• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Zbrodnie niemieckie, sowieckie i nacjonalistów ukraińskich - konferencja

W Gdyni w piątek 13 września 2019 r. odbędzie się całodniowa konferencja popularno-naukowa poświęcona zbrodniom popełnionym na obywatelach polskich w XX wieku przed i w trakcie II wojny światowej. Udział w tym wydarzeniu wezmą najwięksi specjaliści - historycy z całego kraju, dla których temat ten jest przedmiotem badań naukowych. Podczas konferencji w kilku panelach zostaną przedstawione zbrodnie niemieckie, sowieckie, ukraińskie i inne, które dotknęły obywateli II RP (program konferencji do pobrania).

maj 16-17

czwartek - piątek, godz. 09:00

Gdynia,
bilety 1200 zł
przedsprzedaż 600 zł
Uzupełnieniem wiedzy praktycznej nabytej podczas konferencji będzie przygotowany przez pracowników IPN Gdańsk warsztat szkoleniowy dla nauczycieli stworzony z myślą o nauczaniu młodzieży na tematy trudne jakimi są masowe zbrodnie. Warsztat będzie składał się z zajęć z psychologiem oraz części metodycznej przygotowanej przez pracowników Muzeum Stuthoff. Szkolenie odbędzie się w sobotę 14 września 2019 r. i będzie połączone z wyjazdem do Piaśnicy.

Zbrodnie niemieckie, sowieckie oraz nacjonalistów ukraińskich dokonane na narodzie polskim i obywatelach II RP przed i w trakcie II wojny światowej.

Program:

Wprowadzenie


prof. dr hab. Marek Kornat - Zaborcze i zbrodnicze zamiary przywódców niemieckich i sowieckich w przededniu II
wojny światowej w świetle ich wypowiedzi

Panel I Zbrodnie sowieckie

Prof. dr hab. Nikołaj Iwanow - Polacy w wirze "wielkiego terroru" stalinowskiego
Prof. dr hab. Mariusz Wołos - Sowieckie zbrodnie na Polakach w latach 1918-1920
dr Tomasz Neubauer - Katyńska wachta. Marynarze-ofiary Zbrodni Katyńskiej

Panel II Zbrodnie niemieckie

Prof. Eugeniusz Cezary Król - System prześladowań Polaków na ziemiach Drugiej Rzeczypospolitej okupowanej przez Trzecią Rzeszę w latach II wojny światowej (1939-1945)
Mgr Mateusz Kubicki - Akcja T4 na Pomorzu Gdańskim z uwzględnieniem Piaśnicy i Lasu Szpęgawskiego
Dr hab. Grzegorz Berendt - Eksterminacja pośrednia jako jedno z narzędzi Holokaustu

Panel III Zbrodnie ukraińskie i inne

Dr Lucyna Kulińska - Zbrodnie OUN-UPA na Polakach na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej
Prok. Tomasz Jankowski - Rola prokuratorów pionu śledczego IPN w pracach poszukiwawczych miejsc spoczynku ofiar zbrodni nazistowskich. Ekshumacja i identyfikacja tożsamości ofiar.


Zaproszenie kierujemy do wszystkich nauczycieli pragnących poszerzyć swoją wiedzę na temat masowych zbrodni. Jednak liczba miejsc jest ograniczona. By wziąć udział w konferencji i szkoleniu należy przygotować scenariusz zajęć (do przeprowadzenia w ciągu jednej godziny lekcyjnej) dotyczący tematyki zbrodni dokonanych na narodzie polskim przez systemy totalitarne w pierwszej połowie XX wieku. Scenariusz należy przesłać w terminie do 10 lipca 2019 r. na adres mailowy: katarzyna.underwood@ipn.gov.pl

Wśród nadesłanych scenariuszy zostaną wyłonione najlepsze i to one będą biletem wstępu na wydarzenie.

Informacja o biletach

By wziąć udział w konferencji i szkoleniu należy przygotować scenariusz zajęć (do przeprowadzenia w ciągu jednej godziny lekcyjnej) dotyczący tematyki zbrodni dokonanych na narodzie polskim przez systemy totalitarne w pierwszej połowie XX wieku. Scenariusz należy przesłać w terminie do 10 lipca 2019 r. na adres mailowy: katarzyna.underwood@ipn.gov.pl

Opinie

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie włókna pochodzenia naturalnego stosuje się w przemyśle?

 

Najczęściej czytane