Zbudowali wodnego drona, którym badają zbiorniki retencyjne

Najnowszy artukuł na ten temat Spacer wokół zbiornika? Nie na Karwinach

Wolny czas spędzają wędkując, na co dzień to inżynierowie, konstruktor i programista. Czwórka znajomych postanowiła zbudować specjalnego drona wodnego, którym zbadali trójmiejskie zbiorniki retencyjne. Ich prototyp nie tylko pomaga opracować mapy ale może przeszukiwać zbiorniki czy sprawdzać ich zarybienie. - W przyszłości drony wodne w Polsce będą używane na szeroką skalę - przekonuje Wojciech Heise, współtwórca wodnego drona.Skaner - tak nazywa się autonomiczna łódź elektryczna, którą skonstruowali: Dawid Kątny - konstruktor, Przemysław Kątny - inżynier elektronik, Mariusz Porysiak - programista, Wojciech Heise - inżynier okrętownictwa.

- Z takim zespołem mieliśmy szeroki zasób wiedzy do opracowania projektu na dość zaawansowanym poziomie. Wiedzieliśmy, że na świecie autonomiczne drony wodne istnieją, ale ich ceny zaczynają się od 200 tys. zł w górę. Nie dysponowaliśmy takim kapitałem, a jednocześnie sami chcieliśmy wziąć udział w rozwoju tej technologii. Nie zamierzaliśmy się też uzależniać finansowo od żadnej organizacji - mówi Wojciech Heise.
Prace nad prototypem własnego drona wodnego zaczęli już w sierpniu 2018 r. Od tego czasu dron zbadał ukształtowanie i strukturę dna, maksymalną głębokość i objętość większości zbiorników wodnych w Trójmieście. Dodatkowo ich narzędzie pozwala ocenić potencjał wędkarski jeziora to znaczy objętość wody i zagęszczenie biomasy, czyli ryb.

Dron wodny zbudowany przy użyciu drukarki 3DSkaner wykonany jest z laminatu poliestrowo-szklanego. Do stworzenia niektórych elementów łodzi posłużyła drukarka 3D, którą konstruktorzy wykonali samodzielnie.

- Mieliśmy jasno wyznaczony cel, stworzyliśmy założenia i rozpoczęliśmy budowę pierwszego prototypu. W międzyczasie doszliśmy do wniosku, że taniej niż zamawiać elementy będzie je drukować i do tego celu powstała bardzo zaawansowana technologicznie drukarka 3D (wykorzystująca wydruk wysokotemperaturowy), która sama w sobie stanowi oddzielną historię - wspomina Wojciech Heise.
Skanerem można sterować za pomocą kontrolera, ręcznie, ale też z wykorzystaniem planowania misji w pełni autonomicznie. Podstawową aparaturę pomiarową stanowi wysokiej jakości echosonda firmy Lowrance, dzięki której łódź zbiera dane wzdłuż przebytej trasy. Dodatkowo łódź wyposażona jest w systemy bezpieczeństwa umożliwiające automatyczny powrót w razie utraty łączności lub niskiego poziomu baterii. Wodny dron posiada systemy omijania przeszkód nawodnych oraz wbudowane kamery umożliwiające podgląd w czasie rzeczywistym.

Dron wodny waży około 12 kg.
Dron wodny waży około 12 kg. fot. Arnold Szymczewski / Trojmiasto.pl
Twórcy Skanera po pierwszy testach wiedzieli już, że ich dron może mieć szersze zastosowanie, tak powstała dedykowana mu strona internetowa. Urządzenie miało być na tyle tanie, aby było w zasięgu kół wędkarskich, uczelni, szkół, straży wodnej i rybackiej itp.

- Z dokładniejszej analizy wyników, których jeszcze nie publikowaliśmy możemy odczytać, jaka jest struktura dna np. twarde czy muliste oraz jaki jest stopień zarośnięcia zbiornika roślinnością podwodną. Dodatkowo kilkukrotnie umieszczaliśmy kamerę podwodną w kilku zbiornikach retencyjnych, żeby podejrzeć jakie gatunki ryb tam występują - dodaje Heise.
Jak przekonują konstruktorzy, drony wodne tak jak statki autonomiczne są przyszłością, w którą inwestują wszystkie kraje zachodnie oraz USA i Chiny.

- Z uwagi na to, że nie jesteśmy w stanie w żaden sposób konkurować z gigantami w tej branży w jednostkach morskich. Skupiliśmy się na zastosowaniach dla akwenów śródlądowych. W Polsce mamy kilka tysięcy jezior, które dzięki dronom wodnym możemy znaczenie lepiej poznać. Nurek może spędzić pod wodą godzinę i to tylko w ograniczonym zakresie. My korzystając z drona wodnego możemy przeszukiwać dno zbiornika cały dzień bez angażowania znacznej energii i kosztów - kończy Wojciech Heise.
Wyniki badań, które ekipa FishScan przeprowadziła w gdańskich zbiornikach retencyjnych, można zobaczyć TUTAJ.

Opinie (55) 5 zablokowanych

 • Opinia do filmu

  Zobacz film Dron wodny przebadał gdańskie zbiorniki retencyjne

  Piękna sprawa!

  Dron wygląda na naprawdę solidny kawał inżynierskiej roboty. Gratulacje dla konstruktorów!

  • 35 0

 • Opinia do filmu

  Zobacz film Dron wodny przebadał gdańskie zbiorniki retencyjne

  Można kupić! Żaden ile?

  Bo oczywiście przydatne, ale jest to kwestia ceny.

  • 0 1

 • Opinia do filmu

  Zobacz film Dron wodny przebadał gdańskie zbiorniki retencyjne

  Można kupić? A za ile?

  Bo rzecz przydatna, ale nie za nie wiadomo jakie pieniądze. Polskie Wody powinny mieć coś takiego bezwzględnie, ale im brakuje na bardzie podstawowe rzeczy...

  • 4 1

 • Opinia do filmu

  Zobacz film Dron wodny przebadał gdańskie zbiorniki retencyjne

  Fajny projekt i wykonanie

  Może uda się wdrożyć szerszą produkcję i sprzedawać komercyjnie?

  • 8 0

 • A jest to w Polsce już zalegalizowane?

  Bo do tej pory, w przeciwieństwie do dronów latających, nie było możliwości rejestracji takiej bezzałogowej jednostki pływającej

  • 10 10

 • Zawsze mi się wydawało, że warunkiem do bycia dronem jest zdolność latania. Swój początek drony mają oczywiście US Army.

  • 12 20

 • Nie wydawało tylko maz racje:

  Bezzałogowy statek powietrzny (ang. unmanned aerial vehicle, UAV), bezzałogowy system powietrzny (ang. unmanned aerial system, UAS), dron statek powietrzny, który nie wymaga do lotu załogi obecnej na pokładzie oraz nie ma możliwości zabierania pasażerów, pilotowany zdalnie lub wykonujący lot autonomicznie.

  • 6 7

 • UAV wcale nie równa się dron

  każdy bezzałogowy poruszający sie obiekt można nazwać dronem

  • 8 3

 • Brawo chłopaki. Nie oglądać się na innych, robić swoje!

  Będziemy potęgą.

  • 50 2

 • Opinia do filmu

  Zobacz film Dron wodny przebadał gdańskie zbiorniki retencyjne

  a gdzie

  gdzie można uzyskać dostęp do tych map??

  • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Nowe Trendy w Turystyce
Nowe Trendy w Turystyce
konferencja
paź 29-30
piątek - sobota
Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności
10. Europejskie Forum Nowych Idei
10. Europejskie Forum Nowych Idei
konferencja, forum
paź 20-22
środa - piątek
Sopot, Radisson Blu Hotel
Międzynarodowa konferencja "Miasto i pamięć"
Międzynarodowa konferencja "Miasto i...
konferencja
paź 27-29
środa - piątek, g. 09:00
Gdynia, Muzeum Miasta Gdyni

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Kolor kwiatów pachnącego groszku zależy od: