• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

W Gdańsku ruszył czwarty ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+

Wioleta Stolarska
7 lutego 2024, godz. 15:00 
Opinie (402)
Które szkoły są przyjazne LGBT? Powstaje nowy ranking. Które szkoły są przyjazne LGBT? Powstaje nowy ranking.

Które szkoły są przyjazne LGBT? W Gdańsku ruszyła kolejna edycja Rankingu Szkół Przyjaznych LGBT+. Po raz pierwszy zestawienie szkół, które uczniowie oceniają za bezpieczną przestrzeń powstaje z poparciem Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz kuratorów oświaty.Czy Twoja szkoła jest przyjazna dla osób LGBT?

Ruszyła czwarta edycja Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, który organizują młodzi aktywiści z fundacji GrowSpace.

- Inaugurujemy kolejną edycję w Gdańsku, mieście wolności, ale jesteśmy dziś też w nowej rzeczywistości politycznej, bo nie jesteśmy już przed kuratorium, przed urzędem, ale w środku. Ranking Szkół Przyjaznych LGBT+ pozwala osobom uczniowskim na wybór szkoły, która faktycznie jest dla nich bezpieczna, jest przestrzenią, w której mogą być z sobą, bo mogą kochać kogo chcą i nie muszą się bać - mówiła Nina Katka, koordynatorka województwa pomorskiego w fundacji GrowSpace.
Podczas wypełniania ankiety na temat ocenianej szkoły w rankingu uczniowie są pytani m.in. o to, czy doświadczyli dyskryminacji, czy w szkole są osoby, do których mogą się zgłosić, czy mogą swobodnie nosić symbole związane z LGBTQ.

- Około 63 proc. osób uczniowskich z naszego województwa w poprzedniej edycji rankingu deklarowało, że widziało lub doświadczyło przemocy czy homofobii w szkołach. To bardzo dużo osób, które spotykają się z trasfobią, biofobią, homofobią. To są osoby, które muszą się bać. Mnóstwo osób czuje, że szkoła nie jest naszym drogim domem, czyli bezpieczną przestrzenią, bo przecież dom kojarzy się bezpieczeństwem, tylko miejscem, do którego boją się iść, nie chcą iść, w którym muszą się ukrywać. I my tego nie chcemy - przekonywała.
Tegoroczna edycja rankingu odbywa się w nowej formule. Hasło to: Szkoła Zaufania.

W tym roku również inicjatywa po raz pierwszy otrzymała aż trzy patronaty instytucji rządowych i państwowych. Jest to pierwszy projekt na rzecz społeczności LGBTQ+, który znalazł się jednocześnie pod patronatami Ministerstwa Równości, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Rzeczniczki Praw Dziecka.


Głosowanie do 12 kwietniaMłodzi ludzie mogą oceniać swoje szkoły w rankingu od 5 lutego do 12 kwietnia 2024. Głosowanie jest otwarte, a wyniki poznamy na koniec kwietnia. Dziesięć najbardziej przyjaznych szkół otrzyma na koniec kwietnia szkolne Tarcze z napisem "Szkoła Zaufania".

Głosować można tutaj.

- Ważne jest, aby środowisko szkolne było równościowe, inkluzywne, otwarte i bezpieczne dla wszystkich uczniów. Ranking szkół przyjaznych LGBT+ jest ważny właśnie ze względu na to, że osoby, które dopiero będą wybierały szkołę średnią, będą mogły się nim wspomóc, aby dowiedzieć się, w których szkołach na pewno będą mogły czuć się bezpieczne, szanowane, nie tylko przez uczniów, ale też przez pedagogów - mówiła Sandra Krawczyk, ambasadorka Fundacji GrowSpace.
Ranking Perspektywy 2024. Znamy najlepsze licea ogólnokształcące i technika Ranking Perspektywy 2024. Znamy najlepsze licea ogólnokształcące i technika

Młodzież ze wsparciem Pomorskiego Kuratorium OświatyPierwszy raz młodzież została zaproszona ze swoją inicjatywą do Pomorskiego Kuratorium Oświaty.

- Mam nadzieję, że dzisiaj, też symbolicznie, zakończymy ten czas kiedy konferencje odbywały się pod budynkiem urzędu, a nie w środku - mówił Grzegorz Kryger p.o. kuratora oświaty. - Nie wyobrażałem sobie, żebym mógł inaczej niż tylko pozytywnie zareagować, na zapytanie, które skierowała do mnie młodzież. Wszystkie inicjatywy młodzieżowe są dla mnie niezwykle istotne i też tak rozumiem rolę Kuratorium Oświaty, które zostało powołane, żeby mówić głośno o tym, co jest również dzisiejszym tematem, czyli o równości, tolerancji, szacunku dla drugiego człowieka i prawach człowieka w instytucjach właśnie takich, jak szkoły czy przedszkola - przekonywał. - Moje nastawienie jest raczej negatywne do rankingowania, oceniania czy ustawiania klasyfikacji i mam ogromną nadzieję, że już wkrótce tego typu rankingi nie będą potrzebne. Myślę, że to jest też to, czego każdy i każda z nas by chciał, żeby nie było już rankingów, żeby każda szkoła była szkołą zaufania i szkołą bezpieczeństwa. Ale niestety cały czas tak nie jest - przyznał.
W październiku 2023 roku po tym jak w szkołach został zorganizowany przez młodzież "Tęczowy Piątek" Pomorskie Kuratorium Oświaty rozpoczęło kontrole placówek. Kurator skierowała do wszystkich gdańskich szkół, dyrektorów pismo z żądaniem wyjaśnień w sprawie organizacji wydarzenia.


Gdańskie liceum na czele rankingu szkół przyjaznych LGBTW ubiegłym roku to Gdańskie Liceum Ogólnokształcące Collegium Gedanense zwyciężyło w trzeciej odsłonie ogólnopolskiego rankingu szkół średnich na najbardziej przyjazne placówki edukacyjne dla uczniów LGBTQ+.

Zestawienie zostało stworzone również na podstawie anonimowych ankiet, które były przeprowadzane za pośrednictwem strony internetowej. Łącznie zgromadzono ok. 20 tys. opinii od uczniów ze szkół średnich.

- Nasi uczniowie jasno deklarują, że czują się w szkole bezpieczni, szanowani. I to jest super, bo to miejsce, w którym spędzają większość swojego dnia, codziennie. Jednak świadomość, że musimy sprawdzać, w których szkołach w Polsce dziecko może być sobą i które są nagradzane za to, że zapewniają coś, co powinno być absolutnie fundamentalne, jest po prostu przerażająca. Kryzys psychologiczny, który postępuje, kryzys suicydalny, o którym alarmują media, naukowcy, daje świadectwo czemuś strasznemu, że dzieci w Polsce generalnie nie czują się za dobrze. Szkoła powinna być dla dzieci. Myślę, że to znaczy, że dużo prac jest przed nami - przyznał Borys Severus z Collegium Gedanense.
Najwyżej punktowane szkoły z woj. pomorskiego w 2023 roku:
 1. Liceum Ogólnokształcące Collegium Gedanense,
 2. XVII LO w Gdyni,
 3. Liceum Sztuk Plastycznych im. Mydlarskiego w Gdańsku,
 4. Uniwersyteckie LO im. Pawła Adamowicza w Gdańsku,
 5. II LO im. Adama Mickiewicza w Gdyni,
 6. I LO im. Książąt Pomorskich w Rumi,
 7. Gdańskie Szkoły Autonomiczne, Gdańskie Liceum Autonomiczne,
 8. II LO im. dr. Pniewskiego w Gdańsku,
 9. V LO im. Stefana Żeromskiego w Gdańsku,
 10. V LO im. Zbigniewa Herberta w Słupsku.

W ubiegłym roku ankieta, w której udział wzięło niemal 20 tys. uczniów, objęła dwa tysiące placówek oświatowych w całej Polsce. W ubiegłym roku ankieta, w której udział wzięło niemal 20 tys. uczniów, objęła dwa tysiące placówek oświatowych w całej Polsce.


Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (402)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Nowe Trendy w Turystyce

399 zł
konferencja

Latający Uniwersytet RadUNII Kultury. Cztery konwenty w jednym klasztorze.

wykład, spotkanie

Targi Edu Offshore Wind

targi

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Drzewa użytkowe to?

 

Najczęściej czytane