Wiadomości

stat

Wiecha zawisła na nowoczesnym Instytucie Informatyki na UG

Już pod koniec roku studenci będą mogli korzystać z nowoczesnego Instytutu Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego. Na budowie odbyło się uroczyste zawieszenie wiechy. Będzie to jeden z najnowocześniejszych instytutów w Polsce z aulami, pracowniami, laboratoriami i wyposażeniem odpowiadającym prowadzeniu badań naukowych i dydaktyce na miarę XXI wieku. Powstający gmach będzie służył przede wszystkim studentom kierunku informatyka o profilu praktycznym. Pięciokondygnacyjny budynek będzie gotowy już najprawdopodobniej pod koniec roku.Czy wybierając uczelnię wyższą sprawdzasz, czy dysponuje nowoczesną bazą dydaktyczną?

nie ma to dla mnie znaczenia - liczy się poziom, a nie warunki, w jakich się naucza 23%
tak, choć elementem decydującym pozostaje poziom nauczania 39%
zdecydowanie tak - komfort i innowacyjność są dla mnie równie ważne, jak poziom nauczania 24%
nigdy nie staną(ę)łam przed takim wyborem 14%
zakończona Łącznie głosów: 213
Rozbudowa Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki, w ramach której powstaje nowoczesny budynek Instytutu Informatyki rozpoczęła się latem 2018 roku.

Będzie to pięciokondygnacyjny budynek (jedna kondygnacja podziemna i cztery naziemne) o powierzchni netto ok. 3912 m kw. i kubaturze 22 678 m sześc. Obiekt będzie skomunikowany z istniejącym budynkiem Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki łącznikiem na poziomie drugiej i trzeciej kondygnacji.

W budynku będą sale seminaryjne i komputerowe, audytoria, gabinety dydaktyczno-naukowe oraz pomieszczenia biurowe i socjalne. Będzie on przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Inteligentny Instytut Informatyki będzie nasycony rozwiązaniami IT i audio-video.

- Rozbudowa infrastruktury o nowy budynek Instytutu Informatyki dla Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki umożliwia dalszy, dynamiczny rozwój badań i prowadzenie dydaktyki na wysokim poziomie przy wykorzystaniu nowoczesnej infrastruktury informatycznej. Wiąże się ona z koniecznością wykształcenia większej liczby informatyków zwłaszcza na potrzeby lokalnych firm z sektora IT. W nowym skrzydle kształceni będą informatycy na studiach o profilu praktycznym. Program kształcenia na tych studiach powstał i będzie realizowany w ścisłej współpracy z firmami z sektora IT od lat obecnymi w życiu naszego wydziału - mówi prof. Piotr Bojarski, dziekan Wydziału Matematyki Fizyki i Informatyki UG.
Cała inwestycja to koszt ponad 39 mln zł. Na realizację projektu Uniwersytet Gdański otrzymał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 w wysokości 21 mln zł, pozostała część, w wysokości 18 mln zł, stanowi wkład własny uczelni.

Wykonawcą, wyłonionym w przetargu publicznym jest Korporacja Budowlana Doraco Sp. z o.o.

Nowy kierunek - informatyka o profilu praktycznymOd roku akademickiego 2019/2020 oferta kształcenia Uniwersytetu Gdańskiego została wzbogacona o nowy kierunek - informatyka o profilu praktycznym.

To stacjonarne studia pierwszego stopnia prowadzone na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki. Zajęcia będą prowadzone w nowym budynku Instytutu Informatyki z nowoczesną infrastrukturą i wyposażeniem. Studia te łączą podstawy teoretyczne z nauką wielu współczesnych języków programowania oraz nowoczesnych technologii wytwarzania aplikacji. Program nowych studiów powstał w ścisłej współpracy z pracodawcami branży IT. Zajęcia prowadzone są częściowo przez doświadczonych specjalistów z trójmiejskich firm. Studenci będą mieli też możliwość realizacji projektów zespołowych pod opieką ekspertów - praktyków w ramach specjalnego przedmiotu, a także specjalność "Tester Programista". Absolwenci znajdą zatrudnienie przede wszystkim jako programiści, administratorzy baz danych i sieci komputerowych.

- Jako oficjalny partner projektu chcemy udzielić wsparcia tej inicjatywie, ponieważ wpisuje się ona w plany rozwoju firmy Kainos w Polsce. Uczestniczymy w przygotowaniu części programu studiów wokół technologii chmurowych i innych nowoczesnych rozwiązań informatycznych. Nasi pracownicy poprowadzą też część z zajęć z tego zakresu - mówi Szczepan Sakowicz, członek Zarządu Kainos Polska.
W trakcie studiów studenci poznają wybrane języki programowania, związane z wytwarzaniem i testowaniem aplikacji, nauczą się podstaw z dziedziny algorytmów, struktur danych, złożoności obliczeniowej i innych, matematycznych koncepcji w informatyce. Zdobędą również wiedzę, jak korzystać z zaawansowanych rozwiązań związanych z wirtualizacją oraz narzędzi sztucznej inteligencji. Każdy student odbędzie sześciomiesięczną praktykę zawodową. Rekrutacja na nowy kierunek na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki ruszy w czerwcu 2019 r.

Prestiżowe granty i współpraca międzynarodowaNa Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki studiuje ponad 1200 studentów pod kierunkiem ponad 100 nauczycieli akademickich. Wydział oferuje kształcenie na siedmiu kierunkach studiów, studiach podyplomowych i studiach doktoranckich. Oprócz kierunków studiów, takich jak matematyka, fizyka i informatyka, wydział oferuje studia interdyscyplinarne w zakresie fizyki medycznej, bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej oraz modelowania matematycznego i analizy danych. Wydział prowadzi również studia doktoranckie z fizyki, interdyscyplinarne studia doktoranckie z modelowania matematycznego oraz uczestniczy w środowiskowych studiach doktoranckich z matematyki i informatyki.

Wydział efektywnie współpracuje z wieloma ośrodkami w Polsce i za granicą. Wysoki poziom badań naukowych prowadzonych przez wydziały potwierdzany jest rokrocznie poziomem publikacji w najbardziej cenionych czasopismach naukowych oraz zdobywaniem prestiżowych grantów, m.in. Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (w tym Advanced Grant - przyznano tylko kilka takich grantów w Polsce) i Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (w tym Międzynarodowa Agenda Badawcza - obecnie najbardziej prestiżowy grant w Polsce). Dwóch nauczycieli akademickich (profesorowie Horodecki i Żukowski) są laureatami Nagrody FNP, tzw. "polskiego Nobla".

Opinie (77)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

O chorobach cywilizacyjnych można powiedzieć, że: