Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

V Żeglarska Konferencja Bezpieczeństwa (1 opinia)

Piąta edycja reaktywowanej po latach przez Pomorski Związek Żeglarski Żeglarskiej Konferencji Bezpieczeństwa odbędzie się w Gdyni 16 marca. Zapraszamy wszystkich żeglarzy.

wrz 28-29

poniedziałek - wtorek, godz. 8:30

bilety 200 zł
- Bezpieczeństwo było, jest i będzie jednym z najważniejszych aspektów żeglarstwa - mówił w ub. roku witając blisko 200 uczestników konferencji prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.

W trosce o to co najważniejsze, zorganizowane zostanie również tegoroczne spotkanie. Toczyć się będzie pod hasłem "Studia przypadków". Ośmiu prelegentów, wybitnych fachowców w swoich dziedzinach opowie o konkretnych wydarzeniach, zjawiskach, problemach. Pokażą wypadki, przybliżą tragedie, wskażą błędy i przykłady pozytywne.

PROGRAM:

09.30-09.55 - rejestracja uczestników
10.00 - otwarcie konferencji
10.15-10.40 - Ryszard Leszczyński: Największe, najbardziej spektakularne katastrofy i wypadki morskie statków powojennego siedemdziesięciolecia
dyskusja: 10.40-10.50
10.55-11.15 - Aleksander Gosk: 70 lat po zatonięciu "Pośwista" - wybrane tragiczne epizody w polskim żeglarstwie.
dyskusja: 11.15-11.25
11.25- 11.40 - przerwa na kawę
11.45-12.15 - Witold Kuczorski: Typowe wypadki morskie
dyskusja: 12.15-12.25
12.30-13.00 - Mirosław Orzeszek: Regularne szkolenia żeglarzy, a skuteczność pomocy z lądu, morza i powietrza
dyskusja: 13.00-13.10
13.10-13.55 - przerwa na lunch
14.00-14.35 - Roman Paszke: Przygotowanie do regat oceanicznych pod kątem bezpieczeństwa
dyskusja: 14.35-14.45
14.50-15.25 - Radosław Kowalczyk: Kompleksowy system zapewnienia bezpieczeństwa żeglarza we francuskich regatach oceanicznych
dyskusja: 15.25-15.35
15.35 - 15.50 - przerwa na kawę
15.55-16.25 - Teresa Siedlecka: Bezpieczeństwo żeglugi jachtów na akwenie portu Gdańsk
dyskusja: 16.25-16.35
16.40-17.10 - Szymon Kuczyński: Jak bezpiecznie dwukrotnie samotnie opłynąć świat
dyskusja: 17.10-17.20
17.20 - zakończenie konferencji


Ryszard Leszczyński jest absolwentem Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni i Uniwersytetu Gdańskiego, starszym oficerem mechanikiem okrętowym, wieloletnim pracownikiem Polskich Linii Oceanicznych, autorem trzytomowej pracy "Tragedie rybackiego morza", a także czterotomowego studium "Ginące frachtowce". Zastępca delegata ministra przy Odwoławczej Izbie Morskiej w Gdyni. Omówi katastrofy i wypadki morskie statków łowczych rybołówstwa morskiego, floty transportowej, floty pomocniczej PMH oraz jednostek obcych bander, na których zatrudnieni byli polscy oficerowie i marynarze.

Aleksander Gosk to wicedyrektor Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, współpracownik Działu Armatorskiego Uniwersytetu Morskiego. Publicysta morski, propagator historii, tradycji i edukacji morskiej, koordynator projektu "Rejs Roku - Srebrny Sekstant". Jego wystąpienie poświęcone zostanie kilku wybranym, tragicznie zakończonym, "bezpowrotnym rejsom" polskich jachtów.

Witold Kuczorski, sędzia Sądu Apelacyjnego w Gdańsku w stanie spoczynku, w latach 1990-2009 pracował w Izbie Morskiej i Odwoławczej Izbie Morskiej w Gdyni kierując pracami składów orzekających m.in. w sprawach: katastrofy promu "Jan Heweliusz", zatonięcia jachtu "Bieszczady" czy wypadku "Daru Młodzieży" w Alesund. Jego prezentacja dotyczyć będzie problematyki wypadków jachtów i będących na ich pokładach żeglarzy przez pryzmat współdziałania żeglarzy z prowadzonym jachtem, w warunkach niebezpieczeństw generowanych podczas żeglugi morskiej. Dużo uwagi poświęci zagadnieniu udziału tzw. "czynnika ludzkiego" w zaistniałych wypadkach.

Kpt. mar. rez. Mirosław Orzeszek jest oficerem Marynarki Wojennej RP. Ratownikiem pokładowym, instruktorem spadochronowym, ekspertem z dziedziny ratownictwa lotniczego i morskiego, nurkiem ratownictwa morskiego, wykładowcą Szkoły Morskiej w Gdyni, a także biegłym rzeczoznawcą wypadków morskich i lotniczych. Na pokładzie śmigłowców ratowniczych SAR wylatał łącznie ponad cztery tysiące godzin, brał udział w ponad 48 akcjach ratowniczych nad morzem. Podczas wystąpienia określi istotne czynniki pomocy żeglarzom będącym w potrzebie. Często udzielają jej inne jednostki pływające, ale równie często w akcjach ratowania życia na morzu wykorzystywane są śmigłowce.

Roman Paszke, kapitan jachtowy, regatowiec, nawigator, skipper, budowniczy jachtów, wykładowca i instruktor. Jest aktywnym żeglarzem morskim od lat 70. Przepłynął załogowo i samotnie ok. 200 tys. Mm w rejsach, regatach oraz podczas żeglarskich rekordów na wszystkich oceanach świata. Zwycięzca i uczestnik wielu międzynarodowych regat. Omówi przygotowanie do regat jachtu i załogi. Opowie na co trzeba zwrócić szczególną uwagę przed zawodami i w czasie wyścigu. Przeanalizuje zagadnienie na przykładach regat Fastnet (szczególnie Fastnet '79), Channel Race, The Race, kilku Long Offshore i mistrzostw świata jachtów morskich.

Radosław Kowalczyk, kapitan jachtowy i motorowodny, jest najbardziej doświadczonym żeglarzem klasy Mini w Polsce. Uczestnik wielu regat na wodach Zatoki Biskajskiej, Morza Irlandzkiego i Oceanu Atlantyckiego, o łącznym doświadczeniu ponad 14 000 Mm, w większości w żegludze samotnej. Dwukrotny uczestnik Mini Transat, czterokrotny regat Fastnet. Na przykładzie osobistych startów i akcji ratunkowej w regatach Mini Transat, powie skąd czerpać wiedzę i doświadczenie, omówi działania żeglarza dla podniesienia bezpieczeństwa żeglugi, a także współpracę służb i ludzi morza.

Teresa Dembowska-Siedlecka, starszy oficer portu w Kapitanacie Portu Gdańsk. Ukończyła Wyższą Szkołę Morską w Gdyni, Wydział Transportu Morskiego - kierunek - Nawigacja Morska. Omówi m.in. przepisy dotyczące warunków, które jacht rekreacyjny i komercyjny powinien spełnić, aby mógł wyjść z portu i przepisy dotyczące warunków bezpieczeństwa, które taka jednostka powinna spełnić podczas uprawiania żeglugi na wodach morskich.

Szymon Kuczyński to żeglarz, głównie samotnik. Pomysłodawca i główny organizator projektu Zew Oceanu. Z sukcesami startuje w regatach morskich. Dwukrotnie samotnie opłynął świat (za drugim razem non stop) na małym jachcie "Atlantic Puffin". Zajmie się odpowiedzią na pytanie - czy wielkość jachtu ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i skuteczność żeglugi? Opowie o regatowym podejściu do żeglowania i przygotowania jachtu, o niedocenionej roli załogi, a także o kondycji, przygotowaniu merytorycznym, wytrzymałości fizycznej i psychicznej.

Organizatorem konferencji jest Pomorski Związek Żeglarski. Odbędzie się ona pod honorowym patronatem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka.

Patronat medialny nad konferencją objęli: Radio Gdańsk, Żagle, Trojmiasto.pl, Oficyna Morska i Żeglarski.info.

Informacja o biletach

Udział w konferencji jest bezpłatny. Zgłoszenia na email: ilona.miluszewska@pozz.org.pl przyjmujemy do 28 lutego 2019 r. Prosimy o podanie imienia, nazwiska, przynależności klubowej, miasta, adresu e-mail i numeru telefonu.

Opinie (1)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Wybierz poziom

Które miasto nie leży w województwie pomorskim?