Wiadomości

stat

Uczniowie wrócili do nauki. Ruszył nowy rok szkolny 2019/20

Rozpoczęcie roku szkolnego w nowym budynku XVII LO w Gdyni.

Dzieci i młodzież w Trójmieście rozpoczęły dziś nowy rok szkolny 2019/2020. Będzie on bardzo ważny szczególnie dla szkół średnich, w których naukę rozpoczyna podwójny rocznik. Nowy rok szkolny to również duże zmiany - na edukacyjnej mapie pojawiły się nowe szkoły w Gdańsku - Szkoła Podstawowa nr 6 na Jasieniu oraz w Gdyni - XVII Liceum Ogólnokształcące na Wiczlinie.Rok szkolny 2019/2020 rozpoczął się w trójmiejskich szkołach około godz. 9 uroczystymi apelami. Jak informowało Pomorskie Kuratorium Oświaty, wszystkie szkoły w województwie przygotowane są na przyjęcie uczniów.

Gdyńskie liceum przeniesione do nowej placówkiW jaki sposób twoje dziecko dociera do szkoły?

samochodem z rodzicami 20%
piechotą 36%
komunikacją miejską 37%
rowerem albo hulajnogą 7%
zakończona Łącznie głosów: 798
Miejskie rozpoczęcie roku szkolnego w Gdyni odbyło się w nowej placówce na Wiczlinie. To tam przeniesiono XVII LO ze Śródmieścia, w szkole jest też podstawówka, a obok przedszkole. Placówka wyposażona jest w obszerną salę gimnastyczną, powstanie też przy niej basen. W nowym gmachu, który powstał za 70 mln zł, uczniowie mają świetne warunki do nauki.

- Podczas projektowania i budowy nigdy nie usłyszałam, że czegoś się nie da. Dlatego mamy m.in. salę do gotowania, w której uczniowie będą uczyć się nawet matematyki, radiowęzeł nadający wybraną przez uczniów muzykę zamiast dzwonków i wiele innych ciekawych rozwiązań - mówi Oktawia Gorzeńska, dyrektor placówki.

Szkoły średnie w TrójmieścieMiejska inauguracja roku szkolnego w SP nr 6 na Jasieniu.
Miejska inauguracja roku szkolnego w SP nr 6 na Jasieniu. fot. Piotr Hukało/trojmiasto.pl

Nowa szkoła na południu GdańskaW Gdańsku naukę rozpoczęło dziś niemal 30 tys. dzieci w szkołach podstawowych i oddziałach "zerowych" prowadzonych przez gminę oraz 2,5 tys. dzieci w niesamorządowych publicznych, 17,5 tys. uczniów w samorządowych szkołach branżowych, technikach i liceach oraz 408 w niesamorządowych publicznych oraz niemal 10 tys. przedszkolaków przyjętych do przedszkoli publicznych samorządowych i niesamorządowych.

Czytaj też: Jakie zmiany w nowym roku szkolnym 2019/2020?

W poniedziałek rano uroczyście otwarto Centrum Edukacyjne Jabłoniowa na Jasieniu, czyli Szkołę Podstawową nr 6 - naukę rozpoczęło tam 531 uczniów klas I-VIII i 100 dzieci z oddziałów zerówkowych.

- Nasza szkoła będzie szkołą z pasją i wizją, chcemy budować współpracę z rodzicami, nauczycielami i przedstawicielami wszystkich środowisk, które pojawią się na terenie szkoły - mówiła Olga Mardzińska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6.
Nowa szkoła to m.in. nowoczesne sale lekcyjne, biblioteka, sale gimnastyczne i do ćwiczeń korekcyjnych, ścianka wspinaczkowa, boisko do piłki koszykowej, siatkowej czy tenisa, gabinety lekarskie. Budowa placówki kosztowała 80 mln zł.

- Warto podkreślić, że szkoła przy Jabłoniowej jest największym nie tylko w Polsce, ale i w tej części Europy obiektem edukacyjnym wykonanym w całości z drewna w technologii prefabrykowanej - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Szkoła powstawała dwa lata i była bardzo wyczekiwana przez mieszkańców południowych dzielnic miasta.

- Nowa szkoła zmienia bardzo dużo, miejsce na razie znalazło tu 650 dzieci, a docelowo będzie ich więcej. To oznacza, że część osób nie będzie jechała już do szkoły w centrum czy innych częściach miasta, tylko zostanie w swoim środowisku lokalnym, to ogromna ulga dla dzieci, bo zostają u siebie, czyli zaoszczędzają czas, mogą też nawiązywać bliższe relacje z osobami z sąsiedztwa - mówił Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych.
Również w tym roku zakończono budowę Szkoły Metropolitalnej w Kowalach - od 2 września uczniowie będą mogli korzystać z nowej sali gimnastycznej z aulą widowiskowo-konferencyjną. Koszt budowy sali gimnastycznej to ponad 18 mln zł.

Szkoły podstawowe w TrójmieściePodwójny rocznik w szkołach średnichW tym roku w szkołach średnich po likwidacji gimnazjów naukę rozpoczął podwójny rocznik. W Gdyni - w przeciwieństwie do wielu miast w Polsce - nie będzie wielkich problemów z uczniami zaczynającymi lekcje "na drugą zmianę".

- W skali miasta problemu nie ma, co nie oznacza, że nie występuje on w ogóle. W Szkole Podstawowej nr 16 i SP 20 pracujemy jednak nad rozwiązaniami, by wszyscy mogli zaczynać lekcje rano i kończyć ok. godz. 14. Powinno się nam udać - podkreśla Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
W Gdańsku przygotowania do przyjęcia podwójnego rocznika w roku szkolnym 2019/2020 również trwały od dawna.

- Podjęliśmy działania ograniczające nabór o jeden oddział (klasę) w niektórych liceach ogólnokształcących, aby stopniowo przygotować przestrzeń w szkołach dla podwójnego rocznika. Otworzyliśmy także nowe liceum - X Liceum Ogólnokształcące, które powstało z przekształcenia Gimnazjum XXV. Dla ułatwienia z kolei dostania się do liceum, w Gdańsku można było aplikować nie do trzech, ale aż do pięciu liceów - przypomina Grzegorz Kryger, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego UMG.
- Dzięki ogromnej pracy dyrektorów gdańskich szkół ponadpodstawowych, mimo podwójnego, a nawet potrójnego rocznika, bo w tym roku do naszych szkół chciało się dostać blisko 4000 uczniów spoza Gdańska, tylko w jednej placówce - Zespole Szkół Morskich - lekcje będą kończyć się o godzinie dwudziestej - dodał Piotr Kowalczuk.
Również w Sopocie z uwagi na nabór dwóch roczników młodzieży do szkół ponadpodstawowych podwojona została liczba klas pierwszych w liceach ogólnokształcących. Do sopockich szkół ponadpodstawowych uczęszczać będzie 1750 uczniów - o 370 więcej niż w poprzednim roku szkolnym.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Węgiel kamienny jest skałą pochodzenia...?