Wiadomości

Zawodówki otwierają się na kandydatów. Dni otwarte

Obecnie w technikach i branżowych szkołach I stopnia kształci się ponad 8 tys. uczniów.
Obecnie w technikach i branżowych szkołach I stopnia kształci się ponad 8 tys. uczniów. fot. 123rf.com/auremar

Rekrutacja do szkół średnich rozpocznie się za nieco ponad dwa miesiące, dlatego już teraz warto sprawdzić, jakie oferty przygotowują placówki. Co dla kandydatów mają gdańskie technika i szkoły branżowe? Jakie kwalifikacje można zdobyć w ramach nauki zawodu? Gdzie na absolwentów czeka praca? Już 5 marca rozpocznie się Gdański Tydzień Zawodowca.Czy gdybyś miał(a) wybrać teraz szkołę, to zdecydował(a)byś się na naukę w szkole zawodowej?

tak, uważam, że to taka sama szkoła jak inne 26%
tak, ale jeśli był(a)bym pewny(a) tego, jaki zawód chcę w życiu wykonywać 46%
tylko jeśli nie byłoby mnie stać na studia 5%
nie, uważam, że w szkołach zawodowych kształcą się osoby, które nie dostały się do żadnej innej szkoły 23%
zakończona Łącznie głosów: 290
Targi gdańskich szkół zawodowych, dni otwarte szkół, konsultacje ze specjalistami Centrum Rozwoju Talentów - to wszytko czeka na przyszłych absolwentów szkół podstawowych od 5 do 13 marca w Gdańsku.

- Kształcenie zawodowe to ważny element gdańskiej edukacji. To nie tylko nauka teorii, ale przede wszystkim praktyczna nauka zawodu. Dzięki czemu absolwenci naszych szkół zawodowych, zarówno techników, jak i szkół branżowych, są przygotowani do wejścia na rynek pracy. Organizując Tydzień zawodowca, chcemy odczarować mit szkoły zawodowej. Pokazać, jak szeroka i atrakcyjna jest oferta naszych zawodówek. Jest to również okazja, aby poznać pracodawców, którzy ściśle współpracują ze szkołami. Często wręcz szkolą swoich przyszłych pracowników - podkreśla Piotr Kowalczuk, zastępca ds. edukacji i usług społecznych.
Czytaj też: Najlepsze licea i technika na Pomorzu w rankingu. Rekrutacja za trzy miesiące

2,9 tys. miejsc dla nowych uczniówObecnie w technikach i branżowych szkołach I stopnia kształci się ponad 8 tys. uczniów. W roku szkolnym 2020/2021 utworzonych ma zostać około 2,9 tys. miejsc w klasach pierwszych.

W nowym roku szkolnym możliwa będzie nauka w ponad 70 zawodach, wśród których pojawią się również nowe specjalizacje, takie jak: technik spawalnictwa, technik stylista (dotychczas realizowany w ramach eksperymentu pedagogicznego), lakiernik samochodowy, pomoc opiekuna osoby starszej - eksperyment pedagogiczny.

Nowości pojawiły się też w nauce dotychczasowych zawodów, wprowadzono specjalizacje, takie jak: technik grafiki i poligrafii cyfrowej z elementami reklamy, technik mechatronik - programowanie robotów, technik mechanik - projektowanie 3D, technik elektryk - instalacje przemysłowe i na jednostkach pływających.

Czytaj też: Jak obliczyć punkty w rekrutacji do szkoły średniej?

W nowym roku szkolnym możliwa będzie nauka w ponad 70 zawodach.
W nowym roku szkolnym możliwa będzie nauka w ponad 70 zawodach. fot. 123rf.com/Goran Bogicevic

Jaką ofertę mają gdańskie technika i szkoły branżowe?Jakie kwalifikacje można zdobyć w ramach nauki zawodu? Tegoroczna inauguracja Tygodnia zawodowca odbędzie się w czwartek, 5 marca, podczas Dnia techniki, który odbędzie się w Szkołach Okrętowych i Technicznych "Conradinum". Tego dnia będzie można spotkać zarówno pracodawców, jak i uczelnie wyższe współpracujące ze szkołą. Wśród wydarzeń zaplanowano naukowe i popularnonaukowe pokazy urządzeń i sprzętu oferowanego przez firmy, prelekcje i wystawy.

