• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co chcą studiować w Gdyni? Te branże cieszą się największym zainteresowaniem w rekrutacji

ws
26 lipca 2023, godz. 13:30 
Opinie (22)
Jakie kierunki studiów są najpopularniejsze? Jakie kierunki studiów są najpopularniejsze?

Informatyka, czyli branża IT, ale też automatyka, robotyka czy transport - to hity tegorocznej rekrutacji na studia na gdyńskim Uniwersytecie Morskim i w Akademii Marynarki Wojennej. 6 osób ubiegało się o jedno miejsce na informatyce, ale aż 10 osób walczyło o studia na kierunku logistyka. Podstawowa rekrutacja się zakończyła, jednak kandydaci na studia wciąż mogą aplikować w dodatkowym naborze.




Jakie studia ukończyłe(a)ś?

Poznaliśmy pierwsze wyniki rekrutacji na gdyńskich uczelniach. Jakie kierunki cieszą się największym zainteresowaniem kandydatów?

Uniwersytet Morski w Gdyni dla kandydatów na studia przygotował w tym roku łącznie dziewięć kierunków na czterech wydziałach. Oferta dydaktyczna 2023/2024 uczelni powiększyła się o dwa nowe kierunki studiów - na kandydatów czekają: eksploatacja i diagnostyka systemów technicznych oraz systemy teleinformatyczne. Łącznie na Uniwersytecie Morskim w Gdyni do elektronicznego systemu rekrutacyjnego zapisało się 2448 osób, a uczelnia przygotowała 1720 miejsc na wszystkich studiach stacjonarnych.

Największym hitem rekrutacji okazała się tu informatyka - na jedno dostępne miejsce na tym kierunku aplikowało prawie 6 kandydatów (było w sumie 344 chętnych). Do wyboru są dwie specjalności: Aplikacje internetu rzeczy oraz Aplikacje internetowe i mobilne.

27 lipca uniwersytet opublikuje ostateczną listę przyjętych. Z kolei w pierwszej połowie września prowadzona będzie jeszcze rekrutacja uzupełniająca, która rozstrzygnie się dokładnie 22 września.

Rekrutacja na studia. Hitem nowy kierunek. Ze względu na rynek pracy? Rekrutacja na studia. Hitem nowy kierunek. Ze względu na rynek pracy?

Studia w mundurze na AMW



To, co wyróżnia Akademie Marynarki Wojennej, to z pewnością studia wojskowe.

Na każde z przygotowanych miejsc aplikowały tym razem średnio prawie 3 osoby (2,93 na miejsce, wstępnie było to 514 kandydatów). Jednak do końca naboru dotarło o wiele mniej osób - ze względu na rezygnacje, problemy zdrowotne, niezdane matury czy niezdolność do zawodowej służby wojskowej, którą komisja potwierdziła u 40 proc. z nich.

Ile zarobisz po studiach? Sprawdź, zanim się zdecydujesz Ile zarobisz po studiach? Sprawdź, zanim się zdecydujesz
Najwięcej osób aplikowało na kierunek logistyka - 192 osoby, blisko 10 kandydatów na jedno miejsce. Jak zawsze dużym zainteresowaniem cieszyła się nawigacja - średnio 3 osoby na miejsce. Studenci w mundurach będą też kształcić się na kierunkach informatyka, mechanika i budowa maszyn, mechatronika oraz systemy informacyjne w bezpieczeństwie. Ostateczne rezultaty rekrutacji na studia wojskowe mają być ogłoszone, zgodnie ze wskazaniem Ministra Obrony Narodowej, 1 sierpnia.

Z kolei 20 lipca AMW zakończyła również "cywilną" rekrutację, jednak wciąż trwa dodatkowy nabór na wszystkie z kierunków, który zakończy się 31 sierpnia. Na kandydatów czekało 13 kierunków na czterech uczelnianych wydziałach - od kierunków zdecydowanie technicznych i bazujących na ścisłej wiedzy, po te bardziej humanistyczne, jak chociażby pedagogika.

Hitem rekrutacji na studia pierwszego stopnia okazała się automatyka i robotyka na Wydziale Mechaniczno-Elektrycznym - ten kierunek kształcenia wybierało średnio 2,68 kandydatów na każde miejsce (łącznie 67 osób). Jednak najwięcej osób łącznie aplikowało na informatykę na tym samym wydziale - aż 145 osób na 60 dostępnych miejsc, czyli 2,41 osób na każde miejsce.


Pozostałe kierunki z tego wydziału to zresztą także czołówka tegorocznego naboru na AMW - mechanika i budowa maszyn (średnia 1,92) oraz mechatronika (średnia 1,52). Dużo osób postawiło również na bezpieczeństwo wewnętrzne na Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskim - zgłosiło się aż 110 kandydatów (1,1 osoby na miejsce). W pierwszym terminie naboru AMW ostatecznie zapełniła dwa kierunki: informatykę oraz bezpieczeństwo w transporcie, spedycji i logistyce. Ogółem na wszystkich cywilnych studiach pierwszego stopnia (stacjonarnych) uczelnia przygotowała 260 miejsc dla studentów, którzy spełnią wszystkie wymogi.

ws

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (22)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie ptaki cenione przez staropolskich kucharzy żyją w okolicy Trójmiasta?

 

Najczęściej czytane