Wiadomości

Uczniowie wrócili do nauki. Ruszył nowy rok szkolny 2019/20

Rozpoczęcie roku szkolnego w nowym budynku XVII LO w Gdyni.

Dzieci i młodzież w Trójmieście rozpoczęły dziś nowy rok szkolny 2019/2020. Będzie on bardzo ważny szczególnie dla szkół średnich, w których naukę rozpoczyna podwójny rocznik. Nowy rok szkolny to również duże zmiany - na edukacyjnej mapie pojawiły się nowe szkoły w Gdańsku - Szkoła Podstawowa nr 6 na Jasieniu oraz w Gdyni - XVII Liceum Ogólnokształcące na Wiczlinie.Rok szkolny 2019/2020 rozpoczął się w trójmiejskich szkołach około godz. 9 uroczystymi apelami. Jak informowało Pomorskie Kuratorium Oświaty, wszystkie szkoły w województwie przygotowane są na przyjęcie uczniów.

Gdyńskie liceum przeniesione do nowej placówkiW jaki sposób twoje dziecko dociera do szkoły?

samochodem z rodzicami 20%
piechotą 36%
komunikacją miejską 37%
rowerem albo hulajnogą 7%
zakończona Łącznie głosów: 798
Miejskie rozpoczęcie roku szkolnego w Gdyni odbyło się w nowej placówce na Wiczlinie. To tam przeniesiono XVII LO ze Śródmieścia, w szkole jest też podstawówka, a obok przedszkole. Placówka wyposażona jest w obszerną salę gimnastyczną, powstanie też przy niej basen. W nowym gmachu, który powstał za 70 mln zł, uczniowie mają świetne warunki do nauki.

- Podczas projektowania i budowy nigdy nie usłyszałam, że czegoś się nie da. Dlatego mamy m.in. salę do gotowania, w której uczniowie będą uczyć się nawet matematyki, radiowęzeł nadający wybraną przez uczniów muzykę zamiast dzwonków i wiele innych ciekawych rozwiązań - mówi Oktawia Gorzeńska, dyrektor placówki.

Szkoły średnie w TrójmieścieMiejska inauguracja roku szkolnego w SP nr 6 na Jasieniu.
Miejska inauguracja roku szkolnego w SP nr 6 na Jasieniu. fot. Piotr Hukało/trojmiasto.pl

Nowa szkoła na południu GdańskaW Gdańsku naukę rozpoczęło dziś niemal 30 tys. dzieci w szkołach podstawowych i oddziałach "zerowych" prowadzonych przez gminę oraz 2,5 tys. dzieci w niesamorządowych publicznych, 17,5 tys. uczniów w samorządowych szkołach branżowych, technikach i liceach oraz 408 w niesamorządowych publicznych oraz niemal 10 tys. przedszkolaków przyjętych do przedszkoli publicznych samorządowych i niesamorządowych.

Czytaj też: Jakie zmiany w nowym roku szkolnym 2019/2020?

W poniedziałek rano uroczyście otwarto Centrum Edukacyjne Jabłoniowa na Jasieniu, czyli Szkołę Podstawową nr 6 - naukę rozpoczęło tam 531 uczniów klas I-VIII i 100 dzieci z oddziałów zerówkowych.

- Nasza szkoła będzie szkołą z pasją i wizją, chcemy budować współpracę z rodzicami, nauczycielami i przedstawicielami wszystkich środowisk, które pojawią się na terenie szkoły - mówiła Olga Mardzińska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6.
Nowa szkoła to m.in. nowoczesne sale lekcyjne, biblioteka, sale gimnastyczne i do ćwiczeń korekcyjnych, ścianka wspinaczkowa, boisko do piłki koszykowej, siatkowej czy tenisa, gabinety lekarskie. Budowa placówki kosztowała 80 mln zł.

- Warto podkreślić, że szkoła przy Jabłoniowej jest największym nie tylko w Polsce, ale i w tej części Europy obiektem edukacyjnym wykonanym w całości z drewna w technologii prefabrykowanej - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Szkoła powstawała dwa lata i była bardzo wyczekiwana przez mieszkańców południowych dzielnic miasta.

- Nowa szkoła zmienia bardzo dużo, miejsce na razie znalazło tu 650 dzieci, a docelowo będzie ich więcej. To oznacza, że część osób nie będzie jechała już do szkoły w centrum czy innych częściach miasta, tylko zostanie w swoim środowisku lokalnym, to ogromna ulga dla dzieci, bo zostają u siebie, czyli zaoszczędzają czas, mogą też nawiązywać bliższe relacje z osobami z sąsiedztwa - mówił Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych.
Również w tym roku zakończono budowę Szkoły Metropolitalnej w Kowalach - od 2 września uczniowie będą mogli korzystać z nowej sali gimnastycznej z aulą widowiskowo-konferencyjną. Koszt budowy sali gimnastycznej to ponad 18 mln zł.

Szkoły podstawowe w TrójmieściePodwójny rocznik w szkołach średnichW tym roku w szkołach średnich po likwidacji gimnazjów naukę rozpoczął podwójny rocznik. W Gdyni - w przeciwieństwie do wielu miast w Polsce - nie będzie wielkich problemów z uczniami zaczynającymi lekcje "na drugą zmianę".

- W skali miasta problemu nie ma, co nie oznacza, że nie występuje on w ogóle. W Szkole Podstawowej nr 16 i SP 20 pracujemy jednak nad rozwiązaniami, by wszyscy mogli zaczynać lekcje rano i kończyć ok. godz. 14. Powinno się nam udać - podkreśla Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
W Gdańsku przygotowania do przyjęcia podwójnego rocznika w roku szkolnym 2019/2020 również trwały od dawna.

- Podjęliśmy działania ograniczające nabór o jeden oddział (klasę) w niektórych liceach ogólnokształcących, aby stopniowo przygotować przestrzeń w szkołach dla podwójnego rocznika. Otworzyliśmy także nowe liceum - X Liceum Ogólnokształcące, które powstało z przekształcenia Gimnazjum XXV. Dla ułatwienia z kolei dostania się do liceum, w Gdańsku można było aplikować nie do trzech, ale aż do pięciu liceów - przypomina Grzegorz Kryger, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego UMG.
- Dzięki ogromnej pracy dyrektorów gdańskich szkół ponadpodstawowych, mimo podwójnego, a nawet potrójnego rocznika, bo w tym roku do naszych szkół chciało się dostać blisko 4000 uczniów spoza Gdańska, tylko w jednej placówce - Zespole Szkół Morskich - lekcje będą kończyć się o godzinie dwudziestej - dodał Piotr Kowalczuk.
Również w Sopocie z uwagi na nabór dwóch roczników młodzieży do szkół ponadpodstawowych podwojona została liczba klas pierwszych w liceach ogólnokształcących. Do sopockich szkół ponadpodstawowych uczęszczać będzie 1750 uczniów - o 370 więcej niż w poprzednim roku szkolnym.

Opinie (179) ponad 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Właśnie wrócili...:-)

  Będzie 1B.

  • 13 5

 • Od jutra korki, poniewaz jak wiadomo dzieci nie potrafią same iść lub dojeżdżać do szkól.

  Muszą to robic za nich mamy, po to zresztą kupiły duże białe SUVy zeby wozic swoje szkraby 400 metrow do szkoły.

  • 281 41

 • Opinia została zablokowana przez moderatora

 • Powiem jak stary dziad

  ale wróciły dzieciaki i wróciło chamstwo... Ja tak nie klnąłem za młdou

  • 122 21

 • niewydolna komunikacja sprawia, że z roku na rok są większe korki.

  • 51 15

 • każdy bąbelek dostał 500 plus. 300 plus i podręczniki?

  słyszałam dzisiaj wiele narzekających mamusiek

  • 105 16

 • Dlaczego wybudowali nową szkołę dla nowobogackich na wiczlinie? Bo pan prezydent tam mieszka??inne dzielnice to gorsze są. Mam nadzieję że przy najbliższych wyborach to się zmieni i będą inne dzielnice dofinansowane a nie tylko Chwarzno wiczlino bo gawiedź tam mieszka.

  • 48 63

 • Dobrze akurat ze wybudowali. Przynajmniej 1000 mamuś nie bedzie wozic swych pociech aż

  do centrum tylko po dzielni.

  • 20 8

 • Tyle było szumu a każdy dostał się do szkoły do której chciał iść.

  Jest jeszcze sporo wolnych miejsc.

  • 66 67

 • ta pier...olisz

  nie pamietasz po prostu.

  • 18 29

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Grzyby jadalne to:

 

Najczęściej czytane