Za zniszczony podręcznik rodzic musi zapłacić. Ile?

Najnowszy artukuł na ten temat Którzy uczniowie dostaną od szkoły podręczniki?
Za zniszczenie podręcznika odpowiada uczeń, ale i rodzic, który zobowiązany jest go odkupić lub zwrócić kwotę, za jaką został kupiony lub dostarczony do szkoły.
Za zniszczenie podręcznika odpowiada uczeń, ale i rodzic, który zobowiązany jest go odkupić lub zwrócić kwotę, za jaką został kupiony lub dostarczony do szkoły. fot. Łukasz Unterschuetz /Trojmiasto.pl

Podręcznik rządowy, który dla uczniów klasy 1-3 szkoły podstawowej wydaje MEN, z założenia ma być przechodni i służyć kilku rocznikom. Podobnie jest z książkami do innych klas i szkół, których zakup finansuje ministerstwo. W przypadku ich uszkodzenia, zniszczenia lub niezwrócenia rodzice ucznia zobowiązani się zwrócić szkole koszt zakupu publikacji. Czy to duże pieniądze?Czy w szkole miałe(a)ś zawsze nowe podręczniki?

tak, zawsze rodzice kupowali mi nowe książki i ćwiczenia 19%
najczęściej tak, czasem tylko pojedyncze podręczniki miałe(a)m po starszych kolegach 27%
najczęściej odkupowaliśmy od starszych roczników, a tylko niektóre miałe(a)m nowe 40%
nie, nigdy. Zawsze kupowało się książki używane, na szkolnych kiermaszach lub w antykwariacie 14%
zakończona Łącznie głosów: 421
Dawniej po podręczniku można było malować, pisać, czy zaznaczać coś ołówkiem - jeśli ktoś miał taką ochotę. Teraz, gdy podręczniki do szkół kupowane są z pieniędzy budżetowych, zmieniły się zasady ich używania.

Z racji tego, że mają służyć co najmniej trzem kolejnym rocznikom, uczniowie muszą o nie bardziej dbać - tak, by po roku mogli z przyjemnością i powodzeniem korzystać z nich młodsi koledzy.

Na uczniów i rodziców spadł więc obowiązek dbania o wygląd i stan książek, a także ochrona przed ewentualnymi uszkodzeniami. Co jeśli się z niego nie wywiążą?

4 zł "kary" za zniszczenie rządowego podręcznika w podstawówce

W przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub niezwrócenia rządowego podręcznika do zajęć z zakresu edukacji polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej w klasach I-III szkoły podstawowej, szkoła może żądać od rodziców ucznia zwrotu kosztów zakupu podręcznika.

Okazuje się, że nie są to duże pieniądze - wręcz nieporównywalne z kosztem podręcznika, jaki proponowały rodzicom wydawnictwa i księgarnie.

- Koszt koncepcji, opracowania, redakcji, korekty, druku, opinii językowych jednego egzemplarza naszego podręcznika zależny jest od danej klasy - mówi Justyna Sadlak z biura prasowego MEN. - I tak koszt każdej z czterech części podręcznika do klasy pierwszej to 4,34 zł, każdej z dziewięciu części podręcznika do kl. drugiej to 4,21 zł, a koszt każdej z dziesięciu części podręcznika do kl. trzeciej wynosi 2,35 zł za egzemplarz. Tyle budżet państwa kosztowało wyprodukowanie części rządowego podręcznika, który trafił do szkół podstawowych.
W przypadku zniszczenia którejś z wyżej wymienionych części rodzic zobowiązany jest przekazać szkole wskazaną należność lub wpłacić ją na rachunek Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Gimnazja same ustalają wysokość zwrotu

Książki zakupione w ramach dotacji, z pieniędzy przekazanych przez ministerstwo, są własnością szkolnej biblioteki, dlatego to szkoła ustala kwotę, jaką rodzic zobowiązany jest zwrócić w przypadku zniszczonego podręcznika.

Dokładne informacje powinny znajdować się w regulaminie każdej szkolnej biblioteki. Jak tłumaczą dyrektorzy trójmiejskich szkół, ciężko jest w nim określić jedną, konkretną kwotę, jaką rodzic powinien zwrócić za zniszczenie podręcznika.

- Nie podaliśmy w regulaminie takiej kwoty dlatego, że każdy podręcznik jest w innej cenie, a pewnie rzadko zdarza się tak, że rodzic musi zwracać całe komplety. Dlatego w zależności od tego, jakiego podręcznika będzie brakowało, taką kwotę będziemy rodzicowi przedstawiać , na podstawie faktury czy zamówienia - mówi Dorota Szymańska, dyrektor Gimnazjum 3 w Gdyni. - Do tej pory nie mieliśmy z tym żadnego problemu. Wszystkie podręczniki wracały do biblioteki, czasem trochę podniszczone, ale nie było sytuacji, w której na skutek kompletnego zniszczenia czy niedbałości ucznia o podręcznik musieliśmy egzekwować od rodzica dostarczenie całkiem nowego. Jeśli coś takiego się zdarzy, rodzic zobowiązany jest albo odkupić nowy, identyczny podręcznik, albo zwrócić szkole koszt jego zakupienia.
W niektórych przypadkach nie pomagają żadne zapisy w regulaminie, a część rodziców po prostu nie czuje się zobowiązana do odkupienia zniszczonego przez dziecko podręcznika.

- W regulaminie nie mamy ustalonych kwot, jakie rodzice powinni zwrócić szkole za zniszczony, a zakupiony z dotacji rządowej podręcznik. Na razie będziemy analizowali skalę zniszczeń w roku ubiegłym. Natomiast w regulaminie jest zapis, z którego wynika, że jeśli podręcznik na skutek zniszczenia nie będzie nadawał się do użycia, to rodzic zobowiązany jest go odkupić i dostarczyć do szkoły - mówi Iwona Klein, dyrektor Gimnazjum nr 21 w Gdańsku. - Niestety prawda jest taka, że bardzo trudno jest odzyskać pieniądze czy same podręczniki. Wciąż mamy kilka osób z roku ubiegłego, które ich jeszcze nie oddały. Prosimy rodziców, wysyłamy pisma, ale nic poza tym zrobić nie możemy. I pewnie będzie tak, że szkoła sama zakupi te brakujące, bo nikogo do niczego nie możemy przecież zmusić.
W kl. VI SP i III gimnazjum podręczniki kupują rodzice

Przypomnijmy, że z rządowymi podręcznikami uczniowie i nauczyciele szkół podstawowych pracują w od września 2014 r. Do gimnazjów podręcznik zakupiony z dotacji celowej trafił po raz pierwszy we wrześniu 2015 r.

Do pozostałych klas, w tym roku to kl. IV-V szkół podstawowych i I-II gimnazjów, zarówno książki jak i materiały ćwiczeniowe wybierają nauczyciele, a zakupu dokonuje szkoła za pieniądze z dotacji przekazanej przez MEN.

W roku szkolnym 2016/2017 dotacja szkół podstawowych wynosi 140 zł (na ucznia) na podręcznik lub materiały edukacyjne i 25 zł na ćwiczenia. Dotacja dla gimnazjów jest wyższa - to 250 zł na podręcznik lub materiały edukacyjne i 25 zł na ćwiczenia.

Od początku założenie było takie, że podręczniki wydawane lub finansowane przez MEN mają być przechodnie i służyć kolejnym trzem rocznikom.

W tym roku szkolnym zakup podręczników dla uczniów klas VI szkoły podstawowej i III gimnazjów w tym roku leży jeszcze po stronie rodzica.

- Mam dwóch synów, młodszy załapał się na podręczniki finansowane przez państwo, oprócz religii, bo tu to rodzic płaci za podręcznik, a drugi nie, bo poszedł od września do szóstej klasy szkoły podstawowej, gdzie nie ma jeszcze finansowania. Odczułam to mocno, bo na skompletowanie mu książek i ćwiczeń wydałam ponad 350 zł - mówi Małgorzata z Oruni. - Średnia cena podręcznika to ok 30 zł, a ćwiczeń 20 zł. Wiadomo, że te do języków obcych są dużo droższe, ale co zrobić.

Opinie (83) 1 zablokowana

 • I kto teraz wyrówna nauczycielom

  utratę dodatkowego zarobku za wybór "właściwego" podręcznika? Na szczęście lekarze jeszcze mogą się cieszyć premiami za przepisane leki...

  • 43 50

 • Dusigrosze

  Nie rozumiem ludzi ktorym szkoda dac kilka zl na nowy podrecznik w syt gdy ich dziecko zniszczylo podręcznik szkolny. Wyskakiwac z kasy i to juz! A nie uczycie te swoje dzieciory od najmlodszych lat nieposluszenstwa i braku kary za zle zachowanie

  • 63 1

 • dlaczego podręczniki są za darmo??? mają 500 plus a nie mają raz w roku na kilka książek???

  na co wydają 500 zł???

  • 44 50

 • Tak na prawdę o wyborze właściwego podręcznika decydowały takie profity jak: dodatkowe materiały np. podkłady muzyczne, prezentacje oraz cena podręcznika. Zresztą zobacz sobie jaką otrzymasz bonifikatę za zakup 100 książek z wydawnictwa.

  • 18 3

 • Samochody z Niemiec, zakupy w Biedronce...

  • 24 7

 • I słusznie.Ale najważniejsze będzie zlikwidowanie wylęgarni patologii i chamstwa a więc gimnazjów.Szkoda że tak późno.

  • 27 26

 • Co teraz się stanie z moim ulubionym

  Programem pt"szkoła "? Polubilem tych bohaterów i nie wyobrażam sobie bez nich życia! Mam plakat z nimi a wprowadzajacej muzyczki słucham bez przerwy!

  • 4 10

 • Nie każdy ma 500+!!!! Cóż moje dziecko jest gorszego sortuj i nic się nie należy.

  • 35 13

 • Teraz ta sama patola będzie gnębić pierwszaków. Zmiana nazwy nie zmienia ludzi, głupcze.

  • 22 5

 • Gimnazja zlikwidowane, zakupy w niedziele zakazane, czekamy na likwidacje wolnej soboty.

  • 28 21

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Nowe Trendy w Turystyce
Nowe Trendy w Turystyce
konferencja
paź 29-30
piątek - sobota
Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności
10. Europejskie Forum Nowych Idei
10. Europejskie Forum Nowych Idei
konferencja, forum
paź 20-22
środa - piątek
Sopot, Radisson Blu Hotel
Międzynarodowa konferencja "Miasto i pamięć"
Międzynarodowa konferencja "Miasto i...
konferencja
paź 27-29
środa - piątek, g. 09:00
Gdynia, Muzeum Miasta Gdyni

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Klif położony poza strefą oddziaływania fal, to: