• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Uczelnie inaugurują nowy rok akademicki zdalnie

Wioleta Stolarska
2 października 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Już 30 września zainaugurowano nowy rok akademicki na AMW. Już 30 września zainaugurowano nowy rok akademicki na AMW.

Trójmiejskie uczelnie rozpoczynają nowy rok akademicki 2020/2021 w cieniu pandemii koronawirusa. Większość z nich inaugurację przeprowadziła zdalnie bez udziału studentów i części kadry, tak też prowadzone będą w najbliższych miesiącach zajęcia - zdalnie lub w formie hybrydowej.Zdalne nauczanie w przypadku wykładów powinno być wprowadzone na stałe?

1 października nowy rok akademicki rozpoczął się na Uniwersytecie Gdańskim. Naukę rozpoczęło tu niemal 25 tys. studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych. Uczelnia przyjęła niemal 10 tys. studentów pierwszego roku, z czego blisko 8 tys. to studenci studiów stacjonarnych.

Oferta uczelni na ten rok to 89 kierunków studiów na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiach magisterskich. Uczelnia proponuje także kształcenie w trzech szkołach doktorskich oraz możliwość podnoszenia kwalifikacji zawodowych na studiach podyplomowych.

- W związku z sytuacją epidemiologiczną w zimowym semestrze roku akademickiego 2020/2021 większość zajęć będzie się odbywała zdalnie w formie e-learningowej oraz online za pośrednictwem Platformy Edukacyjnej UG lub aplikacji MS Teams. Zajęcia, które nie mogą odbywać się online, np. zajęcia terenowe, niektóre laboratoria, warsztaty czy ćwiczenia, będą realizowane w części lub w całości na terenie UG. Więcej spotkań na terenie uczelni, w tym adaptacyjnych, będą mieli studenci pierwszego roku, których trzeba wdrożyć w zasady funkcjonowania uczelni. Będą funkcjonowały domy studenckie oraz hotele asystenckie, ale ze względu na zagrożenie zachorowaniami w dużych skupiskach ludzkich oraz obowiązujące wytyczne GIS konieczne jest ograniczenie liczby zakwaterowanych osób - informuje uczelnia.
Czytaj też: Uniwersytet Gdański wprowadza zdalne nauczanie w nowym roku akademickim

20 marca 2020 roku minęło 50 lat od powstania Uniwersytetu Gdańskiego. W jubileuszowym roku uczelnia zaplanowała konferencje naukowe, spotkania, wystawy, koncerty, imprezy sportowe - wiele z tych wydarzeń się odbyło, ale niektóre trzeba było odwołać ze względu na pandemię.Już w środę, 30.09, w audytorium Akademii Marynarki Wojennej odbyła się inauguracja nowego roku akademickiego. Naukę na I roku studiów pierwszego i drugiego stopnia rozpocznie tu prawie tysiąc studentów wojskowych i cywilnych. Uroczystość była transmitowana.

- Nasza uczelnia szybko przystosowała się do nowych warunków, jakie stworzyła sytuacja epidemiologiczna. Jednocześnie społeczność Akademii Marynarki Wojennej pokazała, że mimo trudnej sytuacji jest w stanie pomagać innym. Zorganizowaliśmy wiele akcji charytatywnych, środki ochrony osobistej wyprodukowaliśmy i dostarczyliśmy do 75 placówek medycznych, straży granicznej i straży pożarnej - mówił rektor-komendant kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht.
Czytaj też: Nawet 40 proc. mniej miejsc w akademikach, ale ceny bez zmian

Uroczyste Posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej z okazji inauguracji roku akademickiego rozpoczęło się 2 października o godz. 11:15 w sposób hybrydowy. Ograniczona została lista bezpośrednich uczestników Posiedzenia Senatu, natomiast wszyscy chętni mogli wziąć udział w inauguracji, dzięki transmisji online.

Czytaj też: Politechnika od października będzie prowadzić zajęcia hybrydowo

Szkoły wyższe w Trójmieście


Już 30 września zainaugurowano nowy rok akademicki na AMW. Już 30 września zainaugurowano nowy rok akademicki na AMW.

Inauguracje w pierwszych tygodniach październikaBlisko 1650 studentów pierwszego roku rozpocznie naukę w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Inauguracja roku akademickiego 2020/2021 odbędzie się tu 8 października br. Tu również z uwagi na sytuację epidemiczną inauguracja będzie transmitowana za pośrednictwem uczelnianych mediów społecznościowych.

W 2020 roku dokumenty aplikacyjne na studia polskojęzyczne złożyło ponad 12 500 osób. Niezmiennie na wysokim poziomie utrzymuje się zainteresowanie ofertą kształcenia w języku angielskim. O miejsce na kierunku lekarskim english division ubiegało się 789 kandydatów (4,61 os./miejsce), a ponad 70 na pielęgniarstwo i ponad 40 na farmację anglojęzyczną. Studia na pierwszym roku rozpocznie niemal 200 obcokrajowców z bliższych (Norwegia, Szwecja, Dania, Finlandia) i dalszych części świata, m.in. Iranu, Indii, Tadżykistanu, Rwandy, Zimbabwe, Panamy, Kamerunu i Nigerii.

Czytaj też: Na co stawiają przyszli studenci? Najpopularniejsze kierunki

Dwa dni później, 10.10, inaugurację zaplanował Uniwersytet Morski - odbędzie się ona w Gdyni na pokładzie Daru Młodzieży.

13.10 zaplanowano rozpoczęcie roku akademickiego w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku - tu również przewidziano transmisję dla studentów.

Zajęcia na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych rozpoczną się już 5.10, zaś 9.10 odbędzie się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2020/2021.

Inauguracje na uczelniach trwają przez niemal trzy pierwsze tygodnie października. Inauguracje na uczelniach trwają przez niemal trzy pierwsze tygodnie października.

Miejsca

Opinie (19)

 • Nie studiuję na ug ale mam parę rzeczy do powiedzenia (6)

  Zdalnie= automatycznie gorsza jakość kształcenia(mówię to bo sam studiuję zaocznie i wiem, że gdy można zgapiać to pokusa jest silniejsza niż chęć przyswajania kosmicznych ilości materiału dla zadowolenia ego wykładowcy...) Człowiek mimo początkowego wstrętu do nowej formy się nawet przyzwyczaił, poza tym oszczędza czas na dojazdy do uczelni oraz godziny z życia które by stracił na pie..ne "okienka"(szczególnie irytujące przy nauce w weekendy).

  Jeśli chodzi o samą specyfikę społeczności studentów z ug... Większość obecnych studentów to bezstresowe bananowe dzieci utrzymywane przez rodziców. Przyjazd na studia dla tej smietanki bardziej oznacza sposobność do kilku lat chlania i ruji z erazmusami z tindera;) Dzięki kształceniu online są też plusy. Przede wszystkim rodziny członków studenckiej gawiedzi oszczędzą kupę kasy której nie dostaną Janusze- rentierzy z Przymorza, Zaspy, Oliwy, Żabianki na wynajmie zdezelowanego mieszkania po babcie przerobionego na 5 pokojów na 2 kroki. Mała weryfikacja rynku wynajmu nie zaszkodzi;)

  • 25 16

  • Studia zaoczne to nie studia. (2)

   Wiem, bo sam nadrabiam niedokończone wykształcenie i różnica jest potężna.

   • 6 2

   • Ale zobacz. Chodzi o inne plusy związane z nową sytuacja. Nie przyjadą tłumy dzieciaków z Giżyck, Iławy i tak dalej, mogą zostać w domu i się uczyc zdalnie. Ubierają się tylko i wyłącznie w sieciówkach, jedzą też. Dużo z nich pożytku lokalny handel nie ma. Za to mniejsze parcie na wynajem ze strony tłumów przyjezdnych i ukrów oznacza weryfikację cen.

    • 6 1

   • Studia dzienne i to co zaobserwowałem...;) Marnowanie dnia na okienka miedzy wykładami, lub brak należytej frekwencji na wykładach. Wielu nie może być tyle ile trzeba na zajeciach bo pracuje, albo wśród tych bardziej bananowych dzieci z nauką wygrywają randki, ruja i imprezowanie. Po 5 latach takie osoby czeka miła niespodzianka w postaci konfrontacji z rzeczywistoscią bez kasy od rodziców no i przychodzi depresja, bo na ołpener, modne drinki, czynsz i drożyznę w postaci "markowych" ciuchów trzeba zarobić samodzielnie.

    • 6 1

  • ta polska maniera oceniania wszystkiego przez wszystkich

   jak czytam takie komentarze, o bananowych dzieciach rozpieszczanych przez rodziców, to myślę, że bardziej mają problem ludzie je piszący - problem z zazdrością, bo też by tak chcieli a nie mogą... Przykre, moje bananowe dzieci cięzko pracowały przez wakacje , aby sobie kupić fajne ciuchy czy gdzieś wyjechać lub mieć na naukę języków. Z tego co wiem, większość dzici moich znajomych również pracowała. Przykre, że jest takie hejt na młodych... No ale czego mamy oczekiwać od zwykłych ludzi, od kogo mają się nauczyć empatii, niestety nie w Kościele...

   • 9 1

  • Szkoda że pandemia nie pojawiła się zanim powstał ten szkaradny kompleks OBC, zwłaszcza wieżowiec. Teraz raczej by nie zaryzykowali, po początkowym sukcesie jeszcze będą walczyć o wynajem bo spadnie zapotrzebowanie. Ale skoro powstał to nikt go nie wyburzy i na długie lata będzie szpecił krajobraz Oliwy.

   • 0 0

  • Dla zaocznych studia zdalne to dobra opcja, bo zazwyczaj są już starsi - pracują, mają rodziny i prowadzą ustabilizowany styl życia. Dla dziennych lepiej, gdy mogą mieć zajęcia na uczelni. To zupełnie normalne, ze w tym wieku potrzebują się wyszumieć i mieć szeroki kontakt z rówieśnikami, także znaleźć partnera na życie. To nie jest cecha bananowej młodzieży, ale każdego normalnego, młodego człowieka. Ja studiowałam w latach 80-tych. Nie byliśmy bananową młodzieżą, pieniędzy było mało, ale zazwyczaj nikt nie pracował (to właśnie teraz studenci pracują). Razem chodziliśmy na wykłady, uczyliśmy się i imprezowaliśmy. Nie chciałabym żeby było inaczej.

   • 2 0

 • To w końcu w cieniu czy dobie koronawirusa ? (2)

  • 3 1

  • Dla pewnej uczelni w Oliwie co to kształci tylko w teorii niewielka różnica. (1)

   • 3 1

   • Właśnie, jak nauczyć robienia fikołków czy rzucać piłka przez internet? A kolokwium jak zdalnie przeprowadzić ze skakania przez plotki?

    • 0 0

 • I jak ja tera meza znajde? (1)

  Nie po to zlozylam papiery na budownictwo.

  • 15 1

  • Zapisz się do partii, byle jakiej,

   najlepiej rzadzacej w tym momencie ...

   • 0 0

 • Wstyd dla kadry

  Kilka etatów i jakies tam publikacje naukowe to musi kosztować studentów

  • 0 5

 • rozpoczecie bedą robic przez 3 tygodnie hahaha gratulacje poziomu nauczania

  • 2 0

 • A dlaczego na UG nie ma Rektora?

  • 4 3

 • Zdalne kolokwia,zdalna sesja.Super sprawa,ważne,ze kluby otwarte.

  • 6 0

 • Po co studia wystarczy zapisać się do PiSu i wejść do rady nadzorczej państwowej spółki.

  • 11 2

 • Poziom szkolnictwa wyższego leci na łeb na szyję.

  Zdalne nauczanie tylko dobije ten chory system. Szykujcie się na katastrofy budowlane, wycięte wątroby zamiast nerek i inne atrakcje. Nadciąga pokolenie fachowców po zdalnym nauczaniu. Będzie się działo!

  • 10 2

 • zdalne na ug

  smaczki z weekendu: Pani dr nie prowadzi wykładu, przesyła materiał do przerobienia i w razie pytań jest do dyspozycji... kolejny dr po godzinie wykładu konczy zajecia a na resztę zajęć podsyła film z yt...
  to będzie sprawdzian dla kadry, która teraz w dużej części zachowuje sie tak jakby się obraziła i nie chchce w takiej formie prowadzic zajęć... ogólnie słabo. Podsumowujac na elearning i zdalne nauczanie nie sa przygotowani mentalnie. Ciekawe jak na innych uczelniach.

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

ŚwiatłoSiła Festiwal Foto - Video

warsztaty, spotkanie, spacer

Pomorska Noc Naukowców

wykład, warsztaty, konferencja

Wakacyjny Zawrót Głowy - pokaz naukowy

25 zł
warsztaty, pokaz

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Czy pomnik przyrody jest prawnie chroniony?

 

Najczęściej czytane