Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

X Bałtycki Festiwal Nauki (8 opinii)

 • środa - niedziela, 23 - 27 maja 2012
 • Lokalizacja
  Trójmiasto
 • Bilety
  wstęp wolny

X Bałtycki Festiwal Nauki trwać będzie od 23 (środa) do 27 (niedziela) maja 2012 roku, ale niektóre wydarzenia będą realizowane już wcześniej.

Festiwalowy program (ponad 850 różnych wydarzeń!) można przeglądać m.in. na stronie www.festiwal.gda.pl

Udział w festiwalu zadeklarowały 40 (421) instytucji: uczelnie wyższe reprezentowane w Radzie Rektorów Województwa Pomorskiego, która jest inicjatorem festiwalu, placówki Polskiej Akademii Nauk, jednostki badawczo-rozwojowe oraz pozauczelniane instytucje związane z nauką (muzea, biblioteki) z województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego (Elbląg) - listę kontaktową załączam. Zgłosiły one 852 (865) imprezy, które odbywać się będą na terenie Trójmiasta, Słupska, Elbląga, Miastka, Malborka, Kwidzyna, Pelplina, Będomina (gm. Nowa Karczma), Borucina (gm. Stężyca) oraz Wąglikowic k. Kościerzyny. W organizację tych wydarzeń zaangażowało się ponad 4 300 osób(!) - oczekujemy, że odwiedzi nas wielu gości (w tym zorganizowane grupy uczniów z terenu całego regionu).

Bałtycki Festiwal Nauki jest imprezą popularnonaukową przeznaczoną dla wszystkich chętnych, bez względu na wiek i wykształcenie. Trzeba jedynie zabrać ze sobą ciekawość świata i chęć poznania różnych tajemnic i zagadek nauki. Celem festiwalu jest bowiem upowszechnienie tematyki i osiągnięć prowadzonych badań naukowych oraz przybliżenie ich społeczeństwu w możliwie zrozumiałej, atrakcyjnej formie.

Organizatorzy pragną zwrócić społeczną uwagę na znaczenie jakie niesie Morze Bałtyckie dla naszego regionu oraz na wartość i przydatność badań prowadzonych w licznych laboratoriach naukowych. Warto zauważyć i podkreślić, że Bałtycki Festiwal Nauki jest jedynym festiwalem nauki w Polsce realizowanym nad Morzem Bałtyckim!

W ramach festiwalu m.in. odbędzie się (jeszcze przed oficjalną inauguracją X BFN) 22 maja (wtorek, od 10:00 do 14:00) w Gdyni na Skwerze Kościuszki przy Akwarium Gdyńskim piknik (a więc stoiska w miasteczku namiotowym) "Bioróżnorodność - poznaj by zachować" (34 stoiska), w tym samym miejscu w niedzielę, 27 maja XIII Piknik Naukowy w Gdyni (blisko 100 stoisk czynnych od 10:00 do 18:00) oraz pod Klifem Orłowskim (również w sobotę, 26 maja od 10:00 do 16:45).

W Gdyni w niedzielę dostępne będą do zwiedzania również trzy statki: szkolno-badawczy Akademii Morskiej - m/s "Horyzont II", r/v "Oceanograf II" (Uniwersytet Gdański) oraz - po raz pierwszy - r/v "Puck" (Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni).

Formę pikniku będzie miał również V Sopocki Dzień Nauki (sobota, 26 maja od 10:00 do 17:00 na pl. Zdrojowym w Sopocie przed molo).

Zapraszamy też do słuchania na antenie Radia Gdańsk (103,7 MHz) retransmisji z uroczystości inauguracji X BFN i debaty pod tytułem "Nauka, pomysły, biznes. Wsparcie uczelni dla innowacyjnych firm zakładanych przez studentów". Dyskusję poprowadzi red. Leszek Szmidtke.

Równocześnie uprzejmie zapraszam na spotkanie z prof. Ewą Bryl (Gdański Uniwersytet Medyczny). Spotkanie odbędzie się w ramach Kawiarni Naukowej Bałtyckiego Festiwalu Nauki 24 maja 2012 r. (czwartek) o godz. 18:00 w Hotelu Rezydent***** w Sopocie (Plac Konstytucji 3 Maja 3).

Profesor Bryl jako temat spotkania zaproponowała " Odkrywanie tajemnic układu odpornościowego - co za nami, a co przed...". Oczywiście katalog wydarzeń festiwalowych jest dużo bardziej bogaty.
Pewnym ułatwieniem może być specjalnie przygotowana strona internetowa www.festiwal.gda.pl z przewodnikiem, podpowiedziami i rozbudowaną wyszukiwarką.

Dodać się godzi, iż zasadą festiwalową jest, że wykładowcy nie pobierają za swoje wystąpienia honorariów, a wstęp na wszystkie festiwalowe imprezy jest bezpłatny.

Bałtycki Festiwal Nauki został wyróżniony nagrodą "Popularyzator Nauki 2009" w kategorii "Dziennikarz, redakcja, instytucja nienaukowa". Była to piąta edycja tego konkursu organizowanego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W czerwcu 2010 roku Uniwersytet Gdański - jako instytucja koordynująca - został wyróżniony w konkursie Polskiej Izby Ekologii o "Ekolaury 2010" w kategorii "edukacja ekologiczna" za organizację Bałtyckiego Festiwalu Nauki.

Przeczytaj także

Wyszukaj imprezę:

 Od:     Do:    
 Miasto:
 Adres:
 Dyscyplina:
 Instytucja:
 Forma prezentacji:
 Wiek:
 Numer imprezy:

  Sortuj według
Nazwa
Miasto
Instytucja
Data
Dyscyplina
Forma prezentacji
AdresOpinie (8)

 • Co ma wspólnego nauka z festiwalem

  chyba tyle samo co studia na uniwersytecie ze znalezieniem pracy

  Zapisz się do partii rządzącej to nie będziesz musiał/a pracować w dyskoncie po studiach magisterskich!!!

  • 4 17

 • definicja dla leniwca :)

  Połączenie słów festiwal i nauka to nie żaden oksymoron. Jest to w prostych słowach święto nauki, w tym wypadku bałtyckie święto nauki.
  Festiwal (łac. festivus - radosny, wesoły, świąteczny) szereg imprez artystycznych, przeważnie jednego typu (np. filmowych, muzycznych, teatralnych), będących przeglądem osiągnięć w danej dziedzinie, zorganizowanych w jednym czasie i pod wspólną nazwą, często ujętych w ramy konkursu.

  • 9 0

 • Dla mnie super,

  na pewno się na coś wybiorę. :)

  • 6 0

 • Wystąpi Sośnicka z retortą w jednej i z mikrofonem, w drugiej

  ręce.

  • 0 0

 • może być ciekawie

  Cieszę się, że ktoś organizuje coś takiego.
  Czekam jeszcze na połączenie tej imprezy z różnego typu świętami studenckimi skoordynowanymi w spóją całość.

  Chciałbym mieć możliwość zobaczenia błyskotliwego celu oraz jak się do niego dochodzi. Chciałbym tym zainteresować dzieci, żeby poznały sens uczenia się i zobaczyły, że można przy tym nieźle się bawić oraz poznać ciekawych ludzi.

  • 5 0

 • X BFN na Chemii

  Bałtycki Festiwal Nauki na Wydziale Chemii
  szukamy w googlach

  • 2 1

 • Bioróżnorodność - poznaj by zachować

  Byłam, widziałam, było miło, córka zadowolona. Dla dzieciaków i młodzieży bardzo fajnie. Super, że tyle się dzieje!

  • 1 0

 • Świetna impreza

  My wybieramy się z dziecmi na kilka pokazow i na warsztaty robotyki dla dzieci.

  • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Wybierz poziom

O chorobach cywilizacyjnych można powiedzieć, że: