Wiadomości

stat

Większy wybór w rekrutacji do szkół średnich

Limit szkół możliwych do kandydowania dla miasta Gdańska w ubiegłym tygodniu został zwiększony do pięciu.
Limit szkół możliwych do kandydowania dla miasta Gdańska w ubiegłym tygodniu został zwiększony do pięciu. fot. 123rf.com/ kzenon

Od tygodnia ósmoklasiści i gimnazjaliści mogą w rekrutacji wybierać szkołę średnią, w której planują kontynuować naukę. Okazuje się jednak, że nie wszędzie obowiązują te same zasady, bowiem w Gdańsku uczniowie mogą aplikować do pięciu placówek, z kolei w Gdyni i Sopocie tylko do trzech. Poza tym system rekrutacji jest ten sam.Czy uczniowie powinni móc aplikować do nieograniczonej liczby szkół?

tak, nie powinno się ograniczać możliwości wyboru szkół 35%
nie, ale powinni móc składać dokumenty do więcej niż trzech szkół 26%
nie, to by wprowadziło niepotrzebne zamieszanie, powinno zostać ograniczenie do trzech szkół 39%
zakończona Łącznie głosów: 424
O przyjęcie do szkół średnich ubiegają się w tym roku absolwenci szkół podstawowych oraz zlikwidowanych gimnazjów, czyli dwa równolegle roczniki. Na Pomorzu to ok. 45 tys. osób.

O liczbie szkół decyduje gminaRekrutacja przebiega w oparciu o przepisy ustawy Prawo oświatowe, gwarantującej uczniom możliwość kandydowania do nie więcej niż trzech szkół publicznych prowadzonych przez dany organ prowadzący, chyba że organy prowadzące (gminy na prawach powiatu, powiaty) podejmą decyzję o zwiększeniu limitu szkół.

Tak właśnie jest w Gdańsku. Limit szkół możliwych do kandydowania dla miasta Gdańska w ubiegłym tygodniu został zwiększony do pięciu. W Sopocie i Gdyni to nadal trzy placówki. W efekcie takich działań uczniowie na terenie Trójmiasta mogą ubiegać się o przyjęcie nie do trzech, tylko maksymalnie 11 szkół (pięć w Gdańsku, trzy w Sopocie i trzy w Gdyni).

- Mamy teraz sytuację, że część dzieci może składać wnioski do zdecydowanie większej liczby szkół, a część maksymalnie do trzech placówek. W sytuacji, kiedy w procesie rekrutacji o możliwości dostania się dziecka do wymarzonej szkoły często decydują pojedyncze punkty ograniczenie liczby placówek, które można wybrać w procesie rekrutacyjnym do trzech istotnie ogranicza szanse dostania się dziecka do szkół z górnego limitu punktowego. Takie różnicowanie sytuacji powoduje, że nie są one równo traktowane i nie mają takich samych szans w procesie rekrutacyjnym - pisze mama ósmoklasisty.

SZKOŁY ŚREDNIE W TRÓJMIEŚCIEDokumenty do wybranych placówek uczniowie mogą składać do 18 czerwca 2019 r.
Dokumenty do wybranych placówek uczniowie mogą składać do 18 czerwca 2019 r. fot. 123rf.com/Antonio Diaz

"Im więcej klas wybierzesz, tym większe będziesz miał szanse"Dokumenty do wybranych placówek uczniowie mogą składać do 18 czerwca 2019 r.

- Kandydaci do publicznych młodzieżowych szkół ponadpodstawowych/ponadgimnazjalnych mogą składać dokumenty do co najwyżej pięciu szkół, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasto Gdańsk. Nie ma ograniczenia liczby wybieranych klas w ramach pięciu szkół, do których chciałbyś się dostać. Im więcej klas wybierzesz, tym większe będziesz miał szanse na dostanie się do szkoły - informuje Wydział Rozwoju Społecznego w Gdańsku.
- Każda gmina określa sama liczbę szkół, do której można aplikować, ale muszą to być min. trzy szkoły - z kolei dowolna liczba klas. U nas w rekrutacji aplikować można do trzech szkół - poinformowała Agata Grzegorczyk, rzecznik prasowy gdyńskiego magistratu.
- W Sopocie uczniowie mogą aplikować do trzech szkół od samego początku rozpoczęcia elektronicznej rekrutacji. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów kończący szkołę poinformowani zostali w swoich szkołach o zasadach tegorocznej rekrutacji oraz stosowna informacja umieszczona została na tablicy informacyjnej systemu - poinformowała Anetta Konopacka z sopockiego magistratu.
Czytaj więcej: Co oferują trójmiejskie szkoły średnie? Rusza rekrutacja

Zarówno wyniki egzaminu gimnazjalnego, jak i ósmoklasisty uczniowie poznają w piątek, 14 czerwca, czyli tuż przed zakończeniem roku szkolnego (w przypadku testu przeprowadzanego w kwietniu i w czerwcu). Zaświadczenia wydawane będą w szkołach tydzień później, czyli w piątek, 21 czerwca 2019 roku.

O przyjęcie do szkół średnich ubiegają się w tym roku absolwenci szkół podstawowych oraz zlikwidowanych gimnazjów, czyli dwa równolegle roczniki.
O przyjęcie do szkół średnich ubiegają się w tym roku absolwenci szkół podstawowych oraz zlikwidowanych gimnazjów, czyli dwa równolegle roczniki. fot. 123rf.com/ kzenon

Miejsca dla absolwentów podstawówki i gimnazjumW roku szkolnym 2019/2020 w szkołach średnich spotkają się absolwenci gimnazjum i szkoły podstawowej. Każda z tych grup będzie jednak realizowała odrębny program nauczania, dlatego nie ma możliwości, aby spotkały się w tej samej klasie.

Uczniowie kończący VIII klasę podstawówki mogą zostać przyjęci do 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum lub 3-letniej branżowej szkoły I stopnia. Z kolei absolwenci ostatniej klasy gimnazjum będą mogli ubiegać się o miejsce w 3-letnim liceum ogólnokształcącym, 4-letnim technikum lub w 3-letniej branżowej szkole I stopnia.

Trójmiejskie samorządy już kilka miesięcy temu zapewniały, że będą tworzyć nowe oddziały i miejsca w szkołach średnich, tak by każdy uczeń miał szansę się dostać.

Opinie (37) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jaka rzeka przepływa przez centrum Gdańska?