Gdańskie szkoły zawodowe współpracują z ponad 400 pracodawcami w zakresie kształcenia zawodowego praktycznego i praktyk zawodowych, umów o współpracy i klas patronackich. W sobotę, 7 marca, o godz. 10 już po raz szósty odbędzie się wręczenie nagród dla firm przyjaznych szkołom zawodowym.

Tego dnia na Amberexpo odbędą się targi szkół zawodowych, na których będzie można poznać tegoroczną ofertę gdańskich zawodówek.

Szkoły średnie w Trójmieście


Jaki zawód jest najlepszy? Doradzą specjaliściJaką szkołę wybrać i jak określić kompetencje kandydata? Każdy uczeń będzie mógł skorzystać z indywidualnych konsultacji z doradcami w poniedziałek, 9 marca, w Centrum Rozwoju Talentów w godz. 10-15.

Tego dnia o godz. 16 odbędzie się również seminarium dla rodziców, pt. "Jestem ważny - dokonuję wyboru", dotyczące wsparcia młodzieży w przyszłych wyborach szkolno-zawodowych. Podczas spotkania poruszone zostaną zagadnienia dotyczące emocji ósmoklasisty i jego rodziny w okresie przygotowań do egzaminu i rekrutacji.

Rodzice dostaną garść praktycznych informacji, dzięki którym będą w stanie realnie pomóc swoim dzieciom w wyborze szkoły i procesie formalnym mu towarzyszącym. Aby wziąć udział w seminarium, należy wcześniej zapisać się.

Zapisy obowiązywać będą również na zajęcia, które odbywać się będą od godz. 16 tego samego dnia, a adresowane są do młodzieży Talentowe stacje - zawodowe inspiracje - pracownia talentów dla ósmoklasistów. Będzie to osiem stacji, na których każdy uczeń będzie mógł poeksperymentować i poznać swój osobisty profil zdolności. Te predyspozycje skierują uczestników do konkretnych zawodów, w których można je wykorzystywać. Całość pracowni zakończy zaplanowanie wybranej ścieżki w oparciu o ofertę szkół.

Gdańskie szkoły zawodowe współpracują z ponad 400 pracodawcami w zakresie kształcenia zawodowego praktycznego i praktyk zawodowych, umów o współpracy i klas patronackich.
Gdańskie szkoły zawodowe współpracują z ponad 400 pracodawcami w zakresie kształcenia zawodowego praktycznego i praktyk zawodowych, umów o współpracy i klas patronackich. fot. 123rf.com/Dmitrii Shironosov

Dni otwarte szkółOd wtorku, 10 marca, do piątku, 13 marca, odbywać się będą dni otwarte szkół zawodowych. Będzie można poznać nie tylko ofertę kształcenia, ale również zajrzeć do pracowni i warsztatów. Porozmawiać z nauczycielami i pracownikami szkoły.

Nowe pracownie i warsztaty w gdańskich zawodówkachZespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich wzbogacił się o nową salę lekcyjną z punktem recepcyjnym i lobby hotelowym, w której mogą odbywać się zajęcia z hotelarstwa, np. z realizacji usług w recepcji. Oficjalne otwarcie będzie w środę, 11 marca.

Tego samego dnia uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych będą mogli zacząć korzystać z aż 15 zmodernizowanych pracowni, m.in. z: hali diagnostyki i napraw, pracowni elektrotechniki i elektroniki zawodowej połączonej z hamownią z silnikiem wysokoprężnym i benzynowym, pracowni silnikowej, transportu drogowego, diagnostyki i naprawy podwozi samochodowych, diagnostyki i naprawy motocykli oraz pracowni zespołów napędowych. Łączna wartość projektu to ok. 13 mln zł.

Z kolei 13 marca na terenie Zespołu Szkół Energetycznych oddany zostanie nowy budynek dydaktyczny. Pawilon został zbudowany pod kątem montażu urządzeń energetyki odnawialnej na potrzeby kształcenia w zawodach technik energetyk, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik elektryk, elektryk w branży budownictwo.

Opinie (83) 1 zablokowana

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Które z wymienionych poniżej miast ma największą powierzchnię?