Wiadomości

stat

Badaczki ze stypendium. Opracowują szczepionki i lek na chorobę Huntingtona

Wszystkie laureatki tegorocznej edycji programu, od lewej: Beata Zjawin, mgr Paulina Marona, mgr Karolina Pierzynowska, dr Ewelina Król,  dr Renata Welc-Falęciak, dr Ulrike Topf.
Wszystkie laureatki tegorocznej edycji programu, od lewej: Beata Zjawin, mgr Paulina Marona, mgr Karolina Pierzynowska, dr Ewelina Król, dr Renata Welc-Falęciak, dr Ulrike Topf. Fot. Magda Trebert/L'Oréal Polska i Kraje Bałtyckie

Dr Ewelina Król i mgr Karolina Pierzynowska z Uniwersytetu Gdańskiego zostały laureatkami stypendium w programie "L'Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki". Badaczki opracowują innowacyjne projekty w zakresie m.in. zwalczania niebezpiecznych infekcji wirusowych i zakażeń czy poszukiwania innowacyjnych metod leczenia nieuleczalnych chorób neurodegeneracyjnych. W tegorocznej edycji programu wyróżniono tylko sześć badaczek z całej Polski.Czy kobiety rzadziej realizują się w pracy naukowej?

wydaje mi się, że jest ich zdecydowanie mniej 44%
nie wiem, nie zauważyłe(a)m tego 15%
nie, wydaje mi się, że realizują się tak samo często jak mężczyźni 41%
zakończona Łącznie głosów: 184
Stypendia w ramach programu L'Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki przyznano po raz 19. To nagrody dla kobiet, które prowadzą badania z zakresu szeroko pojętych nauk o życiu. Badaczki otrzymują stypendia i przy wsparciu partnerów programu - Polskiego Komitetu ds. UNESCO, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polskiej Akademii Nauk - biorą udział w międzynarodowych konferencjach i sympozjach. Dzięki temu promują swoje osiągnięcia naukowe nie tylko wśród naukowców, ale także dla szerszej opinii publicznej.

- Istniejący w Polsce od 19 lat program L'Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki zyskał wysoką renomę w środowisku naukowym, o czym świadczy nie tylko duża liczba zgłoszeń, ale także wzrastający z roku na rok poziom przesyłanych przez kandydatki aplikacji. Większość nagrodzonych w tym roku prac naukowych może przyczynić się do rozwiązania globalnych problemów związanych z podnoszeniem możliwości leczenia chorób i zapobiegania rozprzestrzeniania się czynników wywołujących je. Nasze tegoroczne stypendystki reprezentują różne dziedziny i dyscypliny naukowe. Od badań z zakresu medycyny, poprzez nauki biologiczne, ale doceniliśmy także badaczkę pracującą nad zagadnieniami z zakresu fizyki i astronomii - podsumowała tegoroczne zgłoszenia prof. dr hab. Ewa Łojkowska z Uniwersytetu Gdańskiego, przewodnicząca jury programu L'Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki.
Czytaj też: Kobiety, które zmieniają świat. Jak osiągnąć równość płci w nauce?

O stypendia w tym roku ubiegała się rekordowa liczba 144 kandydatek z 39 instytucji naukowych. Najwięcej reprezentowało ośrodki naukowe w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku. Tegoroczne stypendystki polskiej edycji konkursu dołączyły do grona ponad 90 polskich badaczek i blisko 3,1 tys. badaczek wyróżnionych do tej pory na całym świecie w ramach programu For Women in Science.

Od lewej: prof. dr hab. Ewa Łojkowska przewodnicząca Jury programu, dr Ewelina Król, mgr Karolina Pierzynowska, prof. dr hab. Krzysztof Bielawski Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy z Gospodarką UG.
Od lewej: prof. dr hab. Ewa Łojkowska przewodnicząca Jury programu, dr Ewelina Król, mgr Karolina Pierzynowska, prof. dr hab. Krzysztof Bielawski Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy z Gospodarką UG. Fot. Magda Trebert/L'Oréal Polska i Kraje Bałtyckie

Kobiety w nauce - wielki sukces badaczek z UGDr Ewelina Król z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego otrzymała stypendium habilitacyjne w wysokości 35 tys. zł. Badaczka opracowuje projekt innowacyjnych strategii zwalczania infekcji wirusowych u ludzi ze szczególnym uwzględnieniem m.in. wirusa zapalenia wątroby typu C (czynnik najczęstszych i niebezpiecznych chorób wątroby), wirusa kleszczowego zapalenia mózgu (czynnik powodujący ciężką chorobę neurologiczną), wirusa Zika (zakażenie jest szczególnie niebezpieczne dla kobiety w ciąży, prowadząc do ciężkich wad rozwojowych mózgu i innych wad wrodzonych). Tematyka badawcza jej pracy naukowej koncentruje się na opracowaniu skutecznych szczepionek nowej generacji, jak i na innowacyjnych opcjach terapeutycznych.

Król brała udział w wielu nagradzanych projektach naukowych. Odbyła też dwumiesięczny staż na Stanford University w Dolinie Krzemowej w USA.

Mgr Karolina Pierzynowska z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego otrzymała stypendium dla doktorantek w wysokości 30 tys. zł. Badaczka koncentruje się na poszukiwaniu nowych terapii dla nieuleczalnych chorób neurodegeneracyjnych (chorób układu nerwowego, w których podstawowym zjawiskiem patologicznym jest utrata komórek nerwowych). Koncentruje się na badaniu efektywności działania jednego z flawonoidów - genisteiny - jako potencjalnego leku na chorobę Huntingtona i Alzheimera. Jak przekonuje, niewykluczone, że w przyszłości właśnie dzięki genisteinie uda się opracować terapię skuteczną w przypadku znacznie większej liczby chorób spowodowanych podobnymi defektami.

Pierzynowska podczas czterech lat studiów doktoranckich została współautorką czterech zgłoszeń patentowych, dotyczących nowo odkrytych związków, mogących mieć działanie terapeutyczne dla chorób neurologicznych. W międzyczasie mgr Karolina Pierzynowska odbyła dwa krótkie staże w Katedrze Biochemii Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz w Laboratorium Neuropatologii Molekularnej w University of West Virginia w USA.

Opinie (51) 6 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Ptaki, które od razu zdolne są do samodzielnego życia to: