• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Urzędnicy zajmą siedzibę sopockiej szkoły. Wojewoda apeluje, rodzice walczą

Dominika Majewska
10 marca 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
Spór o przeniesienie Zespołu Szkół Handlowych w Sopocie trwa w najlepsze. Głos w sprawie zabrał wojewoda pomorski. Spór o przeniesienie Zespołu Szkół Handlowych w Sopocie trwa w najlepsze. Głos w sprawie zabrał wojewoda pomorski.

O to, żeby Zespół Szkół Handlowych w Sopocie został w swojej starej siedzibie walczyli już uczniowie, rodzice i nauczyciele. Teraz do ich apelu przyłączył się wojewoda pomorski, który w liście do władz kurortu ocenia, że planowane zmiany nie są podyktowane reformą oświaty. Prezydent miasta odpiera zarzuty, przyznając jednocześnie, że dotychczasową siedzibę ZSH najpewniej zajmą urzędnicy na czas remontu sopockiego magistratu.



W związku ze zmianami w systemie oświaty i wygaszaniem gimnazjów, przekształceniu ulega mapa trójmiejskiej oświaty i rejonów szkół. Duże kontrowersje budzi m.in. dalszy los Zespołu Szkół Handlowych w Sopocie z siedzibą przy ul. Kościuszki 18/20 zobacz na mapie Gdańska. Sopoccy radni zadecydowali, że po wdrożeniu reformy ministerstwa edukacji uczniowie ZSH będą kontynuować naukę, ale już w Gimnazjum nr 2 przy ul. Wejherowskiej 1 zobacz na mapie Gdańska oraz w oddalonym od niego o dwa kilometry obiekcie przy Al. Niepodległości.

"Ucierpi na tym cała szkolna społeczność"

Nauczyciele oraz uczniowie ZSH od początku pomysłowi przenosin byli przeciwni, według nich może to doprowadzić do paraliżu placówki. Nie ustają też w staraniach o zmianę tej - szkodliwej ich zdaniem - decyzji.

- Największym problemem będzie dla nas to, że te budynki będą od siebie oddalone, a szkołę oraz młodzież będzie trzeba jakoś podzielić. Uczniowie zostaną rozdzieleni między te dwa budynki, ucierpi na tym cała szkolna społeczność. Z kolei nauczyciele mogą mieć problem z dojazdami, a ułożenie planu lekcji w takich okolicznościach będzie na pewno sporym wyzwaniem - punktuje Anna Mamprejew-Kwintkiewicz, dyrektor ZSH w Sopocie.
CZYTAJ WIĘCEJ O PRZENIESIENIU ZSH

Zmiana lokalizacji bezzasadna?

Decyzję sopockich radnych krytykuje teraz wojewoda pomorski Dariusz Drelich, który w liście skierowanym do prezydenta kurortu oraz radnych miejskich poddaje w wątpliwość konieczność przeniesienia siedziby ZSH.

- Zespół Szkól Handlowych w Sopocie zlokalizowany w samym sercu miasta powoduje, że wypełnione jest ono młodzieżą, także w okresie zimowym. W przypadku wyprowadzenia szkoły na przedmieścia, w centrum zapanowałaby typowa dla miast letniskowych pustka. Mieszkańcy zżyci są ze szkołą, a co z tego wynika z obecnością młodzieży w miejskiej przestrzeni i zdecydowanie chcą, aby pozostała ona w centrum - pisze wojewoda.
Z tymi argumentami nie zgadza się Jacek Karnowski, który zarzuca władzom województwa brak szczegółowego zapoznania się z uzasadnieniem decyzji o zmianach w ZSH.

- Szkoda, że wojewoda nie zapoznał się z warunkami lokalowymi obecnej siedziby ZSH, które rażąco odbiegają od współczesnych standardów oświatowych. Natomiast budynek, który w konsekwencji rządowej reformy pozostaje pusty po likwidacji gimnazjum, jest nowoczesny, z doskonałą infrastrukturą i pełnowymiarową salą gimnastyczną. Jest także bardzo dobrze skomunikowany, w sąsiedztwie przystanku SKM oraz autobusów, a ponad 90 proc. uczniów jest spoza Sopotu. Ta młodzież zasługuje na dobre warunki edukacyjne - ocenia prezydent Sopotu.
Przenoszą szkołę, żeby zrobić miejsce dla urzędników?

Kontrowersje budzi też przyszłość samego budynku, który z nowym rokiem szkolnym mają opuścić uczniowie handlówki. Już wcześniej pojawiały się informacje, że obiekt przy ul. Kościuszki ma być wykorzystany przez magistrat jako zastępcza lokalizacja na czas planowanego remontu ratusza. Teraz miasto otwarcie potwierdza, że rozważa taką możliwość.

