• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Szkoły policealne w dobrej formie

Ilona Raczyńska
7 października 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Instruktor fitness - to w tym roku jeden z najbardziej obleganych kierunków w szkołach policealnych w Trójmieście. Instruktor fitness - to w tym roku jeden z najbardziej obleganych kierunków w szkołach policealnych w Trójmieście.

Florysta, technik turystyki wiejskiej, asystent osoby niepełnosprawnej, dekorator wnętrz, technik bhp, informatyk, kosmetyczka.... Nie sposób wymienić jednym tchem wszystkich zawodów, jakich można nauczyć się w szkołach policealnych w Trójmieście. Oferta placówek jest ogromna, a zainteresowanie nimi wzrasta z roku na rok.



Co sądzisz o szkołach policealnych?

Przekrój osób, które uczą się w szkołach policealnych jest szeroki. W ławkach zasiadają zarówno absolwenci liceów, studenci szkół wyższych, jak i osoby dojrzałe, które chcą zdobyć nowy zawód. Są też tacy, którzy na zajęcia chodzą w ramach nowego hobby.

- Naszymi słuchaczami zostają osoby w różnym wieku i z różnym statusem zawodowym. Łączy ich wspólna świadomość, że rynek pracy nie wymaga już bycia specjalistą w jednej tylko dziedzinie, wymaga za to elastyczności i gotowości do poszerzania czy nawet całkowitej zmiany kompetencji - mówi Agnieszka Kwiatkowska z Akademii Pomorskiego Centrum Edukacyjnego SP. - Mając to na uwadze, absolwentki ekonomii decydują się na dwuletnią naukę na kosmetyce, studenci dziennikarstwa jednocześnie kształcą się w naszych pracowniach na przyszłych asystentów kierownika produkcji filmowej, a sprzedawczynie podejmują zajęcia na administracji.

W szkołach policealnych nauka może trwać od dwóch do pięciu semestrów. W zależności od czasu trwania i rodzaju szkoły, edukacja kończy się tytułem wykwalifikowanego pracownika lub technika. W szkołach publicznych oraz szkołach z uprawnieniami szkół publicznych na koniec nauki absolwenci podchodzą do zewnętrznego egzaminu zawodowego, którego pozytywny wynik skutkuje otrzymaniem tytułu technika w danym zawodzie lub tytułu równoważnego.

- Wśród osób, które wybierają szkoły policealne są zarówno osoby młode, które właśnie skończyły szkołę, jak i starsze, które już pracują i chcą poszerzyć swoje kwalifikacje lub uzyskać nowe. Tym osobom proponujemy naukę w trybie zaocznym, aby mogły pogodzić pracę z nauką - mówi Aleksandra Cięglewicz-Wachowiak, dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sopocie. - Swoją ofertę kierujemy również do osób bezrobotnych, które chcą zdobyć kwalifikacje zawodowe poszukiwane na rynku pracy.

W trójmiejskich szkołach zauważalna jest tendencja wzrostu zainteresowania kształceniem się w szkołach policealnych w grupie 30+ oraz wśród kobiet.

- Rynek pracy jest trudny i osoby ambitne zauważają potrzebę podniesienia kwalifikacji. Duży procent naszych słuchaczy to też osoby bezrobotne, które podejmują szansę przekwalifikowania zawodowego - mówi Anna Jackiewicz, koordynator ds. marketingu Centrum Nauki i Biznesu "Żak". - Oczywiście największą rzeszą słuchaczy są bieżący absolwenci szkół średnich - jak i ubiegłoroczni. Co ciekawe, aż 75 proc. słuchaczy szkół policealnych stanowią kobiety.

Oferta kierunków w szkołach policealnych, podobnie jak tendencje rynku pracy, ulegają zmianom i modyfikacjom, często zgodnie z zapytaniami głównych zainteresowanych - słuchaczy. W Trójmieście od lat popularnością cieszą się kierunki medyczne oraz kosmetyczne, np. opiekun medyczny, asystentka stomatologiczna, technik usług kosmetycznych czy wizażystka.

Znajdź szkołę policealną w katalogu Trojmiasto.pl

- Szeroko pojęta kosmetyka jest stale popularna - mówi Małgorzata Ryng, dyrektor Centrum Kształcenia MaestRia, gdzie kształcą się m.in. osoby dojrzałe, chcące otworzyć własny gabinet, a także chcące poszerzyć swoje umiejętności pracujące już kosmetyczki lub nauczyciele zajęć praktycznych z innych szkół. - Sektor usług kosmetycznych rozwija się wraz ze wzrostem rozwoju gospodarczego. Chętnych do korzystania z usług gabinetów Spa, kosmetycznych, masaży czy odnowy biologicznej nie brakuje. Jednym słowem zawód technika usług kosmetycznych czy kosmetyczki jest modny i popularny, a fachowcy są poszukiwani.

W wielu placówkach hitem ostatnich lat jest kierunek, po którym pracę można znaleźć w kwiaciarniach bądź firmach zajmujących się dekorowaniem wnętrz i wystrojem przyjęć - florysta.

- Odkąd wprowadziliśmy ten kierunek do naszej oferty, to wciąż zauważamy wzrost zainteresowania - mówi Jakub Mazan, specjalista ds. rozwoju z Europejskiego Centrum Kształcenia Pascal.

Chętnych nigdy nie brakuje. A jakie jeszcze są popularne kierunki? - Trend w wyborze kierunków zmienia się co roku, niezmienne jednak pozostaje zainteresowanie kierunkami, takimi jak: technik informatyk, technik administracji, technik BHP i technik rachunkowości - dodaje Małgorzata Bojanowska, dyrektor gdańskiego oddziału AP Edukacja. - Od roku natomiast zauważamy wzmożone zainteresowanie kierunkami medycznymi oraz związanymi stricte z mechaniką i elektryką.

Niezależnie od trendów, ważne by wybierać kierunki zgodne z własnymi zainteresowaniami i potrzebami. Na szczęście w ofercie trójmiejskich szkół policealnych można przebierać wśród rozmaitych kierunków.

- Od ponad roku szczególną popularnością cieszy się kierunek asystent kierownika produkcji filmowej i telewizyjnej, którego program kładzie znaczny nacisk na zajęcia praktyczne i zajęcia związane z wykorzystaniem technologii komputerowych i audiowizualnych. Kierunek ten wybierany jest szczególnie przez studentów i absolwentów studiów związanych z dziennikarstwem, komunikacją społeczną czy zarządzaniem, jako uzupełnienie lub poszerzenie kwalifikacji - dodaje Agnieszka Kwiatkowska.

Z pewnością szkoły policealne, kiedyś przez wielu oceniane jako wyjście awaryjne w razie niedostania się na studia, są dziś traktowane w zupełnie inny sposób. To miejsca z ogromnym potencjałem, które dają możliwość podniesienia kwalifikacji zawodowych czy wyróżnienia się na rynku pracy.

- Wprowadzona rok temu nowość - technik eksploatacji portów i terminali - wzbudziła bardzo duże zainteresowanie, i o ile w ubiegłym roku skompletowaliśmy grupę minimalną, to w tym roku mogę spokojnie mówić o bardzo dużym wzroście zainteresowania. Na pewno ma to związek z tym, że lokalizacja Trójmiasta sprzyja w późniejszym czasie znalezieniu pracy po takim kierunku - dodaje Anna Jackiewicz. - Stałą popularnością cieszą się takie kierunki, jak: terapeuta ds. uzależnień oraz dekorator wnętrz i agent celny. Nowością w tym roku jest instruktor fitness, który pobił wszelkie rekordy rekrutacyjne w szkołach jednorocznych.

Rekrutacja w szkołach policealnych odbywa się w semestrze zimowym i letnim. To czy dany kierunek wystartuje w konkretnym semestrze, zależy głównie od liczby zapisanych uczestników. Czasem wystarczy kilka miesięcy cierpliwości i kierunek rusza w kolejnym semestrze. Grupy mają od kilku do nawet kilkudziesięciu osób.


Warto wiedzieć:
- W polskim systemie edukacji wyróżnia się trzy typy szkół policealnych: publiczne, niepubliczne z uprawnieniami szkół publicznych oraz niepubliczne bez uprawnień szkół publicznych.

- Legitymacje szkół publicznych oraz posiadających uprawnienia szkoły publicznej uprawniają do zniżek studenckich.

- Tylko szkoły publiczne oraz te z uprawnieniami szkoły publicznej mogą wydawać zaświadczenia do ZUS i WKU.

- Czas trwania nauki dla poszczególnych kierunków w policealnej szkole z uprawnieniami szkoły publicznej lub w szkole policealnej publicznej, określa program MEN.

- Szkoły policealne kształcą w trybie dziennym, wieczorowym lub zaocznym.

- W trakcie nauki słuchacz odbywa obowiązkowe praktyki zawodowe.

Miejsca

Opinie (64) 3 zablokowane

  • Jeszcze warto dodać szkołę Policealną COSINUS :)

    Również w miarę fajna szkoła :)

    • 4 17

  • Dziś na pewno po policealnej szkole łatwiej znaleźć pracę niż po studiach. Dziś pracę po studiach znajdują głównie ci co skończyli kierunki ścisłe

    • 7 5

  • Szkoda czasu (3)

    Zapisałem się na technika informatyki w TEB Edukacja w Gdyni. Tragedia!! pomijam uczniów których interesowało tylko żeby się prześlizgać a nauczyciele nie lepsi bo im to nie przeszkadzało. 4 godziny jednego przedmiotu na którym realizowane jest coś co można zrobić w 15 minut a panie prowadząca patrzy w sufit porazaka na całej linii. Jak to ma przygotować kogoś do pracy?

    • 19 1

    • (1)

      Chyba szkoly pomyliles. Widac, ze nie uczyles sie w Tebie.

      • 0 4

      • Nie pomyliłem tylko zmarnowałem pół roku. Nie wiem jak jest na innych kierunkach ale ja przyszedłem z jakąś wiedzą i chciałem ją poszerzyć a tym czasem ciężko było liznąć jakieś podstawy podstaw.

        • 0 0

    • u

      Bo to takie typowe w tej szkółce

      • 0 0

  • Bycie studentem ? Nie, dzięki (2)

    Wolałem pracować i do czegoś dojść. A studenci jedyne do czego dochodzą, to jak wracają w sobote z kwadratowej czy jakiegoś innego stolca i sobie na pamięciówie jadą. Ale nie martwcie się. Otwieram kolejne dwie firmy. Czekam na takich fraj... tfu. wykształconych studentów, jak wy ;)

    • 5 15

    • (1)

      a skad kapital poczatkowy?:)

      • 2 0

      • Z głębin wyobraźni

        Podobnie jak dwa ostatnie zdania.

        • 2 0

  • Alfa edukacja

    Właśnie zaczęłam BHP i jestem bardzo zadowolona po pierwszych zajęciach, oby tak dalej

    • 0 13

  • szkoła policealna = podyplomówka (2)

    ...o ile jej nie przerasta. Mam na myśli wiedzę.
    Jedyny problem to pracodawcy snoby, którzy jak nie zobaczą mgra+3 podyplomówki, to nawet do zamiatania nie chcą takiej osoby.
    Kiedyś były kursy, szkoły policealne a teraz 1000 kierunków studiów podyplomowych.
    Jaka jest różnica?
    CENA

    • 4 3

    • zgadza sie (1)

      Czasami jak wpadnie mi jakaś ulotka w ręce to czytam sobie o nowych kierunkach studiów podyplomowych na trójmiejskich uczelniach i np widzę: marketingi public relations w internecie albo geriatelizacja- to drugie w ogóle mnie zabiło- wyższe studia żeby starszym ludziom tyłki podcierać i zastrzyki robić. Ale prawie 3000 za semestr.

      • 0 0

      • Nie zawsze. To co się dzieje w niektórych szkołach to tragedia. Z drugiej strony uniwersytety idą w bardzo złą stronę - jakieś gendery i inne wariactwa. Nie polecam. Swoich dzieci nie puszczę.

        • 0 0

  • analfabetyzm wtórny czy co do cholery????

    brakuje w sądzie? naprawdę???? w sądzie???? a myślałam że to sonda... ;/

    • 5 0

  • (2)

    Artykul mało rzetelny, zabrakło kilku szkół, jeżeli to nie jest artykuł sponsorowny to należało by wymienić także szkoły publiczne!!

    • 2 2

    • CKU Sopot (1)

      przytoczono, a to zdaje się szkoła publiczna

      • 1 1

      • Bardzo źle, że przytoczono. Fatalni źle przygotowani do pracy pedagodzy. Niektórym powinni odebrać prawo wykonywania zawodu. Lepiej dopłacić i pójść gdzie indziej albo na studia podyplomowego.

        • 0 0

  • to powinny być szkoły zawodowe (1)

    po co policealne?, strata czasu. to zwykłe zawodówki są.

    • 5 2

    • Aktualnie nie istnieją

      zawodówki czy technika dla dorosłych, tylko KKZ, czyli kwalifikacyjne kursy zawodowe
      AJ

      • 2 0

  • artykuł sponsorowany ??? (1)

    Brakuje mi na tej liście COSINUSA :D mają najlepszą zdawalność egzaminów zawodowych i są całkowicie bezpłatni

    • 4 9

    • Najlepsza zdawalność???

      skąd czerpiesz takie informacje? Z reklamy pewnie. Najlepszą zdawalność sprawdza się na stronach OKE, a wynika z nich, że najlepszą zdawalność mają szkoły publiczne dla dorosłych.
      A jak manipulować statystykami> Jeśli mamy 1 ucznia, który zdaje maturę z danego przedmiotu i HURRRA!!! zda on przypadkiem, to oznacza, że mamy zdawalność 100% i możemy w spocie reklamowym się chwalić, że mamy najwyższą zdawalność ;)

      • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie jest największe bogactwo naturalne Pomorza?

 

Najczęściej czytane