Wiadomości

Wiecha zawisła na nowoczesnym Instytucie Informatyki na UG

Już pod koniec roku studenci będą mogli korzystać z nowoczesnego Instytutu Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego. Na budowie odbyło się uroczyste zawieszenie wiechy. Będzie to jeden z najnowocześniejszych instytutów w Polsce z aulami, pracowniami, laboratoriami i wyposażeniem odpowiadającym prowadzeniu badań naukowych i dydaktyce na miarę XXI wieku. Powstający gmach będzie służył przede wszystkim studentom kierunku informatyka o profilu praktycznym. Pięciokondygnacyjny budynek będzie gotowy już najprawdopodobniej pod koniec roku.Czy wybierając uczelnię wyższą sprawdzasz, czy dysponuje nowoczesną bazą dydaktyczną?

nie ma to dla mnie znaczenia - liczy się poziom, a nie warunki, w jakich się naucza 23%
tak, choć elementem decydującym pozostaje poziom nauczania 39%
zdecydowanie tak - komfort i innowacyjność są dla mnie równie ważne, jak poziom nauczania 24%
nigdy nie staną(ę)łam przed takim wyborem 14%
zakończona Łącznie głosów: 213
Rozbudowa Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki, w ramach której powstaje nowoczesny budynek Instytutu Informatyki rozpoczęła się latem 2018 roku.

Będzie to pięciokondygnacyjny budynek (jedna kondygnacja podziemna i cztery naziemne) o powierzchni netto ok. 3912 m kw. i kubaturze 22 678 m sześc. Obiekt będzie skomunikowany z istniejącym budynkiem Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki łącznikiem na poziomie drugiej i trzeciej kondygnacji.

W budynku będą sale seminaryjne i komputerowe, audytoria, gabinety dydaktyczno-naukowe oraz pomieszczenia biurowe i socjalne. Będzie on przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Inteligentny Instytut Informatyki będzie nasycony rozwiązaniami IT i audio-video.

- Rozbudowa infrastruktury o nowy budynek Instytutu Informatyki dla Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki umożliwia dalszy, dynamiczny rozwój badań i prowadzenie dydaktyki na wysokim poziomie przy wykorzystaniu nowoczesnej infrastruktury informatycznej. Wiąże się ona z koniecznością wykształcenia większej liczby informatyków zwłaszcza na potrzeby lokalnych firm z sektora IT. W nowym skrzydle kształceni będą informatycy na studiach o profilu praktycznym. Program kształcenia na tych studiach powstał i będzie realizowany w ścisłej współpracy z firmami z sektora IT od lat obecnymi w życiu naszego wydziału - mówi prof. Piotr Bojarski, dziekan Wydziału Matematyki Fizyki i Informatyki UG.
Cała inwestycja to koszt ponad 39 mln zł. Na realizację projektu Uniwersytet Gdański otrzymał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 w wysokości 21 mln zł, pozostała część, w wysokości 18 mln zł, stanowi wkład własny uczelni.

Wykonawcą, wyłonionym w przetargu publicznym jest Korporacja Budowlana Doraco Sp. z o.o.

Nowy kierunek - informatyka o profilu praktycznymOd roku akademickiego 2019/2020 oferta kształcenia Uniwersytetu Gdańskiego została wzbogacona o nowy kierunek - informatyka o profilu praktycznym.

To stacjonarne studia pierwszego stopnia prowadzone na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki. Zajęcia będą prowadzone w nowym budynku Instytutu Informatyki z nowoczesną infrastrukturą i wyposażeniem. Studia te łączą podstawy teoretyczne z nauką wielu współczesnych języków programowania oraz nowoczesnych technologii wytwarzania aplikacji. Program nowych studiów powstał w ścisłej współpracy z pracodawcami branży IT. Zajęcia prowadzone są częściowo przez doświadczonych specjalistów z trójmiejskich firm. Studenci będą mieli też możliwość realizacji projektów zespołowych pod opieką ekspertów - praktyków w ramach specjalnego przedmiotu, a także specjalność "Tester Programista". Absolwenci znajdą zatrudnienie przede wszystkim jako programiści, administratorzy baz danych i sieci komputerowych.

- Jako oficjalny partner projektu chcemy udzielić wsparcia tej inicjatywie, ponieważ wpisuje się ona w plany rozwoju firmy Kainos w Polsce. Uczestniczymy w przygotowaniu części programu studiów wokół technologii chmurowych i innych nowoczesnych rozwiązań informatycznych. Nasi pracownicy poprowadzą też część z zajęć z tego zakresu - mówi Szczepan Sakowicz, członek Zarządu Kainos Polska.
W trakcie studiów studenci poznają wybrane języki programowania, związane z wytwarzaniem i testowaniem aplikacji, nauczą się podstaw z dziedziny algorytmów, struktur danych, złożoności obliczeniowej i innych, matematycznych koncepcji w informatyce. Zdobędą również wiedzę, jak korzystać z zaawansowanych rozwiązań związanych z wirtualizacją oraz narzędzi sztucznej inteligencji. Każdy student odbędzie sześciomiesięczną praktykę zawodową. Rekrutacja na nowy kierunek na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki ruszy w czerwcu 2019 r.

Prestiżowe granty i współpraca międzynarodowaNa Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki studiuje ponad 1200 studentów pod kierunkiem ponad 100 nauczycieli akademickich. Wydział oferuje kształcenie na siedmiu kierunkach studiów, studiach podyplomowych i studiach doktoranckich. Oprócz kierunków studiów, takich jak matematyka, fizyka i informatyka, wydział oferuje studia interdyscyplinarne w zakresie fizyki medycznej, bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej oraz modelowania matematycznego i analizy danych. Wydział prowadzi również studia doktoranckie z fizyki, interdyscyplinarne studia doktoranckie z modelowania matematycznego oraz uczestniczy w środowiskowych studiach doktoranckich z matematyki i informatyki.

Wydział efektywnie współpracuje z wieloma ośrodkami w Polsce i za granicą. Wysoki poziom badań naukowych prowadzonych przez wydziały potwierdzany jest rokrocznie poziomem publikacji w najbardziej cenionych czasopismach naukowych oraz zdobywaniem prestiżowych grantów, m.in. Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (w tym Advanced Grant - przyznano tylko kilka takich grantów w Polsce) i Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (w tym Międzynarodowa Agenda Badawcza - obecnie najbardziej prestiżowy grant w Polsce). Dwóch nauczycieli akademickich (profesorowie Horodecki i Żukowski) są laureatami Nagrody FNP, tzw. "polskiego Nobla".

Opinie (77)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Co to jest ewolucja?