• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Zagadka starego emigranta i inne atrakcje tego weekendu

Anna Żukowska
7 lipca 2012 (artykuł sprzed 10 lat) 
Opinie (3)
Eko-Transformacje i warsztaty na Gdynia Design Days zainspirują dzieci do kreatywnej zabawy. Eko-Transformacje i warsztaty na Gdynia Design Days zainspirują dzieci do kreatywnej zabawy.

Mam nadzieję, że się nie nudzicie. To dopiero drugi weekend wakacji, więc pewnie nie zdążyliście jeszcze odwiedzić wszystkich swoich ulubionych, wakacyjnych miejsc. Zwłaszcza, że pogoda jest bardzo niepewna i do końca nie wiadomo, na co się nastawiać.Stwierdzenie, że wizyta w muzeum nie musi być nudna, brzmi może i nieco banalnie, ale jednak coraz częściej przekonujemy się, że jest prawdziwe. Muzea wychodzą naprzeciw oczekiwaniom zwiedzających, wśród których jesteśmy my - rodzice. I dobrze, że tak się dzieje, bo może nasze dzieci będę rosły w przekonaniu, że wyjście do muzeum to świetna zabawa. A nawet, jak w przypadku pomysłu Muzeum Emigracji w Gdyni, prawdziwa detektywistyczna przygoda.

I wcale nie musicie w niej brać udziału w najbliższy weekend. Albo w weekend w ogóle. Przez cały lipiec i sierpień będziecie mogli wcielić się w rolę detektywa i odwiedzić siedem muzeów (lub ich oddziałów) w Gdyni. Waszym zadaniem będzie odnalezienie m.in. w Muzeum Miasta Gdyni, Domku Abrahama czy w Gdyńskim Muzeum Motoryzacji eksponatów związanych z tematyką podróżniczą. Na ich podstawie rozwiążecie zagadkę starego emigranta, który stracił pamięć w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach. Tuż po wakacjach dla najwytrwalszych uczestników zostaną rozlosowane nagrody. Wystarczy pobrać zgłoszenie ze strony internetowej Muzeum Emigracji w Gdyni i rozpocząć historyczne śledztwo. Możecie stworzyć drużynę z samych dzieci lub rozwiązywać zagadki rodzinnie. Do muzeów obowiązują bilety. Po okazaniu karty zgłoszenia, najczęściej są to bilety ulgowe lub wejście bezpłatne.

Dla miłośników gier miejskich z Gdańska mam również dobrą wiadomość - w sobotę Gdańska Galeria Miejska organizuje grę edukacyjną pt. "Sztuka za oknem". Będzie to spacer z wydaną właśnie książeczką pod tym samym tytułem, co gra. Książeczka to przewodnik po tym, co można zobaczyć we wszystkich oddziałach GGM, ale również po okolicy. Są w niej opisane najciekawsze budynki czy rzeźby Głównego Miasta. Podczas wspólnego spaceru zaplanowanych jest wiele ciekawych działań, dyskusji i gier słownych. Sobota, godz. 12:00-15:00, wstęp 20 zł (w cenie książeczka "Sztuka za oknem"). W niedzielę, w tym samym miejscu odbędą się z kolei Eko-Transformacje. Makulatura, puste butelki i inne śmieci zmienią się w abażury, krzesła i uchwyty na parasole. Jednym zdaniem: będziecie z nich mogli zrobić coś użytecznego. Na oba wydarzenia mogą przyjść dzieci od czwartego roku życia. Młodszym pomogą rodzice, a starsze będą mogły samodzielnie się bawić. Warsztaty odbędą się w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa (ul. Szeroka 34/35, 36, 37) zobacz na mapie Gdańska
Niedziela, godz. 12:00-15:00, wstęp 15 zł.

Wracamy do Gdyni. Zaczynają się Gdynia Design Days i jak zwykle, towarzyszą im warsztaty i wydarzenia skierowane przede wszystkim do rodzin z dziećmi. W niedzielę nasze pociechy mają szansę zostać "archidzieciakami" i wziąć udział w warsztacie pt. "Urządzamy Gdynię". Warsztaty są skierowane dla dzieci w wieku 4-10 lat. Mali uczestnicy będą mogli zdecydować, jakie elementy powinny się znaleźć w mieście, żebyśmy się w nim wszyscy lepiej czuli. Poczują się jak mali architekci i będą mogli stworzyć elementy, których - ich zdaniem - brakuje w przestrzeni publicznej. Ciekawa jestem rezultatów tego warsztatu, bo przecież wyobraźnia dzieci jest nieograniczona. Przy pomocy prostych materiałów wykonają elementy miejskiego krajobrazu, z którego będą mogli korzystać mieszkańcy Gdyni. Skwer Kościuszki, niedziela, godz. 12:00-14:00, wstęp bezpłatny, ale obowiązują zapisy.

Nie zabraknie też atrakcji w Orłowie. W sobotę odbędzie się tam Piknik Rodzinny. Na takich imprezach zawsze jest wiele atrakcji dla najmłodszych a zwłaszcza, kiedy odbywają się w tak malowniczej scenerii. Nie bez znaczenia jest również fakt, że w razie czego, na miejscu jest również plac zabaw. Przy przystani rybackiej odbędą się eliminacje Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu. a na plaży będziecie mogli spróbować swoich sił i stanąć w konkursie budowania zamków z piasku. Będą również bańki mydlane, malowanie buziek, a nawet budowa miniaturowego molo. Sobota, godz. 12:00-18:00, wstęp wolny.

Kolejną orłowską atrakcją tego weekendu jest niedzielne czytanie bajek na Scenie Letniej Teatru Miejskiego. Bajki, baśnie i opowiadania dla dzieci będą czytać w każdą wakacyjną niedzielę nie tylko zawodowi aktorzy, ale też sportowcy i trójmiejscy artyści. W tym roku będziecie mogli posłuchać, jak specjalni goście czytają literaturę skandynawską. Niedziela, godz. 12:00, wstęp wolny.

Wydarzenia

Piknik Rodzinny w Orłowie

festyn

Detektyw w Muzeum

gra miejska

Miejsca

Wydarzenia

Zobacz także

Opinie (3) 4 zablokowane

 • Gra miejska

  Płatny udział w grze miejskiej? Ciekawe ilu będzie chętnych...

  • 4 0

 • w końcu muzea wychodzą do ludzi

  Nie znoszę, jak znudzone pani siedzące na krzesłach w każdej sali patrzą na to, czy moje dziecko jest za blisko eksponatu.. Jest co robić w deszczowe dni, a takich niestety jest mnóstwo.

  • 2 1

 • mam to w zadku

  beznadzieja - już lepiej niech gra na konsoli w krwawą jatkę albo gapi się w TV.
  Muzea to syf!

  • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VIII Ogólnopolska Konferencja BeZee

konferencja

Infoshare 2022

konferencja

Konferencja historyczna

konferencja

Ogłoszenia polecane

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie ptaki spotkasz w drodze do szkoły?

 

Najczęściej czytane