• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

XIII Bałtycki Festiwal Nauki (3 opinie)

 • Kalendarz
  19 - 24 maja 2015
 • Lokalizacja
  Trójmiasto
 • Bilety
  wstęp wolny

XIII Bałtycki Festiwal Nauki trwać będzie od 19 (wtorek) do 24 (niedziela) maja 2015 roku, ale niektóre wydarzenia będą realizowane również później. Festiwalowy program (ponad 920 różnych wydarzeń, a licząc z powtórzeniami - 1456!) można przeglądać m.in. na stronie www.festiwal.gda.pl/XIIIBFN.

Udział w festiwalu zadeklarowały 43 (40 w roku ubiegłym) instytucje: uczelnie wyższe reprezentowane w Radzie Rektorów Województwa Pomorskiego, która jest inicjatorem festiwalu, placówki Polskiej Akademii Nauk, jednostki badawczo‑rozwojowe oraz pozauczelniane instytucje związane z nauką (muzea, biblioteki) z województwa pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego (Elbląg). Zgłosiły one 924 (890) wydarzenia, festiwalowe miejsca to: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Słupsk, Elbląg, Miastko, Malbork, Pelplin, Borucino, gm. Stężyca, Człuchów, Hel, Kwidzyn, Rzucewo, gm. Puck, Wejherowo, Wąglikowice k. Kościerzyny. W organizację tych wydarzeń zaangażowało się ponad 5 100 (4 630) osób! Oczekujemy, że odwiedzi nas wielu gości (w tym zorganizowane grupy uczniów z terenu całego regionu i nie tylko).

Bałtycki Festiwal Nauki jest imprezą popularnonaukową przeznaczoną dla wszystkich chętnych, bez względu na wiek i wykształcenie. Trzeba jedynie zabrać ze sobą ciekawość świata i chęć poznania różnych tajemnic i zagadek nauki. Celem festiwalu jest bowiem upowszechnienie tematyki i osiągnięć prowadzonych badań naukowych oraz przybliżenie ich społeczeństwu w możliwie zrozumiałej, atrakcyjnej formie. Organizatorzy pragną zwrócić społeczną uwagę na znaczenie jakie niesie Morze Bałtyckie dla naszego regionu oraz na wartość i przydatność badań prowadzonych w licznych laboratoriach naukowych. Warto zauważyć i podkreślić, że Bałtycki Festiwal Nauki jest jedynym festiwalem nauki w Polsce realizowanym nad Morzem Bałtyckim!

Bałtycki Festiwal Nauki 2015W ramach festiwalu m.in. odbędzie się 24 maja br. (niedziela) w Gdyni na Skwerze Kościuszki przy Akwarium Gdyńskim XVI Piknik w Gdyni, a więc stoiska w miasteczku namiotowym (blisko 60 stoisk czynnych od 10:00 do 18:00), którego organizatorem jest po raz pierwszy Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni. Dostępny też będzie do zwiedzania statek badawczy Uniwersytetu Gdańskiego r/v "Oceanograf 2. Formę pikniku będzie miał również VIII Sopocki Dzień Nauki w sobotę, 23 maja br. od 10:00 do 17:00 na Placu Przyjaciół Sopotu w Sopocie organizowany przez Instytut Oceanologii PAN w Sopocie.

Równocześnie uprzejmie zapraszam na spotkanie z prof. Andrzejem Czyżewskim (Politechnika Gdańska). Spotkanie odbędzie się w ramach Kawiarni Naukowej (87. odsłona) Bałtyckiego Festiwalu Nauki 21 maja 2015 r. (czwartek) o godz. 18:00 w Hotelu Rezydent***** w Sopocie (Plac Konstytucji 3 Maja 3). Profesor Czyżewski zaprezentuje opracowane w Politechnice Gdańskiej przykłady rozwiązań, które umożliwiają badanie i usprawnianie zmysłów komunikacji oraz diagnozowanie chorób neurodegeneracyjnych, a także nawiązywanie kontaktu z otoczeniem przez osoby, które utraciły ten kontakt z powodu urazów mózgu. Przedstawione zostaną takie wynalazki, jak: "Wirtualna tablica szkolna", "Drukarka zapachów", "Multimedialny synoptofor", "Inteligentny aparat słuchowy", "Długopis dla dyslektyków", "CyberOko" i in.

Oczywiście katalog wydarzeń festiwalowych jest dużo bardziej bogaty. Pewnym ułatwieniem może być specjalnie przygotowana strona internetowa https://www.festiwal.gda.pl/XIIIBFN/ z przewodnikiem, podpowiedziami i rozbudowaną wyszukiwarką.

Dodać się godzi, iż zasadą festiwalową jest, że wykładowcy nie pobierają za swoje wystąpienia honorariów, a wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.

Bałtycki Festiwal Nauki 2014XI Bałtycki Festiwal Nauki

Przeczytaj także

Wyszukaj imprezę:

 Od:   Do:  
 Miasto:
 Adres wydarzenia:
 Dyscyplina:
 Instytucja realizująca:
 Forma prezentacji:
 Ograniczenie wieku:


Opinie (3)

 • Bez rezerwacji ani rusz (1)

  Super fajnie, Festiwal, zapisy były do 14 do 19... Teraz to tylko się poczyta o tym wydarzeniu

  • 0 0

  • zapraszamy do Politechniki Gdańskiej na pokazy bez konieczności rezerwacji

   Pokazy organizowane przez Wydział FTiMS zaczynamy dzisiaj na Dziedzińcu Heweliusza i między Gmachem Głównym, a budynkiem Wydziału Chemii.

   informacje na stronie
   http://bfn2015.mif.pg.gda.pl/

   Serdecznie zapraszamy

   • 1 0

 • kamera na Dziedzińcu Heweliusza Politechniki Gdańskiej

  Jak w ubiegłym roku Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej organizuje pokazy dla chętnych - dzieci, młodzieży i dorosłych - bez rezerwacji.
  Każdy może przyjść, obejrzeć, porozmawiać.
  Program pokazów, oraz odświeżany co około sekundę obraz z Dziedzińca Heweliusza znajdziecie na stronie:
  http://bfn2015.mif.pg.gda.pl/

  Serdecznie zapraszamy

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie ptaki cenione przez staropolskich kucharzy żyją w okolicy Trójmiasta?

 

Najczęściej czytane