• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Akademia Experymentu

Centrum Nauki EXPERYMENT zaprasza dzieci w wieku 6-12 lat oraz ich opiekunów na wykłady Akademii EXPERYMENTU. To już 10. rok naukowej przygody z ciekawymi prelegentami i niezwykłymi tematami.

Rok akademicki z pomocą swoich czworonożnych asystentów rozpocznie podróżnik i trener sportu psich zaprzęgów Grzegorz Linda. Podczas wykładu "Wyprawy i treningi z psami zaprzęgowymi Siberian Husky" opowie historię bohaterskich musherów z Alaski oraz psa Balto, który stał się jej symbolem. Studenci Akademii dowiedzą się, gdzie i do czego wykorzystywano kiedyś psy zaprzęgowe, jakie role pełnią członkowie psiego zaprzęgu oraz jak dzisiaj wyglądają wyścigi - te najdłuższe, najtrudniejsze i te organizowane najdalej na północ.

Nietoperze to zwierzęta niezwykłe. To jedyne latające ssaki, a na dodatek poruszające się po zmroku. Wokół nich obrosło wiele mitów i legend. Które z nich są prawdziwe? W listopadzie rozwiejemy wszystkie wątpliwości. Dzieci spotkają się z chiropterologiem Konradem Bidzińskim z Wydziału Biologii UG, który podczas wykładu "Nocni pogromcy owadów" opowie wiele ciekawych rzeczy na temat nietoperzy, ich ważnej roli w środowisku oraz o tym, dlaczego są pożyteczne dla ludzi i jak ważna jest ich ochrona.

Kolejne spotkanie będzie okazją do podróży w czasie. W grudniu Maciej Flis, prowadzący grupę rekonstrukcyjną Załogi i Mieszkańców XVII-wiecznej Twierdzy Wisłoujście zaprosi na wykład "Podróże w czasie - epoka pończoch i żaglowców". Mali studenci poznają, jak nasi przodkowie radzili sobie z obroną przed zagrożeniami, jak pozyskiwali pożywienie oraz jak wytwarzali przedmioty potrzebne w życiu codziennym. Podczas nauki dawnych rzemiosł dzieci wykonają własną linę oraz spróbują swoich sił w szkole szermierki - mieczem długim, krótkim oraz piką.

Semestr zakończymy tematem chemicznym, podczas którego studenci Akademii dowiedzą się, czym są kryształy, czy mogą znikać, pachnieć i... wyglądać jak kwiaty. Poznają różnice między brylantem a diamentem, dowiedzą się, które kamienie są najcenniejsze i skąd wzięło się powiedzenie: "krystalicznie czysty". Podczas wykładu dr. hab. Artura Sikorskiego, prof. UG "Tajemnice kryształów" nie zabraknie eksperymentów chemicznych. Dzieci wykonają doświadczenia, pokazujące niezwykłe właściwości minerałów np. wybuchające kryształy.
Wykłady odbywają się raz w miesiącu w sobotnie przedpołudnia, każdy trwa 45 minut. Na małych studentów czekają indeksy, karty pracy, a na zakończenie semestru - dyplomy.

Więcej informacji na temat Akademii EXPERYMENTU na stronie https://experyment.gdynia.pl.

Informacja o biletach

Centrum Nauki EXPERYMENT zaprasza dzieci do dwóch grup wiekowych:
- 6-8-latki – godz. 10.00,
- 9-12-latki – godz. 11.15.
Koszt biletu wynosi 68 zł za cały semestr (cztery wykłady), obejmuje zarówno wejście dziecka, jak i opiekuna. Sprzedaż biletów na semestr zimowy zostanie uruchomiona 3 października o godzinie 8.00 na stronie internetowej bilety.experyment.gdynia.pl. Liczba miejsc ograniczona.

Koordynatorka Akademii EXPERYMENTU: Małgorzata Daniluk, e-mail: m.daniluk[at]experyment.gdynia.pl, tel. 58 727 39 71

Opinie

Sprawdź się

Wybierz poziom

Klif położony poza strefą oddziaływania fal, to:

 

Najczęściej czytane