• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Nowe idee miasta - rewitalizacja jako polityka społeczna

Spotkanie pierwsze: Rewitalizacja czy gentryfikacja?
26 października, środa, godz. 18:00

"Nowe idee miasta - rewitalizacja jako polityka społeczna" to cykl trzech spotkań (26.10, 3.11, 30.11), którego celem jest przybliżenie nowego podejścia do procesu rewitalizacji. W trakcie dyskusji przyjrzymy się jak wygląda rewitalizacja w praktyce w wybranych gminach i na ile podejmowane działania są zgodne z założeniami nowej ustawy. Poddamy krytycznej analizie lokalne przykłady z udziałem zaproszonych ekspertów i ekspertek. Wszystkie spotkania poprowadzi Łukasz Pancewicz.

Rewitalizacja za sprawą nagród jakie otrzymało Miasto Gdańsk za przeprowadzone projekty rewitalizacyjne (ul. Wajdeloty oraz Dolne Miasto) jest tematem, któremu warto się przyjrzeć z krytycznej perspektywy. Dlatego cykl spotkań rozpoczniemy dyskusją o gentryfikacji, która często staje się negatywnym efektem działań rewitalizacyjnych.

Zapisy ustawy o rewitalizacji mówią o tym, że musi być ona prowadzona w sposób zapobiegający wykluczeniu mieszkańców z możliwości korzystania z pozytywnych efektów procesu rewitalizacji. Dyskusja o rewitalizacji musi zatem poruszyć kwestię gentryfikacji. Stałym ryzykiem prowadzenia działań poprawy przestrzeni są zmiany powodujące wzrost czynszów i cen mieszkań, przez co dzielnica przestaje być dostępna i przyjazna dla dotychczasowych mieszkańców. Spróbujemy odpowiedzieć na pytania: jak można sprawić, że rewitalizacja jest wspólnym spotkaniem "starych" mieszkańców i "nowych" przybyszów? Jak rozpoznać i jak można bronić się przed gentryfikacją?

Prowadzenie: Łukasz Pancewicz
Goście: Jacek Górski, Marta Jaskulska, Dominik Kwiatkowski


Jacek Górski - prezes Stowarzyszenia "Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku". Mocno zaangażowany w pozyskiwanie różnych archiwaliów związanych z Dolnym Miastem - głównie z okresu do 1945 r. Jest Lokalnym Przewodnikiem po Dolnym Mieście, gdzie mieszka od urodzenia, czyli od 1971 roku.

dr Marta Jaskulska - socjolożka miasta, wykładowczyni akademicka, aktywistka miejska. Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując zarówno w samorządzie, jak i organizacjach pozarządowych i firmach prywatnych. Zajmuje się problematyką partycypacji publicznej, przede wszystkim w planowaniu przestrzennym i rewitalizacji - projektuje i prowadzi procesy konsultacji społecznych oraz ich ewaluacji. Autorka publikacji z zakresu socjologii miasta i partycypacji publicznej.

Dominik Kwiatkowski - pracownik Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło Gdańskie

dr inż. arch. Łukasz Pancewicz - urbanista, wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, współwłaściciel firmy a2p2 architecture & planning, w swojej pracy zawodowej zajmuje się problematyką rewitalizacji miast oraz planowania partycypacyjnego. W 2011-2012 uczestniczył w rocznym stażu na Massachusetts Institute of Technology (MIT). Pracował jako główny projektant w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Łodzi. Zaangażowany m.in. w prace nad projektami pilotażowymi rewitalizacji w Łodzi, Wałbrzychu i Starachowicach.

Kolejne spotkania:

3 listopada, czwartek, godz. 18:00
Rewitalizacja jako wspólne działanie z mieszkańcami


Przygotowanie procesu rewitalizacji według nowej ustawy jest wspólnym działaniem różnych uczestników. Samorząd ma za zadanie realizować działania, ale też wspierać istniejące działania lokalnych przedsiębiorców, organizacji pozarządowych i grup nieformalnych. Lokalne organizacje i grupy działania niosą potencjał wiedzy i praktyki, który może efektywnie wspierać rewitalizację. Jaka jest zatem rola działalności grup oddolnych i jaką "pracę" na rzecz poprawy one wykonują i jak angażować je w działania miasta?

30 listopada, środa, godz. 18:00
Polityka mieszkaniowa a rewitalizacja


Zapewnienie dostępu do godziwych warunków zamieszkania jest jednym z elementów polityki rewitalizacji. Celem projektów rewitalizacyjnych powinno być zarówno zapewnienie dostępu do mieszkalnictwa komunalnego i socjalnego dla potrzebujących, jak i wspieranie nowych inicjatyw np. kooperatyw mieszkaniowych, kamienic międzypokoleniowych lub pracy podmiotów ekonomii społecznej. Będziemy dyskutować o tym jak rewitalizacja może być pretekstem do wdrażania polityki mieszkaniowej, jakie są bariery, a jakie szanse dla takich działań.

Organizatorem wydarzenia jest Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście.
Spotkania odbywają się w ramach Uniwersytetu Krytycznego 2016

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska

Opinie

Sprawdź się

Wybierz poziom

Larwa żaby trawnej to:

 

Najczęściej czytane