• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Uniwersytet Gdański w międzynarodowych rankingach

Ewa Palińska
11 lipca 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Dzięki rankingom możemy porównać kształcenie na poziomie wyższym poza granicami naszego kraju, a także porównać misję i osiągnięcia badawcze poszczególnych uczelni. Dzięki rankingom możemy porównać kształcenie na poziomie wyższym poza granicami naszego kraju, a także porównać misję i osiągnięcia badawcze poszczególnych uczelni.

Uniwersytet Gdański jako jedna z 14 polskich szkół wyższych znalazł się wśród tysiąca najlepszych światowych uczelni akademickich w opublikowanym w czerwcu międzynarodowym rankingu QS World University Ranking 2019. UG uplasował się też na 10. pozycji w gronie 128 sklasyfikowanych uczelni z Polski w najnowszym rankingu uniRank Polish University Ranking 2018. Uczelnia została również uwzględniona w Emerging Economies University Ranking 2018.



Jakie masz wykształcenie?

QS World University Ranking, obok Times Higher Education, U-Multirank oraz Rankingu Szanghajskieg, uznawany jest za jeden z czterech najważniejszych światowych rankingów uczelni wyższych. Uniwersytet Gdański znalazł się wśród tysiąca najlepszych światowych uczelni akademickich, jako jedna z 14 polskich szkół wyższych oraz jedyna uczelnia akademicka z Pomorza, notując jednocześnie wśród krajowych uniwersytetów klasycznych 5. miejsce.

- Uniwersytet Gdański w QS World University Ranking pojawił się po raz pierwszy, co jest dużym osiągnięciem. Ponadto, w tym najważniejszym rankingu światowych uczelni, mierzącym naukowy prestiż akademicki, nasz uniwersytet znalazł się jako jedyny z pomorskich uczelni - mówi prof. Piotr Stepnowski, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą. - Wśród kryteriów była brana pod uwagę m.in. liczba cytowań oraz liczba studentów i pracowników z zagranicy. Zgodnie z przyjętą przez Senat uczelni Polityką rozwoju badań naukowych na Uniwersytecie Gdańskim zakładamy rozszerzenie działań na rzecz umiędzynarodowienia uczelni oraz podjęcie dodatkowych aktywności w celu skutecznego upowszechniania wyników badań w obiegu informacji naukowej poprzez ich publikowanie w coraz lepszych wydawnictwach i periodykach oraz wsparcie trybu otwartego dostępu.
Ranking mierzący naukowy prestiż akademicki uczelni powstaje w oparciu o sześć kryteriów: uznanie w środowisku akademickim, prestiż wśród pracodawców, stosunek liczby wykładowców do liczby studentów, liczbę cytowań oraz liczbę studentów i pracowników z zagranicy.

Na czterech pierwszych miejscach w aktualnym rankingu znalazły się wyłącznie uczelnie ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej: Massachusetts Institute of Technology (MIT), Stanford University, Harvard University i California Institute of Technology (Caltech). Pierwszą piątkę zamyka najlepsza uczelnia europejska - University of Oxford.

Dzięki obecności w światowych rankingach polskie uniwersytety mają możliwość dotarcia ze swoją ofertą edukacyjną do osób z zagranicy. Na zdj. inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Gdańskim. Dzięki obecności w światowych rankingach polskie uniwersytety mają możliwość dotarcia ze swoją ofertą edukacyjną do osób z zagranicy. Na zdj. inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Gdańskim.
Uniwersytet Gdański może się również poszczycić uzyskaniem 10. pozycji w gronie 128 sklasyfikowanych uczelni z Polski w najnowszym rankingu uniRank Polish University Ranking 2018. Pozycja, którą zajęła uczelnia w tym zestawieniu, daje jej równocześnie prymat wśród wszystkich uczelni z Pomorza, a także 7. miejsce w gronie klasycznych uniwersytetów w kraju. Ranking dostarcza informacji o najbardziej popularnych uczelniach na świecie oraz w poszczególnych krajach. Popularność uczelni mierzona jest poprzez analizę popularności ich stron internetowych.

Warto również podkreślić obecność Uniwersytetu Gdańskiego w innym międzynarodowym rankingu - The Emerging Economies University Ranking 2018. Ranking opracowany przez cenionego światowego eksperta w dziedzinie międzynarodowych rankingów edukacyjnych, firmę Times Higher Education obejmuje zestawienie porównujące uczelnie z państw określanych jako "rynki wschodzące". W najnowszym rankingu znalazło się 378 najlepszych szkół wyższych z 42 krajów, w tym 12 uczelni z Polski, spośród których Uniwersytet Gdański uplasował się na 9. miejscu.

- Obecność również w uniRank Polish University Ranking 2018 i Emerging Economies University Rankings 2018 pokazuje, że pozycja międzynarodowa UG sukcesywnie wzrasta, co nas bardzo cieszy i motywuje do dalszego rozwoju - podsumowuje prof. Stępnowski.
Ranking tworzony jest w oparciu o kilkanaście wskaźników badających uczelnie pod kątem realizacji ich głównych zadań - kształcenia, badań naukowych, cytowania, transferu wiedzy i  umiędzynarodowienia.

Miejsca

Opinie (85) 1 zablokowana

  • ten ranking to czysta fikcja (1)

    jak Polska w FIFA

    • 17 1

    • To co? To faktycznie te rankingi nas okłamują? I co to jest ta fifa?

      • 1 1

  • Ekonomia (3)

    Oczywiscie mam dobra opinie o Uniwerku, bo sam tam studiowalem :) Piekne czasy. Mozna sie smiac, ze ekonomia to "wydzial gier i zabaw", ale chyba malo bylo osob, ktorym nie sprawilo problemu (lub wysilku) zdanie egzaminow z mikroekonomii, statystyki matematycznej, historii mysli ekonomicznej, ekonometrii i byc moze jeszcze kilku innych. Zajecia I poznani ludzie uksztaltowaly moja osobowosc. Nauczylem sie jak szerokim spektrum jest system ekonomiczny, w ktorym zyje wiekszosc ludzi na swiecie. Zaczyna sie od filozofii, odzwierciedla w socjologii i psychologii. Gospodarka moze sie kojarzyc glownie z matematyka i liczbami, ale jest trwale zwiazana z ludzka natura i dazeniem do bycia szczesliwym. Zarowno przez tych, ktorzy biora pod uwage dobro innych, jak i tych, ktorzy na to nie zwazaja. Pozdrawiam rocznik, ktory zaczal nauke w roku 2004 :)

    • 12 5

    • sugestywna opinia (2)

      Weź nie pitol człowieku i zdejmij proszę te klapki z oczu by zwiększyć percepcje...
      Sam jestem absolwentem i po 1. semestrze stwierdziłem już, że to w skrócie pitu pitu z nielicznymi wyjątkami wśród kadry; więcej znajdę przykładów, gdzie bym wysłał leśnych dziadków do wnuczków jeśli mieli, by na wydziale byli z pasji dla dzielenia się wiedzą (w takim wieku). Państwo Neider i ich przepisywane książki po raz n-ty? Trochę ich czytałem i dla mnie w zawodzie była to wiedza archaiczna bez ujęcia pragmatycznego...
      Prof. Oziewicz i inni ołożyli wkońcu jakieś inne testy niż te krążące latami między studentami?
      Wgl cała ta gonitwa za globalizacją w treści kształcenia w latach mojego studiowania - jeszcze większy śmiech na sali....bogaty ma być bogatszy, Polska ma być Bangladeszem Europy i są równi i równiejsi..to w skrócie.
      Do pewnego czasu na prawdę myślałem, że ekonomia to nauka o redystrybucji itp. itd, a to tylko zacieranie i ukrywanie najważniejszego prawa ekonomii - kasa jest najważniejsza. Nie zgodzicie sie Państwo? -> książki Stiglizt'a i porównanie ich do teraźniejszości jako drobny przykład. Na moje globalizacja wyszła na narzędzie tego 1%, ale pojawiły się Chiny i przekręciły to na swoją korzyść przez co mamy m.in. dziś geopolityczne przetasowanie.
      Wg mnie do "mojej" ekonomii UG powinna dać teorie systemów+ więcej ekonometrii+ publikacje zagraniczne jako podstawa a nie dodatek, bo to w nich dopiero widać trendy; i to w jak największym aspekcie praktycznym. Po latach stwierdzam, że te studia to jako całość może i był jedynie wstęp do tego, czego student powinien się dowiedzieć, bądź szukać.
      A tam, 2 razy na miesiąc się człowiek pojawiał na studiach dziennych i niczego nie stracił, bo ile tych kobiecych fajnych ciał można oglądać, gdy i to się nudzi; a Ekonomia UG przebijała pod tym względem inne uczelnie/wydziały. Dlaczego? Bo było tam bananowo.

      • 3 1

      • (1)

        juz piszac swojego posta podejrzewalem, ze ujawni sie ktos, kto ma wlasnie podobne zdanie do Ciebie :) nie szkodzi, nie zmieniam swojego zdania. To, co napisales nie wyklucza tego, co ja stwierdzilem, choc moze sie wydawac inaczej. A, ze najbogatsi bardzo czesto zyskuja wiecej kosztem tych slabszych? Tak jest od tysiacleci - jeszcze zanim istnialy uniwerki :) A dziewczyny na wydziale fakt - przepiekne :)

        • 3 3

        • wszyscy są piękni 20-to letni.

          Zmienia się to na zjazdach absolwentów.

          • 1 0

  • Wow ug (1)

    Wow miejsce gdzies pod koniec tysiaca najlepszych uczelni na swiecie.. no chyle czola, naprawde

    • 10 2

    • Zawsze mnie zastanawiało, dlaczego idea skali jest taka trudna do zrozumienia

      Wydawać by się mogło, że to oczywistość: mniejsze jest mniejsze od większego, a większe jest większe od mniejszego... Że coś dzielnicowego ma mniejszy zasięg niż coś miejskiego; miejskie jest mniejsze niż wojewódzkie/regionalne; że krajowy ma mniejszy zasięg niż kontynentalnyn, a światowy jest mniejszy niż międzyplanetarny...

      Dochodząc do meritum: lokowanie uczelni o pierwotnym zasięgu lokalnym w rankingu ogólnoświatowym jest osiągnięciem.

      • 2 1

  • Pani Palińska, w oparciu to najwyżej pluskwy - w oparciu fotela na przykład

    • 1 3

  • Studia na UG (1)

    Studia w dzisiejszych czasach to marnowanie czasu. Lepiej wyuczyć się dobrego fachu, najlepiej niszowego. Praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka. A książki to można sobie po pracy poczytać. Ja przez studia nabawiłem się tylko wrzodów żołądka.

    • 7 11

    • Obawiam się, że w tak zwanych dobrych fachach, można nabawić się wrzodów po trzykroć

      • 4 0

  • Polskie uczelnie pinie reformowac, są jednymi z najgorszych

    • 8 4

  • Żałosne (1)

    Skoro "Popularność uczelni mierzona jest poprzez analizę popularności ich stron internetowych", to żaden liczący się ranking. Ale jeśli nie można się niczym sensownym pochwalić, zostają takie rankingi :-D

    • 9 3

    • Badanie obejmuje rowniez konta sudentow na portalach spolecznosciowych.

      • 0 1

  • Nie ma czegoś takiego jak wykształcenie "gimnazjalne". Może dlatego nikt go nie wybiera w ankiecie... Po skończeniu gimnazjum ma się wykształcenie "podstawowe".

    • 8 1

  • A na jakiej pozycji jest UG w tych rankingach?

    bo jakoś nie mogę doczytać w tym artykule...

    • 5 2

  • A PiS mówi ze najlepsza jest KUL i ta medialna z Torunia, dwa pierwsze miejsca w rankingu Kurskiego.

    • 4 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Science Cafe. Przyszłość zapisana w genach? Epigenetyka w skali

20 zł
wykład, sesja naukowa, warsztaty

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Student Maritime Conference 2024

60 - 480 zł
konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Atmosfera to:

 

Najczęściej czytane