Wiadomości

stat

Umowa na budowę szkoły przy Jabłoniowej podpisana. Powstanie z opóźnieniem

Nowoczesne centrum edukacyjne powstanie przy ul. Jabłoniowej.
Nowoczesne centrum edukacyjne powstanie przy ul. Jabłoniowej. mat. DRMG

Gdańska Dyrekcja Rozbudowy Miasta podpisała umowę na budowę szkoły podstawowej, która wejdzie w skład centrum edukacyjnego przy ul. Jabłoniowej. Koszt realizacji szkoły to ponad 76,5 mln zł. W skład centrum oprócz szkoły na ponad 800 uczniów wchodzi również przedszkole dla 250 dzieci. Cała inwestycja ma zakończyć się na początku 2020 roku.Czy miasto powinno inwestować w obiekty edukacyjne w południowych dzielnicach Gdańska?

tak, coraz więcej osób tam mieszka, szczególnie z małymi dziećmi

92%

wydaje mi się, że placówek szkolnych czy przedszkoli jest wystarczająco dużo

4%

nie, w tych dzielnicach są potrzebniejsze inwestycje, jak chociażby drogi

4%
Przy ul. Jabłoniowej stanie nowoczesna placówka szkolna, w której będzie mogło się uczyć łącznie ok. tysiąca dzieci.

- Podpisano umowę na realizację Szkoły Podstawowej przy ul. Jabłoniowej, będzie ona kolejnym elementem Centrum Edukacyjnego. Szkoła składać się będzie z 46 oddziałów szkolnych z przeznaczeniem dla ok. 800 uczniów w strukturze ośmioklasowej. Cały obiekt szkolny, tzn. trzy budynki szkolne, boiska oraz zagospodarowanie terenu, udostępnione zostaną na rok szkolny 2019/2020 - poinformowało biuro prasowe miasta Gdańsk.
Budową szkoły przy ul. Jabłoniowej zajmie się Konsorcjum firm PW EBUD-Przemysłówka Sp. z o.o. z Bydgoszczy i TB INVEST Sp. z o.o. Sp. k. z Gdańska.

Najpierw powstanie przedszkole

Centrum Edukacyjne Jabłoniowa realizowane będzie etapowo. Najwcześniej, bo latem 2018 planowane jest oddanie do użytku przedszkola, do którego będzie mogło uczęszczać około 250 dzieci. Przedszkole modułowe będzie miało wspólną część żywieniową, administracyjną, socjalną i ogólnorozwojową. W ramach inwestycji powstanie również plac zabaw oraz dojazd do przedszkola, zagospodarowany zostanie także teren obiektu. Opiewająca na kwotę 11,5 mln zł umowa na realizację podpisana została z Konsorcjum, którego liderem jest Firma Budowlana Ekoinbud Sp. z o.o. Sp.k. z Gdańska w połowie lipca br.

Budowa z opóźnieniem, koniec inwestycji w 2020 roku

Początkowo zakładano, że również we wrześniu 2018 roku uruchomiona zostanie część szkoły, jednak ze względu na przedłużającą się o ponad 3 miesiące procedurę przetargową nie będzie takiej możliwości. Aby wykończony budynek szkolny nie stał pusty do czasu rozpoczęcia roku szkolnego, zdecydowano, że cały obiekt szkolny, tzn. trzy budynki szkolne, boiska oraz zagospodarowanie terenu, udostępnione zostaną na rok szkolny 2019/2020.

Inwestycja obejmie łącznie trzy budynki, w tym dwa budynki dydaktyczne (pierwszy mieszczący 25 oddziałów szkolnych oraz bibliotekę środowiskową z czytelnią dostępną dla mieszkańców, a drugi 21 oddziałów) oraz budynek sali gimnastycznej.

W pierwszym trzykondygnacyjnym budynku oprócz sal lekcyjnych, biblioteki czy szatni mieścić będą się pomieszczenia administracyjne z gabinetami lekarskimi, świetlica i stołówka z zapleczem kuchennym. W budynku znajdować się będą także pomieszczenia magazynowe i techniczne oraz radiowęzeł. W drugim budynku znajdą się m. in. gabinety i pracownie przedmiotowe. W tej części obiektu będą również pomieszczenia dla nauczycieli: pokój nauczycielski, gabinety psychologa i pedagoga.

Budynek, w którym mieścić się będzie sala gimnastyczna, będzie również trzykondygnacyjny. Powstanie w nim sala sportowa dla 200 osób, nowoczesna aula widowiskowo-konferencyjna dla ok. 300 użytkowników, zespół sal gimnastycznych, korekcyjnych dla 50 osób, a także pomieszczenia dla nauczycieli: pokój nauczycielski, pomieszczenia sanitarne i socjalne.

Łącznie powierzchnia użytkowa trzech segmentów szkoły to ok. 13 tys. m kw., a koszt budowy całego kompleksu szkolnego wynosi ok. 76,6 mln zł.

Obok inwestycji powstanie także kompleks boisk oraz plac zabaw z bezpieczną nawierzchnią.

Posadzą nowe drzewa i krzewy

Na terenie, na którym powstanie szkoła, wykonano już niezbędną wycinkę drzew i krzewów. Jak zapewnia miasto, w zamian za usuniętą zieleń, we wskazanych lokalizacjach wykonane zostaną nowe nasadzenia. Dodatkowo w ramach realizacji szkoły przewiduje się posadzenie 114 drzew i 630 krzewów - gatunków rodzimych oraz drzew i krzewów owocowych -  wiązów szypułkowych, lip drobnolistnych, dębów szypułkowych, jarzębów i grabów pospolitych, jabłoni, śliw itp.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (38)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Poziom:

Freon to: