• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

XI Bałtycki Festiwal Nauki (11 opinii)

 • środa - niedziela, 22 - 26 maja 2013
 • Lokalizacja
  Trójmiasto
 • Bilety
  wstęp wolny

XI Bałtycki Festiwal Nauki trwać będzie od 22 (środa) do 26 (niedziela) maja 2013 roku, ale niektóre wydarzenia będą realizowane już wcześniej. Festiwalowy program (ponad 940 różnych wydarzeń!) można przeglądać m.in. na stronie www.festiwal.gda.pl/XIBFN .

Udział w festiwalu zadeklarowało 40 (również 40 w roku ubiegłym) instytucji: uczelnie wyższe reprezentowane w Radzie Rektorów Województwa Pomorskiego, która jest inicjatorem festiwalu, placówki Polskiej Akademii Nauk, jednostki badawczo rozwojowe oraz pozauczelniane instytucje związane z nauką (muzea, biblioteki) z województwa pomorskiego, warmińsko-mazurskiego (Elbląg) oraz zachodniopomorskiego (Stacja Morska Uniwersytetu Szczecińskiego w Międzyzdrojach) - listę kontaktową załączam. Zgłosiły one ponad 940 (862) imprez, które odbywać się będą na terenie Trójmiasta, Słupska, Elbląga, Kwidzyna, Międzyzdrojów, Miastka, Będomina (gm. Nowa Karczma), Borowy Młyn (gm. Lipnica, pow. bytowski), Brzeźna Szlacheckiego (gm. Lipnica, pow. bytowski), Lipnicy (pow. bytowski), Pelplina, Tczewa, Borucina (gm. Stężyca, pow. kartuski), Helu, Malborka, Pruszcza Gdańskiego oraz Wąglikowic k. Kościerzyny. W organizację tych wydarzeń zaangażowało się ponad 4 750 osób(!) - oczekujemy, że odwiedzi nas wielu gości (w tym zorganizowane grupy uczniów z terenu całego regionu i nie tylko).

Bałtycki Festiwal Nauki jest imprezą popularnonaukową przeznaczoną dla wszystkich chętnych, bez względu na wiek i wykształcenie. Trzeba jedynie zabrać ze sobą ciekawość świata i chęć poznania różnych tajemnic i zagadek nauki. Celem festiwalu jest bowiem upowszechnienie tematyki i osiągnięć prowadzonych badań naukowych oraz przybliżenie ich społeczeństwu w możliwie zrozumiałej, atrakcyjnej formie. Organizatorzy pragną zwrócić społeczną uwagę na znaczenie jakie niesie Morze Bałtyckie dla naszego regionu oraz na wartość i przydatność badań prowadzonych w licznych laboratoriach naukowych. Warto zauważyć i podkreślić, że Bałtycki Festiwal Nauki jest jedynym festiwalem nauki w Polsce realizowanym nad Morzem Bałtyckim!

W ramach festiwalu m.in. odbędzie się 22 maja (wtorek, od 10:00 do 14:00) w Gdyni na Skwerze Kościuszki przy Akwarium Gdyńskim piknik (a więc stoiska w miasteczku namiotowym) "Bioróżnorodność - poznaj, by zachować" (31 stoisk), w tym samym miejscu w niedzielę, 26 maja br. XIV Piknik Naukowy w Gdyni (blisko 100 stoisk czynnych od 10:00 do 18:00) oraz pod Klifem Orłowskim (ale w sobotę, 25 maja br. od 10:00 do 16:45). W Gdyni w niedzielę dostępne będą do zwiedzania również dwa statki: szkolno-badawczy Akademii Morskiej - m/s "Horyzont II" oraz r/v "Oceanograf II" (Uniwersytet Gdański). Formę pikniku będzie miał również VI Sopocki Dzień Nauki (sobota, 25 maja br. od 10:00 do 17:00 na pl. Zdrojowym w Sopocie przed molo).

Zapraszamy też do słuchania na antenie Radia Gdańsk (103,7 MHz) retransmisji z inauguracji XI BFN i debaty pod tytułem "Nauki płynące z gazu łupkowego". Dyskusję poprowadzi red. Leszek Szmidtke.

Równocześnie uprzejmie zapraszam na spotkanie z prof. Januszem Rachoniem (Politechnika Gdańska). Spotkanie odbędzie się w ramach Kawiarni Naukowej Bałtyckiego Festiwalu Nauki 23 maja 2013 r. (czwartek) o godz. 18:00 w Hotelu Rezydent***** w Sopocie (Plac Konstytucji 3 Maja 3). Profesor Rachoń jako temat spotkania zaproponował "Smutna historia odkrycia, które zmieniło świat". Rzecz będzie o Janie Czochralskim - w literaturze światowej jest najczęściej wymienianym i cytowanym polskim uczonym, a w Polsce prawie nie znanym! Sejm RP ustanowił rok 2013 rokiem Jana Czochralskiego, oddając hołd jednemu z najwybitniejszych polskich uczonych, twórców współczesnej technologii, którego przełomowe odkrycia przyczyniły się do światowego rozwoju nauki.

Oczywiście katalog wydarzeń festiwalowych jest dużo bardziej bogaty. Pewnym ułatwieniem może być specjalnie przygotowana strona internetowa http://www.festiwal.gda.pl/XIBFN/ z przewodnikiem, podpowiedziami i rozbudowaną wyszukiwarką.

Dodać się godzi, iż zasadą festiwalową jest, że wykładowcy nie pobierają za swoje wystąpienia honorariów, a wstęp na wszystkie festiwalowe imprezy jest bezpłatny.

Bałtycki Festiwal Nauki został wyróżniony nagrodą "Popularyzator Nauki 2009" w kategorii "Dziennikarz, redakcja, instytucja nienaukowa". Była to piąta edycja tego konkursu organizowanego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W czerwcu 2010 roku Uniwersytet Gdański - jako instytucja koordynująca - został wyróżniony w konkursie Polskiej Izby Ekologii o "Ekolaury 2010" w kategorii "edukacja ekologiczna" za organizację Bałtyckiego Festiwalu Nauki.

W ramach festiwalu m.in. odbędzie się wykład Marcina Popkiewicza, autora książki Świat na rozdrożu. Zapraszamy 25.05.2013, na Politechnikę Gdańską, bud 22. (nowy gmach ETI), pierwsze piętro, sala 115 (aud 1 L) godz. 14:00-17:00 wstęp wolny.

Festiwalowy program (ponad 940 różnych wydarzeń!) można przeglądać m.in. na stronie www.festiwal.gda.pl

Wyszukaj imprezę:

 Od:     Do:    
 Miasto:
 Adres:
 Dyscyplina:
 Instytucja:
 Forma prezentacji:
 Wiek:
 Numer imprezy:

  Sortuj według
Nazwa
Miasto
Instytucja
Data
Dyscyplina
Forma prezentacji
AdresOpinie (11) 2 zablokowane

 • byłam wróciłam

  organizacyjnie na wydziale prawa to jakaś porażka - wykłady co chwile zmieniały godziny te o 10.30 zaczęły się o 12.30 , wykładowcy nie mieli pojęcia gdzie mają wykładać bo ktoś im zmienił salę 10 min przed prelekcją. Lepiej było na wydziale hist/filologicznym tam chociaż sale były opisane gdzie co jest i o której. Ludzi mało - może kiepsko było to rozreklamowane, na wykładach niektórych było 5 osób i do tego zaciągniętych siłą lub na litość bo wykładowca nie miałby co robić. Szczerze mówiąc 2 lata temu jak byłam na wydziale mat-fiz to było to naprawdę dobrze zrobione - wszędzie wykłady, pokazy, makiety. No cóż może w następnych dniach będzie trochę lepiej.

  • 2 6

 • a mi się podobało

  Też byłam dziś na wydziale prawa z klasą nawet i było super. Byliśmy wczesniej umówieni na poszczególne zajęcia, nie musieliśmy błądzić, bo studenci nas wszędzie prowadzili. Wykłady ciekawe, balistyka w dziesiątkę, niezła gra logiczna. Dziekujemy i do zobaczenia w przyszłym roku!

  • 3 1

 • Warsztaty angielski i lego

  Bralismy udzial w fantastycznych warsztatach angieski i lego na wydziale prawa. Ciekawie i dynamicznie poprowadzone zajecia. Dzieciakom sie podobalo bo nie ma jak nauka bez ksiazek i jeszcze z ulubionymi przez wszystkich klockami lego. Organizacja na medal. Polecamy

  • 3 0

 • Rewelacja

  Moja córka była ze swoją klasą :))) -> najważniejsze, że dzieci były zachwycone -> Na Wydziale Prawa i Administracji wszystkie zajęcia dla dzieciaków zorganizowane perfekcyjnie i bardzo profesjonalnie :)))
  Nic tylko podziękować organizatorom i mieć nadzieję na powtórkę w przyszłym roku

  • 2 1

 • Super pomysł

  Moje dziecko z klasą odwiedziło Wydział Prawa i wróciło zachwycone. Nauczycielka opowiadała, że impreza była świetnie zorganizowana a dzieci nie miały czasu na nudę. Tak trzymać:)

  • 3 0

 • A na Wydziale Biologii ktoś był? :) (3)

  Prowadziliśmy całe masy pokazów i warsztatów dla dzieci od podstawówki po koniec liceum! Kto był i co widział, jak się podobało, A co powinniśmy zmienić? :) Informacja zwrotna bardzo pożądana! :)

  • 1 0

  • Byłam i było super !!!!

   • 3 0

  • (1)

   Jedyny minus to brak szatni bo bardzo źle prowadziło się obserwacje z kurtką na ręku :(

   • 2 0

   • Wiemy :(

    Bardzo nam było przykro z tego powodu. My (moja katedra) akurat prowadziliśmy warsztaty i wszystkie rzeczy gości zamykaliśmy w swojej własnej szatni, ale to my... Z tego co wiem większość niczego takiego nie zaoferowała.

    • 1 1

 • pijani wykladowcy

  nauka nie sluzy ludziom a powinna

  • 0 0

 • Pozdrowionka z WICKA!

  byłam 26 ( dziś ) było super. poznałam pana Tomasza i wygrałam mnóstwo prezentów

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Wybierz poziom

Larwa żaby trawnej to: