• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Ze złamaną ręką maturę podyktujemy nauczycielowi

Piotr Kallalas
10 maja 2024, godz. 08:00 
Opinie (4)
Maturzyści, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie mogli wziąć udziału w pierwszym terminie, mogą liczyć na drugi termin, a także mogą wnioskować o obecność nauczyciela wspomagającego, jeśli jest taka konieczność. Maturzyści, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie mogli wziąć udziału w pierwszym terminie, mogą liczyć na drugi termin, a także mogą wnioskować o obecność nauczyciela wspomagającego, jeśli jest taka konieczność.

Maturzyści, którzy z różnych względów losowych i zdrowotnych nie podeszli bądź nie podejdą do egzaminu maturalnego, mogą liczyć na dodatkowy, drugi termin zaplanowany na czerwiec. Co jednak, jeśli ręka w gipsie nawet wtedy nie pozwoli nam samodzielnie wypełnić arkusza maturalnego?Czy stresowałe(a)ś się na maturze?

Złamanie ręki, zatrucie pokarmowe czy poważna infekcja to tylko niektóre zdarzenia losowe, które - gdy wydarzą się tuż przed egzaminem - wykluczają abiturienta z podejścia do pierwszego terminu. Wtedy, po złożeniu odpowiedniego wniosku do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, uczeń może liczyć na zgodę dyrektora na podejście do dodatkowego terminu.

O ile w przypadku infekcji pokarmowych czy kataralnych możemy liczyć, że do drugiego terminu doprowadzimy się już do ładu, to jednak złamanie ręki może wykluczyć nas z aktywności na dłuższy czas. Co wtedy?

Dziś matura 2024 z angielskiego. Najłatwiejszy egzamin według maturzystów Dziś matura 2024 z angielskiego. Najłatwiejszy egzamin według maturzystów

Z pomocą przychodzi nauczyciel wspomagającyW takich okolicznościach, a także w przypadku uczniów z niepełnosprawnościami uniemożliwiającymi samodzielne wypełnienie arkusza, przewidziano możliwość zdawania egzaminu wraz z nauczycielem wspomagającym.

Test jest wypełniany w osobnej sali, a cała procedura jest nagrywana. Ucznia wspomaga nauczyciel, który nie zajmuje się nauczaniem zdawanego przedmiotu, nie może również w żaden sposób tłumaczyć zadań.

Jeśli jest taka potrzeba, odczytuje treść zadań, a następnie, zgodnie z instrukcjami ucznia, wypełnia odpowiedzi. Maturzysta może również poprosić o dodatkowe przeczytanie odpowiedzi i o naniesienie dodatkowych, własnych poprawek.

Matura 2024 z języka polskiego. Publikujemy arkusze Matura 2024 z języka polskiego. Publikujemy arkusze

Kiedy dodatkowy termin matury?Uczniowie, którzy uzyskali zgodę dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej na przystąpienie do egzaminu maturalnego w terminie dodatkowym, będą mogli podejść do sprawdzianu w czerwcu. Egzaminy pisemne zaplanowano od 3 do 17 czerwca. Sesja dodatkowych egzaminów ustnych jest zaplanowana na 10-12 czerwca.

Miejsca

Opinie (4)

 • Dzisiejsza matura to poziom podstawówki,nawet sami uczniowie to mówili.

  • 6 8

 • Kilkanaście lat temu zdawałem FCE, już jako ktoś w wieku 40+ no i miałem pecha (1)

  Nie, mi nic, ale na egzamin ustny - konwersacje, z dwoma egzaminatorkami, pechowo do pary dolosowano mi dziecię 18-letnie płci żeńskiej, w dodatku uszkodzone, bo noga w gipsie i o kuli. Niby tego egzaminu zdawać jej to nie przeszkadzało (pisemnego też), ale jednak. W dodatku dziecię najprawdopodobniej pierwszy raz w życiu znalazło się w towarzystwie trojga zupełnie nieznanych sobie dorosłych. No nie dało się pogadać, wykazać... A liczyłem, że to mi na pewno podbije ocenę. No ale nic, do pisemnego jeszcze był czas w takim razie się przyłożyć. No i "czwórkę", że tak powiem, finalnie dostałem. Ha, ze 3 tygodnie po otrzymaniu czy odebraniu (nie pamiętam) certyfikatu poszedłem na rozmowę o pracę, do instytucji z budżetówki; wymóg angielskiego. Powiedziałem o certyfikacie, reakcja "kurownika" z komisji jak na stary paragon ze sklepu. "A my tu mamy własny egzamin z angielskiego".

  • 6 1

  • po czym kierownik zaczął egzamin

   "Potwtórzmy angielski: aaaaaj"

   • 2 0

 • Nie trzeba bajki opowiadać

  • 1 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Festiwal Dobrego Porodu VI

15 zł
warsztaty, spotkanie, konferencja, targi

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Podróże dalekie i bliskie | Ameryka Południowa

wykład / prezentacja, spotkanie

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie drzewa można spotkać w polskich lasach liściastych?

 

Najczęściej czytane