Wiadomości

stat

Znamy wyniki matur 2019. Zdało 78 proc. absolwentów

Maturzyści poznali wyniki egzaminu dojrzałości.
Maturzyści poznali wyniki egzaminu dojrzałości. fot. Anna Bobrowska / KFP

Znamy wyniki matur 2019. Pozytywny wynik uzyskało na Pomorzu 78,4 proc. absolwentów szkół ponadgimnazjalnych - zaliczyli wszystkie egzaminy (o jeden punkt procentowy więcej niż w roku ubiegłym). Niestety 7,5 proc. uczniów nie zdało matury - to oznacza, że czeka ich poprawka w przyszłym roku. Pozostałe 14,1 proc. uczniów, którzy nie zaliczyli egzaminu z jednego przedmiotu, ma prawo przystąpić do egzaminu poprawkowego w sierpniu br.Czy wielokrotne alarmy bombowe mogły wpłynąć na wyniki matury?

tak, to dla maturzystów dodatkowy stres i niepewność, w takich warunkach nie powinni pisać egzaminu tego samego dnia 36%
jeśli maturzyści nie mieli dostępu do telefonów i internetu podczas ewakuacji, mogli napisać egzamin tego samego dnia 12%
nie, to tylko fałszywe alarmy i chwila opóźnienia, które nie mogły mieć wpływu na wyniki egzaminu 52%
zakończona Łącznie głosów: 562
Tegoroczni maturzyści poznali wyniki egzaminu maturalnego, przeprowadzonego w maju i czerwcu 2019 r. - można je było sprawdzić od godz. 10 w systemach informatycznych prowadzonych przez okręgowe komisje egzaminacyjne. Logowanie do każdego z tych serwisów odbywa się za pomocą loginu i hasła, które zdający otrzymali od dyrektora szkoły, do której uczęszczali.

W piątek absolwenci, którzy:
  1. zdali egzamin - otrzymają świadectwo dojrzałości (wraz z odpisem)

  2. podwyższyli wynik egzaminu na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym lub przystąpili do egzaminu, do którego nie przystępowali w ubiegłych latach - otrzymają aneks do świadectwa dojrzałości

  3. nie zdali egzaminu - otrzymają informację o wynikach egzaminu dojrzałości.

Czytaj też: Ruszyły matury 2019. W Trójmieście egzaminy pisze kilka tysięcy osób

Tegoroczni absolwenci, którzy przystąpili do egzaminów z wszystkich przedmiotów obowiązkowych w maju 2019 r. - odsetek sukcesów.
Tegoroczni absolwenci, którzy przystąpili do egzaminów z wszystkich przedmiotów obowiązkowych w maju 2019 r. - odsetek sukcesów. tab. OKE Gdańsk

Matura 2019 w Trójmieście: kilka tysięcy osób przystąpiło do egzaminuWedług danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w tym roku w samym Trójmieście po raz pierwszy do egzaminów przystąpiło ponad 6,5 tys. uczniów ze 111 szkół, a dokładnie: 3789 w Gdańsku, 2392 w Gdyni i 417 absolwentów w Sopocie. Poza tym do egzaminów maturalnych zgłoszono 1640 osób, które w Trójmieście kolejny raz przystąpiły do egzaminów w nowej formule i 335 osób, które maturę pisały w starej formule.

Wśród przedmiotów obowiązkowych w części pisemnej matury były: język polski (poziom podstawowy), matematyka (poziom podstawowy), język obcy nowożytny (poziom podstawowy) lub język mniejszości narodowej.

Tegoroczne egzaminy maturalne nie obyły się bez problemów. W kilkudziesięciu szkołach w województwie pomorskim rozpoczęły się z opóźnieniem. Wszystko przez alarmy bombowe. Placówki były wiele razy przeszukiwane przez policję.

Czytaj też: Matura z angielskiego. Kolejne alarmy bombowe, policja pilnuje szkół

Maturzyści lepsi z języka angielskiego i polskiegoCzęść obowiązkowa

W części obowiązkowej z języka polskiego pomyślny wynik otrzymało 93 proc. maturzystów, średni wynik uzyskany z egzaminu podstawowego z polskiego wyniósł 51 proc. na poziomie podstawowym. Na nieobowiązkowej części rozszerzonej absolwenci szkół ponadgimnazjalnych osiągali średnio wynik 55 proc.

Z egzaminem z matematyki maturzyści poradzili sobie nieco gorzej. Tu wynik pozytywny otrzymało 84 proc. absolwentów, z kolei 16 proc. egzaminu z "królowej nauk" nie zdało. Średnia zdawalność z tego przedmiotu wyniosła kolejno 58 proc. z części podstawowej i 34 proc. z części rozszerzonej.

Jeśli chodzi o egzamin z języka nowożytnego, to maturzyści najliczniej zdecydowali się zdawać angielski. Na Pomorzu 94 proc. maturzystów uzyskało na teście wynik pozytywny. Średnia na egzaminie podstawowym kształtowała się na poziomie 82 proc. Za zadania na poziomie rozszerzonym uczniowie otrzymywali średnio 58 proc.

Absolwenci zobowiązani byli również do przystąpienia do egzaminu rozszerzonego z wybranego przedmiotu. Na Pomorzu największym powodzeniem cieszyły się: j. angielski na poziomie rozszerzonym - 10 305 zgłoszonych, geografia rozszerzona - 3 764 zgłoszonych oraz matematyka rozszerzona - 3 748 zgłoszonych. Z tych przedmiotów uzyskana przez maturzystów średnia wyniosła: j.angielski - 82 proc, geografia - 23 proc., matematyka - 34 proc.

Szkoły wyższe w Trójmieście


Matury 2019: sesja poprawkowaMaturzyści, którzy przystąpili do egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i nie zdali egzaminu tylko z jednego przedmiotu w części ustnej lub w części pisemnej będą mogli przystąpić do egzaminu poprawkowego w terminach:

- część pisemna - wtorek, 20 sierpnia 2019 r. (wtorek), godz. 9
- część ustna - 20-21 sierpnia 2019 r. - język polski, języki mniejszości narodowych i języki obce nowożytne.

Przekazanie przez okręgowe komisje egzaminacyjne świadectw dojrzałości dla egzaminu poprawkowego - 11 września 2019 r.

W 2018 roku zdało 77,1 proc. maturzystówW ubiegłym roku z egzaminem maturalnym dobrze poradziło sobie na Pomorzu 77,1 proc. absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Problem z uzyskaniem pozytywnego wyniku miało z kolei 6,6 proc. uczniów - właśnie taki odsetek uczniów nie zdał matury. Pozostałe 16,3 procent to uczniowie, którzy nie zaliczyli egzaminu z jednego przedmiotu (mogli przystąpić do egzaminu poprawkowego).

Opinie (101) 5 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Która roślina posiada podziemną łodygę?