Wiadomości

W czym wybierają przyszli studenci? Nowości na trójmiejskich uczelniach

Nowe kierunki i specjalizacje na trójmiejskich uczelniach - czym skuszą przyszłych studentów?
Nowe kierunki i specjalizacje na trójmiejskich uczelniach - czym skuszą przyszłych studentów? fot. 123rf.com/Andrea De Martin

Produkcja form audiowizualnych, informatyka o profilu praktycznym, zdrowie publiczne, studia anglojęzyczne - trójmiejskie uczelnie już kuszą przyszłych studentów nowościami w swojej ofercie. Za kilka tygodni maturzyści wybiorą uczelnie, na których będą kontynuować edukację. Podpowiadamy, co ciekawego pojawiło się w ofertach szkół wyższych.Czy uważasz, że właściwie wybrałe(a)ś kierunek studiów?

tak, na szczęście kierunek spełnił moje oczekiwania 39%
nie do końca, ale to wina m.in. moich mylnych wyobrażeń 27%
nie, drugi raz nie wybrał(a)bym kierunku, który studiowałe(a)m 34%
zakończona Łącznie głosów: 319
Kończą się egzaminy maturalne w trójmiejskich szkołach. Wyniki będą znane dopiero 4 lipca 2019 r., kiedy do szkół przekazane zostaną świadectwa. Jednak wielu maturzystów już od dawana wie, na którą uczelnię będzie aplikować.

Wielu z nich w poszukiwaniu najlepszego rozwiązania kieruje się nie tylko zainteresowaniami, ale też perspektywami na zdobycie pracy oraz wysokością przyszłych zarobków. Również uczelnie coraz częściej oferują bardzo specjalistyczne kierunki studiów, odpowiadając na trendy rynku pracy i potrzeby pracodawców.

Osiem nowych kierunków na UGOferta Uniwersytetu Gdańskiego na rok akademicki 2019/2020 to ponad 80 kierunków studiów na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia oraz jednolitych studiach magisterskich. Rekrutacja rusza tu już 17 czerwca 2019 roku.

Uczelnia uruchamia osiem nowych kierunków, na których rekrutacja odbędzie się po raz pierwszy. Są to: informatyka o profilu praktycznym; zarządzanie instytucjami służby zdrowia; produkcja form audiowizualnych; ubezpieczenia; telemedycyna i projekty w ochronie zdrowia (Health Care Technology); geografia społeczno-ekonomiczna z elementami GIS, geografia fizyczna z geoinformacją, criminology and criminal justice.

- Są to studia odpowiadające na potrzeby rynku pracy, innowacyjne, uwzględniające współczesne cywilizacyjne wyzwania. Powstają we współpracy z ekspertami i przyszłymi pracodawcami, a studenci mają możliwość odbywania praktyk w najlepszych, profilowanych instytucjach. Łączy je interdyscyplinarność - zapewnia dr Beata Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego.
Zajęcia na kierunku informatyka o profilu praktycznym będą prowadzone w powstającym Instytucie Informatyki z nowoczesną infrastrukturą i wyposażeniem. Program nowych studiów powstał we współpracy z pracodawcami branży IT, efektem są zajęcia prowadzone częściowo przez doświadczonych specjalistów z trójmiejskich firm oraz sześciomiesięczna praktyka zawodowa, którą odbędzie każdy student.

Produkcja form audiowizualnych to jedyny taki kierunek prowadzony na północy Polski, przygotowujący do wszechstronnej działalności na współczesnym rynku audiowizualnym w zawodzie producenta. Absolwenci zostaną przygotowani do pracy w branży filmowej, w produkcji telewizyjnej, w branży reklamowej, dziennikarstwie, social media, w firmach zajmujących się audiowizualną oprawą koncertów, festiwali oraz wydarzeń kulturalnych, a także firmach dystrybucyjnych i PR-owych.

Czytaj też: Łączą studia z pracą. Dualne kierunki na trójmiejskich uczelniach

Wielu z nich w poszukiwaniu najlepszego rozwiązania kieruje się nie tylko zainteresowaniami, ale też perspektywami na zdobycie pracy.
Wielu z nich w poszukiwaniu najlepszego rozwiązania kieruje się nie tylko zainteresowaniami, ale też perspektywami na zdobycie pracy. fot. 123rf.com/ goodluz

Zdrowie publiczne coraz popularniejszeGdański Uniwersytet Medyczny uruchamia dwa nowe kierunki studiów na Wydziale Nauk o Zdrowiu.

- Zdrowie publiczne - zarządzanie w systemie zdrowia to unikatowy w skali kraju kierunek przygotowujący do pracy w sektorze ochrony zdrowia. Kierunek ten jest odpowiedzią na rosnące potrzeby profesjonalizacji osób pracujących w sektorze ochrony zdrowia - mówi Joanna Śliwińska, rzecznik prasowy GUMed.
Założeniem kierunku jest połączenie wiedzy z zakresu medycyny, zdrowia publicznego oraz zarządzania. Ma to na celu przygotowanie absolwenta do efektywnej pracy w podmiotach leczniczych, jednostkach administracji centralnej i samorządowej przy zrozumieniu przez niego uwarunkowań prawnych, ekonomicznych, społecznych funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce.

Drugim kierunkiem jest zdrowie środowiskowe i bhp. Studia te pozwalają na uzyskanie interdyscyplinarnej i zaawansowanej wiedzy oraz umiejętności z zakresu szeroko rozumianych nauk o zdrowiu (problemy zdrowia, ocena ryzyka zdrowotnego), przyrodniczych (biologia molekularna, biostatystyka) i nauk o zarządzaniu (małe i średnie przedsiębiorstwa, zarządzanie projektami, zarządzanie bhp).

Uczelnie wyższe w TrójmieścieZdrowie publiczne to również nowy kierunek otwierany przez Gdańską Szkołę Wyższą. Uczelnia proponuje też przyszłym studentom kształcenie na ciekawych specjalnościach: zarządzanie i organizacja ochrony zdrowia, zarządzanie bezpieczeństwem żywności, andragogika specjalna z elementami terapii zajęciowej czy zdrowie psychiczne i terapia uzależnień. Drugim nowym kierunkiem, który oferuje przyszłym studentom Gdańska Szkoła Wyższa, jest kierunek prawno-biznesowy.

- Popularnością cieszą się u nas studia inżynierskie i magisterskie na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji oraz licencjackie i magisterskie z administracji, a także studia licencjackie na kierunku kryminologia - informuje uczelnia.
Przed maturzystami trudny czas decyzji. Po tym, jak uporają się z egzaminacyjnym maratonem staną przed wyborem studiów.
Przed maturzystami trudny czas decyzji. Po tym, jak uporają się z egzaminacyjnym maratonem staną przed wyborem studiów. fot. 123rf.com/Wavebreak Media Ltd

Politechnika rozwija kierunkiPolitechnika Gdańska w przyszłym roku akademickim rozwija kształcenie na dwóch istniejących już kierunkach. Automatyka i robotyka na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki to teraz automatyka, cybernetyka i robotyka, z kolei automatyka i robotyka na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki to teraz automatyka, robotyka i systemy sterowania.

- Tam, gdzie jest potrzebna nadzwyczajna dokładność człowiek nie zawsze jest w stanie zastąpić maszynę. Automatyka, robotyka i systemy sterowania mają pomóc w wyręczaniu go i usprawnianiu wielu procesów. Aby przygotować do tego zadania naszych studentów, proponujemy im przemyślany i zróżnicowany program nauczania. Na zajęciach z robotyki wykorzystujemy bardzo drogie roboty, które każdy student ma możliwość zaprogramować do realizacji różnych algorytmów. Dzięki podstawom automatyki można zaobserwować, jak dzieją się rzeczy niemożliwe - budowane są układy pozwalające utrzymać wahadło w górze bez ingerencji człowieka - zachęca przyszłych studentów uczelnia.
Czytaj też: Najlepsze studia inżynierskie według Perspektyw

Wielu z nich w poszukiwaniu najlepszego rozwiązania kieruje się nie tylko zainteresowaniami, ale też perspektywami na zdobycie pracy.
Wielu z nich w poszukiwaniu najlepszego rozwiązania kieruje się nie tylko zainteresowaniami, ale też perspektywami na zdobycie pracy. fot. 123rf.com/goodluz

Trójmiasto atrakcyjne dla branży finansowejW Sopockiej Szkole Wyższej bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się kierunki finansowo-ekonomiczne.

- Od kilku lat Trójmiasto utrzymuje się w czołówce najatrakcyjniejszych lokalizacji w Polsce dla branży finansowej, dlatego jest ogromne zapotrzebowanie na specjalistów z branży finansowej oraz atrakcyjne programy studiów. Dlatego uczelnia oferuje nowe kierunki: finanse i ekonomia biznesu, kadry i płace, podatki i doradztwo podatkowe - wylicza Joanna Pietrzak, manager ds. marketingu i współpracy międzynarodowej SSW.
Kierunek finanse i ekonomia biznesu będzie prowadzony w nowoczesnej formule studiuj i praktykuj, będącej połączeniem studiów i staży w międzynarodowych firmach, z którymi uczelnia nawiązała współpracę. Czesne na studiach dofinansowanych z UE jest bardzo niskie, a dodatkowo studenci otrzymują wynagrodzenie za staże. Na kierunkach inżynierskich dofinansowana została nowość - inżynieria utrzymania ruchu.

Grafika na ASPAkademia Sztuk Pięknych w Gdańsku w roku akademickim 2019/2020 otworzyła studia II stopnia na kierunku grafika, specjalność grafika projektowa w trybie niestacjonarnym.

- Internetowa rejestracja dla wszystkich kandydatów, którzy będą chcieli wziąć udział w rekrutacji na rok akademicki 2019/2020 rozpoczyna się 1 czerwca 2019 r., obowiązkowe egzaminy wstępne trwają od 24 czerwca do 5 lipca 2019 r., w zależności od wybranego kierunku, stopnia i trybu - poinformowała Anna Kowalska, specjalista z Działu Nauki ASP.
Już teraz trwają przygotowania do nowego roku akademickiego. Za kilka tygodni maturzyści będą mogli aplikować na wybrane kierunki studiów.
Już teraz trwają przygotowania do nowego roku akademickiego. Za kilka tygodni maturzyści będą mogli aplikować na wybrane kierunki studiów. fot. 123rf.com/rawpixel

Angielska, hiszpańska, niemiecka, szwedzka czy włoska - popularne filologieJak informuje Ateneum Szkoła Wyższa, nieustającą popularnością cieszą się studia filologiczne, tj. filologia angielska, hiszpańska, niemiecka, szwedzka czy filologia włoska.

- Nowością od nowego roku akademickiego 2019/2020 jest planowane uruchomienie całkowicie anglojęzycznej ścieżki na specjalności filologia angielska - mówi prof. Marcin Krawczyński.
Ateneum Szkoła Wyższa rekrutację na studia zaczyna tradycyjnie już pod koniec maja, potrwa ona aż do końca września.

Czytaj też: MNiSW ograniczy studia przez internet? "Chodzi o jakość kształcenia"

Za kilka tygodni maturzyści wybiorą uczelnie, na których będą kontynuować edukację.
Za kilka tygodni maturzyści wybiorą uczelnie, na których będą kontynuować edukację. fot. 123rf.com/gstockstudio

Rodzinne mediacje na WSAiBWyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni przygotowała kilka nowych kierunków i specjalności zarówno dla tegorocznych maturzystów, jak i osób chcących poszerzyć swoją wiedzę na studiach II stopnia.

- Na kierunkach prawo i administracja wprowadzono multidyscyplinarną specjalność - mediacje rodzinne z zakresu spraw rodzinnych, przede wszystkim rozwodów i spraw między rodzicami i dziećmi. Mediacja zyskuje na znaczeniu jako alternatywny sposób rozstrzygania sporów. Może przybrać postać zarówno mediacji sądowej, jak i mediacji umownej. Zajęcia prowadzą praktycy z zakresu psychologii, relacji interpersonalnych i prawa, prowadzący mediacje - mówi Alicja Peplińska, kierownik Działu Marketingu i PR WSAiB Gdynia.
Kolejną nowością są studia dualne na kierunku logistyka. Wiedzę z zakresu planowania, koordynacji i organizacji transportu studenci będą mogli praktycznie wykorzystać podczas pracy na część etatu w renomowanej firmie logistycznej Nagel-Group, z którą uczelnia współorganizuje studia dualne.

W tym roku Uczelnia Kwiatkowskiego uruchamia również studia II stopnia na kierunku Logistyka. Do wyboru są atrakcyjne specjalności: Logistyka Morska, Zarządzanie Łańcuchem Dostaw oraz Zarządzanie Transportem i Spedycją. Oferta skierowana jest do absolwentów studiów licencjackich wszystkich kierunków.

Cyberbezpieczeństwo to nowość wśród specjalności na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne, która obok kryminologii i służb specjalnych i policyjnych jest mocno oblegana. Na zajęciach studenci zapoznają się z problematyką przestępczości komputerowej i sposobach jej zwalczania.

Opinie (68) 1 zablokowana

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Larwa żaby trawnej to: