Zdalna szkoła w praktyce. "Są chęci, chociaż materiału jest dużo"

Najnowszy artukuł na ten temat Fałszywe SMS-y o kwarantannie. GIS ostrzega
Sprawdzamy, jak dzieci radzą sobie z edukacją online.
Sprawdzamy, jak dzieci radzą sobie z edukacją online. mat. GPE/czytelnicy trojmiasto.pl

- To dla nas wszystkich trudna sytuacja, ale powoli się w niej odnajdujemy. Najważniejsze, że jest chęć i zapał - mówi jedna z gdańskich nauczycielek. Po pierwszym dniu szkoły online uczniowie przyznają, że czeka ich ciężka praca, bo materiału jest naprawdę sporo, ale w końcu to nie ferie. Cześć osób jest pod wrażeniem przygotowania materiałów, niektórzy rodzice oburzają się, kiedy zadaniem jest informacja o numerach stron w książce, w celu powtórzenia materiału, bo nie tak powinno wyglądać zdalne nauczanie. Jest różnie, ale wszyscy się starają.Czy twoim zdaniem nauczanie zdalne się sprawdzi?

tak, widzę, jak dzieci i młodzież chętnie rozwiązują zadania i rozumieją, że teraz szkoła po prostu jest w domu 22%
tak, ale nie we wszystkich przedmiotach i klasach, im trudniejszy materiał, tym więcej będzie zaległości 43%
raczej nie, przesłane materiały nie mają za wiele wspólnego z tym, co dzieci robią w szkole na lekcjach 35%
zakończona Łącznie głosów: 510
Od poniedziałku szkoły stoją puste z powodu koronawirusa, ale zawieszenie zajęć wcale nie oznacza, że uczniowie mają wolne. Wręcz przeciwnie, teraz jeszcze bardziej powinni skupić się na nauce, bo pierwszy raz na tak dużą skalę w polskich szkołach działa e-nauczanie.

Sprawdziliśmy, jak pierwszy dzień szkoły w domu wyglądał u trójmiejskich uczniów. Jeśli chcecie podzielić się z nami tym, jak u was w domu wygląda nauka online, wyślijcie zdjęcie.

Jak wygląda nauka w domach-szkołach?Wirtualne klasy, zadania dla uczniów i nauczycieli i oczywiście stały kontakt z rodzicami. W Gdańsku działa Platforma Edukacyjna - miejsce w sieci, dzięki któremu teraz prowadzony jest elektroniczny sekretariat, dziennik, jest tam też dostęp do aplikacji, dzięki którym nauka odbywa się na odległość.

- U mojego syna w Szkole Podstawowej nr 14 w VIII klasie już w poniedziałek kilku nauczycieli zadało prace do wykonania. Angielski - zadania gramatyczne plus ćwiczenia do słuchania, nauczycielka zachęcała uczniów do powtórek egzaminacyjnych w oparciu o gotowe narzędzie wydawnictwa Oxford, które jest dostępne dla uczniów na platformie ORO Online Practice. Chemia to zadania i multiprezentacja do przygotowania na jeden z trzech tematów, biologia - ćwiczenia, matematyka - zadania powtórkowe. Niektórzy nauczyciele podali spis filmów do obejrzenia na historię, WOS w formie linków do Youtube'a. Mój syn mówi, że nauczyciele zadali z tych przedmiotów bardzo dużo, twierdzi, że tyle by nie zrobili w szkole - mówi Marta.
Dagmara ma synów w VI klasie szkoły podstawowej i I klasie technikum, przyznaje, że choć zajęć mają dużo, to o dziwo podchodzą do tego bardzo odpowiedzialnie, co pozytywnie zaskakuje.

- W VI klasie dostaliśmy całą listę zdań, wszystko do pobrania ze strony, każdy przedmiot osobno. Dużo tego, więcej niż od września łącznie. Z kolei syn w technikum dostaje osobno informacje od nauczycieli. W podstawówce wychowawca poinformował, że to jest zakres na ten tydzień. Zadania będą sprawdzane po powrocie do szkoły. Moim zdaniem nauczyciele stanęli na wysokości zadania, widać, że do tematu podchodzą poważnie - opowiada.
Zosia, uczennica VI klasy, i jej znajomi przyznają, że materiału jest sporo, trochę się wspierają, bo część jest dość trudna, a bez konsultacji, jakie można było prowadzić w szkole na lekcji, nie każdy sobie poradzi.

- Dostaliśmy np. 47 zadań z informatyki, dali nam wyznaczony czas. Na tę liczbę dni przypadają tak naprawdę dwie lekcje informatyki, na których na 100 proc. nie zrobilibyśmy nawet połowy tych zadań. Poza tym zdarzają się niedziałające linki do zadań, dostaliśmy też prace klasowe, które już robiliśmy. Pomysły generalnie są spoko, gorzej z realizacją - przekonuje.
Oprócz klasycznych zadań dotyczących materiałów z programu nauczania nauczyciele zachęcają dzieci do poszerzania swoich zainteresowań.

- Moi chłopcy, V i VII klasa, dostali wczoraj dość sporo rzeczy do zrobienia, pracę rozłożyli sobie na kilka dni. Propozycje od nauczycieli są podobne do tych, co dzieci robiłyby na lekcjach oraz jako zadania domowe. Dodatkowo np. nauczyciele od historii zachęcają dzieci do oglądania lekcji online na Facebooku Muzeum Powstania Warszawskiego - mówi Tatiana.
- Mój Kuba, V klasa SP, ma codziennie lekcje online z matematyki, do tego codziennie rano e-mail z zadaniem z języka polskiego. Z pozostałej części przedmiotów jest jeden e-mail na kilka dni. Pracy ma na 4 godz. dziennie, tak więc w sam raz - dodaje Asia.

Nauka dla malucha tylko pod okiem rodzicaRodzice młodszych dzieci narzekają, że to na nich spada ciężar edukacji dzieci. Uczniowie w klasach I-IV na co dzień potrzebują wsparcia, bo po całym dniu zajęć nie wszyscy z entuzjazmem siadali do lekcji. Teraz, kiedy wiedzą, że szkoła jest zamknięta, to im najtrudniej jest przyjąć, że to nie ferie, a domowa edukacja.

- Moja córka chodzi do II klasy szkoły podstawowej, w weekend dostała plan zadań na cały tydzień: do przeczytania książkę, do niej są dodatkowe zadania, dziś dodatkowe zadania z angielskiego, są też linki do zadań online chyba z matematyki (mnożenie do 30) - jeszcze nie sprawdzałem. I do wykonania praca plastyczna plus link do Youtube'a z piosenką, która będzie śpiewana na apelu. Część to namiary na zadania w książkach, które dzieci miały zabrać ze szkoły. Rodzice w piątek mają potwierdzić, czy dzieci zrobiły zadania. Generalnie jest tego sporo, więcej niż normalnych zadań domowych. Córka sama nie bardzo chce robić, a my z żoną mamy pracę zdalną, kończymy ok. 17, nie wiem, czy w ogóle się z tym wyrobimy - opowiada Marcin.
- Nauczyciele stanęli na wysokości zadania, podsyłają na bieżąco lekcje na librusie od matematyki przez przyrodę po zajęcia z WF-u. Zamieszczają linki do materiałów video. Część materiałów jest dostępnych na quizlet, gdzie uczniowie mogą interaktywnie rozwiązywać zadania np. z języka angielskiego. Materiału jest jednak dość sporo. Problematycznym może stać się poznanie nowego materiału, zwłaszcza gdy rodzic w tym czasie pracuje zdalnie lub musi być w pracy - dodaje Marta.

"Wdrożymy się, widać entuzjazm i zaangażowanie"Do e-naucznia z dużym zapałem podchodzi wielu nauczycieli. Dla nich to duże wyzwanie, by sprawdzić swoje umiejętności i przede wszystkim sprawić, by uczniowie mieli jak najmniejsze zaległości po powrocie do szkoły.

- My jesteśmy bardzo entuzjastycznie nastawieni i ten pierwszy dzień chyba przeszedł nasze oczekiwania. Wdrożymy się, widać duże zaangażowanie i chęć w uczniach. W naszej szkole korzystamy ze specjalnej platformy, pierwszego dnia ze 100 uczniów tylko ośmiu nie zalogowało się. Ja prowadziłam swoje zajęcia w czasie rzeczywistym, tak jakbyśmy robili to w szkole, widzieliśmy się, słyszeliśmy, więc nasza dyskusja była podobna do tej, którą odbylibyśmy w szkole. Uczniowie są zadowoleni, że lekcje odbywają się w ten sposób, że mogą porozmawiać z nauczycielem - opowiada Katarzyna, nauczycielka języka polskiego w Ogólnokształcącym Liceum Programów Indywidualnych w Gdańsku.
Jak przyznaje, taka forma nauczania wymaga od nich, nauczycieli, bardzo dużego zaangażowania, bo materiał musi być dokładnie przemyślany i przygotowany, tak żeby dotarł do uczniów i był dla nich zrozumiały.

- Nie wystarczy napisać numeru strony w książce i kazać powtórzyć materiał, bo to nie jest e-nauczanie, ale to oczywiście zależy od stylu pracy nauczyciela - dodaje.
Nauczyciele przyznają też, że e-nauczanie z pewnością łatwiej będzie prowadzić humanistom niż nauczycielom przedmiotów ścisłych.

- To zupełnie inny styl pracy, o ile na angielskim fajnie się sprawdza, to już nawet na historii większej uwagi i zaangażowania wymaga np. praca z mapą - opowiada Oskar Rożewicz, nauczyciel z gdańskiego liceum. - Przed nami dwa tygodnie pracy zdalnej, więc pewnie wypracujemy sobie jakiś system, natomiast w przypadku sprawdzianów czy testów nie byłbym już tak pewien, czy to zadziała, bo o ile pewnie niektóre platformy mogą kontrolować, czy uczeń nie otwiera na komputerze innej strony, to już nie zweryfikuje, czy nie korzysta z podpowiedzi na telefonie - dodaje.
Ministerstwo Edukacji Narodowej w poniedziałek poinformowało też o uruchomieniu serwisu www.gov.pl/zdalnelekcje. Znajdą się tam tematy dla każdego przedmiotu i propozycje materiałów, na bazie których można zdalnie poprowadzić zajęcia dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Zajęcia dostępne są na platformach edukacyjnych.
Zajęcia dostępne są na platformach edukacyjnych. mat. GPE

Ostatnia prosta przed egzaminamiEgzaminy ósmoklasistów zgodnie z planem powinny rozpocząć się 21 kwietnia i jak na razie minister edukacji Dariusz Piontkowski przekonuje, że ten harmonogram się nie zmienia.

Od 16 do 25 marca w dni powszednie Centralna Komisja Egzaminacyjna będzie publikowała zestawy zadań dla ósmoklasistów do wykorzystania jako element powtórek przed egzaminem. Zadania publikowane będą o godz. 9, a ich rozwiązania - o godz. 15.

- Każdego dnia rozwiążecie tyle zadań, ile macie ochotę. To nie jest ani klasówka, ani egzamin. Za rozwiązanie tych zadań nie będziecie otrzymywać punktów. Potraktujcie tę pracę jako jeden z możliwych sposobów powtórki przed egzaminem. Rozwiązując zadania, możecie korzystać i z samej lektury, i ze swoich notatek lub książek, i z zasobów internetu - pisze do ósmoklasistów dr Marcin Smolik, dyrektor CKE.
Przekonuje też, by nie spędzać całego dnia przed ekranem laptopa, komputera lub telefonu, bo aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla zachowania odporności.

Opinie (271) 5 zablokowanych

 • Sp 1 na swojej facebookowej stronie daje fajne propozycje stron i gier internetowych.Chociaz nie wiem jak długo potrwa ta kwarantanna jako mama dwójki dzieci jestem już zmęczona,a to dopiero początek.Tez tak macie?

  • 37 6

 • Tak, my mamy homeschooling od czwartku i mam już za sobą dwa załamania nerwowe. Naprawdę nie wiem, jak wytrzymują nauczyciele.

  • 28 3

 • Niestety tak, do tego mąż mnie wkurza, bo pracuje Zdalnie

  • 19 3

 • Tak różowo nie jest

  Powiedziałam sobie, że nie będę się wypowiadać o zaistniałej sytuacji epidemiologicznej i jej skutkach na szerszym forum, ale to co wyprawiają nauczyciele po prostu mnie oburza.
  Kiedy był strajk to większość rodziców go popierała, wykazywaliśmy się zrozumieniem i organizowaliśmy czas naszym dzieciom, kiedy szkoły nie funkcjonowały. Nauczyciele opowiadali jak wiele mają obowiązków poza lekcjami i jak bardzo angażują się w swoją pracę, czym uzasadniali swoje strajkowe postulaty.
  Teraz mamy zamknięte szkoły i czas ten nie jest traktowany jak wakacje tylko ma być przeznaczony na naukę w domu. A jak to wygląda w praktyce?
  Większość nauczycieli ograniczyła swoją pracę do zadawania i wymagania. Kiedy czytam kolejne maile o wręcz identycznej treści, czyli przeczytaj rozdział, wykonaj ćwiczenia, napisz streszczenie wszystko będzie ocenione, to mówiąc wprost szlag mnie trafia. Dobrze kiedy nauczyciel pisze dokładnie jaki rozdział, bo przynajmniej zajrzał, jaki temat w których klasach już opracował. Ale są tacy, którzy piszą po prostu kolejny. Hitem jest pani z plastyki/techniki, która wymaga styropianowych pisanek i girland z zajączków. A Ty rodzicu kombinuj nad materiałami i wykonaniem (chociaż nie umiesz rękodzieła bo to nie twoje bajka i nie masz w dom materiałów, bo Twoje dziecko rzeczy plastyczne trzyma w szkolnej szafce). Generalnie cała nauka spadła w domu na rodziców bez jakiegokolwiek wsparcia ze strony szkół.
  Moim zdaniem nauczyciele nie zdali tego egzaminu, pokazali że ich zaangażowanie jest żadne. Jedna tylko pani z muzyki wykonała kolorową prezentację, zrobiła coś więcej ponad zadam i sprawdzę. A przecież oprócz prezentacji, można na przykład nagrać filmik z wyjaśnieniem tematu i rozesłać mailem. Ale chyba nikomu nie chce się wysilać, mail w kilku minut i po sprawie.
  Nauczyciele przerzucają swoje obowiązki na rodziców, praktycznie nie pracują, ale pensje otrzymują.

  • 129 60

 • Popieram

  U nas dokładnie tak samo. Co chwilę dostaję maila z kolejną pracą domową z każdego przedmiotu. Nawet chodząc do szkoły tyle nie robią. Ze wszystkiego pełno prac, a dzieciak robić nie chce, bo jak ma pracować siedząc non stop w domu bez wychodzenia, nawet mózg nie pracuje dobrze. Jest dramat

  • 25 12

 • Totalne bzdury piszesz

  Jestem nauczycielka od ponad 20 lat. Pomimo najszczerszych chęci niestety tak będzie wyglądali zdalne nauczanie w naszym kraju. Jesteśmy jako państwo totalnie nieprzygotowani na taka sytuacje. Wszystkie dzienniki elektroniczne maja jedynie funkcje kontaktu z rodzicami i wpis co maja zrobić uczniowie w zakładce zadania domowe. To takiego nauczania na odległość powinna być platforma , na której zadaje zadania widzę kiedy uczeń je zrobił w jakim czasie. Nie ma nic takiego w tej chwili pomijając platformy płatne. Nie każdy rodzic chce płacić za to dodatkowo. Bardzo chce uczyć , sprawdzać, podpowiadać nad czym jeszcze należy popracować . Ale do tego zarówno ja , uczniowie jak i ty rodzicu potrzebujemy narzędzi pracy. A tych nie ma!!!

  • 26 15

 • Jest ok tylko powinno sie jeszcze zwolnic belfrów i skasował przywileje.Bo teraz nawet tyłka z domu nie ruszą !

  • 17 51

 • Pracując z mężem na zmiany i mijając się w wejściu przy 4letnim maluchu w domu nie sposób...

  • 11 5

 • Wszyscy mówią o pomocy dla biznesu a co z rodzicami co pełnią rolę nauczycieli ?

  • 31 20

 • niestety

  moje dziecko wogole nie chce się uczyc w ten sposób grozby prośby i kary nie dzialaja

  • 27 20

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Nowe Trendy w Turystyce
Nowe Trendy w Turystyce
konferencja
paź 29-30
piątek - sobota
Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności
BeZee - Trendy w edukacji 2021
BeZee - Trendy w edukacji 2021
konferencja
lis 17-19
środa - piątek
Gdańsk, Inkubator Starter
Naturalne antydepresanty
Naturalne antydepresanty
warsztaty, sesja naukowa
lis 13
sobota, g. 12:00 - 14:00
Gdańsk, Ziemiosfera

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Paliwa kopalne to: