nawet klasyfikowane wśród najlepszych polskich uczelni na świecie (w odróżnieniu od UJ, UW).

    Szkoda, że poziom naukowy jest na takim poziomie. Wydawałoby się, że Uczelnia w dużej aglomeracji na skalę Polski winna przodować w rankingach a tak niestety nie jest. Ciekawe, czy ktoś zmierzy efektywność wydawanych pieniędzy.

    • 7 1

    • Z gdańskich uczelni wg rankingu Perspektyw

      Politechnika Gdańska jest na 7 miejscu
      Gdański Uniwersytet Mefyczny na 8
      Uniwersytet Gdański na 27 miejscu.
      Nie jest to "szary koniec", nie siej propagandy.

      • 1 1

  • pojazd po UG

    rozumiem, że wszyscy absolwenci UG, jadący równo po swojej alma mater, to życiowi frustraci i przegrani, którzy winią swoją uczelnię o niepowodzenia życiowe. Eh ludzie, kiedy do was dotrze, że sami jesteście odpowiedzialni za niepowodzenia we własnym życiu. To nie Rektor X, Y czy Z albo inny wykładowca, tylko Wy sami. I chociażbyście skończyli MIT, to i tak z takim podejściem nigdzie byście nie zaszli.

    • 0 4

  • Żart chyba jakiś

    Ta pseudo uczelnia w elitarnym gronie? Serio? Chyba komuś czachę słońce za mocno przygrzało! Przecież ta instytucja to jakiś żart. Kto miał bądź ma z nią styczność ten wie o co chodzi.

    • 3 0

  • Pytanie na śniadanie

    Dlaczego na naszym wspaniałym Uniwersytecie nie ma jeszcze możliwości uzyskania tytułu inżyniera?

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Science Cafe. Przyszłość zapisana w genach? Epigenetyka w skali

20 zł
wykład, sesja naukowa, warsztaty

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Kultura wzmacnia. kultura krzepi! Bałtyckie Perły Kultury

warsztaty, spotkanie, konsultacje

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Organizmy jednokomórkowe to:

 

Najczęściej czytane