• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Wojewoda: nie ma postępowań wobec nauczycieli po protestach

Wioleta Stolarska
4 listopada 2020 (artykuł sprzed 2 lat) 
aktualizacja: godz. 18:29 (4 listopada 2020)
Najnowszy artykuł na ten temat "Marsz dla Izy" przeszedł przez Gdańsk
Uczniowie w ubiegłym tygodniu przyłączali się do protestów w obronie praw kobiet. Uczniowie w ubiegłym tygodniu przyłączali się do protestów w obronie praw kobiet.

Po ostatnich protestach ws. obrony praw kobiet do pomorskiego Kuratorium Oświaty wpłynęły skargi na zachowanie nauczycieli zachęcających do udziału w strajku, jednak - jak informuje wojewoda - nie wszczęto w tych sprawach żadnego postępowania dyscyplinarnego. List do szkół ws. udziału młodzieży napisała wcześniej kurator oświaty.Aktualizacja godz. 18.25

Prezydent Wojciech Szczurek i wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz skierowali do gdyńskich szkół list, w którym wspierają nauczycieli oraz młodzież. To odpowiedź na komentarz Ministerstwa Edukacji Narodowej zapowiadający konsekwencje dla pedagogów biorących udział w protestach lub namawiających do tego swoich uczniów.

- Udział ani poparcie protestów po wyroku TK nie mogą nikogo narażać na konsekwencje - ani nauczycieli, ani uczniów. W razie potrzeby Miasto Gdynia zapewni niezbędną pomoc tym, którzy w związku z podobnymi sytuacjami będą jej potrzebować - mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
List prezydenta GdyniCzy nauczyciele powinni rozmawiać z uczniami na temat aktualnych wydarzeń politycznych?

W ubiegłym tygodniu do Strajku Kobiet przyłączyli się uczniowie, organizując m.in. Trójmiejski Strajk Młodych. Młodzież, oprócz pojawiania się na manifestacjach, swój sprzeciw wyrażała też podczas zdalnych zajęć lekcyjnych .

Po ubiegłotygodniowych wydarzeniach pojawiły się informacje, że niektórzy nauczyciele, popierając protestujących uczniów i wyrażając swoje poglądy na temat protestów, mogą narazić się na postępowanie dyscyplinarne.

Jeden z nauczycieli z Gdyni poinformował w mediach, że będzie musiał stawić się przed komisją dyscyplinarną, jednak - jak sam przyznał - żadnego oficjalnego pisma w tej sprawie nie otrzymał. Kuratorium e-maila wysłało jedynie do dyrekcji szkoły.

Czytaj też: Minister Czarnek zapowiedział konsekwencje dla p.o. rektora UG za dzień rektorski

Kilka powiadomień od rodzicówJak informuje pomorskie kuratorium oświaty i wojewoda, takich postępowań wobec nauczycieli, które miałyby dot. protestów, jak dotąd nie wszczęto.

- Do kuratorium w Gdańsku wpłynęło kilka powiadomień od rodziców (na piśmie i w rozmowach telefonicznych) o tym, iż w szkołach zachęca się ich dzieci do udziału w protestach. W chwili obecnej te informacje są wyjaśniane z dyrektorami szkół, których dotyczą - poinformowała Beata Wolak, przedstawiciel pomorskiego kuratora oświaty ds. kontaktu z mediami.
Zaznaczyła jednocześnie, że zwierzchnikiem służbowym nauczycieli jest dyrektor szkoły i jeżeli nauczyciele w swojej pracy uchybili godności zawodu nauczyciela lub obowiązkom, o których mowa w art. 6 ustawy Karta Nauczyciela, podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej zgodnie z rozdziałem 10 ustawy Karta Nauczyciela. To samo prawo ma zastosowanie wobec dyrektora.

Protesty w obronie praw kobiet w TrójmieścieW sprawach dyscyplinarnych nauczycieli orzekają w pierwszej instancji komisje dyscyplinarne przy wojewodach (art. 77 ust. 1 ustawy Karta Nauczyciela). Jednak tu również nie wszczęto po protestach jak dotąd żadnych postępowań.

