Wiadomości

Więcej dzieci w grupach. Zmiany w wytycznych sanepidu

Placówki musiały swoje działania dostosować do specjalnych wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Zdrowia i głównego inspektora sanitarnego.
Placówki musiały swoje działania dostosować do specjalnych wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Zdrowia i głównego inspektora sanitarnego. fot. 123rf.com/ famveldman

Od poniedziałku w grupach przedszkolnych może przebywać więcej dzieci - maksymalnie do 25 osób. GIS zmniejszył też minimalną przestrzeń, jaka ma przypadać na jedno dziecko. Do tej pory w jednej grupie przedszkolnej mogło przebywać maksymalnie 16 dzieci (a przed 5 czerwca tylko 12).Czy twoje dziecko korzysta z wakacyjnej opieki przedszkola?

tak, mamy opiekę na całe wakacje w przedszkolu 22%
tak, na ponad miesiąc 17%
tak, na mniej niż miesiąc 16%
nie, zrezygnowaliśmy z opieki przedszkola 34%
nie, bo nie dostało miejsca 11%
zakończona Łącznie głosów: 490
Nowe wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego opracowano m.in. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech.

Zwiększony limit dzieci w przedszkolach to znacząca zmiana, szczególnie dla tych rodziców, których dzieci nie mogły do tej pory wrócić do przedszkola z powodu braku miejsc. Samorządy jednak muszą przygotować się do nowych zasad.

Nadal zaleca się, by dzieci w grupie przebywały w wyznaczonej i stałej sali. Wskazuje się też, aby do grupy dzieci przyporządkowani byli, w miarę możliwości, ci sami opiekunowie.

Według nowych wytycznych jeśli w grupie jest od 3 do 5 dzieci, sala powinna mieć co najmniej 16 m kw. A jeżeli do grupy uczęszcza więcej niż pięcioro dzieci, wymagana powierzchnia zwiększa się o 2 m kw. na każde kolejne dziecko (wcześniej były to 3 m kw.).

Przedszkola w Trójmieście


Rygor sanitarny nadal obowiązujeWe wszystkich przedszkolach oraz instytucjach opieki nad dziećmi do lat trzech wciąż obowiązuje rygor sanitarny, który ma chronić przed zarażeniem się koronawirusem.

W salach nadal nie powinny znajdować się przedmioty, których nie da się zdezynfekować (np. pluszaki), wszystkie używane sprzęty trzeba regularnie czyścić, a dzieci nie powinny przynosić do placówek zabawek z domu.

Należy wietrzyć sale co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć. W miarę możliwości organizacyjnych należy zapewnić taką organizację pracy, która uniemożliwi stykanie się ze sobą poszczególnych grup dzieci. Można to osiągnąć - jak wskazał GIS - m.in. ustalając różne godziny przyjmowania grup do placówki czy różne godziny zabawy na zewnątrz.

W placówkach należy wyłączyć źródełka oraz fontanny wody pitnej i zapewnić korzystanie z innych dystrybutorów przez dzieci pod nadzorem opiekuna.

Wakacje i półkolonie dla dzieci - znajdź ofertęRodzic w przedszkoluSanepid przypomina, że rodzice mogą wchodzić z dziećmi do przestrzeni wspólnej podmiotu, z zachowaniem zasady - jeden rodzic z dzieckiem lub w odstępie od kolejnego rodzica z dzieckiem 2 m, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności m.in. osłony ust i nosa, rękawiczek jednorazowych lub dezynfekcji rąk.

W sytuacji kiedy dziecko musi przejść okres adaptacyjny w placówce rodzic lub opiekun za zgodą dyrektora placówki może przebywać na terenie placówki z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Ilość rodziców i opiekunów dzieci na adaptacji, jak zaznacza sanepid, należy ograniczyć do niezbędnego minimum.

Opinie (17)

 • no i dobrze. Udowodniono niejednokrotnie (w niezależnych badaniach w różnych krajach), że dzieci nie przenoszą wirusa. Dziwnym trafem w mediach o tym jakoś zapominają i pompują panikę.

  • 27 29

 • zanim suweren zminusuje "bo we wiadomościach nie mówio tego" : "-Do tej pory nie ma ani jednego dowodu na to, by dziecko przeniosło zarazę na osobę dorosłą. Tak twierdzą eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). A wspólna komisja specjalistów Chin i WHO nie odnotowała w czasie obserwacji rozprzestrzeniania się koronawirusa przypadku, aby doszło do zakażenia osoby dorosłej przez dziecko." - Polska Times

  • 12 9

 • Przestańcie się błaźnić bo to już robi się po prostu tragikomiczne. Ta cała dezynfekcja pluszaków czy krzeseł absolutnie nic nie daje. Wirus jak jest to w płucach, ustach czy nosie dzieci czy nauczycieli a tych miejsc chyba nie odkażacie :D
  Po drugie otwórzcie place zabaw i nie błaźnijcie się do kwadratu :)
  Zamknięte place zabaw w przedszkolach a publiczne otwarte :))))))
  Absurd goni absurd a dyrektorzy przedszkoli zachowują się nie jak dyrektorzy tylko jak referenci z poczty czyli umywają ręce że nic nie mogą. Skoro nie mogą to niech biorą pensję referenta a nie dyrektora bo to do czegoś chyba zobowiązuje...

  • 72 22

 • Dokładnie tak

  Jak ktoś ma wirusa to i tak zasieje dalej, przy 7 - 9 h spędzanych razem. Już widzę wietrzenie sali raz na 1h przy jesieni i zimie.

  • 13 1

 • Minusujących nie przekonasz

  Dla nich dzieci to zło.

  • 7 9

 • Pobieranie pensji dyrektora zobowiązuje m. in. do podporządkowania się obowiązującym przepisom i pilnowania, aby pracownicy ich przestrzegali. Nie dyrektorzy je wymyślają. Chciałbyś/Chciałabyś się podłożyć?
  Pretensje kierowałabym raczej do rządzących oraz ministra edukacji, który firmuje absurdalne przepisy, ale ich realizację zrzuca na samorządy oraz dyrektorów właśnie. Ja tym dyrektorom szczerze współczuję.

  • 26 5

 • no to chyba nie czytasz ze zrozumieniem wlasnie dzieci przenosza wirusa a nie choruja, nic tylko pogratulowac madrosci

  • 11 6

 • Wirusy i bakterie były na naszej planecie

  Odkąd osiedliła nas tu na ziemi obca cywilizacja jesteśmy jednym wielkim eksperymentem i testem. Jedyne co możemy zrobić to żyć razem w zgodzie i szanować naszą planetę. Ale jak widać i tego nie potrafimy to dlaczego mają nam pomagać i dawać wskazówki.. Pałeczkę przejęła ciemna strona naszej planety i oni grają tu pierwsze skrzypce. Ale jak widać kiepsko im to idzie. Pamiętajmy trzeba sobie pomagać bez względu na wszystko. PS. "Arka nie istnieje"

  • 15 11

 • Za dużo

  Star Treka ale gdzieś jest tu sens..

  • 9 2

 • No przeciez wiadomo, że najpierw był adam i ewa, albo jeszcze inaczej, zeszliśmy z drzew. Trzymaj się tego, Twoje zycie, Twoja iluzja :)

  • 5 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Do kości płaskich u człowieka zaliczamy: