• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dodatkowe zajęcia dla najmłodszych dzieci to dobry pomysł?

Piotr Kallalas
12 września 2023, godz. 08:00 
Opinie (35)
Maluchy nie tylko rozwijają swoje talenty, ale też spędzają aktywnie czas w gronie swoich rówieśników. Maluchy nie tylko rozwijają swoje talenty, ale też spędzają aktywnie czas w gronie swoich rówieśników.

Zajęcia dodatkowe dla najmłodszych - czy istnieje wiek, od którego można zapisać malucha? W tym momencie rodzice mogą wybierać między zajęciami muzycznymi, ruchowymi czy sensorycznymi dla dzieci już od pierwszych lat życia.
Czy uczęszczasz na zajęcia ze swoim maluchem?

Jeszcze kilka lat temu zarówno wybór zajęć dla najmłodszych dzieci czy wręcz niemowlaków, jak i świadomość tego typu aktywności wśród rodziców były niskie. Obecnie coraz więcej opiekunów stawia na wspólne zajęcia i to od wczesnych lat dziecka.

Jakie zajęcia dodatkowe dla maluchów wybrać?- Z pierwszym dzieckiem z zajęciami dodatkowymi zaczęliśmy stosunkowo później - od okresu przedszkola. Wtedy zaczęło się pierwsze karate. Szczerze mówiąc, nawet nie wiedzieliśmy, że jest oferta też dla takich maluchów. Obecnie trochę poczytaliśmy i z naszym dwulatkiem chodzimy na zajęcia muzyczne i sensoryczne. To fajna sprawa i miło spędzać czas z innymi rodzicami i ich dziećmi - mówi Ania z Wrzeszcza, która ma dwójkę dzieci. I dodaje: - Każdy wiek jest dobry na start.
Rodzice zachwalają sobie fakt, że także małe dzieci mają kontakt z rówieśnikami.

- Mnie się bardzo podoba to, że mała, mimo że nie chodzi do żłobka, ma regularny kontakt z dziećmi w swoim wieku. No i po zajęciach śpi jak suseł - podkreśla Ewelina.
Ruchowe zajęcia dla najmłodszych pociech Ruchowe zajęcia dla najmłodszych pociech

"Warto zacząć taką edukację jak najwcześniej"Organizatorzy zajęć edukacyjno-artystycznych skierowanych do najmłodszych podkreślają, że każde dziecko ma predyspozycje do rozwoju swoich talentów np. muzycznych. Dlatego warto je pielęgnować już na samym początku.

- Warto zacząć taką edukację jak najwcześniej, gdyż pierwsze lata życia to najważniejszy i najlepszy czas na rozwój uzdolnień muzycznych. Każde dziecko rodzi się z jakimś poziomem uzdolnień muzycznych, ale - jak w przypadku innych cech tak i tutaj - poziom ten jest różny u różnych dzieci. Tak jak nie ma dzieci pozbawionych inteligencji, tak i nie ma takich, które w ogóle nie miałyby uzdolnień muzycznych. Uzdolnienia muzyczne dziecka są wrodzone, ale to środowisko wywiera na nie olbrzymi wpływ - mówi Anna BukowskaCentrum Virtuo.

Gordonki na startJeśli chodzi o rozwój muzyczny, to w pierwszej kolejności dzieciom poleca się tzw. zajęcia gordonki, nazywane od nazwiska amerykańskiego jazzmana i naukowca.

- Gordonki to zajęcia muzyczne dla dzieci i niemowląt według teorii uczenia się muzyki prof. Edwina Eliasa Gordona, które są wspaniałym wprowadzeniem do nauki muzyki. Zajęcia prowadzone są przez dwóch certyfikowanych instruktorów gordonowskich, śpiewających i grających na różnych melodycznych i rytmicznych instrumentach. Wszystkie piosenki pojawiające się na zajęciach są naszego autorstwa i są pisane z myślą o rozwoju konkretnych umiejętności słuchowych u dzieci - mówi Natalia Kasperczyk ze Sztukarium.
Dzieci biorą udział w różnego rodzaju ćwiczeniach i zabawach z wykorzystaniem grzechotek, kastanietów czy dzwonków. Do tego dochodzą rekwizyty, piłki, chusty czy wstążki. Wszystko to pomaga rozwijać czy bardziej pobudzać muzykalność.

- Dziecko do 1. roku życia odróżnia dźwięki muzyczne od niemuzycznych. Nigdy później tak nie słucha! Do 18. miesiąca życia spontanicznie śpiewa, w tym czasie równolegle rozwija mowę z rozwojem muzycznym. Ok. 2. roku obserwujemy najwcześniejsze przejawy zbliżania się do muzycznych zachowań. Reasumując: pierwsze lata życia dziecka są najważniejsze w kształtowaniu języka muzyki - dodaje Anna Bukowska.
Kiedy odstawić dziecko od piersi? Kiedy odstawić dziecko od piersi?

Ruch od najmłodszych latGama zajęć dla dzieci w pierwszych latach życia jest jednak o wiele szersza. Dzieci świetnie się bawią na zajęciach z rytmiki, podczas których króluje śpiew i taniec, ale także zajęcia plastyczne.

- Kolejne zajęcia dla grupy najmłodszej to sensoplastyka, czyli tak zwane zajęcia "brudne", podczas których tworzymy bezpieczną przestrzeń do poznawania siebie i otaczającego nas świata. Zadaniem zajęć jest stymulacja wszystkich zmysłów dziecka i wspieranie rozwoju kompetencji interpersonalnych i interpersonalnych - wskazuje Natalia Kasperczyk.
Powoli można również wdrażać zajęcia ruchowe, takie jak elementy figur baletowych czy gimnastyki.

- Odkąd Staś był mały, ćwiczymy wspólnie codziennie rano. Mały widzi, że ruszamy się na dywanie i przyłącza się do zabawy. Od jakiegoś czasu chodzimy też na ćwiczenia z innymi rodzinami. Wydaje mi się, że to fajna forma angażowania dzieciaków i utrwalania zdrowych nawyków - mówi Marlena.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (35)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

Wydarzenia

Kongres Smart Metropolia 2023

konferencja

Dzień Kariery BALTEXPO

targi

XII. Europejskie Forum Nowych Idei

3500 - 4500 zł
konferencja, forum

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Klimat na pomorzu określa się jako:

 

Najczęściej czytane