- Budynek przy ul. Kościuszki pozostanie budynkiem miejskim i będzie wykorzystywany na cele publiczne. W pierwszym okresie rozważamy czasowe przeniesienie tam urzędu miasta na czas remontu - przyznaje prezydent.
Zajęcie siedziby ZSH przez miejskich urzędników krytykują uczniowie i część radnych.

- Uważamy, że nasza szkoła została wplątana w tę bezsensowną reformę ze względu na atrakcyjną lokalizację, która właśnie jest kojarzona z naszą szkołą - napisał na portalu społecznościowym przedstawiciel samorządu uczniowskiego ZSH.
- Nie ma żadnych racjonalnych argumentów, żeby szkołę przenosić. To po prostu próba wykorzystania reformy edukacji do przejęcia atrakcyjnej nieruchomości w centrum miasta - podsumowuje Michał Stróżyk, szef klubu PiS w sopockiej Radzie Miasta.
Decyzja o przeniesieniu ZSH leży teraz po stronie kuratorium oświaty.
Dominika Majewska

Miejsca

Opinie (86)

  • szkola (1)

    Trzeba było głosować na PO w Sopocie większoscią głosow radnych PO przeg losowano zmianę miejsca PIS było przeciw

    • 2 4

    • Co?

      • 0 0

  • sopocianin

    No i co wielkiego że przenosą szkołę do innego budynku , wielkie halo i jeszcze wojewoda namawia do bojkotu to już chamstwo pisowski cieć ,męt, moze mu ten padalec z nowogrodzkiej kazał tak robić

    • 6 11

  • Młodzież

    Bardzo ważne jest to o czym pisze autorka artykułu, że dzięki ZSH w centrum miasta jest młodzież. I to trzeba zachować!!

    • 8 5

  • Uczyłem się w zsh liceum ekonomicznym

    potem jeszcze na kilku kierunkach w Gdansku (UG -szajs do ntej) , w toruniu i w bydgoszczy i w gdansku znowu. Wszystkie skonczone -ale przez pierwsze 2-3lata praktycznie bazowalem na ZSH, nie bylem wybitny w zsh -ale rozumu mnie nauczono -to zadanie szkoly a nie jak na UG -czytać wzory , których nie rozumiemy -tak samo jest w liceach zwyklych

    Nie mam kredytu na dozywocie, nie mam zidiocialego szefa z korpo, stac mnie na wakacje i na urlop. MAM MOZG - ktory nie powiem , wyksztalcil sie w zsh bo nie bylo zmiluj! albo umiesz albo wyp.... do zawodowki, gdzie znowu wymagali tyle ze jeszcze wiecej praktyki.

    • 14 2

  • "O to, żeby Zespół Szkół Handlowych w Sopocie został w swojej starej siedzibie walczyli już uczniowie, rodzice i nauczyciele." i to ma być demokracja i słuchanie głosu wyborców?
    Demokracja kończy się na skreśleniu X na wyborach, a póżniej chulaj dusza piekła nie ma jak wygrają wybory :/

    • 12 3

  • jak zyje to nie pamietam zeby karnowski sie do

    jakiegos bledu przewinienia przyznal. Ogolnie wszyscy politycy to ludzie bez kregoslupa moralnego ludzie nie posiadajacy odwagi cywilnej. Zeby jeden albo drugi wstal powiedzial tak ja to z**ba..m przyznaje sie i zrzekam sie immunitetu itd..

    • 15 2

  • Może trochę demokracji we własnym mieście Panie Karnowski

    Pan Wojewoda zwrócił uwagę na to, że może o tym co ma stać się z budynkiem wygaszanej szkoły, powinni zdecydować mieszkańcy Kamiennego Potoku.
    Dzieci z Przylesia i Kamionki muszą dojeżdżać do szkoły na Brodwinie.
    Czy sopockie dzieci nie zasługują na luksus chodzenia do szkoły a muszą dojeżdżać jak mieszkańcy wsi.
    Zostawcie nam szkołę podstawową na Wejherowskiej 1.

    • 9 1

  • A na zdjęciu ładny przyszły hotel..... hmmm tylko pod jaką marką? Pomóżcie :)

    • 4 1

  • Niszczenie zasłużonej szkoły (1)

    ZSH jest najstarszą szkołą techniczną Trójmiasta, a swoją tradycję wywodzi z Wolnego Miasta Gdańska. Powolna likwidacja tej szkoły przez zmianę jej lokalizacji to poważny błąd władz Sopotu.

    • 7 1

    • Handlowa to nie techniczna

      • 0 2

  • Najpierw urzędnicy później...

    Szkołę przejmą urzędnicy na czas remontu, a później pójdzie "przetarg" na zagospodarowanie terenu. Tak jak z dworcem.

    • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Organizmy jednokomórkowe to:

 

Najczęściej czytane