Wiadomości

Uczelnie wspierają pracujących studentów

Aby połączyć studia z pracą można skorzystać między innymi z dwóch rozwiązań - z indywidualnego toku nauczania lub zatrudnić się w firmie oferującej elastyczny grafik.
Aby połączyć studia z pracą można skorzystać między innymi z dwóch rozwiązań - z indywidualnego toku nauczania lub zatrudnić się w firmie oferującej elastyczny grafik. fot. 123rf.com/Mark Bowden

Trudna sytuacja finansowa, rosnące koszty życia a przede wszystkim coraz większa konkurencja na rynku pracy - jest wiele powodów, dla których studenci decydują się na pracę w trakcie nauki. Kiedy jak nie teraz zdobywać doświadczenie? I jak nie pracować kosztem nauki? Trójmiejskie uczelnie przekonują, że to możliwe.Pracowałe(a)ś w trakcie studiów?

tak, pracowałe(a)m, to była dorywcza praca niezwiązana z moim kierunkiem studiów 44%
tak, pracowałe(a)m, udało mi się znaleźć pracę zgodną z moim kierunkiem studiów 24%
głównie pracowałe(a)m, a zdecydowanie mniej czasu przeznaczałe(a)m na studia 14%
nie, studia to czas na naukę i zabawę, a nie pracę 18%
zakończona Łącznie głosów: 296
Wynajem mieszkania czy pokoju to coraz większy koszt a sytuacja finansowa przeciętnego studenta dziennego, który jest spoza miasta, w którym się uczy nie pozwala na to. Stąd dodatkowe źródło zarobku jest często niezbędnym elementem życia studenta.

Czytaj też: Ile zarobisz po studiach? Sprawdź, zanim wybierzesz kierunek

Do poszukiwań doświadczenia skłania też rynek pracy, na którym często wśród młodych ludzi rządzi zasada "kto pierwszy, ten lepszy". Wielu studentów próbuje złapać jakąkolwiek pracę, która ułatwi im awans lub poszukiwanie pracy ze względu na zdobyte doświadczenie. Zawartość CV staje się wyznacznikiem wartości człowieka, w związku z czym wielu studentów stara się zdobyć jak najwięcej rozmaitych umiejętności.

Oprócz korzyści finansowych i umiejętności praca to również możliwość nawiązania nowych kontaktów, szlifowanie swoich umiejętności oraz praktyczne wykorzystanie wiedzy zdobywanej na studiach.

Czytaj też: W czym wybierają przyszli studenci? Nowości na trójmiejskich uczelniach

Indywidualny tok studiów, elastyczny grafik pracyAby połączyć studia z pracą, można skorzystać między innymi z dwóch rozwiązań - z indywidualnego toku nauczania lub zatrudnić się w firmie oferującej elastyczny grafik. Również uczelnie wychodzą naprzeciw potrzebom studentów i dbają o przemyślany plan zajęć.

- Studenci Politechniki Gdańskiej mogą korzystać z indywidualnego planu studiów oraz indywidualnego programu studiów, aby bez przeszkód pogodzić pracę z nauką. Ci, którzy studiują na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia mają możliwość wyboru odpowiadających im grup zajęciowych, a ci, którzy są już na studiach stacjonarnych drugiego stopnia mogą też umówić się na popołudniowe seminaria dyplomowe. Wyniki najnowszego badania losów zawodowych absolwentów PG pokazują, że nasze rozwiązania się sprawdzają, ponieważ prawie połowa studentów naszej uczelni znajduje pracę już w trakcie studiów - mówi prof. Marek Dzida, prorektor ds. kształcenia i dydaktyki Politechniki Gdańskiej.

Uczelnie wyższe w TrójmieścieBez okienek w zajęciachStudenci Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni pracę mogą podjąć m.in. dzięki odpowiedniej organizacji zajęć na studiach stacjonarnych. Zajęcia odbywają się tam od poniedziałku do środy, studenci studiów dziennych mają możliwość podejmowania pracy w pozostałe dni tygodnia.

- Wielu naszych studentów to osoby pracujące zawodowo, wspieramy ich, wprowadzając udogodnienia pozwalające na godzenie kariery z edukacją. W WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni nie ma okienek w zajęciach - plan jest tak ułożony, aby student nie marnował godzin na czekanie na wykłady czy ćwiczenia. Studenci mogą zaliczać praktyki studenckie w firmach, w których pracują, dzięki temu nie muszą poświęcać na to swoich urlopów. Oferujemy też program IOS (Indywidualna organizacja studiów). Jest to bardzo popularne rozwiązanie regulaminowe, które umożliwia studentom pracującym nawet za granicą studiowanie w naszej uczelni - mówi Alicja Peplińska, kierownik Działu Marketingu i PR WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni.
Z kolei studia dualne to nowa propozycja edukacyjna gdyńskiej uczelni, która umożliwia podejmowanie zatrudnienia w czasie studiów w firmie, której pracownicy prowadzą zajęcia dydaktyczne znajdujące się w programie studiów, kształtujące umiejętności praktyczne.

- Nie marnujemy czasu naszych studentów. Skondensowany plan zajęć i dobrze ułożony program pozwalają na realizowanie trzech semestrów studiów magisterskich II stopnia. Umożliwiają one uzyskanie tytułu magistra w krótszym czasie. Dyplom ukończenia studiów magisterskich otwiera szansę na awans, podwyżkę czy rozwój zawodowy - dzisiaj jest to możliwe w 1,5 roku - dodaje Peplińska.
Czytaj też: Łączą studia z pracą. Dualne kierunki na trójmiejskich uczelniach

Wielu studentów próbuje złapać jakąkolwiek pracę, która ułatwi im awans lub poszukiwanie pracy ze względu na zdobyte doświadczenie.
Wielu studentów próbuje złapać jakąkolwiek pracę, która ułatwi im awans lub poszukiwanie pracy ze względu na zdobyte doświadczenie. fot. 123rf.com/Wavebreak Media Ltd
W Ateneum-Szkole Wyższej część zajęć odbywa się w formie e-learningu, co pozwala na przyswojenie pewnego zakresu materiału w dogodnym dla studenta miejscu i czasie.

- Łączenie pracy ze studiami jest nie lada wyzwaniem, zarówno dla samych studentów, jak i dla uczelni. Uczelnia wspiera swoich studentów, m.in. odpowiednio wcześnie publikując organizację nadchodzącego roku akademickiego - kandydat już w momencie zapisu na studia posiada informacje, w jakie dni będą odbywały się zajęcia, kiedy będzie sesja, a które pozostają wolne. Istotnym też jest to, że w przypadku studiów niestacjonarnych zajęcia odbywają się w soboty i w niedziele, a zjazdy są zaplanowane co drugi weekend. Dla osób, które muszą przeznaczyć na pracę więcej czasu możliwy jest tzw. indywidualny tok studiów. Studenci wszystkie materiały otrzymują od prowadzącego zajęcia oraz ustalają z nim indywidualny termin, w którym muszą pojawić się na uczelni - informuje Aleksandra Sikora z Ateneum-Szkoły Wyższej w Gdańsku.
Uczelnia wspiera też mamy, które łączą studia z opieką nad pociechami.

Czytaj też: W wakacje warto zatrudnić studenta

Z zagranicy studiuj onlineSopocka Szkoła Wyższa, wychodząc naprzeciw studentom, którym zależy na łączeniu kształcenia praktycznego z kształceniem teoretycznym oferuje szereg udogodnień.

- Osobom, które dopiero wchodzą na rynek pracy uczelnia oferuje studia dualne - jako jedna z nielicznych uczelni w Polsce, gdzie program studiów jest tak stworzony we współpracy z pracodawcami, by studenci mogli naprzemiennie studiować i odbywać staż, za który otrzymują wynagrodzenie. Sopocka Szkoła Wyższa ściśle współpracuje z wieloma dużymi, międzynarodowymi firmami na Pomorzu, przy których współpracy również tworzy programy studiów, co z kolei sprawia, że firmy te chętnie zatrudniają naszych studentów i dość elastycznie podchodzą do ich grafików pracy - mówi Joanna Pietrzak, manager ds. marketingu i współpracy międzynarodowej SSW.
Osobom już pracującym i pragnącym się dokształcić uczelnia oferuje studia niestacjonarne - zjazdy odbywają się przeciętnie co dwa tygodnie, tylko w soboty i niedziele (bez piątków). Osobom wyjątkowo zapracowanym i dojeżdżającym z daleka czy z zagranicy SSW oferuje studia online, tam zjazdy są pięć razy w roku.

Oferty pracy w TrójmieścieW dzisiejszych czasach, kiedy kariera zawodowa wymaga od nas ciągłego rozwijania umiejętności a czas spędzany w pracy nie pozwala na uczestniczenie w tradycyjnych zajęciach, poszukujemy nowych sposobów podnoszenia kwalifikacji.

