• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Boży wojownicy

Uczestnicy kolejnego ze spotkań poświęconych historii ziem czeskich, poznają Czechów jako żołnierzy. Biorący udział w wirtualnej wycieczce przejdą się po polach najsłynniejszych czeskich bitew średniowiecza i epoki nowożytnej.

gru 14

czwartek, godz. 10.00

Gdańsk Nowy Port, Strajku Dokerów 5
Wstęp wolny

w każdy czwartek (do 18.01.2024), godz. 18:00

Wstęp wolny
Obejrzą bitwę pod Suchymi Krutami, poznają przygody husyckich wojowników w Polsce i na Pomorzu. Wezmą udział w bitwie pod Białą Górą, a w czasach nam już bliższych wspólnie ze Szwejkiem wymaszerują z Pragi, aby przez Syberię wywalczyć sobie drogę do Władywostoku i ostatecznie powrócić co Czechosłowacji. Będziemy również świadkami konfliktu zbrojnego o Śląsk Cieszyński pomiędzy Czechosłowacją a II Rzeczpospolitą i zajęcia Zaolzia przez wojska polskie w 1938 r. Poznają dzieje protektoratu Czech i Moraw utworzonego przez III Rzeszę, którego symboliczny koniec stanowiło powstanie praskie w 1945 r. Najnowsze dzieje stosunków polsko czechosłowackich ukazane zostaną w kontekście konfliktów w 1945 i 1968 roku.

Spotkanie poprowadzi Krzysztof Chalimoniuk
, czyli popularny Pan Krzysztof z Biblioteki Wiedzy, który regularnie przygotowuje dla Was nasz fejsbukowy cykl Z archiwum Biblioteki Wiedzy.

Spotkanie uatrakcyjnią materiały przekazane przez Czeskie Centrum w Warszawie.

Opinie

Sprawdź się

Wybierz poziom

Pomniki przyrody to:

 

Najczęściej czytane