• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Wakacje w pandemii. Czy dziecko musi robić test na COVID-19?

Wioleta Stolarska
7 maja 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Wiele osób liczy na to, że do czasu wakacji podróże dla osób zaszczepionych nie będą stanowiły już żadnego problemu, jednak co w sytuacji, kiedy planujemy wyjechać z dzieckiem? Wiele osób liczy na to, że do czasu wakacji podróże dla osób zaszczepionych nie będą stanowiły już żadnego problemu, jednak co w sytuacji, kiedy planujemy wyjechać z dzieckiem?

Wiele osób, zapisując się na szczepienie przeciw COVID-19, ma nadzieję na jak najszybszy powrót do normalnego życia. Oprócz otwartych sklepów, hoteli i restauracji do szczęścia brakuje nam już tylko wakacji. I faktycznie zgodnie z aktualnymi obostrzeniami dotyczącymi podróżnych zaszczepieni znacznie łatwiej mogą wjeżdżać do coraz większej liczby krajów. Dlatego Polacy chętniej myślą o zbliżających się wakacjach. Jednak co w przypadku podróży z dzieckiem, które nie jest zaszczepione? Kiedy maluch musi zrobić badanie na koronawirusa, by podróżować?Planujesz w tym roku zagraniczny wyjazd na wakacje?

Ostatnie miesiące sprawiły, że Polacy są spragnieni podróżowania. Coraz chętniej wyjeżdżamy też za granicę. Nie przeszkadzają nam nawet dodatkowe formalności czy konieczność wykonania testu na COVID-19.

Niestety w kwestii wyjazdów zagranicznych przepisy są bardzo niespójne. Co więcej, czasami bardzo szybko się zmieniają. Dlatego zawsze warto wcześniej sprawdzić, jakie przepisy obowiązują w wybranym kraju.

Podróż po szczepieniu przeciw COVID-19 bez dodatkowych testów?Szczepienie przeciw COVID-19 ma nie tylko zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa, ale dać nam możliwość powrotu do normalności, tym samym do swobodnego podróżowania. I choć szczepienie nie jest warunkiem wyjazdu w żadnym kierunku wakacyjnych podróży, to daje ono jednak dodatkowe przywileje. Podróżni nie zawsze muszą wykonywać testy na obecność koronawirusa przed wylotem lub odbywać kwarantanny. Wszytko zależy oczywiście od zasad przyjętych przez dany kraj.

Od marca 2021 roku Komisja Europejska prowadzi prace nad tzw. paszportem szczepionkowym, czyli specjalnym certyfikatem akceptowanym we wszystkich krajach wspólnoty. Dokument miałby pomóc w ujednoliceniu regulacji dotyczących podróżowania w ramach Unii Europejskiej. Zgodnie z zapowiedziami certyfikat ma być dostępny bezpłatnie w formie cyfrowej lub papierowej i zawierać kod QR i podpis cyfrowy, nie będzie obowiązkowy. Zakończenie prac nad tzw. paszportami szczepionkowymi zapowiadane jest na czerwiec.

Gdzie można zaszczepić się na COVID-19? Lista punktów szczepień w Trójmieście


Rodzice po szczepieniu, a co z dzieckiem?Wiele osób liczy na to, że do czasu wakacji podróże dla osób zaszczepionych nie będą stanowiły już żadnego problemu, jednak co w sytuacji, kiedy planujemy wyjechać z dzieckiem?

Aktualnie każdy kraj ustanawia własne zasady wjazdu na swoje terytorium w stosunku do każdego podróżnego. I o ile dorośli mogą liczyć na przywileje w związku ze szczepieniem, to dzieci w dalszym ciągu przed podróżą muszą robić test na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 - testu typu PCR lub test antygenowy, zwykle nie starszy niż sprzed 48 lub 72 godz.

Czytaj też: Test na koronawirusa SARS-CoV-2 przed wyjazdem. Jaki i za ile?

Większość krajów z obowiązku testowania zwalnia jednak dzieci do 2. lub do 6. roku życia (pojedyncze kraje zwalniają osoby do 12. r.ż.). Każde dziecko, nawet jeśli podróżuje razem z dorosłym opiekunem, musi mieć wypełnioną kartę oświadczenia dot. podróży.

Dowiedz się, gdzie w Trójmieście wykonać test na koronawirusa prywatnie i na NFZ


Otwarcie granic - co trzeba wiedzieć? Zasady dotyczące testów u dzieci obowiązujące w popularnych wakacyjnych kierunkach (zasady te mogą dynamicznie się zmieniać, dlatego podczas planowania podróży warto sprawdzać aktualne obostrzenia):
 • Bułgaria - obowiązek testu dotyczy również dzieci i niemowląt,
 • Malta - obowiązek testu dotyczy również dzieci i niemowląt,
 • Portugalia - obowiązek testu nie dotyczy dzieci poniżej 2. roku życia,
 • Włochy - obowiązek testu nie dotyczy dzieci poniżej 2. roku życia,
 • Grecja - obowiązek testu nie dotyczy dzieci poniżej 5. roku życia,
 • Czarnogóra - obowiązek testu nie dotyczy dzieci poniżej 5. roku życia,
 • Turcja - obowiązek testu nie dotyczy dzieci poniżej 6. roku życia,
 • Egipt - z obowiązku testu zwolnione są dzieci poniżej 6. roku życia,
 • Hiszpania - z obowiązku testu zwolnione są dzieci poniżej 6. roku życia,
 • Chorwacja - obowiązek testu nie dotyczy dzieci poniżej 7. roku życia,
 • Francja - z obowiązku testu zwolnione są dzieci poniżej 11. roku życia,
 • Wielka Brytania - z obowiązku testu zwolnione są dzieci poniżej 11. roku życia,
 • Cypr - z obowiązku testu zwolnione są dzieci poniżej 12. roku życia,
 • Madera - z obowiązku testu zwolnione są dzieci poniżej 12. roku życia.

Informacje Ministerstwa Spraw Zagranicznych - sprawdź warunki wjazdu do poszczególnych państw

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (75)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sopocki Piknik Naukowy Ocean Zmian 2023

wykład, pokaz, dni otwarte

VI Forum Wizja Rozwoju

forum

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Drzewa użytkowe to?

 

Najczęściej czytane