stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

XI Pomorski Kongres Obywatelski

"Partnerskie Pomorze dla demokracji i rozwoju" - pod takim hasłem w dniu 11 maja na Uniwersytecie Gdańskim, w gmachu Wydziału Nauk Społecznych odbędzie się XI Pomorski Kongres Obywatelski.

Kongres jak zawsze będzie miejscem debaty Pomorzan na temat wyzwań i dylematów rozwojowych, jakie stoją przed naszym regionem. Spektrum tematów będzie bardzo szerokie - każdy uczestnik z pewnością znajdzie interesujące go zagadnienia. Spośród 10 sesji tematycznych szczególnie ciekawie zapowiada się ta, dotycząca zmian klimatycznych. Jak będzie wyglądało Pomorze za 30 lat? Jaka część naszego regionu może się znaleźć pod wodą? Czy w lecie będą nas czekały upały, nawałnice i brak prądu? Czy kaszubskie jeziora zamienią się w torfowiska?

W roku 30-lecia odzyskania wolności warto będzie również posłuchać opowieści Jacka Merkla, Członka Prezydium Komisji Strajkowej "Solidarności" w 1981 r., który przedstawi fenomen "Solidarności" z nieznanego dotąd ujęcia. W jaki sposób po raz pierwszy w historii udało nam się zorganizować powstanie narodowe, które nie skończyło się klęską okupioną wielkim przelewem krwi? Dlaczego aktorów ówczesnych wydarzeń nie należy postrzegać w kategoriach absolutnych: dobra i zła?

Gościem specjalnym tegorocznego Kongresu będzie pisarz Jacek Dukaj, który opowie o tym, jak każdego dnia, dokonywanymi przez nas wyborami stopniowo przechodzimy do ery postpiśmiennej. Nie piszemy listów - dzwonimy. Nie czytamy - oglądamy. Nie opisujemy - fotografujemy. Czy czeka nas koniec pisma?

Kongresowa dyskusja nie ominie też bardzo dziś aktualnych wyzwań związanych z migracjami czy edukacją. Hasłu przewodniemu - Partnerskiemu Pomorzu - będzie poświęcona sesja plenarna, w której wystąpią m.in. prof. Jerzy Bralczyk, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk czy Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Kongres jest miejscem przyjaznego spotkania i debaty Pomorzan o różnych orientacjach ideowych i politycznych, o różnym statusie społecznym, reprezentujących różne środowiska społeczno-zawodowe i różne pokolenia, których jednoczy troska o przyszłość Pomorza.Wstęp na wydarzenie jest jak zwykle bezpłatny, jednak obowiązuje rejestracja. Formularz zgłoszeniowy, jak również program oraz więcej informacji na temat Kongresu znaleźć można na stronie www.kongresobywatelski.pl.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Wybierz poziom

Organizmy jednokomórkowe to: