• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Większy wybór w rekrutacji do szkół średnich

Wioleta Stolarska
20 maja 2019 (artykuł sprzed 3 lat) 
Opinie (37)
Limit szkół możliwych do kandydowania dla miasta Gdańska w ubiegłym tygodniu został zwiększony do pięciu. Limit szkół możliwych do kandydowania dla miasta Gdańska w ubiegłym tygodniu został zwiększony do pięciu.

Od tygodnia ósmoklasiści i gimnazjaliści mogą w rekrutacji wybierać szkołę średnią, w której planują kontynuować naukę. Okazuje się jednak, że nie wszędzie obowiązują te same zasady, bowiem w Gdańsku uczniowie mogą aplikować do pięciu placówek, z kolei w Gdyni i Sopocie tylko do trzech. Poza tym system rekrutacji jest ten sam.Czy uczniowie powinni móc aplikować do nieograniczonej liczby szkół?

O przyjęcie do szkół średnich ubiegają się w tym roku absolwenci szkół podstawowych oraz zlikwidowanych gimnazjów, czyli dwa równolegle roczniki. Na Pomorzu to ok. 45 tys. osób.

O liczbie szkół decyduje gminaRekrutacja przebiega w oparciu o przepisy ustawy Prawo oświatowe, gwarantującej uczniom możliwość kandydowania do nie więcej niż trzech szkół publicznych prowadzonych przez dany organ prowadzący, chyba że organy prowadzące (gminy na prawach powiatu, powiaty) podejmą decyzję o zwiększeniu limitu szkół.

Tak właśnie jest w Gdańsku. Limit szkół możliwych do kandydowania dla miasta Gdańska w ubiegłym tygodniu został zwiększony do pięciu. W Sopocie i Gdyni to nadal trzy placówki. W efekcie takich działań uczniowie na terenie Trójmiasta mogą ubiegać się o przyjęcie nie do trzech, tylko maksymalnie 11 szkół (pięć w Gdańsku, trzy w Sopocie i trzy w Gdyni).

- Mamy teraz sytuację, że część dzieci może składać wnioski do zdecydowanie większej liczby szkół, a część maksymalnie do trzech placówek. W sytuacji, kiedy w procesie rekrutacji o możliwości dostania się dziecka do wymarzonej szkoły często decydują pojedyncze punkty ograniczenie liczby placówek, które można wybrać w procesie rekrutacyjnym do trzech istotnie ogranicza szanse dostania się dziecka do szkół z górnego limitu punktowego. Takie różnicowanie sytuacji powoduje, że nie są one równo traktowane i nie mają takich samych szans w procesie rekrutacyjnym - pisze mama ósmoklasisty.

SZKOŁY ŚREDNIE W TRÓJMIEŚCIEDokumenty do wybranych placówek uczniowie mogą składać do 18 czerwca 2019 r. Dokumenty do wybranych placówek uczniowie mogą składać do 18 czerwca 2019 r.

"Im więcej klas wybierzesz, tym większe będziesz miał szanse"Dokumenty do wybranych placówek uczniowie mogą składać do 18 czerwca 2019 r.

- Kandydaci do publicznych młodzieżowych szkół ponadpodstawowych/ponadgimnazjalnych mogą składać dokumenty do co najwyżej pięciu szkół, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasto Gdańsk. Nie ma ograniczenia liczby wybieranych klas w ramach pięciu szkół, do których chciałbyś się dostać. Im więcej klas wybierzesz, tym większe będziesz miał szanse na dostanie się do szkoły - informuje Wydział Rozwoju Społecznego w Gdańsku.
- Każda gmina określa sama liczbę szkół, do której można aplikować, ale muszą to być min. trzy szkoły - z kolei dowolna liczba klas. U nas w rekrutacji aplikować można do trzech szkół - poinformowała Agata Grzegorczyk, rzecznik prasowy gdyńskiego magistratu.
- W Sopocie uczniowie mogą aplikować do trzech szkół od samego początku rozpoczęcia elektronicznej rekrutacji. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów kończący szkołę poinformowani zostali w swoich szkołach o zasadach tegorocznej rekrutacji oraz stosowna informacja umieszczona została na tablicy informacyjnej systemu - poinformowała Anetta Konopacka z sopockiego magistratu.
Czytaj więcej: Co oferują trójmiejskie szkoły średnie? Rusza rekrutacja

Zarówno wyniki egzaminu gimnazjalnego, jak i ósmoklasisty uczniowie poznają w piątek, 14 czerwca, czyli tuż przed zakończeniem roku szkolnego (w przypadku testu przeprowadzanego w kwietniu i w czerwcu). Zaświadczenia wydawane będą w szkołach tydzień później, czyli w piątek, 21 czerwca 2019 roku.

O przyjęcie do szkół średnich ubiegają się w tym roku absolwenci szkół podstawowych oraz zlikwidowanych gimnazjów, czyli dwa równolegle roczniki. O przyjęcie do szkół średnich ubiegają się w tym roku absolwenci szkół podstawowych oraz zlikwidowanych gimnazjów, czyli dwa równolegle roczniki.

Miejsca dla absolwentów podstawówki i gimnazjumW roku szkolnym 2019/2020 w szkołach średnich spotkają się absolwenci gimnazjum i szkoły podstawowej. Każda z tych grup będzie jednak realizowała odrębny program nauczania, dlatego nie ma możliwości, aby spotkały się w tej samej klasie.

Uczniowie kończący VIII klasę podstawówki mogą zostać przyjęci do 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum lub 3-letniej branżowej szkoły I stopnia. Z kolei absolwenci ostatniej klasy gimnazjum będą mogli ubiegać się o miejsce w 3-letnim liceum ogólnokształcącym, 4-letnim technikum lub w 3-letniej branżowej szkole I stopnia.

Trójmiejskie samorządy już kilka miesięcy temu zapewniały, że będą tworzyć nowe oddziały i miejsca w szkołach średnich, tak by każdy uczeń miał szansę się dostać.

Miejsca

Opinie (37) 2 zablokowane

 • (16)

  Można piss podziękować za bałagan w szkolnictwie

  • 67 44

  • (11)

   Matko, kto to minusuje... Na pewno nie rodzice 8-klasistów i 3-ich klas gimnazjalnych...

   • 19 15

   • pedofile z solidarności

    • 6 11

   • Ci którzy pamiętają stary system szkolnictwa. (9)

    Bałagan zaczął się dużo wcześniej. PIS jeszcze nie było. To SLD wymyśliło gimnazja. Przemiany z tamtych czasów były bardzo szkodliwe. Zmienił się system oceniania oraz maturalny który już nie stawiał na kreatywność tylko poprawne politycznie odpowiedzi wg klucza. Co ma do tego PIS?

    • 19 9

    • Toś wymyślił... (3)

     AWS przecież wprowadził gimnazja.

     • 8 0

     • no to AWS, pomyliły mi się kadencje, ale nie o to chodzi (2)

      przecież nie można bezmyślnie winić PIS za całe zło tego świata, jakkolwiek szkodliwi by nie byli. Dołowanie edukacji zaczęło się dużo wcześniej.

      • 5 3

      • no ale pis(s) to jeszcze bardziej dojeb.... (1)

       • 4 8

       • ale co konkretnie?

        bo to że kasy nie było nigdy to nie nowość.

        • 7 0

    • Przemiany z tamtych czasów były bardzo ... pozytywne. (4)

     Co było kreatywnego w starej maturze, która stawiała na lanie wody i bezużyteczną dzisiaj wiedzę encyklopedyczną?

     Nowy system oceniania, testy kładły znacznie większy nacisk na myślenie, zrozumienie zagadnienia, inteligencję.

