Wiadomości

Kobiety, które zmieniają świat. Jak osiągnąć równość płci w nauce?

Dyskusja na temat małej reprezentacji kobiet w nauce będzie jedną z kluczowych kwestii najbliższych lat.
Dyskusja na temat małej reprezentacji kobiet w nauce będzie jedną z kluczowych kwestii najbliższych lat. fot. 123rf.com

Kobiety stanowią tylko około 30 procent naukowców na świecie, z kolei w przypadku nauk ścisłych zajmują zaledwie tylko 10 proc. najwyższych stanowisk akademickich. Mimo wielu pozytywnych zmian cywilizacyjnych czy kulturowych dyskusja na temat zbyt małej reprezentacji kobiet-badaczek w nauce będzie jedną z kluczowych kwestii najbliższych lat. O roli równości płci w nauce mówiono również podczas Kongresu BIO2018 na Uniwersytecie Gdańskim.Dlaczego kobiety rzadziej realizują się w karierze naukowca?

nie uzyskują odpowiedniego wsparcia od uczelni 4%
są dyskrymiowane przez stereotypowe myślenie 16%
muszą dzielić swój czas między pracę a rodzinę przez co nie mogą się w pełni realizować 45%
po porstu mniej kobiet w porównaniu do mężczyzn jest zainteresowanych karierą naukowca 35%
zakończona Łącznie głosów: 165
Od kilku dni gdańska uczelnia gości czołowych przedstawicieli świata nauki z polskich i międzynarodowych ośrodków. Podczas III Kongresu Bio-nauki Polskiej BIO2018 naukowcy w swoich wystąpieniach podejmowali takie współczesne cywilizacyjne wyzwania, jak badania układu odpornościowego w walce z nowotworami, nowe metody diagnozowania chorób nowotworowych i genetycznych, badania i zastosowania komórek macierzystych, badania nad możliwościami modyfikacji metabolizmu roślin czy badania tzw. "historycznego" DNA.

Jednym z ważniejszych wydarzeń była sesja satelitarna "Kobiety w nauce", w której wzięła udział dr Annie Black, dyrektorka Fundacji L'Oreal, od 20 lat wspólnie z UNESCO promującej najwybitniejsze kobiety badaczki z całego świata.

Piękne umysłySpołeczność naukowa coraz częściej dostrzega potrzebę podejmowania dyskusji na temat wciąż zbyt małej reprezentacji kobiet badaczek, a tworzenie bardziej różnorodnych zespołów badawczych traktuje jako jeden z priorytetów XXI wieku.

Dr Annie Black, Dyrektorka Fundacji L'Oreal, od 20 lat wspólnie z UNESCO promującej najwybitniejsze kobiety badaczki z całego świata.
Dr Annie Black, Dyrektorka Fundacji L'Oreal, od 20 lat wspólnie z UNESCO promującej najwybitniejsze kobiety badaczki z całego świata. mat. prasowe
Według danych UNESCO kobiety nadal stanowią tylko około 30 procent naukowców na świecie, a w środowisku naukowym wciąż widoczna jest zależność: im wyższe stanowiska, tym mniejsza reprezentacja kobiet. Raport "Piękne umysły - rola kobiet w świecie nauki" informuje, że w UE w przypadku nauk ścisłych kobiety zajmują zaledwie ok. 10 proc. najwyższych stanowisk akademickich, a większość nagród naukowych w dalszym ciągu przypada mężczyznom - spośród 575 laureatów Nagrody Nobla w takich dziedzinach, jak: medycyna, chemia czy fizyka, zaledwie 16 to kobiety.

- Mimo wielu pozytywnych zmian cywilizacyjnych czy kulturowych wciąż dyskusja na temat małej reprezentacji kobiet w nauce będzie jedną z kluczowych kwestii najbliższych lat, nie tylko dla środowiska naukowego, ale i dla szerokiej opinii publicznej. Nasze spotkanie pozwoli na podzielenie się międzynarodowymi doświadczeniami oraz owocną i inspirującą dyskusję na temat niewykorzystanego potencjału kobiet naukowców, co pozwoli na szybszy rozwój innowacji i sprostanie wyzwaniom XXI wieku - mówi dr Annie Black, dyrektor ds. filantropii i programu L'Oréal-UNESCO For Women in Science, Fundacja L'Oréal.

Zasłużone, ale często "niezidentyfikowane"Przykładem dobrze obrazującym, jak zmieniało się postrzeganie roli kobiet w nauce jest historia amerykańskiej badaczki Sheili Minor Huff - jedynej kobiety obecnej na zdjęciu z konferencji naukowej w mieście Whales w Virginii z 1971 roku. Badaczka została zasłonięta na zdjęciu przez innych uczestników wydarzenia a na odwrocie zdjęcia podpisana jako "niezidentyfikowana". Dopiero wiosną 2018 roku ilustratorka książek Candace Jean Andersen zainteresowała się zdjęciem, na które trafiła przypadkiem. Z pomocą użytkowników mediów społecznościowych udało się odnaleźć badaczkę, którą okazała się Sheila Minor Huff, mająca za sobą 35 lat udanej kariery naukowej jako ekspert w obszarze ochrony środowiska.

Widać więc, że potrzebne są inicjatywy, które zarówno będą wspierać utalentowane kobiety w swobodniejszej realizacji swoich planów naukowych, jak i kierować uwagę społeczeństwa na ich osiągnięcia. Obydwa cele od 20 lat realizuje programu L'Oréal-UNESCO For Women in Science, w Polsce organizowany od 18 lat pod nazwą L'Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki.

- Kobiety wnoszą ogromny wkład w rozwój nauki. Liczba badaczek zmniejsza się wraz z kolejnymi etapami kariery naukowej. Dlatego celem programu L'Oréal Polska Dla Kobiet i Nauki organizowanego we współpracy z Polskim Komitetem do spraw UNESCO, Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Akademią Nauk jest promowanie osiągnięć naukowych utalentowanych badaczek, zachęcanie ich do kontynuacji prac zmierzających do rozwoju nauki oraz udzielenie wsparcia finansowego. Stypendystki programu L'Oréal Polska Dla Kobiet i Nauki wytrwale rozwijają się, uzyskując kolejne stopnie i tytuły naukowe. Zajmują prestiżowe stanowiska na uczelniach wyższych i w międzynarodowych instytucjach. Niejednokrotnie mogą również pochwalić się kierowaniem ważnymi naukowo programami krajowymi i międzynarodowymi - wyjaśnia prof. dr hab. Ewa Łojkowska, przewodnicząca jury programu.

Polka swoimi badaniami może zmienić światW tym roku marcu w siedzibie UNESCO w Paryżu po raz kolejny Fundacja L'Oréal wraz z UNESCO ogłosili nazwiska laureatek nagrody International Rising Talents - Międzynarodowych Wschodzących Talentów Nauki - 15 kobiet, które dzięki swoim badaniom naukowym mogą zmienić świat. Wśród nich znalazła się dr Agnieszka Gajewicz z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, wcześniej stypendystka polskiej edycji programu L'Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki. Jest trzecią z rzędu Polką w elitarnym gronie nagrodzonych.

Nagrodzony projekt naukowy autorstwa dr Gajewicz, ma na celu rozwój metod chemoinformatycznych wspierających ocenę ryzyka chemicznego, jakie stwarzają nowe oraz obecne w środowisku substancje chemiczne, a szczególnie nanomateriały.

Polka wyróżniona w programie L'Oreal-UNESCO Kobiety dla Nauki.
Polka wyróżniona w programie L'Oreal-UNESCO Kobiety dla Nauki. mat. www.msz.gov.pl

Wspieranie pracy naukowej kobietProgram For Women in Science powstał we Francji w 1998 roku dzięki powołaniu partnerstwa między Fundacją L'Oréal a Organizacją Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO). Jego celem jest wspieranie pracy naukowej kobiet i zachęcanie ich do kontynuacji badań, a dzięki temu zwiększanie ich reprezentacji i przyczynianie się do pełnego rozwoju nauki. Program, poza stypendiami, oferuje badaczkom możliwość promowania swoich osiągnięć naukowych. Do 2018 roku wyróżnionych zostało 3020 kobiet ze 117 krajów.

Polska była pierwszym krajem, w którym zorganizowano lokalną edycję tej globalnej inicjatywy. Do 2017 roku wyróżniono 87 kobiet-naukowców. Roczne stypendia przyznawane sześciu kobietom nauki wynoszą: 20 tys. zł dla stypendystki na poziomie studiów magisterskich, 30 tys. zł w przypadku stypendiów doktoranckich i 35 tys. zł w przypadku stypendiów habilitacyjnych. Stypendystki 18. edycji programu Dla Kobiet i Nauki zostaną ogłoszone podczas uroczystej Gali w Warszawie w listopadzie.

Opinie (58) 1 zablokowana

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Atmosfera to: