• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zbudowali wodnego drona, którym badają zbiorniki retencyjne

Arnold Szymczewski
8 lutego 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 

Wolny czas spędzają wędkując, na co dzień to inżynierowie, konstruktor i programista. Czwórka znajomych postanowiła zbudować specjalnego drona wodnego, którym zbadali trójmiejskie zbiorniki retencyjne. Ich prototyp nie tylko pomaga opracować mapy ale może przeszukiwać zbiorniki czy sprawdzać ich zarybienie. - W przyszłości drony wodne w Polsce będą używane na szeroką skalę - przekonuje Wojciech Heise, współtwórca wodnego drona.



Skaner - tak nazywa się autonomiczna łódź elektryczna, którą skonstruowali: Dawid Kątny - konstruktor, Przemysław Kątny - inżynier elektronik, Mariusz Porysiak - programista, Wojciech Heise - inżynier okrętownictwa.

- Z takim zespołem mieliśmy szeroki zasób wiedzy do opracowania projektu na dość zaawansowanym poziomie. Wiedzieliśmy, że na świecie autonomiczne drony wodne istnieją, ale ich ceny zaczynają się od 200 tys. zł w górę. Nie dysponowaliśmy takim kapitałem, a jednocześnie sami chcieliśmy wziąć udział w rozwoju tej technologii. Nie zamierzaliśmy się też uzależniać finansowo od żadnej organizacji - mówi Wojciech Heise.
Prace nad prototypem własnego drona wodnego zaczęli już w sierpniu 2018 r. Od tego czasu dron zbadał ukształtowanie i strukturę dna, maksymalną głębokość i objętość większości zbiorników wodnych w Trójmieście. Dodatkowo ich narzędzie pozwala ocenić potencjał wędkarski jeziora to znaczy objętość wody i zagęszczenie biomasy, czyli ryb.

Dron wodny zbudowany przy użyciu drukarki 3D



Skaner wykonany jest z laminatu poliestrowo-szklanego. Do stworzenia niektórych elementów łodzi posłużyła drukarka 3D, którą konstruktorzy wykonali samodzielnie.

- Mieliśmy jasno wyznaczony cel, stworzyliśmy założenia i rozpoczęliśmy budowę pierwszego prototypu. W międzyczasie doszliśmy do wniosku, że taniej niż zamawiać elementy będzie je drukować i do tego celu powstała bardzo zaawansowana technologicznie drukarka 3D (wykorzystująca wydruk wysokotemperaturowy), która sama w sobie stanowi oddzielną historię - wspomina Wojciech Heise.
Skanerem można sterować za pomocą kontrolera, ręcznie, ale też z wykorzystaniem planowania misji w pełni autonomicznie. Podstawową aparaturę pomiarową stanowi wysokiej jakości echosonda firmy Lowrance, dzięki której łódź zbiera dane wzdłuż przebytej trasy. Dodatkowo łódź wyposażona jest w systemy bezpieczeństwa umożliwiające automatyczny powrót w razie utraty łączności lub niskiego poziomu baterii. Wodny dron posiada systemy omijania przeszkód nawodnych oraz wbudowane kamery umożliwiające podgląd w czasie rzeczywistym.

Dron wodny waży około 12 kg. Dron wodny waży około 12 kg.
Twórcy Skanera po pierwszy testach wiedzieli już, że ich dron może mieć szersze zastosowanie, tak powstała dedykowana mu strona internetowa. Urządzenie miało być na tyle tanie, aby było w zasięgu kół wędkarskich, uczelni, szkół, straży wodnej i rybackiej itp.

- Z dokładniejszej analizy wyników, których jeszcze nie publikowaliśmy możemy odczytać, jaka jest struktura dna np. twarde czy muliste oraz jaki jest stopień zarośnięcia zbiornika roślinnością podwodną. Dodatkowo kilkukrotnie umieszczaliśmy kamerę podwodną w kilku zbiornikach retencyjnych, żeby podejrzeć jakie gatunki ryb tam występują - dodaje Heise.
Jak przekonują konstruktorzy, drony wodne tak jak statki autonomiczne są przyszłością, w którą inwestują wszystkie kraje zachodnie oraz USA i Chiny.

- Z uwagi na to, że nie jesteśmy w stanie w żaden sposób konkurować z gigantami w tej branży w jednostkach morskich. Skupiliśmy się na zastosowaniach dla akwenów śródlądowych. W Polsce mamy kilka tysięcy jezior, które dzięki dronom wodnym możemy znaczenie lepiej poznać. Nurek może spędzić pod wodą godzinę i to tylko w ograniczonym zakresie. My korzystając z drona wodnego możemy przeszukiwać dno zbiornika cały dzień bez angażowania znacznej energii i kosztów - kończy Wojciech Heise.
Wyniki badań, które ekipa FishScan przeprowadziła w gdańskich zbiornikach retencyjnych, można zobaczyć TUTAJ.

Opinie (55) 5 zablokowanych

  • Komentarze jak zwykle w polsce...

    Łeee, a na co to koomuuu, ale takie coś już jeeest, nazwa nie takaaa... No kurna. Nie dogodzisz. Jak będą stawiali kolejny biurowiec ci sami przylezą i będą smęcić jak to "a gdzie zakłady produkcyjne, czemu tu się nic nie buduje". No, ale jak ktoś coś zbuduje, i to od zera, włącznie z maszyną do zrobienia tego czegoś, to- źle to, źle tamto, łeee...

    • 8 3

  • świetny pomysł!

    Uważam, że pomysł bardzo nowatorski i ciekawy!

    • 4 0

  • To "trochę" dalej niż koledzy opisani w artykule (1)

    jest jakiś doktor(ant)? PG czy Akademii Morskiej, bo on w grupie zrobił ze 2 lata temu takiego drona, który na dodatek robi to automatycznie i z dokładnością centymetrową... pamiętam, bo widziałem gdzieś prezentację plaży w Gdyni i jakichś innych basenów portowych....

    • 0 0

    • tak, też widziałem

      takie pływadełko z PG jakiś rok temu

      • 1 0

  • Odkryli i zbudowali coś co jest na rynku od 15 lat

    Wystarczy wyszukać łódka zanętowa taki zestaw z gps to za 15 tysi można kupić bez problemu

    • 0 0

  • Dron?

    Trzeba mieć fantazję.

    • 0 0

  • Z checia podejme z nimi wspolprace w innym zakresie. Porzadny inzynier najcenniejszy skarb w firmie.

    • 0 0

  • Opinia do filmu

    Zobacz film Dron wodny przebadał gdańskie zbiorniki retencyjne

    Gratulacje dla konstruktorów!
    Do tych co sapią że drogo to napewno batymetria wykonywana tym dronem będzie bez porównania tańsza niż np Hydrografem czy inną jednostką. Obstawiam że za 1 dzień pracy jednostki Hydrograf to można takiego drona kupić. Oczywiście nie wszystko da się zrobić dronem i nie wszystko da.się zrobić większą jednostką Ale do małych zbiorników czy basenów portowych-bajka!
    Jeszcze raz gratulacje!

    • 1 0

  • Czyli do łódki zanętowej doczepili sondę gruby dron ehh

    I grant zagarnięty

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Science Cafe. Przyszłość zapisana w genach? Epigenetyka w skali

20 zł
wykład, sesja naukowa, warsztaty

Student Maritime Conference 2024

60 - 480 zł
konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie zwierzęta spotkasz w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym?

 

Najczęściej czytane