     Nie wszystko było optymalne ale kierunek zmian z czasów AWS był nowoczesny i jak najbardziej prawidłowy.

     • 0 9

     • Bzdura, stara matura wymagała wyrobionego zdania na pewne tematy. (3)

      Nowa nie daje możliwosci interpretacji problemu z lektury. Nie kladzie nacisku na myslenie tylko na pamieciowke. "Bezużyteczna wiedza encyklopedyczna"??? Mozesz mi powiedziec jaka wiedza jest bezużyteczna? Nikt regulek na pamiec nie kuł. Na starej maturze wyrazalo sie zdanie, ale jesli to dla ciebie lanie wody to moze lepiej jak wkujesz to co ci kaza myslec.

      • 8 1

      • To właśnie stara matura kładła nacisk na pamięciówkę, wiem bo sam ją pisałem i uzyskałem bardzo dobre wyniki. (2)

       Przywoływanie jednej słusznej interpretacji, wyłożonej wcześniej na lekcji to właśnie pamięciówka a tak w główniej mierze wyglądała kiedyś matura.
       Przy czym, w praktyce, zwykle liczyła się ilość a nie jakość oraz sympatia osoby oceniającej.
       No i nie obywało się też bez regułek czy wzorów wykutych na pamięć, zwłaszcza na części ustnej.

       I tak, wiedza encyklopedyczna bez choćby namiastki zrozumienia (czyli taka jaka była wymagana w starym systemie) jest bezużyteczna i w dodatku dzisiaj jest dostępna od ręki w sieci.

       • 1 2

       • buhaha, mogłeś coś dać od siebie, a ty wolałeś powtórzyć po kimś :D (1)

        Dlatego utwierdzasz mnie w przekonaniu że nowa matura w której obowiązuje klucz, zamiast interpretacji, jest właśnie dla ciebie. Kiedyś mogłeś wybrać i pokazać co myślisz o świecie, ale ty poszedłeś po linii najmniejszego oporu i wybrałeś rolę odtwórczą, czyli to co obowiązuje dziś. Dzisiejsze dzieciaki są ofiarami tego systemu, ty sam postanowiłeś nią zostać. Dlatego nie powinieneś mieć matury, bo to świadectwo dojrzałości, którego nie potwierdziłeś. Wyobraź sobie że też pisałem maturę w starym systemie i takich głupot jak piszesz jeszcze nie czytałem. Gdybyś skłamał byłoby to dużo lepsze dla ciebie. Może po prostu "pokoloruj drwala".

        • 1 0

       • Masz jakieś argumenty czy tylko te swoje wymysły o jakimś politycznym kluczu i jakże dojrzałe "buhaha"?

        Nie wiem, może Ciebie ktoś pytał na maturze "jakie masz zdanie na temat...", ja się z tym na starej maturze nie spotkałem i nie słyszałem by ktokolwiek się spotkał.
        Spotkałem się za to z banalnymi, czysto odtwórczymi pytaniami w stylu "wymień..." lub "co to jest...".

        Nawet na pisemnej części j. polskiego dowolność interpretacji jest złudna.
        Przecież, w uproszczeniu, aby uzyskać pozytywną ocenę trzeba przywołać pasujące do zadanego tematu lektury i opisać to w praktycznie z góry zadany, przerabiany wcześniej na lekcjach sposób.
        Jeśli Twój nauczyciel wymagał czegoś innego to, wierz mi, miałeś wielkie szczęście.

        Wydaje mi się jednak, że chcesz się po prostu dowartościować wmawiając sobie jaka ta Twoja stara matura była ważna.

        Zejdź proszę na ziemię, matura nie jest i nigdy nie była wielkim osiągnięciem.

        W dorosłym życiu nikogo ona nie obchodzi, nikogo też nie interesuje jakie na niej wyraziłeś zdanie. Nawet Twoją powyższą opinię przeczytało pewnie więcej osób niż Twoją maturę!

