Wiadomości

stat

Zobacz niezwykłą pełnię księżyca

Poprzednia taka pełnia była widoczna w 1948 roku, a kolejna będzie dopiero w 2034 roku.
Poprzednia taka pełnia była widoczna w 1948 roku, a kolejna będzie dopiero w 2034 roku. fot. SkyLine/www.fotolia.com

Już w najbliższy poniedziałek będzie można zaobserwować niezwykle rzadkie zjawisko astronomiczne. Na niebie pojawi się wówczas Księżyc w pełni, która będzie jedną z największych w tym stuleciu. Następna taka okazja pojawi się dopiero w 2034 roku.Czy będziesz obserwował poniedziałkową pełnię Księżyca?

oczywiście, jestem na to przygotowany 47%
tak, o ile moje obowiązki mi na to pozwolą 32%
raczej nie, ale może przez chwilę zerknę na niebo 17%
nie, w ogóle nie jestem tym zainteresowany 4%
zakończona Łącznie głosów: 824
Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez NASA (amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej), w poniedziałek 14 listopada wielkość Księżyca na niebie będzie o ok. 14 proc. większa niż w apogeum, a emitowane przez niego światło będzie o ok. 30 proc jaśniejsze.

- W najbliższy poniedziałek będziemy mogli zaobserwować pełnię Księżyca, podobną do tych, które zdarzają się co miesiąc, ale szczególną w tym względzie, że Księżyc będzie bardzo blisko Ziemi. Dzięki temu będzie widoczny na niebie w bardzo dużych rozmiarach. Ostatni raz tak duża pełnia była w 1948 roku, a kolejny raz będzie w 2034 roku - tłumaczy Adam Dąbrowski, wykładowca astronomii w obserwatorium astronomicznym Gdańskich Szkół Autonomicznych.
Synchronizacja dwóch zjawisk

Poniedziałkowe zjawisko jest nazywane mianem "superksiężyca". Określenie to zostało wprowadzone w 1979 roku przez astrologa Richarda Nolle na określenie momentu, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia znajdują się względem siebie w linii prostej, a Księżyc jest dodatkowo w swoim perygeum, czyli w punkcie orbity okołoziemskiej, który znajduje się najbliżej Ziemi. Odległość geocentryczna od środka naszego naturalnego satelity do Ziemi wyniesie w poniedziałek dokładnie 356 tys. 536 kilometrów.

- Tak naprawdę mamy do czynienia z dwoma różnymi zjawiskami. Pierwsze polega na tym, że Księżyc będzie po prostu w pełni. Drugie zjawisko jest związane z tym, że Księżyc porusza się po orbicie dookoła Ziemi po torze, który ma kształt elipsy. W praktyce oznacza to, że raz Księżyc jest bliżej Ziemi, a czasami dalej. Co więcej, ta elipsa obraca się. To zjawisko nazywa się fachowo recesją linii absyd. I to jest przyczyna, dlaczego te dwa ruchy nie są ze sobą zsynchronizowane. Gdyby nie było tej recesji, każda pełnia wypadałaby w takiej samej odległości od Ziemi, a wielkość Księżyca na niebie zawsze byłaby taka sama. I to właśnie zsynchronizowanie się tej wyjątkowo krótkiej odległości wraz z pełnią Księżyca spowoduje widoczne w poniedziałek zjawisko - wyjaśnia Dąbrowski.
Warto również wspomnieć, że wbrew obiegowym opiniom, pełnia Księżyca w żaden sposób nie wpływa na występujące na Ziemi gwałtownych zjawisk atmosferycznych, np. powodzie, trzęsienia ziemi czy wybuchy wulkanów.

Podziwianie pełni w obserwatorium astronomicznym

Księżyc na niebie będzie tak duży, że bez trudu będzie można zobaczyć go gołym okiem z dowolnego miejsca na mapie Trójmiasta. Najlepiej jednak wybrać się na otwartą przestrzeń, np. na plażę. Ale to nie jedyne miejsce, z którego będzie można podziwiać to niezwykłe zjawisko w pełnej krasie.

Gdańskie Szkoły Autonomiczne zapraszają wszystkich chętnych do swojego obserwatorium astronomicznego. Wspólna obserwacja pod opieką specjalistów największej w XXI wieku pełni Księżyca rozpocznie się o godz. 19. Na wydarzenie nie obowiązują żadne wcześniejsze zapisy, a wstęp jest całkowicie bezpłatny.

W programie imprezy znalazło się również wiele innych atrakcji, w tym m.in. wykład dr hab. Macieja Mikołajewskiego (astronoma z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, popularyzatora astronomii, redaktora naczelnego portalu "Urania - Postępy Astronomii"), obserwacja nieba przez teleskopy, w tym największego refraktora apochromatycznego w Polsce, a także filmy w wysokiej rozdzielczości o tematyce kosmicznej.

Na podziwianie poniedziałkowej pełni zaprasza również Centrum Hewelianum, które znajduje się przy ul. Gradowej 6 w Gdańsku. Początek wydarzenia o godz. 18.

Zobacz nasz film z obserwatorium astronomicznego GSA z 2011 roku

Opinie (85)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Kolor kwiatów pachnącego groszku zależy od: