Zobacz, które podstawówki dają najwięcej

Wybór szkoły nie jest wcale oczywisty. Dlatego warto poznać dokładną ofertę placówki i zobaczyć jak wypada na tle innych.
Wybór szkoły nie jest wcale oczywisty. Dlatego warto poznać dokładną ofertę placówki i zobaczyć jak wypada na tle innych. fot. ©istock/ Jane Norton

Do jakiej szkoły posłać dziecko? - to ważny wybór, przed którym co roku staje wielu rodziców. Na podstawie wyników testów kompetencyjnych trójmiejskich szóstoklasistów wyłoniliśmy te podstawówki, których uczniowie wypadli najlepiej.Każdy z nas stanie kiedyś przed pytaniem: czy posłać dziecko do szkoły prywatnej czy publicznej? Odpowiedź wcale nie jest łatwa. Bo oferty szkół i poziom nauczania mocno się od siebie różnią.

W całym Trójmieście mamy 128 szkół podstawowych publicznych i 25 niepublicznych. Dość dużo, dlatego postanowiliśmy stworzyć tabelę z najlepszymi (tak publicznymi jak i niepublicznymi) szkołami podstawowymi na terenie Trójmiasta.

W tym celu wykorzystaliśmy zamieszczone na stronie Pomorskiej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej zestawienie wyników sprawdzianu w klasie szóstej szkoły podstawowej przeprowadzonego w kwietniu 2012 r. Pozwala ono łatwo ocenić jak dana szkoła wypadła na tle innych (biorąc pod uwagę np. minimalną liczbę osiągniętych punktów, maksymalną czy średnią) oraz która trzyma wysoki poziom.

Zobacz kompletne zestawienie wyników testów kompetencyjnych pomorskich podstawówek.

Kierując się średnią osiągniętych punktów, z zestawienia wynika, że najlepiej spisały się szkoły podstawowe prywatne. Na pierwszym miejscu uplasowała się Gdańska Autonomiczna Szkoła Podstawowa ze średnią punktów równą 33,72 (na 40) i z minimalnym osiągniętym wynikiem równym 26. Tuż za nią mamy Sopocką Autonomiczną Szkołę Podstawową z średnią 33,61 oraz z min. wynikiem 25. Na trzecim miejscu I Społeczną Szkołę Podstawową STO w Gdańsku z średnim wynikiem 32,56 i min, 23.

Czym kierujesz się przy wyborze szkoły dla Twojego dziecka

Zobacz wyniki (277)
Dalej sytuacja kształtuje się następująco:

4 miejsce II Społeczna Szkoła Podstawowa STO w Gdańsku (średni wynik 31,94) (min. wynik 25)
5 miejsce Katolicka Szkoła Podstawowa w Gdyni (31,39) (18)
6 miejsce III Społeczna Szkoła podstawowa STO Gdańsk (30,78) (23)
7 miejsce Gdańska SP Lingwista (30,56) (21)
8 miejsce Podstawowa Szkoła Społeczna Niedźwiednik w Gdańsku (30,22) (17)
9 miejsce Szkoła Podstawowa przy Parafii Św Kazimierza w Gdańsku (30,06) (23 )
10 miejsce Amerykańska Szkołą Podstawowa z wykładowym angielskim (29,91) (21)

Szkoły państwowe, wbrew częstej opinii większości, również wypadły bardzo dobrze. Choć minimalny osiągnięty przez ucznia wynik jest często dużo mniejszy niż w przypadku szkół prywatnych, to średnia nie odbiega aż tak bardzo. W pierwszej trójce znalazły się Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 20 w Gdyni z średnim wynikiem 30,55 (i z min. 7). Tuż za nią Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II Stopnia w Gdańsku z średnią 29,16 (wynik min. 21). Na trzecie miejsce wybiła się Szkoła Podstawowa nr 70 w Gdańsku, z średnim wynikiem 28,90 (min. 9).

Do czołówki szkół państwowych dołączają kolejno:

4 miejsce Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 18 w Gdyni (średni wynik 28,66) (min. wynik 15)
5 miejsce Szkoła Podstawowa nr 48 w Gdańsku (28,10) (10)
6 miejsce Szkoła Podstawowa nr 46 w Gdyni (27,91) (15)
7 miejsce Szkoła Podstawowa nr 19 w Gdańsku (27,47) (13)
8 miejsce Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 16 w Gdyni (27,43) (7)
9 miejsce Szkoła Podstawowa nr 8 w Gdyni (27,02) (8)
10 miejsce Szkoła Podstawowa nr 12 w Gdyni (26,93) (12)

Jak widać szkoły państwowe również osiągnęły wysokie wyniki. Dlatego można zaniechać krzywdzącej ich oceny jako tych z góry gorszych od prywatnych (narzekania na brak miejsc, przepełnione klasy, brak pomocy szkolnych czy zaplecza sanitarnego - to przegadane stereotypy).

Warto za to zauważyć, że coraz bardziej wychodzą one uczniom naprzeciw. Stoją otworem dla wszystkich, posiadają coraz bogatszą ofertę zajęć dodatkowych, pozalekcyjnych, świetlicowych oraz coraz lepsze zaplecze (sale lekcyjne, boiska szkolne).

Spis oraz ofertę trójmiejskich szkół podstawowych znajdziesz w naszym katalogu.

Opinie (100) 1 zablokowana

 • Sprawdzian to nie jest jedyne kryterium oceny szkoły.

  Zapanowała moda na testy i niestety jest to często ze szkodą dla nauczania.

  • 128 6

 • Najwiecej daja podstawówki ktore sa blisko domu.

  Dziecko bez stresu wstaje i idzie 2 czy 5 minut do szkoly. Moze samo wrocic juz w 1 czy 2giej klasie. Nie przekona mnie zaden wykładowy hiszpanski, rozszerzone lekcje puzonu, czy swietna atmosfera (czytaj: kazdy pierwszak ma iPhone'a). Amerykanskie szkoły z czesnym wysokosci pensji sa do zaspokajania ambicji tatów-prezesow. Takie dzieci jezdza do szkoly taksowkami a na podworku nie maja przyjaciół. W ogole nie chodza na podwórko. Bo sa akurat na lekcji ekonomi dla pierwszoklasistow lub baletu.

  • 231 22

 • Dlaczego 18stka jest "najlepsza"? Bo zapisuja sie tam dzieci ambitnych rodzicow.

  Ci rodzice posylaja male dzieci od 1 klasy na dodatkowe zajecia , czyli korki. Wymagaja wiecej i wiecej od dzieci. Te dzieci oczywiscie maja potem swietne wyniki. To napedza kolejnych ambitnych tatusiow i mamusie. Nasz skarb musi isc do najlepszej szkoly. I maszynka edukacyjna swietnie działa.

  Tylko czy o to własnie chodzi ?????

  To samo III LO. W latach 70tych/80tych to byly zwykle szkoly do ktorych chodzily normalne dzieciaki. Mieszkałam 50m od 18tki i 200 m od trojki. Znalismy sie wszyscy bo wiekszosc mieszkala w okolicy 500 metrow. Po szkole wszyscy lądowali na podworku. Nikt nie wiedział co to sa korki.

  • 102 13

 • STO gdańsk

  To dziwna szkoła, chodzi tam córka mojej koleżanki. Pomimo dobrej reputacji i tak rodzice muszą dodatkowo po lekcjach płacić za kolejne korepetycje, bo jednak dzieciak nie umie ( a oceny to 4 i 5 w szkole). Ciężko określić poziom nauczania w szkole, bez tego "domowego dodatku"

  • 44 4

 • W pierwszych klasach podstawowki tzw. "poziom nauczania" ma najmniejsze

  znaczenie. Nie zapominajmy ze to sa małe dzieci, czesto bardzo różnie dojrzewające i różnie rozwinięte. Podstawowka musi byc przede wszystkim jak najmniej stresujaca i przyjazna dzieciom. Powinny sie cieszyc kiedy wstaja rano i ida do szkoły. Nie zabijajmy dzieci od małego dodatkowymi zajeciami. Pozwólmy im być dziecmi i dajmy im troche beztroski. Niestety wpadna w maszyne wyscigu szczorow predzej czy później, ale nie musza tego robic juz w 1 klasie...

  • 94 9

 • Materiał w klasach 1-6 jest tak spłycony

  że nawet bardzo przeciętny uczeń nie ma problemów z opanowaniem całości więc nie wypisujcie bzdur

  • 45 7

 • Mojej podstawówki nie ma, ale mnie to nie martwi.
  Co więcej - cieszy. Czy poziom w niej jest zły, nie sądze.
  Najwżniejsze, co rodzic powinien wziąść pod uwagę, to logistyka,
  czyli prościej, bliskość szkoły.
  Stara dobra polska "buda" przy domu, nie zastąpi plastykowych placówek
  z tabletem na lekcji a'la (h)ameryka w środku, a na zewnątrz zero kumpli...

  • 38 4

 • Jedni krzyczą, że materiał jest spłycony i szkoła kształci bananowe dzieci, a drudzy wręcz odwrotnie - że z nawału zajęć i gonitwą za wynikami dzieciaki nie wychodzą na podwórko.

  To jak w końcu jest? Na moje to i jedni i drudzy przesadzają, a prawda jest po środku.

  • 9 4

 • SP 20 GDYNIA

  ciekawe dlaczego nie ma jej w zestawieniu skoro w tym roku miała najlepsze wyniki w Gdyni

  • 4 29

 • ranking państwowych podstawówek

  Czy zauważyliście, że w rankingu państwowych podstawówek Gdynia zajmuje aż 60% wszystkich miejsc pomimo tego, że jest przecież o połowę mniejsza od Gdańska (~250 tys. do ~500 tys.)? I nie są to rankingi "punktowane" (jak w różnych rankingach uczelni), ale rankingi wyników kompetencyjnych.

  Myślę jednak, że niekoniecznie chodzi tu o poziom kształcenia samych szkół, po prostu Gdańsk ma jednak więcej patologicznych dzielnic (i dzieciaków), które ciągną te wyniki w dół (Chylonia czy Grabówek to jednak pikuś w porównaniu do Oruni Dolnej czy Nowego Portu, Letnicy).

  Sam skończyłem jedną z wymienionych gdyńskich placówek i mogę potwierdzić, że dzieciaki stamtąd pochodzące były zdolne, trafiły do dobrych liceów i w wielu przypadkach zaszły dosyć daleko (niestety najczęściej za granicę :()

  • 26 29

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Arena Mówców
Arena Mówców
wykład, konferencja
mar 28
poniedziałek, g. 9:00
Gdynia, Gdynia Arena
Festiwal Piwa, Wina i Cydru
Festiwal Piwa, Wina i Cydru
degustacja, spotkanie, targi
sty 29-30
sobota - niedziela, g. 12:00
Gdańsk, Polsat Plus Arena Gdańsk
Festiwal Konopny
Festiwal Konopny
spotkanie, targi
sty 29-30
sobota - niedziela, g. 12:00
Gdańsk, Polsat Plus Arena Gdańsk

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Do kości płaskich u człowieka zaliczamy: