Wiadomości

stat

75-lecie Topolówki. Jedno z najstarszych liceów w Gdańsku świętuje jubileusz

Topolówka - jedno z najstarszych i najlepszych liceów w Gdańsku zaczyna obchody swojego jubileuszu. Szkoła obchodzi w tym roku 75-lecie istnienia, jej mury opuściło już ponad 10 tys. absolwentów. - Dzisiejsza Topolówka szanuje swą tradycję, ale nie żyje przeszłością. Kształci dwujęzycznie, w sposób nowoczesny, stale utrzymując wysokie miejsca w rankingach - przekonuje dyrekcja szkoły.Rok 2020 to czas obchodów 75-lecia III LO im. Bohaterów Westerplatte, czyli słynnej Topolówki. Świętowanie jubileuszu rozpoczęli w piątek popołudniu uczniowie występami szkolnych talentów oraz pierwszym "Jam Session" z udziałem młodzieżowych zespołów z całego Trójmiasta. Młodzież zbierała też pieniądze dla chorej Martynki, córki absolwentki, dziewczynka cierpi na ciężką chorobę genetyczną, określaną jako zespół Retta.

W piątkowe popołudnie aula na drugim piętrze budynku przy ul. Topolowej 7 była wypełniona po brzegi, byli aktualni uczniowie III LO, jak również absolwenci i przyjaciele szkoły. Przed koncertem obecnych przywitała Małgorzata Mroczkowska, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego.

- W 75 roku swego istnienia Topolówka kładzie szczególny nacisk na połączenie edukacji z pogłębieniem relacji z rodzicami i lokalnym środowiskiem. Poszukuje nowej formuły współpracy z rodzicami poprzez organizowanie wykładów, warsztatów, debat w miejsce archaicznych wywiadówek. Szkoła jest otwarta na swoich sąsiadów, zaprasza mieszkańców na imprezy. W tym duchu będzie się odbywało obchodzenie jubileuszu - nie nudne akademie, lecz wspólne radosne świętowanie. Będą koncerty, festyn we współpracy z Radą Dzielnicy w Dzień Dziecka i inne atrakcje na wolnym powietrzu podczas głównych uroczystości - 26 września - zapowiada Małgorzata Mroczkowska, dyrektor szkoły.

Studniówka III Liceum Ogólnokształcące w GdańskuSzkoła z historiąZabytkowy gmach szkoły liczy sobie ponad 100 lat i stoi przy krótkiej ulicy Topolowej w Gdańsku-Wrzeszczu. 1 września 1962 roku III Liceum Ogólnokształcące otrzymało imię Bohaterów Westerplatte.

- Topole faktycznie tu są, zaraz po wojnie posadzili je uczniowie, pod każdym drzewem zakopując butelkę z pamiątkowym listem. W dziejach Topolówki wiele jest podobnych barwnych historii, które są zarazem częścią historii Gdańska. Powstanie polskiej szkoły w gmachu dawnego gimnazjum męskiego Wolnego Miasta to powojenne organizowanie polskiej oświaty dosłownie od podstaw. Całe wyposażenie szkoły zostało spalone jako opał w czasie wojny. Dzisiejsi uczniowie otwierają szeroko oczy, słysząc, że jesienią 1945 r. zajęcia odbywały w klasach bez szyb, a niektóre lekcje nawet przy świecach - opowiada Alina Chabior, polonistka gdańskiej III, która wspierała uczniów w przygotowaniu występów artystycznych.
Jak dodaje, wiele lat później, w stanie wojennym, liceum stało się symbolem politycznego oporu. Dotąd trwa legenda czarnych, milczących przerw na znak protestu.

- Szkole groziło rozwiązanie, ale przetrwała. Wspomnienia nauczycieli i 75 roczników absolwentów byłyby pasjonująca lekturą, niestety nie wszystko udało się ocalić od zapomnienia - przyznaje.

Wysokie wymagania, absolwenci z osiągnięciamiTopolówka daje uczniom możliwość zdawania matury międzynarodowej, są tu klasy dwujęzyczne, angielskie i hiszpańskie. Szkoła słynie z wysokich wymagań wobec uczniów, ale także z tego, że daje im szerokie pole do popisu w różnych dziedzinach: działalności społecznej, politycznej, charytatywnej, artystycznej, sportowej.

- Dzisiejsza Topolówka szanuje swą tradycję, ale nie żyje przeszłością. Kształci dwujęzycznie, w sposób nowoczesny, stale utrzymując wysokie miejsca w rankingach. Bierze udział w licznych programach edukacyjnych (np. Erasmus+). Wyróżnia ją sukces Programu Matury Międzynarodowej (IB), wprowadzony w roku 2001. Na co dzień szkoła tętni życiem - ma prężnie działający Parlament Uczniowski, Klub Myśli Politycznej, własną gazetkę, uczniowie często organizują akcje charytatywne i podejmują wiele innych aktywności, zarówno naukowych, jak i społecznych - dodaje Małgorzata Mroczkowska.
Gdańska "Trójka" to również jej absolwenci. Wśród nich najbardziej rozpoznawalne są osoby, które związały się z kulturą, m.in. Dorota Stalińska, Maciej Dejczer, Maciej Grzywaczewski, Grażyna Wolszczak, Mieczysław Abramowicz, Andrzej Pawlukiewicz, Wojciech Wencel; mediami - Jarosław Kurski, Jerzy Gebert, Piotr Semka; sportem - Andrzej Grubba; biznesem - Maciej Grabski, Jan Wejchert, Jan Zarębski; czy polityką - Anna Fotyga, Maciej Łopiński, Aleksandra Dulkiewicz.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Kolor kwiatów pachnącego groszku zależy od: