• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Webinar: Gospodarka cyrkularna od degradacji do regeneracji

Circular economy, czyli gospodarka o obiegu zamkniętym, to koncepcja skupiająca się na tym, by zredukować ilość zużywanych surowców naturalnych oraz wytwarzanych odpadów i jednocześnie przechodzić do takiego projektowania usług, produktów, miast, które umożliwi regenerację naturalnych ekosystemów. Właśnie na ten temat porozmawiamy z Anną Desogus podczas Webinaru pt. "Gospodarka cyrkularna od degradacji do regeneracji". Transmisja ze spotkania będzie dostępna na facebookowym fanpageu oraz kanale YouTube Centrum Nauki Experyment.

kwi 27

sobota, godz. 12:00

Gdańsk,
bilety 38 zł
Kup bilet
maj 8

środa, godz. 12:00

Online
Wstęp wolny
Wraz ze wzrostem zaludnienia oraz rozwojem światowej gospodarki szalenie wzrosła także presja na naturalne ekosystemy. 45% emisji CO2 związane jest z wydobyciem i przetwarzaniem surowców, paliw i żywności. 90% utraty bioróżnorodności jak i niedoborów wody jest spowodowane wydobywaniem i przetwarzaniem zasobów.

Z tych danych wynika, że obecne modele produkcji i konsumpcji mają ogromny negatywny wpływ na środowisko. Gospodarka cyrkularna może pomóc zatrzymać kluczowe współczesne kryzysy kryzys klimatyczny, utraty bioróżnorodności, oraz kryzys dotyczący odpadów i zanieczyszczeń. Gospodarka cyrkularna, czy inaczej gospodarka o obiegu zamkniętym, to koncepcja, która proponuje odejście od linearnego systemu opartego na marnotrawieniu zasobów. Alternatywą są rozwiązania cyrkularne, które eliminują zanieczyszczenia i odpady, utrzymują surowce, tworzywa i produkty w użyciu na jak najdłużej, a także przyczyniają się do regeneracji naturalnych systemów.

Podczas spotkania z Anną Desogus porozmawiam o tym:
czym jest gospodarka cyrkularna i dlaczego jest nam potrzebna?
jakie są cyrkularne modele biznesowe, a jakie cyrkularne zachowania na poziomie jednostki?
jakie firmy wdrażają już cyrkularne rozwiązania w Polsce i na świecie i co z tego mają?
jak się ma gospodarka cyrkularna do zrównoważonego rozwoju?

Anna Desogus prowadzi firmę szkoleniowo-doradczą Circular Together. Jest moderatorką warsztatów z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym, zero waste i zmian klimatu. Tą tematyką zajmuje się nie tylko w teorii ale i w praktyce reprezentuje w Polsce norweski start-up Packoorang oferujący wielorazowe opakowania wysyłkowe umożliwiające redukcję emisji CO2 jak i odpadów.

Organizatorka Circular Economy Club Tricity inicjatywy non profit szerzącej ideę gospodarki o obiegu zamkniętym. W 2020 r. zakwalifikowała się do programu From Linear to Circular, po którego ukończeniu otrzymała tytuł Ellen MacArthur Foundation Circular Economy Pioneer 2021. Należy do grona ekspertów tegorocznej edycji programu Climate Leadership prowadzonego przez Centrum UNEP-Grid Warszawa.

Opinie

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie zwierzęta są związane z ekosystemem jeziora?

 

Najczęściej czytane