- Do dzisiaj nie wpłynął do rzecznika dyscyplinarnego ds. nauczycieli żaden wniosek dotyczący nauczycieli z Trójmiasta czy województwa ws. protestów - poinformowało biuro prasowe Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Kurator oświaty o protestachMałgorzata Bielang, pomorska kurator oświaty, ws. protestów napisała w ubiegłym tygodniu dwa listy do dyrektorów szkół i nauczycieli. W pierwszym zagroziła konsekwencjami tym, którzy będą zachęcać młodzież do uczestnictwa w "spacerach".

- Sytuacje, kiedy inicjatywą nauczyciela lub dyrektora jest zachęta uczniów np. do wspólnych (z nauczycielami) "spacerów"- w obecnej sytuacji epidemicznej - są dzisiaj skrajną nieodpowiedzialnością i karygodnym łamaniem prawa, co spotka się każdorazowo z reakcją ze strony pomorskiego kuratora oświaty, jako organu sprawującego nadzór pedagogiczny nad działalnością przedszkoli, szkół i placówek oświatowych w województwie pomorskim - informowała.
Zwracała też uwagę na "nieuprawnione umieszczanie w przestrzeni szkół i placówek oświatowych znaków graficznych nawiązujących do aktualnych protestów i manifestacji".

W kolejnym, po proteście z udziałem uczniów, pisała, że "nie neguje prawa uczniów do wyrażania swoich poglądów, jednak podkreśla, że powinno odbywać się to we właściwym miejscu z zachowaniem obowiązującego uczniów prawa oraz zasad bezpieczeństwa".

- Jako bezpośredni świadek tych wydarzeń w Gdańsku, po lekturze doniesień medialnych o wydarzeniach w Gdyni, proszę wszystkich państwa odpowiedzialnych za wychowanie młodzieży o właściwe i zdecydowane kroki, w celu przerwania tych skandalicznych zdarzeń - apelowała.

Dyrektor warszawskiego LO odważnie odpowiedział kuratorUdział uczniów w protestach przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego spotkał się z dużą krytyką ze strony władz oświatowych w wielu miejscach. Również warszawska kurator oświaty zapytała, czy placówki podejmą w tej sprawie działania wychowawcze. Wezwała do "pilnego zdiagnozowania sytuacji w szkole kierowanej przez państwo oraz podjęcie stosownych działań wychowawczych".

Dyrektor XXX Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Warszawie opublikował swoją odpowiedź do kurator, w której stwierdził, że będą "oczywiste wyrazy uznania dla inicjatywy" uczniów oraz "pochwały za mądre i odpowiedzialne wzięcie udziału w aktualnych wydarzeniach życia społecznego i obywatelskiego".- Bo na pewno pani nie zaprzeczy, że oddolna inicjatywa uczniów, polegająca na wyrażeniu swoich poglądów i przekonań, stanowi piękny przykład postawy obywatelskiej, a jeśli dodamy do tego fakt, że uczniowie w ten sposób wsparli walkę o godność i prawa człowieka, to również panią, jako mazowieckiego kuratora oświaty, z pewnością rozpiera duma - czyż nie jest to właśnie realizacja celów kształcenia w zakresie wiedzy o społeczeństwie, takich jak: rozumienie zasad i form demokracji oraz konsekwencji ich łamania, rozumienie specyfiki praw i wolności człowieka oraz podstawowych mechanizmów ich ochrony czy też umiejętność interpretacji życia społecznego? Czy można sobie wyobrazić piękniejszy przykład edukacji obywatelskiej w praktyce? - podsumował dyrektor.

Miejsca

Opinie (118) ponad 10 zablokowanych

 • (6)

  W tych czasach lepiej nie mieć nauczycieli przeciwko sobie czyli potencjalna kolejna duża grupa zawodowa która wyjdzie na ulice protestować przeciwko rujnowaniu Polski i Polaków przez rząd przy pomocy absurdalnych nie popartych zadnymi racjonalnymi przesłankami decyzjami. Przecież to co robi Morawiecki to są czyny kryminalne. Setki miliardów idą z dymem w imię? No w imię czego?

  • 51 89

  • weź tabletkę

   • 23 11

  • albo dwie

   • 15 4

  • lecz się na nogi bo na głowę już za późno :(

   • 11 5

  • w imie pandemi cholera , dzuma , ospa , no fack swinskq , ptasia , krowa grypq teraz tylko izolacja i ok.

