Wiadomości

stat

Uczą się w centrum handlowym

To nie jest typowa szkoła, wiec i zajęcia są niecodzienne, bo odbywają się w centrum handlowym. Gimnazjaliści i licealiści z gdańskiej Akademii Dobrej Edukacji od września uczą się w budynku galerii handlowej Alfa Centrum. Część pomieszczeń biurowych należących do centrum została dostosowana do potrzeb szkoły. To pierwsza tego typu placówka w Polsce.Czy edukacja powinna przenosić się poza mury tradycyjnych szkół?

nie, dzieci powinny uczyć się w szkołach 27%
raczej nie, to wydaje się zbyt nowoczesne 8%
raczej tak, szkoła w centrum handlowym brzmi ciekawie 15%
tak, dzięki takim zabiegom dziecko dużo szybciej przystosuje się do życia w XXI wieku 50%
zakończona Łącznie głosów: 331
Akademia Dobrej Edukacji do ubiegłego roku szkolnego dzieliła budynek ze szkołą publiczną. Ta jednak zaczęła się mocno rozrastać, dlatego konieczne stało się znalezienie nowej lokalizacji dla części uczniów.

Poszukiwania skupiły się na Przymorzu, dzielnicy, w której od kilku lat działa szkoła. Ostatecznie wybrano trzy lokale, które zaprezentowano uczniom. Ci od razu zdecydowali, że chcą się uczyć w budynku Alfa Centrum - galerii handlowej, która działa od 2002 roku.

- Miejsce nie jest przypadkowe. Zostało z pełną świadomością wybrane przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły - mówi Katarzyna Hall, prezes zarządu Stowarzyszenia Dobra Edukacja, które prowadzi placówkę.
- Gdyby jakiś czas temu ktoś powiedział mi, że posyła dzieci do szkoły do centrum handlowego, byłabym tym być może lekko zdziwiona. Teraz uważam to rozwiązanie nie tylko za normalne, choć oczywiście innowacyjne, ale będące także znakiem naszych czasów i zmieniającej się roli centrów handlowych - mówi Urszula Lipińska, dyrektor Alfa Centrum Gdańsk.
Czytaj też: Liceum w biurowcu? "Kiedyś szkoły budowano przy fabrykach"

Obecność szkoły skutkuje także zmianami w samym centrum. Wkrótce na klatce prowadzącej do dyrekcji centrum zostanie zainstalowana specjalna platforma, która będzie służyć uczniom z niepełnosprawnościami ruchowymi, którzy uczą się w szkole, ale także osobom, które odwiedzają budynek centrum.

- Szkoła idealnie wpisuje się w naszą rolę centrum handlowego będącego blisko ludzi, spełniającego ich codzienne potrzeby. Obecnie nie jest to już tylko potrzeba zakupów. Mieszkańcy Gdańska chętnie spędzają u nas czas wolny, korzystają z kina, kawiarni, restauracji, punktów usługowych czy ścianki wspinaczkowej. Teraz w tę naszą szeroką ofertę wpisuje się także szkoła - dodaje Lipińska.
Czytaj też: Remonty w gdyńskich szkołach utrudniają naukę

Akademię wybierają "niezwyczajni" uczniowieAkademia Dobrej Edukacji im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku to innowacyjnie zorganizowany zespół szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum ogólnokształcącego prowadzony przez Stowarzyszenie Dobra Edukacja. Szkoły prowadzone przez nie do uczniów podchodzą "inaczej".

- Trafiają do nas dzieci, które w tradycyjnej placówce doszły do pewnej ściany i nie widzą tam dla siebie miejsca. Naukę u nas wybierają uczniowie niezwyczajni - pod względem zdolności, talentów, wrażliwości czy zdrowia i traktujemy to jako naszą wielką zaletę - mówi szefowa Stowarzyszenia Dobra Edukacja.
Czytaj też: Kiedy do szkoły się nie chodzi - edukacja domowa w trójmiejskim wydaniu

W gdańskiej szkole uczy się 81 osób. Nie ma tam ocen i tradycyjnych klas. Zajęcia odbywają się w grupach, w których dzieci dobierane są na zasadzie zainteresowań i potrzeb rozwojowych, a nie sztywnych reguł dotyczących na przykład wieku. Każdy z naszych uczniów ma mentora.

- Nie jesteśmy typową instytucjonalną szkołą. Dla nas najważniejsi są uczniowie oraz ich potrzeby - podkreśla Hall.

Opinie (91) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie ptaki spotkasz w drodze do szkoły?