• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Włamania na lekcje online. Co grozi "żartownisiom"?

Szymon Zięba
21 kwietnia 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Włamania na e-lekcje najczęściej dotyczą szkół podstawowych. Na "dowcipach" starszych kolegów cierpią młodsze dzieci. Włamania na e-lekcje najczęściej dotyczą szkół podstawowych. Na "dowcipach" starszych kolegów cierpią młodsze dzieci.

Wulgarne okrzyki, wyzwiska, a zdarza się, że udostępnianie niecenzuralnych treści - włamania na prowadzone przez nauczycieli lekcje online, choć należą raczej do incydentów, dla "żartownisia" mogą skończyć się wizytą policji. Przekonały się o tym już trzy osoby z Gdańska i jedna z Sopotu.



Czy twoje dziecko ma problemy z nauką online?

Nauczanie zdalne w szkołach wprowadzono w związku z pandemią koronawirusa. Już od kilku miesięcy z krótkimi przerwami, za pośrednictwem komunikatorów i specjalnego oprogramowania, online uczą się dzieci ze szkół podstawowych i liceów.

Zdarza się jednak, że lekcje są przerywane przez "dowcipnisiów", którzy - przekonani o bezkarności w sieci - przełamują zabezpieczenia wykorzystywanych przez nauczycieli programów i zakłócają zajęcia.

Takie osoby nie tylko przeszkadzają w lekcji, ale udostępniają niecenzuralne materiały, jak np. podczas zajęć w jednej ze szkół w Słupsku. Wówczas lekcje siódmo- i ósmoklasistów przerywano m.in. przez wrzucane zdjęcia pornograficzne.

Podobne incydenty są na tyle poważne, że trafiają na policję, a w konsekwencji - jeżeli sprawca jest nieletni - przed oblicze sądu rodzinnego.

Szkoły podstawowe, średnie i wyższe w Trójmieście. Najważniejsze informacje



Trzy włamania na lekcje online w Gdańsku



Ze statystyk mundurowych wynika, że w tym roku w Gdańsku policja zajmuje się już jedną sprawą, która dotyczy wtargnięcia na prowadzoną przez nauczyciela lekcję online. W ubiegłym roku odnotowano dwa podobne przypadki. Wszystkie incydenty dotyczyły szkół podstawowych. Skala problemu jest jednak większa, bo nie wszyscy nauczyciele decydują się na zgłaszanie spraw odpowiednim służbom.

Dzieje się tak, ponieważ z reguły za "włamaniami" stoją dzieci - często nieświadome konsekwencji, na jakie się narażają. Te mogą być jednak poważne. Przekonał się o tym 13-latek, który wtargnął na e-lekcję ósmoklasistów z innej szkoły.

- Do grupy dołączył uczeń spoza szkoły i zaczął przeszkadzać w zajęciach oraz wyzywać ósmoklasistów. Sprawca, przekonany o swojej bezkarności i anonimowości, przełamał zabezpieczenia i bez uprawnienia dołączył do grupy, zwracał się do uczniów po imieniu i kierował do nich obraźliwe pytania. Sprawa od razu trafiła do funkcjonariuszki zajmującej się profilaktyką oraz przestępczością wśród nieletnich. Policjantka dokładnie przeanalizowała zabezpieczone nagranie lekcji, sprawdziła login włamywacza i dzięki dobremu rozpoznaniu szybko ustaliła, że podejrzanym o to przestępstwo jest 13-letni chłopak. Policjantka zabezpieczyła materiał dowodowy, który przekazała do sądu rodzinnego - opowiada nadkom. Magdalena Ciska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Ranking szkół podstawowych w Trójmieście



Sopot: 13-latek odpowie za udostępnienie linku do lekcji online



Na problemy naraził się również nastolatek z Sopotu, który udostępnił link do e-lekcji na portalu internetowym. Do incydentu doszło w marcu tego roku.

- Pracujący nad sprawą policjanci ustalili, że 13-latek poprzez udostępnienie na jednym z portali linku do zajęć online ułatwił innym popełnienie czynu zabronionego. 13-latek przyznał się do tego czynu, o jego dalszym losie zadecyduje sąd rodzinny, któremu policjanci przekazali materiały sprawy - przekazała st. asp. Lucyna Rekowska z Komendy Miejskiej Policji w Sopocie.

Co grozi za włamanie na lekcję online?



Policjanci przypominają, że nikt w internecie nie jest anonimowy, a konsekwencje prawne takich zachowań są bardzo poważne.

- Za popełnienie tych przestępstw przez osoby, które ukończyły 17 lat, w przypadku nieuprawnionego dostępu do systemu teleinformatycznego grozi kara 2 lat więzienia, za znieważenia grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Natomiast sprawca, który nie ukończył 17 lat, odpowiada za swój czyn przed sądem dla nieletnich - podsumowują trójmiejscy policjanci.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (43)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konferencja Marketing w Kulturze 2024 (3 opinie)

(3 opinie)
konferencja

Nowe Trendy w Turystyce

399 zł
konferencja

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie ssaki żyją w Bałtyku?

 

Najczęściej czytane