Wiadomości

Wybuchowe doświadczenia na UG

W piątek rusza cykl otwartych wykładów i doświadczeń chemicznych na UG.Wybuchy z użyciem materiału wykorzystywanego w atakach terrorystycznych, zamienianie miedzianej monety w złotą, świecąca ludzka krew i tajemniczy eksperyment o wdzięcznej nazwie "wytrysk Ludwika" to tylko niektóre z doświadczeń prezentowane podczas 30 godzinnego cyklu wykładów na Wydziału Chemii na Uniwersytecie Gdańskim.Dr Tomasz Pluciński podczas jednego z eksperymentów.
Dr Tomasz Pluciński podczas jednego z eksperymentów. fot. Michał Czajka/trojmiasto.pl
Od 25 lat, na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, dr Tomasz Pluciński prowadzi otwarte wykłady dla każdego, kto choć trochę interesuje się chemią.- Moim celem jest pokazanie, że chemia to nie tylko trudne wzory na tablicy i książki, ale to interesujące, kolorowe często zaskakujące i mające wiele wspólnego z codziennym życiem eksperymenty - mówi dr Tomasz Pluciński.

Podczas zajęć, które trwają średnio ok. dwóch godzin będzie można zobaczyć m.in. eksperyment transformacji miedzianej monety w srebrną, a potem w złotą.- To nie ma nic wspólnego z rugowaniem srebra, ale pokazuje ciekawe zjawisko chemiczne. Niestety do eksperymentu nie nadają się polskie "miedziaki", bowiem są zrobione z brązu aluminiowego. Do niego wykorzystuję jedno pensówki, albo euro centy, która po jakimś czasie wraca do swojego pierwotnego koloru - wyjaśnia naukowiec.

Interesują cię takie wykłady?

tak, na pewno na te się wybiorę 56%
tak, ale akurat chemia, nie jest moją ulubioną dziedziną 18%
tak, ale to dobre dla uczącej się młodzieży 16%
nie, nie interesują mnie 10%
zakończona Łącznie głosów: 136
Innym ciekawym doświadczeniem jest szukanie krwi zmieszanej z farbą pastelową. Na dwóch kartkach odbita jest dłoń naukowca, jak rozpoznać na której z nich znajduje się jego krew? - Wykorzystuję do tego roztwór luminolu. Wystarczy zgasić światło i prysnąć nim na obrazek, a wówczas krew zacznie "świecić" na niebiesko - dodaje.

Na wykładzie nie może też zabraknąć wybuchów. I tak dr Pluciński prezentuje dwa najpopularniejsze wybuchy - jeden z użyciem odrobiny materiału wybuchowego, który posłużył terrorystom do przeprowadzenia zamachu w Londynie, drugi z gazem ziemnym. - Oba pokazują jak niebezpieczne są to substancje. Zwłaszcza gaz ziemny, który jest w nie jednym mieszkaniu. Wystarczy go naprawdę niewiele by doszło do tragedii - mówi Pluciński.

Większość słuchaczy czeka jednak na osławiony już eksperyment, nazwany przez studentów "wytryskiem Ludwika", o którym więcej w filmie

Każdy wykład to kolejna podróż w świat chemicznych eksperymentów. W tym roku słuchacze będą mieli okazje m.in. zobaczyć bijące "serce rtęciowe", model działania katalizatora, sprawdzą jak funkcjonuje turystyczna kieszonkowa grzałka benzynowa do rąk, będą też świadkami wyścigu jonów oraz pokazu sił odpychania hydrofobowego "w stanie nieważkości".

- W piątek rozpoczynamy drugą część trzyletniego cyklu składającego się z 30 godzin odrębnych tematycznie wykładów i eksperymentów. W tym roku wiodącą tematyką jest nietypowa kinetyka chemiczna. Zapraszam nie tylko uczniów, ale każdego, kto choć trochę interesuje się tą dziedziną nauki - dodaje Pluciński. - I warto pamiętać, żeby przyjść nieco wcześniej, bo miejsc może już nie być.

Co, gdzie, kiedy?

Cykl wykładów rozpoczyna się 12 października i będzie odbywać się co tydzień w piątek o godz. 17 w sali 112 na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Sobieskiego 18 zobacz na mapie Gdańska we Wrzeszczu.

Więcej o ewentualnej zmianie w harmonogramie wykładów przeczytasz na stronie http://www.chem.univ.gda.pl/~tomek/pokazy.htm, lub pod nr tel. 523 53 41.

Opinie (15) 2 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie zwierzęta oprócz ryb żyją w Bałtyku?