• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Ciao Italia! włoskie spotkania w Gdańsku

Sycylia to jedyne miejsce, gdzie można skosztować śledziony cielęcej, suszonej ikry tuńczyka czy zjeść na śniadanie lody w bułce. Ale czy tylko kuchnia fascynowała polskich artystów na tym skrawku pomiędzy Europą a Afryką?

sie 22-25

czwartek - niedziela, godz. 10:00

Gdańsk, ul. Mieczysława Boguckiego 84
bilety 1650 zł
O tym dowiemy się podczas kolejnego spotkania z cyklu "Cioa Italia!"- 10 maja, o godz. 18.00 w nowej Restauracji "Pomodoro" w Gdańsku w podziemiach Ratusza Staromiejskiego.

Cykl spotkań organizowanych przez "Pomodoro", Nadbałtyckie Centrum Kultury i Studio Dokumentacji Podróźniczej egc, rozpoczęło 26 kwietnia spotkanie, poświęcone Palermo i palermitańskiej kuchni. Dopisała publiczność, reprezentowana przez miłośników Italii, włoskich wakacji, a także przez rodowitych Włochów. Wprowadzeniem była prezentacja multimedialna i opowieści dziennikarki Ewy Cichockiej o polskich artystach w stolicy Sycylii w XIX i XX w. Degustując specjalności i sycylijskie wino Nero d'Avola - przygotowane przez Maurycego Chodorowskiego, właściciela restauracji, można było obejrzeć także małą wystawę fotografii pt. "Sicilia in memoriam" z polskiej wyprawy pt. "Polak tu był. Sycylia śladami polskich artystów", która prezentowana była w tym roku na gdyńskich KOLOSACH.

Wiele ciekawostek o sycylijskiej kuchni, a więc także o dziejach podbojów wyspy i zwyczajach kulinarnych dawnych kolonizatorów i ich dzisiejszych śladach w menu opowiedziała publiczności Claudia Filippi Chodorowska, Konsul Honorowy Italii i patron honorowy spotkań w "Pomodoro". Stąd wiemy, co jedzą Sycylijczycy. Skąd pochodzą ich specjalności i skąd wreszcie w ich kuchni wzięły się pistacje, kuskus i suszony dorsz? Wiemy także jak smakują specjały Palermo i niedalekich Wysp Liparyjskich. Dzięki przygotowanej degustacji i przepisom przygotowanym dla gości, można było także powtórzyć kulinarną podroż... także w domu.

W kuchni sycylijskiej można czytać jak w atlasie historycznym. Największą europejska wyspa znajduje się już bardzo blisko Afryki, stąd odmienność kuchni i wpływy arabskie. - Nie wiedziałam, że włoska, a więc i sycylijska kuchnia jest tak różnorodna - powiedziała Maria, uczestniczka spotkania. - To świetny pomysł oglądać krajobrazy, słuchać o tamtejszej sztuce i... zajadać miejscowe specjały. To prawie jak podróż - dodaje.

Najbliższe spotkanie poprowadzą dwie autorki "Sycylijskiej trasy polskich artystów" - Ewa Cichocka i Magda Pannert. - Opowiemy o "mniejszych siostrach" Sycylii czyli o Wyspach Liparyjskich i Egadzkich - mówi Magda Pannert. - Trochę o naszych literatach, o czynnych wulkanach, ale i o światowym kinie. Z kolei Pani Claudia Filippi Chodorowska, Konsul honorowy Italii uraczy nas kolejną porcją wieści kulinarnych i propozycjami nowych potraw. A ilustracją spotkania będą zdjęcia z "błękitnego końca Europy" pt. "Blue of Marettimo". A tradycyjnie spotkanie zakończy degustacja, przygotowana przez gospodarza i losowanie nagród, które tym razem zapewni księgarnia PWN.

Kolejne spotkania (co 2 tygodnie w czwartek) odbędą się jeszcze 24 maja i 14 czerwca. Będą im towarzyszyły nowe literacko-kulinarne opowieści oraz fotografie z Sycylii, degustacje, przepisy i konkursy z literackimi nagrodami. Wstęp wolny.

Arivederci presto!

Spotkania objęli patronatem:
Pani Claudia Filippi Chodorowska, Konsul Honorowy Italii w Gdyni,
Redakcja "Gazzetta Italia"
oraz Stowarzyszenie Italiani in Polonia,

Terminy i tematy spotkań:
10 maja, godz. 18.00,
fotografie Magdy Pannert i Ewy Cichockiej pt. "Blue of Marettimo" i gawęda pt. "Polak tu był" cz.2
24 maja, godz. 18.00,
fotografie zdjęć Ewy Niewadzi pt. "Martwa natura z karczochem" i gawęda pt. "Polak tu był" cz.3
14 czerwca, godz. 18.00,
fotografie Magdy Pannert i Ewy Cichockiej pt."Kiedy wyschną balate Vuccirii?" i gawęda pt. "Polak tu był" cz. 4
Miejsce spotkań: Restauracja "Pomodoro", hall Ratusza Staromiejskiego - NCK, ul.Korzenna 33/35 Gdańsk.

Opinie

Reklama

Sprawdź się

Wybierz poziom

Źródła energii odnawialnej to:

 

Najczęściej czytane