        Współczesny człowiek ma tak wiele innych, lepszych możliwości żeby się wyrazić, nawet te niby skrzywdzone dzieciaki potrafią to wykorzystać i bywają bardzo kreatywne.

        PS. Masz problemy ze zrozumieniem treści współczesnego zadania czy z logicznym myśleniem, że rozwiązanie wymaga od Ciebie znajomości jakiegoś klucza?

        • 0 0

  • O ile pamiętam to sld wprowadziło gimnazja (3)

   • 5 5

   • Nie SLD tylko AWS (2)

    Subtelna różnica.

    • 6 1

    • SLD było przeciw gimnazjom. (1)

     Teraz jest za gimnazjami.

     • 0 0

     • kogucik tak pieje jak mu wiatr zawieje

      • 0 0

 • ¿Internaty bursa (3)

  A Kiedy WRS wprowadzi elektroniczny nabór do internatów i bursy ¿¿ to dopiero jest bałagan każdy składa dokumenty do wszystkich placówek nie ważne ze ktoś to wszystko musi obrobić nie liczy się rodzic i dziecko a ilu się nie dostanie, pozostanie milczeniem....wystarczy spojrzeć na poprzedni rok
  jak jest efekt, może ktoś z prasy zajmie się problemem¿

  • 9 0

  • Internsty

   Czy ktoś pomyśli o naborze elektronicznym do internautów? Błagam dziś z mamą zapisalismy się do kilku bo nie wiadomo gdzie dostaniemy miejsce uczeń ze świadectwem z paskiem ale bez orzeczenia o niepełnosprawności jego czy rodziców bez wielodzietnosci i samotnym wychowywaniu przez matkę nie ma szans... Smutne

   • 2 0

  • Smutne że trzeba się do kilku internautów i bursy aby gdziekolwiek uzyskać miejsce a i to nie pewne czy ktoś w urzędzie

   Smutne

   • 1 0

  • Smutne że trzeba się udać do kilku internautów aby zapisać się na miejsce czy ktoś pomyśli aby był elektroniczny nabór? Ułatwi to wiele razem z mamą dziś zapisałem się do kilku internautów i do bursy czy trzeba aż tak robić z ludzi wariata? Internet działa zapisy powinny być w necie

   • 1 0

 • Jakby się uczyli to każdy dostałby się tam gdzie chce (2)

  • 24 26

  • (1)

   Wszystko jedno czy się uczą czy nie w każdej szkole tyle samo miejsc.

   • 4 5

   • dlatego ci lepsi dostaną się do lepszych

    a reszta zadowoli się tym co zostało

    • 5 2

 • (2)

  To zla wiadomosc dla szkol,ktore do tej pory zbieraly tzw"dobrych sredniakow".Teraz dostana nabor bardzo mocno"przesiany".Przygotowanie takich uczniow do matury na poziomie rozszerzonym bedzie graniczylo z cudem.

  • 3 6

  • (1)

   Prawda jest taka,ze ci co nie dstali sie do tych 5-6 najlepszych szkol powinni po prostu uczyc sie zawodu.Dawniej w Gdansku bylo 9 liceow,a mlodziezy w roczniku ponad dwa razy wiecej niz teraz.

   • 2 1

   • Ale nikt nie chce zawodu. Każdy chce być menago!!!

    • 1 0

 • do licealistow (2)

  wybor miedzy jednym liceum a drugim nie ma znaczenia, losy waszej kariery beda scisle zwiazane z wasza operatywnoscia i elastycznoscia przy pozyskiwaniu nowych kwalifikacji, a tego nie uczą w zadnym liceum (niestety)

  • 28 2

  • znaczenie ma, ale nie można go przeceniać (1)

   lepsza kadra to lepsze kształcenie. Ja w liceum natknąłem się na takiego nauczyciela matematyki który wyciągnął w półtora roku całą klasę z dołka który spowodowali jego poprzednicy. Dzięki temu pierwszy semestr na PG skończyłem z najlepszym wynikiem z tego przedmiotu na moim wydziale. Więc albo trafisz na takiego albo na jakiegoś lebiegę

   • 11 0

   • w jakiej szkole?

    • 0 3

 • (1)

  W Warszawie można aplikować do nieograniczonej liczby szkół. To przecież program przelicza, kto do której szkoły się dostanie, więc argument o blokowaniu miejsc jest bzdurny. A dziecko graduje kolejność szkół ze względu na punktację i lokalizację. Ile w Gdańsku jest LO i tech razem, że serwery padną? Świadectwo składa się do szkoły pierwszego wyboru, która weryfikuje wniosek i po sprawie.

  • 4 3

  • pokerzysta

   pełna zgoda. może chodzi o to, żeby pokerzystów wychować :)
   im większy wybór, tym sprawiedliwiej się ta rekrutacja zakończy. przy małym wyborze zwyczajnie z obawy o wynik, bezczelni słabsi intelektualnie wygrają z tymi, ci nie bardzo w siebie wierzą. gdyby to byli dorośli to nawet bym poparł, ale to nie dorośli

   • 4 0

 • chyba autor artykułu coś namieszał (1)

  bzdura: "Zaświadczenia wydawane będą w szkołach tydzień później, czyli w piątek, 21 czerwca 2019 roku". Drogi redaktorze 19 czerwca!!

  • 2 1

  • jest OK

   Nie namieszał. Znam temat z poprzednich lat. Faktycznie absolwenci otrzymują zaświadczenie wraz ze świadectwem, ale wyniki są znane wcześniej (14-tego) i mogą w tym momencie wpisać je do systemu i policzyc punkty, które są istotne przy wyborze szkoły.

   • 1 1

 • Nie goraczkujcie się...

  Po co ta gorączka? Dzieciaki się kompletnie tym nie przejmują. Rodzice chcą chwalić się, że dziecji w lo się uczy. Sukces. Potem prywatnie mgr zrobi i dziecko wykształcone. Tylko niestey ogólnie. Bez zawodu, doświadczenia, życiowego oczywiście i z wymogiem 7000 na rękę na dzień dobry. Bo się należy!

  • 14 3

 • express

  drodzy rodzice macie jeszcze 1,5 m-ca na powołanie komisji sprawdzających zasadność tzw . świadectw z paskiem ( no cóż to za kryterium) ? Każda szkoła kończy się świadectwem z ocenami i tyle i do tego momentu mogą stanowić kryterium naboru w zalężności od ocen . Jeśli zdążycie powołać takie komisje - zobaczycie że 80% tych z paskiem to własne dzieci n-li. Ot taki przywilej nie pisany w ramach swojego zawodu . Karta n-la to za mało przywilejów , można stworzyć nowe, bo i tak nikt tego nie sprawdza .A kto ma prawo , moralne prawo do oceny, że ten z paskiem jest mądrzejszy od Waszego syna czy córki.? A gdzie tu równy start? -

  • 0 0

 • teraz to tak średnio się chyba opłaca pakować się na studia wyzsze. dużo rozsądniejsze wydaje się pójście do szkoły policealnej. zajęcia ciekawsze, bardziej nastawione na praktykę, do tego sporo fajnych wykładowców, możliwość praktyk zagranicznych. no jest więcej tego wszystkiego na korzyśc. polecam studium pracowników medycznych i społecznych. solidnie podchodzą do tego co oferują.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Małe ABC - seans w planetarium

projekcje filmowe, pokaz

Ławeczka z Fotografem #4

spotkanie, spotkanie

VII Ogólnopolska Konferencja Naukowa

wykład, konferencja

Ogłoszenia polecane

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

W jakiej gdańskiej dzielnicy znajduje się najwięcej pomników przyrody?

 

Najczęściej czytane