- Gdańska Szkoła Wyższa proponuje studia niestacjonarne w formie e-learningu lub studia w trybie indywidualnej organizacji studiów na kierunkach inżynierskich, licencjackich oraz na studiach magisterskich. GSW już od ponad czterech lat może pochwalić się autorskim projektem e-learningowym. Nasze zajęcia dostępne są dla studentów przez 24 godziny na dobę. W formule takiego kształcenia studenci zdobywają wiedzę za pośrednictwem specjalnie przygotowanych multimedialnych materiałów oraz sieci internetowej, poza tym uczelnia organizuje zjazdy w postaci zajęć praktycznych, na których e-studenci mogą konsultować się z nauczycielami akademickimi. E-studenci wykonują określone prace i projekty, aby uzyskać zaliczenie oraz zdać egzaminy, do których przystępują podczas tradycyjnej sesji - informuje uczelnia.
Czytaj też: Studia połączą z praktyczną nauką zawodu

Oprócz korzyści finansowych i umiejętności praca to również możliwość nawiązania nowych kontaktów.
Oprócz korzyści finansowych i umiejętności praca to również możliwość nawiązania nowych kontaktów. fot. 123rf.com/dotshock

Praktyki studenckie zamiast pracyNie wszystkie kierunki kształcenia jednak pozwalają na podjęcie pracy w większym wymiarze. Czasem nawet w okresie wakacyjnym studentom może być trudno podjąć pracę zarobkową z uwagi na konieczność odbycia obowiązkowych praktyk studenckich.

- Kształcenie na uczelni medycznej jest niezwykle wymagające i na większości kierunków układ zajęć nie pozwala w pełni na połączenie nauki z pracą zawodową - tłumaczy dr hab. Tomasz Smiatacz, prorektor ds. studenckich Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - Uczelnia dokłada starań, by wspierać pracujących studentów, oferując m.in. indywidualny tok studiów i urlop dziekański, o który od niedawna student studiów stacjonarnych może wnioskować po każdym roku, bez specjalnego motywowania prośby. W szczególnych wypadkach losowych uczelnia decyduje się zwolnić z opłat za kształcenie niestacjonarne studenta, którego sytuacja życiowa nie pozwalałaby na podjęcie dalszej nauki. Bardzo pozytywnie oceniam to, że studenci GUMed wolą pracować w szeroko rozumianej medycynie, blisko przyszłego zawodu, np. jako opiekunowie osób starszych czy niepełnosprawnych - dodaje.
Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku przykłada ogromną wagę do tego, aby już w czasie trwania studiów studenci kosmetologii, dietetyki i fizjoterapii mieli możliwość podjęcia nie tylko dorywczej pracy, ale także pracy mającej realny związek ze zdobywanym wykształceniem.

- Uczelnia wychodzi naprzeciw potrzebom studentów, którzy rozpoczynają karierę zawodową i stara się ułatwić młodym osobom podjęcie pracy. Dużą rolę w tym procesie odgrywa m.in. dobrze zorganizowany plan zajęć, w którym unika się "okienek" między zajęciami oraz dba o to, aby zajęcia nie trwały do późnych godzin popołudniowych. Dobra organizacja pozwala nawet czasem na wygospodarowanie wolnego dnia w ciągu tygodnia. Bardzo często pierwszy kontakt z pracą studenci mają podczas obywania praktyk zawodowych. W ich zdobyciu niejednokrotnie pomaga naszym studentom Biuro Karier. Lata doświadczenia pozwoliły na nawiązanie wielu relacji z przedsiębiorcami i zagwarantowanie wielu atrakcyjnych ofert pracy - informuje Ewelina Kowalska, koordynator Działu Promocji i Rekrutacji WSZ.
Ponadto uczelnia w ramach programu Erasmus+ umożliwia odbywanie praktyk zagranicznych w firmach i instytucjach na terenie Unii Europejskiej.

- Studenci Wyższej Szkoły Zdrowia mogą również liczyć na inne formy wsparcia ze strony uczelni. W wyjątkowych sytuacjach student ma szansę na uzyskanie indywidualnej organizacji studiowania (IOS), która pozwoli na dowolne dopasowanie zajęć do innych zobowiązań. Ułatwieniem dla młodych osób pracujących jest również kadra dydaktyczna. Wykładowcy to w dużej mierze praktycy, którzy poprzez własne doświadczenia okazują wyrozumiałość w stosunku do aktywnych zawodowo studentów. Mając świadomości tego, jak istotne jest zdobywanie doświadczenia, przychylnie traktują osoby, które rozpoczynają karierę zawodową w trakcie trwania nauki - dodaje.

Opinie (57) 4 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Które z wymienionych poniżej miast ma największą powierzchnię?