   • 2 0

  • 500

   dlatego dali im bony po 500 niby na sprzet do nauczania zdalnego

   • 3 3

  • A tak poza tym to wszystko w porządku, głowa nie boli ?

   • 4 3

 • A co z rektorami trójmiejskich uczelni? (7)

  Zachęcali do wyjścia na ulicę, no a dzisiaj zbieramy tego owoce. Powinni ponieść konsekwencje.

  • 128 89

  • To chyba nie rektorzy tylko słupy z Berlina? (3)

   • 17 20

   • Słupy z Berlina to TW Wolfgang i mgr. Julia (2)

    • 17 4

    • Dokładnie tak, już zresztą przepędzeni oboje z mieszkania - wszyscy sąsiedzi i okoliczni wykonawcy różnych usług (fryzjerki, szewcy, kwiaciarze, hydraulicy, mechanicy samochodowi itd) zostali poinformowani, kim są ci państwo i nikt nie chciał mieć z nimi już do czynienia. Ani z pseudoprezesem pseudotrybunału konstytucyjnego pseudosędzia magister Przyłębską, ani z TW Wolfgangiem, jej mężem. Ciekawe, gdzie się przenieśli, trzeba będzie powtórzyć to samo wobec nich - rozgłoszenie nowym sąsiadom, co to za gagatki.

     • 6 2

    • Julia P mieszka w Berlinie,na jakich zasadach dowiemy się.

     • 1 1

  • (1)

   Pisowiec chce pacyfikować porządnych ludzi...
   Historia już Was oceniała jako neokomunę.

   • 11 12

   • pisowcy to połączenie bolszewików z faszystami.
    Pisowcy to zdrajcy Narodu Polskiego i wrogowie Polski.
    Młodzież obudziła się przeciw Pisowcom. Nawet, jeśli protestów na ulicach już nie będzie, to całe pokolenie jest dla PiSu stracone. Młodzież gardzi PiSem i odrzuca go. Młodzież nie będzie głosować na PiS, bo wie, że to wstyd, hańba, obciach, siara i zdrada Ojczyzny.
    Zdrajca Narodu Polskiego popiera Kaczyńskiego i całą spółkę pisowców.

    ***** ***

    • 11 4

  • Rektorzy to ludzie którzy myślą samodzielnie, to nie politycy czy aparat partyjny.

   • 0 1

 • Życie (1)

  A gdzie oni chcą tych wszystkich ludzi i młodzież umieszczać we więzieniach. W wiadomościach mówiąc grozi kara od 2 do 8 lat no chyba że będziemy tak jak szpitale budować dodatkowe wiezienia i będą to robić bezrobotni którzy nie mogą skorzystać z żadnej tarczy. Wystarczyło powiedzieć w wiadomościach że będą wysokie grzywny i to ma sens bo czasami absurd goni absurd. Równie dobrze społeczeństwo może chcieć odszkodowanie za brak dostępu do służby zdrowia a gwarantuje przecież nam to konstytucja. Dużo ludzi nie stać na latanie po prywatnych gabinetach a jesteśmy narodem schorowanym z różnymi chorobami. Teraz za nasze składki należy na się tylko odpowiedź taki mamy klimat i sytuację jest Covid i tylko Covid. Dobre są te reklamy w telewizji powinny dawno być zdjęte /wczesna diagnostyka ratuje życie /owszem ratuje ale na czas dzisiejszy wszyscy kończymy na diagnostyce o ile się dostaniemy na nią reszta to drogą krzyżowa która nie ma końca bez możliwości dostania się do specjalistów.

  • 31 40

  • Po co w więzieniach? Po 500 zł grzywny.

   • 0 0

 • Zbyt poblazliwe jest nasze państwo wobec anarchii i przestępców. (8)

  • 123 41

  • Prawda

   Też uważam, że Morawiecki i Sasin powinni już dawno siedzieć.

   • 34 20

  • (3)

   Anarchię tworzą przestępcy w obecnym rządzie.

   • 23 18

   • Eskimosi, czy naród? (1)

    A kto tych "przestępców" wybrał, matołku?

    • 8 2

    • Taki głąb jak ty

     • 3 5

   • To nie jest rząd, to jest nierząd.

    • 7 2

  • tia... to desperackie wezwanie do formowania bojówek jedynie słusznej partii

   • 12 5

  • zwłaszcza tych z pisu, którzy bez żadnego trybu...

   • 3 3

  • tak, szczególnie wobec pisowskich przestępców. Kaczyńskiego, Terleckiego, Dudę, Przyłębską, Piotrowicza, Szydło itd - do pudła za łamanie Konstytucji.

   • 5 3

 • Teraz sue okazuje? Ze patologia i dzikusy sa bezkarni

  To skandal bo wcześniej katalog grupy znajomych kilku osobowe!! I to kolejny przykład ze polityka wszystko niszczy !Nie może być żadnych manifestacji bo mamy pandemie! !!Jak widać można chodzić bez maski robić imprezy byle to było pod warunkiem polityczna akcja

  • 64 18

 • Tych nauczycieli wywalić i pozbawić prawa wykonywania zawodu (3)

  Nie dla POtoligi

  • 103 62

  • (1)

   Jak wywalisz nauczycieli, to będzie więcej takich przygłupów jak ty

   • 23 14

   • Są dziesiątki na ich miejsce.

    • 1 3

  • Tu jest Gdańsk. PISowcom wstęp wzbroniony.

   • 10 6

 • dzyzys (1)

  dlugo jeszcze bedzie wam sie nudzic ?

  • 36 8

  • odpowidz

   trzeba byc kretynem by nie rozumiec problemu

   • 0 1

 • Ostrzegam (3)

  będę spontanicznie agresywny , jak mnie zatrzyma ktoś w drodze do domu, pracy, czy lekarza!

  • 49 11

  • Wystarczy sue podac za obronce praw kobiet i jestes nietykalny

   • 14 3

  • jestes na dobrej drodze

   to zaloz sobie kaganiec

   • 0 0

  • marek

   to trzeba sie zglosic do psychiatry

   • 0 0

 • (3)

  To nie są nauczyciele ,nauczycieli z powołania jest bardzo mało ,reszta to lenie w szkole nie uczą ,ale tysiące za korepetycje brać to tak.Byli na L4 a wieczorem blokowali mi powrót z pracy do domu ,wiec maja odpowiadać

  • 89 38

  • Bydło zwykle które ogłupia młodzież niszcząc im mozgi

   • 11 7

  • Nie inaczej! 75% ciała pedagogicznego to zindoktrynowani lewacy!

   Należący do ZNP (Związek Nieudaczników Państwowych), a ZNP to przybudówka SLD. I koło się zamyka.

   • 4 7

  • odpowiedz

   tr zeba byc kompletnym kretynem by nie rozumiec problemu -niech pisowska banda zniszczy kraj tego chcesz-gdzie respiratory y kasa gdzie 70000000 zl za pseudo wybory?

   • 1 1

 • Lewactwo indoktrynuje młodzież (9)

  Poczytajcie sobie założenia neomarksizmu,może przejrzycie na oczy co dzieje się w Polsce i na świecie. Niestety niewiele krajów jeszcze się broni. Lewaki wchodzą do szkół i uczelni, wystarczy zobaczyć co się dzieje np w USA na uczelniach. Poczytajcie jeśli macie mózg a nie galaretę to połączycie fakty. Większość państw na świecie jest już skażona tą zarazą, która jest gorsza niż wszelkie pandemie. Kanada, Nowa Zelandia, UE zwłaszcza, w USA jak wygra Biden to będzie podobnie. Szwecja jest modelowym przykładem neomarskistowskich rządów. Myślicie, że to teorie spiskowe? Wystarczy trochę zgłębić temat, poczytać, połączyć fakty, pójść śladem pieniędzy. Kto sponsoruje te wszystkie ruchy neomarskistowskie nie tylko w Polsce, skąd płynie kasa na ruchy lgbt, feministyczne, skrajnie lewicowe bojówki typu Antifa również w naszym kraju. Myślicie, że bronicie jakichś praw?? Wrzeszczycie ze to jest wojna?? Owszem to jest wojna cywilizacji. Myślicie, że walczycie o wolność o demokrację? Myślicie, że na zachodzie jest demokracja, w większości państw rządzi skrajna lewica i te państwa zaczynają upadać. Społeczeństwo pozbawione jakichkolwiek wartości, patriotyzmu, zburzony a wręcz napiętnowany tradycyjny model rodziny, brak możliwości wyrażania swojej opinii ze starchu przed tzw mowa nienawiści, rasizm owszem, ale wobec białej rdzennej ludnośc.Od lat lewactwo burzy porzadek i ład sprowadzając do Europy miliony tzw uchodźców z Afryki, którzy nigdy nie będą w większości pracować, tylko kraść, zabijać i gwałcić. Przez lata prania mózgów przez lewactwo jedyne na co stać mieszkańców to bazgranie kredą po chodnikach, a kolejne akty terroru nazywane są incydentami, a kraje takie jak Polska są atakowane za brak solidarności i bzdurne ataki o praworządnośc. Myślicie, że to co się dzieje w Polsce od kilku lat to spontaniczne ruchy nielubiacych PISu?? Można nie lubić PISu można, nie nawidzic Jarka ale czy wy jesteście ślepi, że to nie jest normalne, że gra się toczy o coś więcej?!

  • 99 45

  • Osobiście uwazam,że idąc na skróty tylko jedna nacja może za tym wszystkim stać.

   Ta najbardziej miłująca pokój. "Żymianie".

   • 5 3

  • mogę jednym słowem? (1)

   bełkoczesz

   • 6 15

   • a ty za nim .

    • 0 0

  • przeskoczyłeś czarnka o cztery długości

   masz okazję dogonić suskiego

   • 5 10

  • A może młodzież ma dosyć

   Starego zasr*nego systemu, gdzie starsi panowie na stołkach nikogo nie wpuszczają do towarzystwa.

   • 5 6

  • (1)

   Idealnie podsumowane, przelałeś moje mysli na "papier".Neomarksistowska lewacka ideologia zagraża pięknej historii Polski,naszym wartosciom i tradycjom. Przede wszystkim zależy jej na tym żeby złamać poczucie moralnosci, etyki ludzkiej. Bóg,honor,ojczyzna w tych 3 słowach kryje się tożsamość narodowa,ktorej mam nadzieję nie zniszczą przyszłe pokolenia biorąc za wzór ideologię zachodu.

   • 4 7

   • Honor i Ojczyzna - jak najbardziej ważne.
    Naszym honorem jest bronić Polski, naszej Ojczyzny przed pisowską i kleszą zarazą.
    Naszym honorem jest obrona naszych dzieci i wnuków przed klechami, które chcą je gwałcić.
    Brakiem honoru jest uleganie klechom kosztem Narodu Polskiego. Obojętność na cierpienie polskich dzieci gwałconych przez księży, obojętność na wydawanie miliardów na Kościół, gdy brakuje na inne cele.
    Brakiem honoru jest bycie pisowskim zdrajcą Narodu Polskiego i sługusem Karła Żoliborskiego Kaczyńskiego, mieszkającego w willi zabranej rodzinie polskiego bohatera pułkownika Leopolda Lisa-Kuli przez ubeków Świątkowskich, krewnych matki Jarosława i Lecha, pracownicy cenzury zresztą. Tę willę Kaczyńscy otrzymali w ralach "prześladowań" o których tak biadolili. W czasie gdy inni AK-owcy szli do więzień, do obozów, na tortury czy na rozstrzelanie, Kaczyńscy dostali willę, Jadwiga pracowała w cenzurze, Rajmund wykładał na uczelni.
    Taka to patriotyczna prześladowana rodzinka sowie.... eee niby polska???
    Hańba PiSowcom!!! Po trzykroć: Hańba! Hańba! Hańba!!!

    • 11 5

  • Wyluzuj Arek.

   Szkoda nerwów...

   • 0 1

  • Nie wierzę

   Kto pisze takie bzdury, jak słyszę słowo lewactwo to wiem ,że tekst na zamówienie i opłacony przez wyznawców pisu .Szkoda mi czasu na komentowanie .Typowe poglądy pseudo prezesa , ciemnota i głupota.Przez wiele lat będziemy odrabiać to co zostało zniszczone przez rządy tej bandy.

   • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Nowe Trendy w Turystyce (1 opinia)

199 - 599 zł
konferencja

Warsztaty językowe: Jidysz

festiwal sztuki, wykład / prezentacja, warsztaty

Nasze sprawy - działaj z głową!

konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Klif położony poza strefą oddziaływania fal, to:

 

Najczęściej czytane